Autor Tema: Varoa 2018  (Pročitano 18866 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #45 poslato: Septembar 09, 2018, 21:27:05 »
Извађена херба, и урађен распоред рамова за зиму (у првом наставку 6/7 и у другом 9 рамова, око 11/12 улица). Пошто за мој крај јављају топло време за наредни период (дневна изнад 25, ноћна изнад 15) опет сам ставио трулекс са Брстиваром јер се надам да ће бити довољно испаравања. Овог пута сам појачао дозу, дупло: на сатоноше оба наставка сам ставио траку са по 10мл.

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 15, 2018, 17:32:56 »
Početkom septembra izvadio Herba letvice iz košnica, posle toga počeo da dimim Mitakom i posle prvog dimljenja bilo je svega par opalih varaoa... posle drugog dimljenja bez opalih varoa. Tada sam prestao da dimim, razmišljam nema varoe pa da džaba netrujem pčele... Skoro mesec ipo kasnije tj juče nadimim samo dve košnice sa mitakom, u jednoj dve-tri opale varoe a u drugoj 30-40 komada... znači idemo ispočetka...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 16, 2018, 12:59:54 »
Како тумачити ово плаво наглашено:

Početkom septembra izvadio Herba letvice iz košnica, posle toga počeo da dimim Mitakom i posle prvog dimljenja bilo je svega par opalih varaoa... posle drugog dimljenja bez opalih varoa. Tada sam prestao da dimim, razmišljam nema varoe pa da džaba netrujem pčele... Skoro mesec ipo kasnije tj juče nadimim samo dve košnice sa mitakom, u jednoj dve-tri opale varoe a u drugoj 30-40 komada... znači idemo ispočetka...

Ако мислиш на наредну годину, онда је у реду, али ако мислиш да наставиш да димиш третманима у низу то баш и није добро.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 16, 2018, 16:48:58 »
Iskreno mislio sam da dimim sada, nekako mi oksalna još daleko... Šta bi Vi preporučili.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 16, 2018, 23:44:43 »
Не бих ништа радио ни препоручио напамет.

Проверио бих има ли легла и колико. Ако нема легла (а углавном нема), не бих димо негде до половине новембра (или касније). Димљење је могуће и током зиме, али када је клубе „лабаво“.

Димити у стању са одређеном количином легла је узалудан посао. Мислим, није узалудан, али је претерано коришћење отрова и нема сврхе. После држања летвица „хербе“ и провере амитразом, сматра се да је вароа сведена на меру која не може угрозити друштво, када је легла занемарљиво мало или га уопште нама. Битно је да је средство којим се ради проверено (да се уочава пад варое).

Провера амитразом је једно задимљавање (не читав низ димљења како „стручњаци“ тумаче туђ посао – полазећи од себе, наравно). За задимљавање користимо само пола траке и наносе се две капи. Биљана је купила оне „крокодил“ штипаљке на „штапићу“ и одмах се види да ли је трака изгорела. Лета затварамо најлон кесом.

Имаш избор: или чекаш оксалну (што не препоручујем, ако се сумња да има више варое јер се дешава да јесен буде неповољна за третман) или задимиш у међувремену. Ми ћемо димити друго (и завршно) димљење почетком зиме или у најбољем случају крајем новембра. И то је све до следећег августа. Ако се деси да је за тај завршни третман неповољно време када намеравамо, може у јануару када „наиђе“ повољно време.


ПС

Ми смо задимили први пут (и једини за сада) 10. октобра и сумњао сам у препарат. Варое је било по пар комада или „нула“...али, наишао сам на једну где је отпало више од 1000 вароа. Проверио сам шта је разлог. То је друштво снаге „роја“ (кошница подељена на 2 друштва које зимују једно на другом). Легла више нема и сва отпала вароа је тамне боје. Једино што му нисам ставио летвице, а у тај доњи део сам пребацио сво поклопљено легло јер увек гледам да ми доње друштво буде снажније и боље снабдевено храном (код горњег могу додавати и усред зиме лако).

Провери сам горње друштво и варое је било занемарљиво мало. Не може да их избаци ван јер има матичну решетку као подњачу која је на табли лексана.

Извињавам се што и ја теби не персирам (касно сам уочио твој начин обраћања а не исправља ми се порука сада – а сутра не може :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #50 poslato: Januar 11, 2019, 14:25:07 »
Moze li neko da napise kako je najbolje tretirati drustva protiv varoe u toku godine i kojim sredstvima, da bi bili sigurni da cemo imati zajednice u prolece sa nekim minimalnim brojem varoe. Hvala unapred!!