Autor Tema: Zimski gubici 2020/2021 god.  (Pročitano 22873 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #120 poslato: Mart 01, 2021, 09:53:01 »
Koliko sam razumeo inžinjera koji je bio zadužen u firmi koja je proizvodila semenski suncokret na koji sam vozio pčele nekoliko godina, uvoz neonikotinoida je strogo kontrolisan i privilegija je bio samo velikih proizvođača semena. Posle prve posete semenskog suncokreta kada sam rekao tom inžinjeru da dosta pčela strada kako ispred samih košnica tako i u polju isti mi je rekao da je to poslednja godina kada je dozvoljejna upotreba neonikotinioda i da od naredne godine to neće biti slučaj. Neonikotiniodi se po njegovim rečima primenjuju u fazi semena pre same setve i uvoz se vrši u skladu sa kolilčinom semena koju proizvođač proizvodi i ti podaci se moraju složiti jer su bili predmet navodno oštrih kontrola. Ne znam zašto ali sam stekao utisak da je količina tih neonikotinioda koji se primenjuju jako mala odnosno da je sredstavo izuzetno koncentrovano tako da mi nije jasno kako neko ko se bavi poljoprivreedom koji seme priprema u mešalici za beton uopšte može da dođe do neonikotinioda no to nije bitno nego da se vratimo na ovu temu.
Iduće godine ponovo ja vozim pčele na semenski suncokret kod iste firme, isti inžinjer. Kaže mi da ove godine nisu koristitli neonikotionide jer su zabranjeni navodno...normalno da nemam mogućnost da proverim to ali pčele i dalje srtadaju...doduše osetno manje recimo 60-80% manje nego prethodne godine. U razgovoru sa inžinjerom ja mu to kažem i on mi odgovori da semenski suncokret je delom iz reprodukcije od prethodne generacije semenskog suncokreta koji je treitran neonikotinoida i da su tragovi neonikotinoida ostali u sledećoj generaciji!?!?! Od tog semena se pravi inače zejtin koji mi kupujemo svakodnevno...
Kada pčele stradaju tokom paše, stradaju i tokom zime od polena koje su uskladištile za zimu...tu sam gotovo siguran.
Činjenica da Šošić nije imao neke probleme oko toga je možda zbog toga što je imao prethodne i potonje jake paše pa se koncetracija tih otrova razblažila ili je možda imao sreću da seme tog suncokreta nije tretirano neonikotinoidima što je malo verovatno ili ko zna...
Znam sigurno da sad ne postoje pare koje će me naterati da vozim pčele na semesnki suncokret pa i na suncokret uopšte...a ko voli nek izvoli....a u narednom periodu ću gledati da ga izbegavam i zejtin od suncokreta jer potreba za ostvarivanjem što veće zarade proizvođača ima da nas odvede ko zna gde...ali siguran sam nigde gde je dobro.
I sada na kraju oko šljiva koje pominje Šošić...ko zna čime su tretirane tokom zrenja, tokom skladištenja i sl... nemam razloge da ne verujem da si preosetljiv na neke preparate ali to je dobro jer znaš da to ne jedeš. To nikako ne znači da neke druge šljive ne bi pojeo bez posledica. Mnogo gore prolaze oni koji nisu osetljivi kao Šošić pa se opuste a otrovi se talože u organizmu i onda čovek dobije najgoru bolest pa se čudi kako je njegov deda živeo 100 godina a on u 50-oj umire. Njegov deda je živeo punim plućima i disao vazduh koji nije video što za nas nije slučaj jer mi imamo "privilegiju" da vidimo šta dišemo...a to što vidimo je katastrofa.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #121 poslato: Mart 01, 2021, 10:31:19 »
Колега Саша,
Ваљда је супруга нашег Шолета Биљана имала проблем са тим поједеним шљивама и код ње се десио тај случај због поједених затрованих  шљива.
Ја ове године нисам имао тровање на јулском сунцокрету ни на једном пчелињаку а пчеле су ми биле распоређене на 4 пчелињака и братове на још два пчелињака. На 6 пчелињака без тровања али смо имали проблема на касном сунцокрету који је сејан после жетве пшенице а који је почео да цвета у другој половици августа.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #122 poslato: Mart 01, 2021, 11:38:26 »
Јуче пронађен један губитак. Отишло је једно јако друштво. Матица прошлогодишња из тихе смене.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #123 poslato: Mart 02, 2021, 08:32:56 »
@ Господин Туцаков

Ево може се видети како настају конструкције (вербалне конструкције) и како се замагли суштина. Делује као да ја разматрам положај и стање пчелињака на сликама и поступке пчелара, чије су пчеле.

Da, to se i u Vašem postu da primetiti.

Поштовани колега разматра своје а ја пишем (углавном) уопштено. Навео сам „једног пчелара“ (име и адреса познати редакцији) и треба питати прво о чему се ради и када се то десило. Ради се о 2011–тој години и то лепо пише. Питање воде је у општем смисли „цецедеа“* и додатно исцрпљује пчеле. Зато сам то навео а не поводом слике. Ко није видео како се пчеле даве у отвореној посуди не би никада веровао да је то могуће иако постоје „сплавови“ од стиропора...ни ја не бих веровао, да сам „љуснуо“воду и отишао (не односи се на пчеле и пчелињак г. Туцакова). Међутим, остао сам сат дуже и видео како се даве (кажем, појава делује невероватно), и решио то. Мислим да би многи „запалили“ и отишли кући (или у кафану). (не односи се на г. Туцакова).

To davljenje je poprilično retka pojava i kad sutradan u vodi nađem 7 do 12 udavljenh pčela, ne smatram to nekom tragedijom

Иначе...на сликама не видим ни канал ни ништа слично о чему би се говорило, тако да нема говора да сам сматрао да су пчеле „умрле од жеђи јер су глупе“ (не односи се на пчеле и пчелињак г. Туцакова него на слику где ја не видим пчелињак).

Postoji opravdan razlog. Slika neonikotinidom "razvaljenih" pčela je iz 2017. a trovanje, u blizini kanala se dogodilo 2020. pedesetak kilometara dalje.

Ко је пратио моје „ране радове“ (није Лордан Зафрановић у питању), могао је прочитати да врло озбиљно разматрам тровање прскањем семенске детелине... (односи се на мишљење г. Туцакова).

Mogao sam i da napišem da je neko od lokalaca došao i nasprejirao mi pčele, ali bez ikakvih dokaza,
to bi bila veoma ružna, uopštena, ničim utemeljena pretpostavka.



Биље се углавном не „скљокава“ када се примени инсектицид (у том случају би нпр. уљана репица  послужила као леп покровни усев за заоравање – сва би пропала јер се примењује инсектицид против сјајника). (Односи се на мишљење г. Туцакова). Ако се мисли на прскање тоталом, то је хербицид и незнам како делује на пчеле...не би требало да је отрован.

Svako ko ne zna, kako total utiče na pčele, može napraviti malu probu. Gucnuti par gutljaja istog, a ostatak flašice posuti po glavi.
Pretpostavljam da će efekat biti sličan.


Нисам никада видео како се примењују неоникотиноиди на кукурузу да би то утицало на тровање. Ако се мисли на тровање од отрова који потиче од затроване семенке, то не верујем. Али знам (и мислим да сам упозоравао на то) да се дешава прскање кукурузног пламенца...е то је право тровање.

Kakogod. Suncokret je već bio precevetao. U potpunosti.

Престаре пчеле које су на издисају се не могу повратити ни вештачким дисањем јер оне управо „издишу“ - умиру.
>:(

ПС

Морам да нагласим шта је општег карактера па стоје оне одреднице у заградама које се тичу г. Туцакова (можда сам негде изоставио, па не замерите).

Ma normalno. Pravićemo se, da me uopšte niste pomenuli.

Што се тиче „дремке“ пчела на сунцокрету током ноћи нисам то нигде видео иако сам и ја спавао на пчелињаку, данима – тачније ноћима јер се ноћу спава (баш испред лета кошница је био паркиран камион од 8 и по метара на мање од 2 метра од лета испред и нисам видео да пчеле остају ноћу на цвасти сунцокрета са намером да сутрадан добију „муштулук“ јављањем где меди добро). (Не односи се на мишљење г. Туцакова него на Војин закључак).

Литерарним радом нећу да се бавим и ако ми неко друштво „одапне“ у такозваном „мартовском погрому“ пчела, пријавићу (јер многи тврде да „март очисти шкарт“ а ја у то сумњам јер пратим цео пчелињак и најбољим мерама не дозвољавам губитке ни најслабијих друштава). За остало, тема је за мене завршена.
No, to nas ne sprečava da uživamo u literarnosti

ПСС

Поново вас молим да не провоцирате у било којем контексту са „уживањем у литерарним радовима неког изубљеног пријатеља“. Ако, пак мислите на мене, нисам изгубљен и то је увреда (као што је кратка порука на ПП за мене провокација). Немојте ми слати поруке на ПП и ако сте заборавили моју последњу поруку путем email-а могу да вас посетим на „те три слатке речи“ (шалим се биле су смо две :) ).

Nema uvrede. To je samo Vaša percepcija (umem ja i strane reči). Sami ste pomenuli, kako ste izgubili prijatelja, pa sam se našao slobodnim, da u istom kontekstu i sam imam izgubljenog prijatelja.

Можемо расправљати о свему али ме заобиђите са вашим слаткоречивим „интимизирањем“.

Oprostite. Nisam primetio da duh mog pisanja, odstupa od duha Vašeg. Prihvatam da sam pogrešio.
Običaj je da se na PP odgovara preko PP, ili ne odgovara. Zbog pogrešne procene Vaše slatkorečivosti,
pomislio sam da je, eventualno, vetar promenio pravac. Ne smatram ni da sam Vas u svojoj poruci, niti
uvredio, niti provocirao. Ja sam čovek pomirenja, a ne večne mržnje, pa ako niste spremni na tako nešto,
mogli ste odgovoriti sa "nisam", a ne praviti predstavu , ovde i javno.

A te dve slatke reči, odmah sam počeo da primenjujem preporučene radnje, ali nisam primetio da je
to ostavilo traga na moje pčelarske i ljudske karakteristike, uopšteno govoreći...


*„цецедеа“ =CCD-а  :)


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #124 poslato: Mart 02, 2021, 13:38:33 »
? ? ? ?


Слаааажем се...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #125 poslato: Mart 08, 2021, 16:30:35 »
Juče, kasno popodne promenio sam vodu u poilici. Kofu i stirodur malo oprao od zelenila...
Kad sam danas došao oko 11h imam šta da vidim: preko pedeset pčelica se udavilo ... :(


Sinoć sam zaboravio da vratim stirodur! >:(
Hteo sam sam sebi da opalim šamar - (ali sam se sažalio... ;) :) )


One, jadnice su jutros pohrlile na poilicu i - padale niz glatke zidove od plastične kante u hladnu vodu. :(


Pre nekoliko godina, na godišnjem sajmu pčelarstva, u okviru inovacija jedan čovek je prijavio "unutrašnju poilicu".
Prepričaću: rezervar sa vodom se nalazi iznad satonoša a voda se, kapaljkama dovodi direktno u leglo.


Komisija ga nije ozbiljno shvatila...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #126 poslato: Mart 08, 2021, 16:31:13 »
...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #127 poslato: Mart 08, 2021, 17:51:55 »
Имао сам и ја проблем са појилицом пре неколико година, али мало другачији :). На више места на пчелињаку имам флаше са водом. Када ми хитно затреба, сипам у појилицу.

Мој син је пекао ракију, узео лепо једну флашу, просуо воду и сипао првенац који одваја обавезно. Ја долазим са посла и видим да је појилица празна. Узмем ту флашу и сипам у појилицу.

Било је много мртвих пчела које су практично тренутно угинуле од тровања алкохолом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #128 poslato: Mart 13, 2021, 08:41:23 »
Za neke je mozda rano da se rezimiraju stvari ove zime, sto se tice situacije kod mene, mislim da nije rano i da mogu uraditi rezime zime 2020/2021 i gubitaka sto se tice mog pcelinjaka. Izgubio sam dva drustva, mojom greskom mislim obadva, jedno je uslo u zimu jako slabo, drugo je bilo prilicno jako ali sam kasno primijetio da je bezmatak, posto sam imao maticu viska ubacio sam je ali je to bilo kasno zanijela je dosta legla kada mu vrijeme bilo nije(u toj kolicini), stvorila se ogromna vlaga u kosnici i drustvo je obolilo i stradalo. Ostatak pcelinjaka je odlican, imam oko desetak slabih drustava(takva su i usla u zimu), oko njih sam zadnjih dvadesetak dana najvise igrao i sada vec imaju pristojno zatvorenog legla koje u narednih sedam dana treba da izlazi, hrane imaju dovoljno(prihrana pogacama je itekako pomogla sto se tice cuvanja zaliha hrane), i samim tim sva briga oko tih slabica( ako ih sada mogu tako nazvati), je zavrsena. Bezmataka nemam, osim vec pomenutog bezmatka od jeseni a koji je stradao ja vise bezmataka nemam i ne mogu da vjerujem da mi preko zime nijedna matica na ovaj broj drustava nije stradala.

Danas i sutra su ovdje kod mene lijepi dani tako je najavljeno, jucer je bilo oblacno ali prilicno toplo i pcele su nekih pet sati mozda i vise unosile polen u velikim kolicinama, tako da ce zalihe  polena za nesmetani razvoj biti dovoljne za predstojeci nesto hladniji period koji se najavljuje, mada mislim da ce i tu biti dan-dva kada ce biti nekog unosa. Nakon toga kod mene krece intenzivni rad, od stimulativne prihrane sirupom, pocetkom aprila sijanja oko hektar facelije koja bi trebala da krene nakon pase bagrema i da popuni prazan period do pase lipe pa do prve malo ozbiljnije pase u aprilu gdje imam u blizini pcelinjaka negdje oko 6 hektara uljane repice. Ocekujem ako vremenske prilike posluze veoma radno i biricetno proljece na mom pcelinjaku.

Pozdrav svim kolegama.

Van mreže Simic Aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled 220 m
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #129 poslato: Mart 13, 2021, 23:58:54 »
Kolega koju sortu facelije sejete i da li ste zadovoljni?Pretpostavljam da ne sejete prvi put.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #130 poslato: Mart 14, 2021, 08:04:31 »
... Ostatak pcelinjaka je odlican, imam oko desetak slabih drustava(takva su i usla u zimu), oko njih sam zadnjih dvadesetak dana najvise igrao i sada vec imaju pristojno zatvorenog legla koje u narednih sedam dana treba da izlazi, hrane imaju dovoljno(prihrana pogacama je itekako pomogla sto se tice cuvanja zaliha hrane), i samim tim sva briga oko tih slabica( ako ih sada mogu tako nazvati), je zavrsena. ...

Колега сви смо ми ''болећиви'' на та слабија друштва а то треба решавати у јесен. И не треба бити сентименалан. То су препоруке и од колеге Шошића и од колеге Раковца који знају зашто то ''заговарају''.
Обратите пажњу и на здравствено стање тих заједница...
Ја сам могао спојити једно слабије друштво са једним безматком ало нисам и нису преживела. Али ја сам себи (као) опростио јер сам почетник. (Могу још да се кријем иза тог статуса...)

Какво је уобичајено време почетком априла у Републици Српској?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Zimski gubici 2020/2021 god.
« Odgovor #131 poslato: Mart 14, 2021, 10:14:43 »
Kolega koju sortu facelije sejete i da li ste zadovoljni?Pretpostavljam da ne sejete prvi put.

Sijem sortu Julija, prosle godine sam sijao sortu Balo jer zbog situacije sa covid nije bilo mogucnosti da nabavim sortu Julija, medjutim kakva je bila prosla godina i koliko je bilo kise tokom cvatnje ja sam zadovoljan i sa tom sortom. Kako je to sve izgledalo prosle godine kod mene mozete vidjeti u videu koji sam snimio na pcelinjaku.

https://youtu.be/JUmgEs5xTNI

... Ostatak pcelinjaka je odlican, imam oko desetak slabih drustava(takva su i usla u zimu), oko njih sam zadnjih dvadesetak dana najvise igrao i sada vec imaju pristojno zatvorenog legla koje u narednih sedam dana treba da izlazi, hrane imaju dovoljno(prihrana pogacama je itekako pomogla sto se tice cuvanja zaliha hrane), i samim tim sva briga oko tih slabica( ako ih sada mogu tako nazvati), je zavrsena. ...

Колега сви смо ми ''болећиви'' на та слабија друштва а то треба решавати у јесен. И не треба бити сентименалан. То су препоруке и од колеге Шошића и од колеге Раковца који знају зашто то ''заговарају''.
Обратите пажњу и на здравствено стање тих заједница...
Ја сам могао спојити једно слабије друштво са једним безматком ало нисам и нису преживела. Али ја сам себи (као) опростио јер сам почетник. (Могу још да се кријем иза тог статуса...)

Какво је уобичајено време почетком априла у Републици Српској?

Nisam ja boleciv prema slabim drustvima vec znam kakvi su uslovi kod mene sto se tice razvoja, takodje pcelarim sa pomocnim drustvima pa mi je na proljece itekako bitan i broj pomocnih drustava.
Sva drustva su zdrava, imao sam dva jaca drustva gdje se pojavila manja kolicina krecnog legla nekad u avgustu prosle godine, tretirana su i uspjesno su prezimila i imaju prilican razvoj i nema ni traga krecnom leglu, ova slabija drustva koja sam pominjao u prethodnom postu, uopste me ne bi iznenadilo da se neko i razvije dovoljno da uz malu pomoc bude i proizvodno. Da od njih desetak napravim pet proizvodnih drustava za bagremovu pasu ja prezadovoljan.

Vrijeme u RS-u pocetkom aprila na mom terenu nije pouzdano kao i svuda, u principu tada temperature krecu polako da se penju iznad 15 stepeni, mada opet kazem sve zavisi od godine. Ono sto ocekujem ove godine, to je jaka bagremova pasa, mislim da ne bi trebala i ove godine izdati.

Pozdrav