Autor Tema: Premeštanje košnica zimi  (Pročitano 7609 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Predrag Panić

• Član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Premeštanje košnica zimi
« poslato: Decembar 17, 2018, 15:21:59 »
Pozdrav svima.

Trebao bih da prebacim 11 društava na novu lokaciju. Od 6 društava ta nova lokacija je udaljena oko 30 metara, a od ostalih 5 društava, oko 100ak metara.
Da li je pametno to uraditi sada, zimi, jer pčele nisu izletale prethodnih bar 10ak dana (I u narednim danima najavljuju minus temperature), ili da sačekam neki drugi period?
Kad mi predlažete da to izvedem kako bi bilo najbezbolnije za društva?
Video sam da ima ideja sa stavljanjem komada stakla ispred izlaza, na poletaljku, kako bi se pčele primorale da uzlecu bočno, čime se navodno lakše naviknu na novu lokaciju...
Izvolite sa predlozima.

Van mreže zoran drpljanin

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Premeštanje košnica zimi
« Odgovor #1 poslato: Decembar 18, 2018, 08:49:30 »
Prosle zime smo uradili upravo premestanje pcelinjaka na malu razdaljinu u vreme kada je bilo hladno i bez izleta, oprezno ih prenesi, bez tumbanja, najveci problem je klube, ako se odvoji i padne dole. Eto moje iskustvo.

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2018, 09:33:45 »

Да мало допуним Зоранов одговор.
          У принципу премештање кошница се може извршити по овом времену.
         Добре стране су у томе што пчеле не излазе и такво стање ће потрајати. Када за 15 - 20 или више дана буду први пут изашле на прочисни лет неће се враћати на старо место.
         Лоше стране премештања кошница по овом времену је опасност од разбијања клубета у коме се пчеле сада налазе. Наиме , при оваквим температурама клубе је компактно , збијено , пчеле су  слабо покретне јер се налазе у некој врсти хибернације.Приликом премештања кошнице постоји опасност да се клубе поцепа , да део пчела спадне на подњачу или се на други начин одвоји од клубета. У том случају се може десити да се део пчела не врати у клубе и страда. Зато ако се врши премештање онда се то мора урадити веома пажљиво без наглих покрета и тумбања. Са 30 метара се то можда и може урадити али са даљине од 100 метара јако тешко. Ја лично не бих ризиковао.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #3 poslato: Decembar 30, 2018, 01:41:15 »
Овде би било корисно да изнесем нека своја искуства.

У зимском периоду није неки проблем и ако клубе падне, пчеле се подигну и поново оформе клубе.
Једне године-зиме ( пре 5-6 година) по снегу ми се преврнуло 7-8 кошница са два постоља и све се испревртало , наставци се раставили итд. Пчеле су се сакупиле и ако су у неким кошницама плодишни наставци били потпуно окренути према гори тако да су доње летвице биле окренуте према горе и на њих је падао снег а сатоноше према доле. ПО УЛЕГНУТОЈ ЗЕМЉИ испод преврнутих наставака могло се закључити да се то десило сигурно најмање 5-6 дана пре нашег доласка на пчелињак.
Све заједнице су биле живе без обзира како су се наставци раставили.
Вратили смо најпре постоља на њихова места а затим подњачу па медишне празне наставке па плодишне са пчелама и тако кошницу по кошницу док све нисмо вратили на своје место.
Услед читања разне литературе и тврдњи да када се зими клубе растави или када падне да пчеле не могу да се саставе  и да тако умру био сам у страху и бојао сам се хоће ли се поново подићи после нашег подизања са земље и премештања а бојао сам се и да није нека матица страдала. 
Све заједнице су сасвим нормално презимеле и на пролеће кренуле са леглом.

Не треба имати никаквог страха од падања или разбијања клубета услед преношења кошница на неко друго место.

Али...

Треба да знамо да ће нам се ЗИМСКЕ пчеле враћати на старо место и 3-4 месеца након премештања кошница. Стога не бих препоручио да се кошнице у овом периоду померају на мању удаљеност од 4-5 километара... 

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Predrag Panić

• Član foruma
« Odgovor #4 poslato: Decembar 30, 2018, 17:57:41 »
Da li je onda pametno preneti jedan broj društava a ostaviti po jedno društvo na staro mesto da eventualno prihvate te pčele koje bi se vratile na staro mesto? Da li bi ih uopšte prihvatile pošto u tom periodu nema paše i pčele bi se vraćale prazne (bukvalno prazne posle procisnog leta;) )?
I ako nije pametno sad premestati, kad onda I kako?

Hvala na savetima, ali uz dužno poštovanje, tek sad sam u nedoumici :).

Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #5 poslato: Decembar 31, 2018, 00:45:57 »
Da li je onda pametno preneti jedan broj društava a ostaviti po jedno društvo na staro mesto da eventualno prihvate te pčele koje bi se vratile na staro mesto? Da li bi ih uopšte prihvatile pošto u tom periodu nema paše i pčele bi se vraćale prazne (bukvalno prazne posle procisnog leta;) )?
I ako nije pametno sad premestati, kad onda I kako?

Hvala na savetima, ali uz dužno poštovanje, tek sad sam u nedoumici :).

Pozdrav.
Предраже,
Ако би се оставило неколико кошница на старо место онда би из ових померених пчеле улазиле у њих а то би највероватније била права опасност за матице.

Може се и сада премештати како што сам рекао али на довољну удаљеност са које се неће враћати излетнице а то је 4-5 км или нешто даље.

Након смене зимских пчела а то је углавном после багремове паше кошнице се могу вратити на своја стара места или на нека друга места на том старом пчелињаку.
Ако се зими додају погаче или током пролећа дође до неког страдања излетница тада се мења структура пчелиње заједнице и у том ( не дај Боже ) случају кошнице се могу враћати и пре почетка ране багремове паше.

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže nikolatodosic

• Napredni član foruma
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
« Odgovor #6 poslato: Decembar 31, 2018, 09:05:17 »
Po mom iskustvu, premestanje kosnica zimi ( period mirovanja pcela ) ne daje pozitivne rezultate !
Premestanje kosnica u aktivnom periodu pcela, je bolja opcija i sa vise mogucnosti.
Ja praktikujem potpunim zatvaranjem leta na poletaljki urolanim  novinskim papirom.  Da bi izasle iz kosnice pcele treba da " savladaju " progrizu dva tri sloja novinskog papira . Novinski papir nevadim dok ga pcele u potpunosti ne izotvaraju. 

Van mreže zoran drpljanin

• Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
« Odgovor #7 poslato: Decembar 31, 2018, 09:51:08 »
Moja iskustva su sasvim drugacija, nakon premestanja svih kosnica, nije bilo izleta a kasnije su pcele uradile novu orijentaciju i najnormalnije je funkcionisao ceo pcelinjak. Nisam primetio nista cudno u njihovom ponasanju, prolecni razvoj je isao uobicajeno i usle su spremne u repicu.

Van mreže Miran Horjak

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
« Odgovor #8 poslato: Januar 02, 2019, 16:55:33 »
Moja iskustva su sasvim drugacija, nakon premestanja svih kosnica, nije bilo izleta a kasnije su pcele uradile novu orijentaciju i najnormalnije je funkcionisao ceo pcelinjak. Nisam primetio nista cudno u njihovom ponasanju, prolecni razvoj je isao uobicajeno i usle su spremne u repicu.[/sub]

Moje iskustvo je isto.

Van mreže Miran Horjak

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: SLOVENIJA
« Odgovor #9 poslato: Januar 02, 2019, 16:56:12 »
.

Van mreže pero perić

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
« Odgovor #10 poslato: Januar 03, 2019, 20:35:44 »
.. prije 10-ak dana sam ispremješto sve košnice na pčelinjaku.. nikakvih problema neče biti kao št ih nije bilo ni prijašnjih godina
.. ne treba baš od svega praviti nauku

Van mreže Predrag Panić

• Član foruma
« Odgovor #11 poslato: Januar 13, 2019, 20:25:47 »
Pre 7 dana (pre ovog velikog snega u Nišu), prebacio sam tih 6 košnica koje su bile bliže novom mestu. Onih 5 koje su dalje nisam stigao da prebacim. Danas sam posetio pčelinjak i ustanovio da su pčele izletale na procisni let (pre 2 ili 3 dana jer je sneg tada stao ibilo je malo toplije) i koliko sam video, ove koje sam premestio, nisu se vraćale na staro mesto. Video sam nekoliko mrtvih pčela u snegu ispred tih košnica, a na mestu odakle sam ih pomerio nije bilo tragova pčela. To bi trebalo da znači (nadam se) da se neće vraćati na staro mesto.
Medjutim, sad nisam siguran šta da radim sa ovih preostalih 5 koje treba isto da prebacim jer su pčele i iz njih izletale juče ili prekjuče.
Da li da čekam par dana pa i njih da prebacim, da li da čekam novo zahladjenje koje bi ih držalo 15ak dana u košnici, da li da ih, kad ih prebacim, zatvorim u košnicama na par dana...?
Planiram uskoro da im stavim i pogače (u narednih par dana), pa ne znam da li to može da utiče na ovu operaciju...
Hvala na razvijenoj temi i cenim svaki post i svako iskustvo koje ste podeli ovde. Puno mi to znači.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #12 poslato: Januar 13, 2019, 22:08:27 »
Због овог и постоје форуми. Сви би требало да прикажемо и разменимо искуства.

Ја сам пре коју годину премештао једну заједницу која је сама била у хладовини и окренута на север пребацио на ново слободно место на постоље међу друге кошнице окренуте на југ и након 2-3 месеца гледао сам како се пчеле целог дана док је излет трајао враћају и мотају на старом месту где су биле зазимљене.
Није било много мртвих пчела на старом месту а испред других кошница нимало али мислим да је заједница мало ослабила и да су рам два пчела завршиле у другим кошницама.

Три века испред света...

Van mreže Predrag Panić

• Član foruma
« Odgovor #13 poslato: Februar 16, 2019, 19:51:06 »
Izvršio sam kompletno prebacivanje. Preostalih 5 košnica koje su bile udaljenije prebacio sam pre 30ak dana. Tempirao sam da bude lošije vreme i zatvorio sam leta hartijom 2 dana dok nije počeo kišoviti i hladniji period.
Za sad ne vidim nikakav problem. Pcele izlecu već redovno (svaki sunčani dan) i ne primećujem da se vraćaju na stare lokacije. Nadam se da će tako i ostati.
Pozdrav svima.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #14 poslato: Februar 16, 2019, 21:37:20 »
Онда је све у реду.
Поздрав...

Три века испред света...