Autor Tema: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??  (Pročitano 5713 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« poslato: Jun 01, 2017, 22:18:06 »
U  kosnici pre 7 dana sam na jednom ramu u plodistu pronasao dva lijepa maticnjaka jedan sa desne i jedan sa lijeve strane. U tom drustvu je proslogodisnja matica i zaista lijepo zalijeze sve puni okviri legla. E sad ja sam prilikom ranijeg pregleda na plodiste stavio MR ali neznam ni sam kako matica je ostala u medistu i pocela tamo zalijegati. Da ne duljim koristio sam sneglerovu dasku zatvoreno leglo i ovaj ram sa maticnjacima sam digao na sneglerovu dasku, u plodiste sam ostavio mlado leglo i dodao satnu osnovu a MR sam izvukao nadam se da ce matica iz medista preci dole. E sad mene zanima kada se matica izleze i pocne zalijegati u ovom novom nastavku dali ja to novo drustvo mogu jednostavno spustiti na neko novo mjesto na pcelinjaku ili ga moram nositi na neku drugu lokaciju kako bi zadrzao izletnice??

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #1 poslato: Jun 01, 2017, 22:59:41 »
Moraš ga preseliti da bi zadržao izletnice

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #2 poslato: Jun 02, 2017, 05:57:13 »
Adise, moras... Evo ja sam tako uradio, samo sto sam dodao sparenu maticu i juce imao grabez na jednom roju..Sreca sto sam bio tu i primetio... Spakovao sam je i doneo kuci ,matica je ostala....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #3 poslato: Jun 02, 2017, 17:32:34 »
Neke su kolege ostavljale takve rojeve na istom pčelinjaku, uz zatvaranje leta travom, ili izbuškanim novinama, naravno, prihranjujući retkim sirupom zbog vode.
kažu, dok pčele oslobode leto, prodje po 3 i više dana, pa pčele iz početka vrše orijentacioni let i ostaju u novoj košnici.
Ako su lagali mene, lažem i ja vas... ;)

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #4 poslato: Jun 02, 2017, 21:56:49 »
I ja sam tako nesto procitao ali mi je nezgodno vrsiti prihranu posto nisam u mogucnosti ici na pcelinjak osim vikendom. Zato neznam dali bi bilo pametno nasuti neki litar rijetkog sorupa odjednom posto nemogu prihranjivati svakodnevno...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #5 poslato: Jun 02, 2017, 22:12:54 »
Nebi ni pogača štetila...

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #6 poslato: Jun 05, 2017, 20:27:18 »
Jucer prilikom pregleda ovog drustva koje sam stavio na vrh kosnice i razdijelio sneglerovom daskom i ostavio dva maticnjaka (pre nekih 8 dana) jedan maticnjak je sada izgrizen sa strane a drugi je i sada zatvoren, mladog legla nema. Stara matica je na podnici jer ima mladog legla tako da sam siguran da je nisam prenio u ovaj gornji nastavak. Pitam se zasto su pcele porusile ovaj maticnjak i dali ce mozda porusiti i ovaj sto je ostao...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #7 poslato: Jun 05, 2017, 21:06:42 »
Koliko treba preneta kosnica da ostane najkrace na drugoj lokacinipre vracanja na pcelinjak gde je izvrseno razrojavanje?

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #8 poslato: Jun 09, 2017, 12:51:49 »
Koliko treba preneta kosnica da ostane najkrace na drugoj lokacinipre vracanja na pcelinjak gde je izvrseno razrojavanje?

Najsigurnije 21 dan.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #9 poslato: Jun 09, 2017, 19:18:21 »
Nebi ni pogača štetila...
Uvek se može dodati hrana ( pogača, ram sa medom ).
Problem je voda.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #10 poslato: Jun 10, 2017, 08:56:03 »
Prvi put nosio rojeve van pcelinjaka i razlika u odnosu na rojeve koji ostanu na pcelinjaku po razrojavanju je ko nebo i zemlja - odmah rade sve sto treba nema zastoja od 5-6 dana u odnosu na nepreseljene rojeve.

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #11 poslato: Jul 04, 2017, 08:44:55 »
..."jedan maticnjak je sada izgrizen sa strane a drugi je i sada zatvoren, mladog legla nema"... Ово је појава која се доста често да уочити. И сам сам прољетос примијетио исто приликом разројавања.Шта је разлог да пчеле отворе незрели матичњак у тренутку кад нема матице у ПЗ и кад се млада још увијек није извела? Пошто сам ја код мене претходно уклонио све друге матичњаке осим та два помислио сам да није у питању управо та моја интервенција и да сам некако и несвјесно послао сигнал да то ураде. Онда сам у разговору са другим пчеларима сазнао да је то релативно честа појава. Један од њих ме увјерава да пчеле на тај начин осигуравају да не дође до драматичних тренутака који би могли довести да матица која преживи не буде оштећена и физички онемогућена да се спари или уколико се и спари да норамално залеже. Енглеска пчеларска литература сугерише да је разлог патолошки хормонски статус младе матице у матичњаку који је у дисбалансу и који пчелама даје сигнал да га поруше прије рока. Моја препорука ти је да следећи пут преко оба матичњака ставиш решетку.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dali novoformirano drustvo treba nositi na drugu lokaciju??
« Odgovor #12 poslato: Jul 04, 2017, 11:00:32 »
Zanimljivo, ovo sam i ja primetio ove god, ali su izvodile mlade matice koje su se sparile i nisam tome pridavao paznju. Verovatno je tacna konstatacija da posle obezmitecenja i kada ostanu na dva maticnjaka,hoce da se osigujaju i sprece borbu matica...