Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 582867 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2355 poslato: Mart 20, 2021, 09:33:02 »
Исто и код мене, најављено топлије време крајем наредне седмице...
Таман после Младенаца.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2356 poslato: Mart 20, 2021, 09:36:17 »
Код мене је освануло јутро са мразом , после изашло сунце и угрејало. Тихо је и без ветра и ако остане овако ускоро ће подићи температуру довољну за излазак пчела из кошница, надам се. Тако је у мом крају у Банату а како је на дугом пчелињаку испод Саве то не знам али видим на ТВ да је у С. Митровици поред Саве у 9 сати било -1.
  Данас ћу отићи на други крај села да видим јесу ли нам стигле роде..  :D

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže Zoran Akik

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
« Odgovor #2357 poslato: Mart 20, 2021, 12:47:47 »
Јутрос -4 и магла.
Тренутно сунчано +7, пчеле лете и има их много на појилици.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2358 poslato: Mart 20, 2021, 13:07:42 »
Зоко пријатељу, још су ниске јутарње температуре.
Чим сунце мало гране пчеле крену.
Обиђем 3-4 км даље да видим гнезда рода и попричам тамо са мештанима у вези повратка рода, кажу још нису стигле. Вратим се кући и није прошло пола сата а поче снег да пада.  :D

Негде до 11 сати је било сунчано...

Биће тачно по народном веровању да када за Сретење 15. фебруара буде сунчано и када меда угледа своју сенку врати се у брлог и још око шест недеља буде хладно време. То је око 42 дана или 14 дана фебруара и још око 28 дана марта.

По метеоролошким извештајима тек тих дана ће јутарње температуре бити изнад 5-6 степени и дневне изнад 15 степени.

Три века испред света...

Van mreže Zoran Vučković

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
« Odgovor #2359 poslato: Mart 20, 2021, 15:33:47 »

И код мене на Дунаву је било сунчано до у рано поподне али хладно. Пчеле зује испред кошница журно излазе и улазе са товарима полена. Али зује и на мигавцу. Има их и на цветовима бадема и на мртвој коприви.
Мигавац није отворио све цветове има целих крошњи у белим балонима. Има доста мигаваца која су отворила тек трећину цветова.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2360 poslato: Mart 21, 2021, 12:22:00 »
Календарски гледано стигло нам је пролеће а временски ако гледамо као да смо у сред зиме.
Јутрос пада снег у околици Шапца и ухватио се по крововима кућа, двориштима и по њивама.
Код мене у Банату нема падавина али је облачно и хладно. Можда је пар степени изнад нуле али има ветра па је осећај као да је испод нуле.
Поздрав драгим пријатељима.

Три века испред света...

Van mreže dusan lazic

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #2361 poslato: Mart 21, 2021, 16:34:04 »
Danas je kod mene temperatura +3 st.c.
Juče je bila oko +7st.c. sa prohladnim vetrom. To je ona najgora...! >:(  "NE VOLEM..."! Pčelice, jadne, željne vode, polena...a dočeka ih oštar vazduh...na povratku - padaju na hladnu zemlju. :(
Nadajući se tom kolaču, improvizovao sam poletaljke na kontejneru. Na zapadnoj strani nije bilo gubitaka. Na istočnoj strani...ujutro rano, čim ih je sunce probudilo - pohrlile...i ... :(

Van mreže Dragan Šošić

• Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #2362 poslato: Mart 21, 2021, 19:22:37 »
Међутим... и даље многи „стручњаци старе школе пчеларења“ тврдоглаво препоручују да се лета окрећу на исток када их питају почетници.

За пар овако променљивих дана, друштва буду десеткована.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2363 poslato: Mart 22, 2021, 00:03:57 »
Зоко пријатељу, још су ниске јутарње температуре.
Чим сунце мало гране пчеле крену.
Обиђем 3-4 км даље да видим гнезда рода и попричам тамо са мештанима у вези повратка рода, кажу још нису стигле. Вратим се кући и није прошло пола сата а поче снег да пада.  :D

Негде до 11 сати је било сунчано...

Биће тачно по народном веровању да када за Сретење 15. фебруара буде сунчано и када меда угледа своју сенку врати се у брлог и још око шест недеља буде хладно време. То је око 42 дана или 14 дана фебруара и још око 28 дана марта.

По метеоролошким извештајима тек тих дана ће јутарње температуре бити изнад 5-6 степени и дневне изнад 15 степени.

И тако вратим се јуче кући и напишем поруку око 13 сати да још нису стигле роде а данас возећи се недалеко од Новог Бечеја видим роду и викнем ( као мало дете када се нечему радује)  :D ено рода а ћерка кажа па тата још јуче после подне су стигле роде, сликали су неки мештани у селу и поставили на неки Новомилошевачки сајт.   
Да, ипак су стигле роде, прави весници пролећа и скорог доласка лепог времена.

Три века испред света...

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #2364 poslato: Mart 22, 2021, 16:43:39 »
Малопре сам био у Ивањици где је 20цм снега, код мене у Ариљу 10цм, а пчелињак је између та два места али скоро на 300м већој надморској висини, са тренутно око 30цм снега!

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2365 poslato: Mart 22, 2021, 19:14:37 »
Код мене је и данас падао на већем пчелињаку али се одмах све истопи. Хладан ветар пробија.
На пчелињаку у Новом Бечеју испред кошница има по мало мртвих пчела са поленом на ногама које су се смрзле. Више волим да је од 0-5 степени него 7 или 8-10 степени па да излазе.

Три века испред света...

Van mreže Samir Kotorić

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
« Odgovor #2366 poslato: Mart 23, 2021, 08:25:32 »
Drage kolege pčelari , da li će nam se društva stići razviti za bagremovu pašu ako nas vrijeme počne služiti od kraja ove sedmice ?!
Srdačan pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #2367 poslato: Mart 23, 2021, 10:17:37 »
Drage kolege pčelari , da li će nam se društva stići razviti za bagremovu pašu ako nas vrijeme počne služiti od kraja ove sedmice ?!
Srdačan pozdrav

Ево мог размишљања о постављеном питању .
Мишљења сам да ће друштва тешко достићи жељени развој чак и при идеалним условима.
Даћу краћу анализу која се односи на мој терен. Поморавље - обронци Шумадије , надморска висина од око 100 - 270 метера .
Ове године март месец је био хладан и успорио је вегетацију. За претпоставити је да ће и багрем ове године касније кренути. Претходних пар година је отварао у периоду од 24. априла ( најраније ) па до 01.маја ( најкасније). Под идеалним условима ове године би требало да отвори око Ђурђевдана а оно право замеди око 10.маја. До тада рачунајући од наредног викенда ( 27 / 28 априла ) има четрдесет и пар дана. Значи 2 генерације пчела. Питање је да ли је то довољно ? Па вероватно и јесте у идеалним условима.
Ти идеални услови би подразумевали тренутно добро стање у кошницама са бар око 4 рама квалитетног легла , лепо време свих 40 наредних дана са дневним температурама од преко 15/16 степени и без ноћних мразева и рад са пчелама уз редовну стимулативну прихрану све време до почетка цветања багрема. Сумњам да се све ове три набројане ствари могу поклопити.
Тренутно стање у кошницама зна мало пчелара. Видећемо га током наредног викенда када олепша и отворимо их. Ово предугачко мартовско захлађење је морало оставити неке последице. Какве и колике знаћемо за пар дана па тек онда може да се направи прави план рада за наредни период.
Април не може бити све време идеалан. Далеко од тога , мора се рачунати и ту са више дана празног хода. Да ли су мразеви оставили последице и на багрему у овом тренутку не знамо. Вероватно нису али колеге на појединим локацијама врте главом и сумњају.
Ја ћу лично након наредног викенда направити план рада за наредни период у зависности од стања нађеног у мојим кошницама. Пчеле су ми ове године одлично кренуле са изимљавањем и друштва су уједначена као ретко кад. То охрабрује. Ипак , мишљења сам да ће пчелињаци морати да се поделе и да ће бити неопходно што пре одредити будућа производна и помоћна друштва. Лично бих био задовољан да ми у багрем око 5-6 маја око 2/3 пчелињака уђе са производним друштвима. А онда још једном поглед у небо да време послужи током паше.

П.С.

Напред написано се односи на РВ кошницу.

« Poslednja izmena: Mart 23, 2021, 10:39:32 od strane Rakovac Goran »

Van mreže Rakovac Goran

• Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #2368 poslato: Mart 23, 2021, 10:59:11 »

У претходној поруци се поткрала грешка у писању.
У четвртом пасусу иза речи ... од наредног викенда ... у загради је написано ( 27 / 28 априла ) а требало је 27 /28 марта.

Van mreže Dragan Šošić

• Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #2369 poslato: Mart 23, 2021, 14:12:28 »
Развиће се пчеле само да багрем преживи. Само не развијати друштва на силу и без праве мере.

ПС

Што се тиче временске ситуације и изласка пчела по хладном времену (у вези са сликама које је Душан поставио), видео сам објашњења како на топлој (источној страни) сунце измами пчеле па излете и тако пуно њих страда. Претпостављам да подразумевају да пчеле са западне стране нису „заваране“ па нису ни излетале.

Ево, сада је од јутрос сунчано и пратимо појилице да се доспе топла вода, али и то колико пчеле излећу. Пре око сат времена (око 11:30) дошло је 2-3 пчеле до појилица и потом су престале долазити. Сада видим да тек понека пчела дође до појилице (време 12:45 температура 8 ⁰ С време сунчано). Што значи да нема говора о томе да их „мами“ сунце и превари да излете. Не посматрам само појилице него и унос полена.

19. марта после оне краткотрајне мећаве (трајала је око 30 минута) и када је личило на „смак света“ јер је пада толико јак снег да се није видело ни 100 метара испред возила (ишао сам по унуку у школу аутомобилом) пчеле су одмах по престанку снега похрлиле на појилице иако је температура била нижа него садашња. Осунчана страна појилица се није видела од пчела.

Тако да рећи да само сунце „измами“ пчеле није тачно. У случају изласка пчела, невољу ствара повратак када су пчеле већ изгубиле пуно топлоте и испред кошница чија су лета окренута ка истоку је потпуно хладно. На западној страни (за коју кажу да је хладнија страна) је тада осунчано и пчеле највећим делом успевају да уђу у кошницу.

Посматрао сам оваква стања у много бољим условима када су пчеле носиле велике количине полена и последњи „талас“ пчела је ипак сав остао испред лета (на једином постољу окренутом ка истоку и где сам поставио даске око 1 метар ширине и на тим даскама је све покривено промрзлим пчелама). Ово се дешавало 2 дана док није више отоплило па је и у смирај дана било могуће да пчеле уђу у кошницу. Иначе, пчеле које су пале испред лета (површина дасака је била „у боји полена“ јер је било баш пуно пчела са товаром полена на ножицама), покупио сам четком у лопатицу и изручио у прву кошницу.

Морам, наравно мало дуже да напишем о овој појави јер је кратак тврдња како „с хладне стране нема а са топлије има мртвих. Измами их и капут“ кратка и безвезна (ово под наводницима је цитат стручног мишљења :) ). Пчеле обрађују "мало" више података из околине а не само осунчаност и према томе се опходе. Не мами их само осунчаност и невоља је у тој источној страни ако су ту лета јер при повратку је тај простор у хладовини и врло хладан (за разлику од „хладне стране“ када је она потпуно осунчана после подне).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).