Autor Tema: SIRUP OD POGACE  (Pročitano 5146 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
SIRUP OD POGACE
« poslato: April 04, 2018, 17:23:31 »
Moze li nepotrosena pogaca da se upotrebi za spravljanje sirupa?
Kako su mi ostale nepotrosene pogace u kosnicama pitam se da li bi od njih mogao da napravim sirup i dam pcelama u hranilicama?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SIRUP OD POGACE
« Odgovor #1 poslato: April 04, 2018, 17:48:47 »
Може, али пази ако има додатака разноразних, то може прокиснути. У том случају требало би да такав сируп што пре потроши.

Никако сируп не сме бити густ. Ако је густ, пчеле се даве.


ПС

Претпостављам да пратиш форум СПОС и верујем да си приметио да је колега ставио у хранилице полутечан мед и то ти је као живо блато за пчеле (у одређеном моменту, јер би при топлијем времену и када је хранилица на сатоношама број удављених пчела био мањи, али би их сигурно било).

Занимљиви су одговори искусних колега по том питању. Један каже да су се пчеле удавиле у меду (ја мислио да су се удавили у Морави :) )и у истој поруци каже да пчеле не умеју да се чувају: па не умеју, јер их долази релативно мало у хранилицу и уз то пчеле имају длачице по телу – сасвим довољан услов да се у густом раствору даве. Такође констатује да пчеле поцрне када се удаве – па наравно, неће побелети, а поцрне јер се течност "лепо распоредила" по длачицама и пчеле су „мокре“.

Мање искусан колега је много ближи решењу „мистерије“ удављених пчела и каже да су хранилице некомплетне. Ако би имале поклопац, мед те густине се не би сливао у довољној мери, не би био потрошен, било би кондензације и прокисао би временом.

Затим следи „процена“ здравственог стања...као, здаравој заједници се то не би десило (иначе, десило би се свакако ако је мед полутечан).

Занимљива је констатација колеге да је друштво слабо и да су пчеле трапаве!?...због ноземе...па се вероватно саплеле на мед :).

Затим, следи процена да су страдале од хладноће. То има утицаја наравно, али није пресудно.

Прави одговор је упутио колега Младенко Милишић (претпостављам јер у профилу пише mladenko milisic).

Ево ти линка поруке, па мало проучи како колеге то тумаче (погрешно).

http://spos.info/forum/index.php?topic=25784.msg691683#msg691683

Мед се пчелама може дати разређен до односа 1:1 (однос чврсте материје и воде) или потпуно кристалисан.

Исто важи и за погачу ако од ње правиш сируп.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: SIRUP OD POGACE
« Odgovor #2 poslato: April 04, 2018, 18:10:54 »
Hvala na brzom odgovoru. Ne idem na SPOS-ov forum,prema tvom pisanju ima svega i svacega. Za sad sam zadovoljan sa ovim forumom... da me ne boli glava.
Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SIRUP OD POGACE
« Odgovor #3 poslato: April 04, 2018, 18:39:01 »
Пчеле се иначе лако даве и у сирупу 1:1 ако брзо не нађу ослонац. Разлика у односу на много гушћи раствор је што се пчеле групишу и спасавају кретањем преко групе пчела и покретљивије су у ређем раствору. Лети се може лако уочити да се пчеле групишу на мрежи збега и све оне које су угрожене се пењу према овим пчелама које су на безбедном.

Понека пчела се може наћи удављена и ако је маса пчела око хранилице са нормалном густином сирупа велика. То су углавном понеке пчеле које се залепе за дно хранилице када их прелије сируп и ту остају.

Занимљиво је поредити како се оса понаша у истим условима. Ако осу нпр. бациш у воду, она често буде на површини воде и може и узлетети одатле. Осе немају длачице по телу. Оса се може извући из раствора у којем се пчела обавезно удави.

ПС

Штета што не пратиш форум СПОС-а. Има ту прилично „практичних“ савета који су..."практични" :) :)

Нпр. „Нема боље матице од оне коју пчеле одгаје“ (парафразирам)...као да остале гаји кромпирова златица. :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dobrica Vulićević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SELO GRČAC
Odg: SIRUP OD POGACE
« Odgovor #4 poslato: April 04, 2018, 18:54:05 »
Moze li nepotrosena pogaca da se upotrebi za spravljanje sirupa?
Kako su mi ostale nepotrosene pogace u kosnicama pitam se da li bi od njih mogao da napravim sirup i dam pcelama u hranilicama?

Ja pogače koje sklonim sa košnice bacam, pogotovo ako je društvo stradalo. Oprezan sam, možda nepotrebno, ali tako radim. Svo saće pretamam od stradalih društava.  Ove godine neću ni leglo da uzimam od onih koje ne mogu da se spreme same  za bagrem i njime pojačavam druge. Ako je društvo ovih dana  na pet ulica, sigurno postoji razlog.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SIRUP OD POGACE
« Odgovor #5 poslato: April 04, 2018, 19:00:58 »
Опрез није сувишан, али шта са пуним наставком меда ако је друштво остало у првом наставку, кренуло ту са леглом и угинуло од глади...

Иначе, снага друштва је релативна категорија и најчешће нема везе са здравственим стањем.


Уосталом, нека колега одлучи шта ће урадити. Лично, немам никакав страх да мешам пчеле, рамове или мед из различитих друштава. Ако бих се тога плашио, не бих пчеларио - то би значило да не водим рачуна о сваком друштву.

Болесно друштво то јасно показује и наравно да се уништава, али не мора значити да је мед из њега "болестан" :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).