Поздрав...поставио бих питање, шта подразумевате под једнодневним леглом: јаја или једнодневне ларвице. Ако су јаја, зашто се десило да матица не носи толико дуго?
Могуће је додати младу матицу, али је неугодно променљиво време при којем пчеле мало теже прихватају матицу. У оба случаја се може додати матица. Да би био сигурнији пријем, је стављам стару матицу у кавез који је без погаче и отворе за излаз (не и остали отворе - мрежни део, преко којих постоји некакав додир са матицом) затворим лепљивом траком. Водити рачина да се затвори тако да се онемогући излаз матице (то значи не само комадић траке преко отвора, који може спасти).
Сутрадан се додаје млада матица, у свом кавезу са погачом.
Стару матицу уклањам дан касније по постављању кавеза са матицом коју додајем (пријем је по принципу тихе смене). Пчеле обично изграде пуно „звончића“ као за ројење. Ако започну неки матичњак на леглу може се тај матичњак уништити, мада то не радим јер су то тек започети матичњаци. Ако би било старијих матичњака (нпр. тихе смене или су пчеле одгајиле матичњаке док је стара матица била у кавезу), то обавезно порушити. Иначе, пчеле врло често не започну да граде матичњаке са легла првог дана (понекада и два или више дана) јер су у додиру са старом матицом преко мреже кавеза, али граде „звончиће“ је је додир са матицом непотпун.
Пазити где се поставља кавез са младом матицом јер се у случају јачег захлађења пчеле повлаче ка леглу и запусте матице у кавезу. Налазили смо понекада стару матицу која је угинула у кавезу. То значи, да треба водити рачуна колико има пчела у роју којем се додаје матица и колико има легла. Ако је мало легла, неће запоставити матицу у кавезима, које постављам између две сатоноше (пазити да постоји добра изолација ако је нпр. кров од поцинкованог лима и греје кошницу превише) рамова са леглом и кавезе обе матице постављам један до другог.
У друштву где је млада матица, може исто, али је углавном довољно да се само уклони млада матица (овде је битно додати да пријем младе матице
не значи потпуно поуздано да нема и старе матице; може се десити да стара матица није способна да носи, и да је она још у друштву). Најпоузданија провера је са младим леглом. Ако започну матичњаке на леглу, то би био знак да нема никакве матице. То додато младо легло не склањам, него само порушим започете матичњаке и додам кавез са матицом (мало пробушити отвор погаче чачкалицом, да ослобађање иде брже).
Пазити да се безматак у беспашном раздобљу не држи дуго отворен.
Додао бих да на овај начин успостављам двоматична друштва, али је потребно да је друштво јако, а не неки слабић.
ПС
Ако се намерава сачувати стара матица, у кавез се убацују пчеле пратиље. Погаче може бити у било ком случају (само што се у случају уништавања старе матице не ставља погача јер ничему не служи), али траком се затвори отвор да пчеле не ослобеде матицу.
ПС од ПС

Мало је опширније, али „извуците“ битне ствари и поступак је врло једноставан када се мења матица у роју у једном наставку јер не треба подизати наставке, већ се само ради „око сатоноша“ и подиже само поклопна даска и збег, тако да је то врло мало рада. Најбоље је да недостаје бар један рам и ако се нешто поново проверава при склањању старе матице да се само размакну рамови и не вади ни један ван и ставља поред кошнице. Када све буде у реду (када нова матица пронесе), комплетира се број рамова.