Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380224 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2610 poslato: April 15, 2022, 15:53:59 »
     Ти си срећан човек.
Ја ове године имам једва 4, 5 рамова са леглом овде у Банату. Наравно, није било тако лоше ранијих година. Ове године не стижу за багрен.
     Постоје разне методе разројавања, алиби најбоље било да ти то покаже и помогне неки искуснији пчелар у твојој близини. Могао би и да продаш вишак рамова са затвореним леглом. Где се налази Буковица, односно локација пчелињака.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2611 poslato: April 22, 2022, 16:11:10 »
Drage kolege,

Ukazala mi se mogućnost da moje dve RV košnice odvezem na pašu uljane repice koja još nije počela da cveta. Bagrem u Kučevu, gde mi je stacioniran pčelinjak, cveta oko 15. maja.
Moje pitanje je da li je rizično odvesti košnice na repičinu pašu dve sedmice pre bagrema, budući da nisam u mogućnosti da svakog dana obilazim pčele? Da li bih mogao da ih odvezem na repičinu pašu, pre toga ograničiti maticu u prvom nastavku? Znam da je repičina paša odlična za razvoj društava, ali znam i da ume biti vrlo burna.
Koja su Vaša iskustva, predlozi, saveti?

Srdačan pozdrav.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2612 poslato: Novembar 26, 2022, 00:35:00 »
Одавно се ништа није писало у овој теми која има преко милион прегледа. Ако ја нисам био ту могли смо макар мало да пишемо у њој јер она обједињује рад са Родном Војом током целе године.
Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2613 poslato: Novembar 28, 2022, 00:41:37 »
У суботу 26. 11. урадили смо третман оксалном киселином на једном пчелињаку а сутрадан то јест јуче ( прошло је поноћ и ушли смо у нови дан) урадили смо третман и на другом пчелињаку поред реке Тисе у Банату. Укупно око 140  кошница а чека нас третман на још једном пчелињаку поред реке Саве са око 50 кошница.
На ових 140 кошница ( плус једна мала у нуклеузу, остављена ради матице у резерви )  нисмо нашли ни једну без пчела или да бруји, да је без матице, све су живе и здраве Господу Богу хвала...  Било је ту јесенас и неколико кошница више али смо их постепено спајали са безматцима, како пронађемо неку заједницу без матице ми је одмах спојимо са неком другом.

Прошла сезона је била одлична.
Пчеле су биле распоређене на 4 пчелињака и све заједнице су пребациване на пашу.
Произвели смо пуно нових ројева на рамовима са леглом и са новим матицама и пуно пчелињих друштава са 10 рамова пчела и седам рамова легла са прошлогодишњом матицом, све за продају .
Поред тога произвели смо баш доста меда уљане репице, багремовог меда на раном багрему па још доста меда на планинском багрему, нешто мало липовог меда (једно буре од око 300 килограма) и доста ливадског и сунцокретовог меда.  :)

Било је пуно, пуно посла и то је био главни разлог што нисам имао довољно времена за овај наш форум.

Поздрав драгим пријатељима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2614 poslato: Novembar 29, 2022, 01:13:08 »
Данас смо урадили  (нисмо одрадили)  :) претходно планирани поступак оксалном киселином са око 25 мл раствора по пчелињој заједници и на трећем пчелињаку на Сави на којем имамо 50 кошница у разним РВ и РЕВ варијантама. Раствор оксалне киселине смо спремали тако што смо на литар сирупа додавали 35 гр дехидрата оксалне киселине. Најпре смо сипали дестиловану воду, загрејали је у посуди, додали дехидрат оксалне киселине, истопили или растворили кислеину у води а затим додали шећер и наставили са мешањем док се не растопи и шећер. Налили смо све у пластичне посуде, умотали у тканине и чували топао раствор до коришења. 
Најважније је да су нам и овде као и на претходна два пчелињака све заједнице живе и здраве и да немамо губитака у првом делу зимовања а надам се да е тако бити и до краја зимовања. Ни једна заједница нема упрљаних рамова и сатоноша и нигде пчеле не брује што нам потврђује присуство матица у свим заједницама.
У пар заједница нашли смо да се клубе спустило са око 80% или још и више у доњи наставак па смо подизали горњи РВ наставак како би поступак са оксалном киселином био делотворнији.  :)
Приметили смо да све заједнице имају подоста хране па чак и вишкове који ће нам послужити на пролеће приликом формирања нових малих заједница у нуклеузима или оплодњацима. 

Још током јесени све пчелиње заједнице на свим пчелињацима ( код мене на четири пчелињака са преко 190 кошница + на четири пчелињака код брата са још 340 кошница = преко 530 кошница  ) су по три пута третиране Војвиром против вируса а успут и против варое и ноземозе.

Све заједнице су добиле још по 4-5 литара густог лековитог сирупа за Нозевојом и Војвиром 2-3% како би имале лакосварљиву храну током зиме и како би се ублажио утицај лоших јесењих медова који пчеле доносе крајем летњег и почетком јесењег периода... 
Ако још сутра истретирамо још једну преосталу заједницу која је остала сама на кућном пчелињаку овим ће сви јесењи радови бити завршени и пчелама ћемо само моћи пожелети срећно зимовање.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2615 poslato: Decembar 04, 2022, 00:29:16 »
Drage kolege,

Ukazala mi se mogućnost da moje dve RV košnice odvezem na pašu uljane repice koja još nije počela da cveta. Bagrem u Kučevu, gde mi je stacioniran pčelinjak, cveta oko 15. maja.
Moje pitanje je da li je rizično odvesti košnice na repičinu pašu dve sedmice pre bagrema, budući da nisam u mogućnosti da svakog dana obilazim pčele? Da li bih mogao da ih odvezem na repičinu pašu, pre toga ograničiti maticu u prvom nastavku? Znam da je repičina paša odlična za razvoj društava, ali znam i da ume biti vrlo burna.
Koja su Vaša iskustva, predlozi, saveti?

Srdačan pozdrav.
На ово питање није одговорено па иако са великим кашњењем можда ће одговор неком послужити у будућности.
Паша уане репице је велики покретач ројевог нагона и више од половине пчелињих заједница искористи прилику и креће са матичњацима како би се изројиле.
Може се одговарајућом техником рада умањити могуност ројења ако би у плодиште спустили само један или највише два рама легла са матицом и са страна додали по 3 до 4 основе лево и десно.
То би сигурно заједници омогућило да изграђује саће , повећа количину отвореног легла и да смање ројеви нагон. Свакако би најбоље било после 7 до 8 дана након овог поступка извршити контролу заједнице и евентуално покидати матичњаке.
Уколико заједница пре овог поступка има мање од 30.000 до 35.000 легла она не би требала да покреће  матичњаке али ако након 5-6 дана наиђе лоше време и ако имамо старије матице могуе је да пчеле покрену ројеви нагон и изградњу матичњака.
Поздрав драгим пријатељима....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2616 poslato: Decembar 12, 2022, 18:04:51 »
Приликом рада са оксалном киселином видели смо да су нам пчеле потрошиле веома мало хране од почетка септембра до сада. За ових три месеца не верујем да су потрошиле више од 2 кг укупно хране. То је отприлике тај мед са крајњих рамова који су преносиле током септембра, октобра и новембра у топлим данима а њих ове јесени није било мало.
Све кошнице су прилично јаке са медом и мислим да су још и донеле нешто меда у поменутом топлом периоду и њега су остављале у зону зимовања клубета. Верујем да су јаче заједнице јесенас донеле управо онолико колико су и потрошиле за овај период од зазимљавања до сада. Било је ту неке горушице или како је већ зову а она је нека врста купусњаче као и уљана репица па меди на нижим температурама како током пролећа тако и током јесени... Ње је баш било много на једном мом пчелињаку а она је коров на посејаним парцелама уљане репице и пчеле су баш фино посећивале.. Опет на другом пчелињаку било је пуно неке ливадске жалије и луцерке у цвету, док је на трећем пчелињаку било астера и којечега још а што је све заједно резултирало малим уносима меда .

Не волим када је овако топло у децембру и фино ме обрадовао јутрошњи снег и  ако сам не волим хладноћу. То што ја не волим је мање важно а много је важније да нам пчеле фино мирују у кошницама и да уживају у плодовима свог рада испод медног венца и медног пута  у нашим кошницама.

Поред пута данас видим поново нам се враћају ждралови, било их је на хиљаде пре око две седмице али су одлетели у неке друге крајеве како је мало било отоплило, сад ман се поново враћају.
Обзиром да их нема много и ако се у наредним данима не доселе у много веем броју могу да претпоставим да ћу у том случају наићи опет неко топло време.
Пошто и даље имамо скраћење дана то и није толики проблем али ће бити проблем ако будемо имали топао јануар и фебруар.
Биће ипак како Господ Бог одлучи.

Драги пријатељи, сада док је зимски период можете поставити питања у вези пчеларења Родном Војом и разних поступака у пчеларској сезони.

Поздрав свима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2617 poslato: Decembar 21, 2022, 20:49:08 »
Данас смо обишли један пчелињак поред Тисе на температури око 5 степени.
У неколико кошница где имам уложак и жичану подњачу погледали смо колико има опале варое од последњег третмана оксалном киселином и утврдили да ни у једној од кошница нема ни једна вароа у подњачи.
Пчеле смо јесенас када није било легла третирали Војвиром у три наврата и вероватно да је Војвир почистио оно мало што је било.

Одмах сам отворио оне две три кошнице у којим су мало слабије заједнице које су пренешене са другог пчелињака где је била јака најезда оса и стање у њима је добро и изнад мојих очекивања.
Отворили смо и неколико РВ кошница са зазимљеним јаким заједницама  ( само из знатижеље ) и утврдили да је стање више него одлично, клубе само мало вири испод сатоноша а када подигнем мало задњу страну горњег наставка види се клубе како фино захвата и доњи наставак.
Крајњи рамови су још са добрим венцима меда и нису потрошени и ако је било фино топло време током октобра и новембра, нисам их наравно вадио јер смо отварање кошница радили без димилице и без пчеларских капа. Нисмо ни планирали да их отварамо али нисам могао да одолим.  :D
Све кошнице тешке, са пуно меда, скоро ништа нису потрошиле. Све заједнице живе и здраве.  :D
Господу Богу хвала не може бити боље.

Отишли смо затим на други пчелињак који је удаљен око 30 километара даље али због блатњавог пута и великих киша из претходног периода нисмо могли до пчела. Нисмо понели чизме па нисмо могли ни пешице да би обишли овај други пчелињак. Кад се мало просуши обићи ћемо и те пчеле.

Срећно зимовање свим драгим колегама и пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2618 poslato: Decembar 26, 2022, 21:00:04 »
Данас смо отворили свих 67 кошница на овом поменутом пчелињаку поред Тисе са циљем контроле количине хране на крајњим рамовима и уопште количине хране, присутности матица а код неколико кошница и контрола присуства легла...

У једној смо пронашли да брује пчеле и да су изгубиле матицу па ћемо јој у наредном периоду додати мали оплодњак са другог пчелињака који је остављен баш за овакве случајеве.
У свим кошницама има пуно хране и мед са крајњих рамова још нису потрошиле. У кошницама нема легла а данас је било 14 степени и време је баш топло.

У свим кошницама рамови су чисти, пчеле здраве и све заједнице су живе а количином пчела сам презадовољан. Укупно стање је више него одлично.

Брат је јуче био на мом другом пчелињаку са преко 70 кошница  и јавио ми је са пчелињака да је све у реду, пчеле су излазиле напоље и вршиле прочисни излет. Излет је био из свих кошница па чак и из оног малог оплодњака. И јуче је било око 14-15 степени и овај излет им је баш пријао. Чак и да не излазе више напоље до почетка марта лако могу да прегурају зиму без икаквих губитака. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2619 poslato: Decembar 31, 2022, 13:40:27 »
 :)
После 3 почињања, малте не од нуле, искрено се надам да ће следеће пролеће бити боље.
Са таквим надама су стигли и нови наставци... :)
Мајстор је Далибор Вучићевић из Велике Плане.
Прилично коректно одрађено...али, увек може боље  ;)

Желим да се захвалим госн Воји и Горану Раковцу, на помоћи око набављања нових друштава, као и госн Шолету на свим саветима и упутствима  :)

Свима желим здраву и добру Нову годину!!! :-*

Леп поздрав...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2620 poslato: Decembar 31, 2022, 20:20:36 »
Хвала вам драга наша Госпођо Тања.
Вама и вашој породици желим такође здравља, радости и среће!
И још да полетите у пчеларству раширених крила.
Жао ми је што смо толико далеко и што у сезони немам мало више времена да обиђем ваш пчелињак како бих на лицу места препознао стање и дао препоруке.
Пчелари коју су ту близу, поред мене никада немају никаквих проблема који не буду решени на време и ти проблеми не оставе никакве последице а након осамостаљивања поново се појаве проблеми алу ако се на време јаве и затраже помоћ опет се све брзо санира и доведе у ред.

Такође свим пчеларима који раде са РВ кошницама и посетиоцима нашег форума желим срећну и успешну 2023-у годину.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2621 poslato: Januar 01, 2023, 08:04:07 »
Срећна Нова година!
Јуче сам, на парцели на којој ми је стационар, садио неколико стабала "Лампион дрвета" и у паузи за одмор посматрао пчеле. Многе су излетале а велики број их је доносио жути полен.
Зна ли неко, са којих биљака га доносе?
Кошнице нисам отварао. Је ли ово знак да имају легла?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2622 poslato: Januar 01, 2023, 10:06:23 »
Verovatno leska...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2623 poslato: Januar 01, 2023, 14:57:06 »
Код мене у воћњаку леска није "опустила" ресе али то не значи да нека у околини није. Приметио сам пар цветова маслачка. Могуће је да има још неких цветића...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2624 poslato: Januar 01, 2023, 20:56:03 »
Претопло је ове зиме.
Пре пар дана контролисао сам код мене 3-4 кошнице и није било легла ни у једној.
Слабије заједнице као и оне оштећене од варое раније крећу са леглом.
Не треба им давати никакве погаче јер ће их оне само подстаћи на ширење легла.
Кошнице само треба расхладити како би у овом периоду дугих ноћи када је нижа температура дошло до хлађења меда око клубета у кошицама.
Такође, кошнице увек треба фарбати светлим бојама или чак остављати неофарбане јер тамне боје подижу температуру и концентрацију влаге у кошницама.
Поред топлог времена, поменути фактори утичу на заједницу да раније покрене легло а и пчелар својим радњама може да утиче на ширење легла.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.