Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 582875 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

• Prijatelj foruma
  • Pol: Muškarac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2445 poslato: Jul 28, 2023, 12:42:17 »
Ja imam pamcenje kao vucicevi glasaci do sledece godine cu zaboraviti da je u sred jula bila ovako niska teperatura  ha ha .

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #2446 poslato: Jul 28, 2023, 20:51:14 »
 :D :D :D

Елем, јутрос слушам на радио Бг1 да је овај јул (иако није завршен) најтоплији месец на планети у историји човечанства.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #2447 poslato: Avgust 17, 2023, 01:13:14 »
Паде добра киша код мене у Банату злата вредна.
Господу Богу хвала , кукуруз ће добро родити и за стоку ће бити доста хране. Шећерна репа ће дати одличне резултате и имаће велики проценат слади у њој па ћемо имати шећера и више него нам треба па ће бити и за извоз. Биће доста влаге за сетву уљане репице која ће да крене за седмицу две.  :D

Многи корови ће да крену и обезбеде нашим пчелама пуно полена за одгој зимског легла и стварање јаких зимских пчела.
Хвала господу на овом дару прелепом и непроцењивом.  :-*

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Tanaskovic

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
« Odgovor #2448 poslato: Oktobar 03, 2023, 14:49:50 »
Pozdrav ljubiteljima pčela. Čitam upravo jednu knjigu u kojoj kaže: "U oktobru mesecu nema više razvoja legla. Po pravilu, u ovo doba godine u najvećem broju košnica nema legla. Tek u po nekom društvu može da se nadje  na 1-2 rama po jedna. Do 2 šake legla (zatvorenog). U oktobru nema unosa nektara".

Deda mi je pričao da je zapamtio godine sa užasnom sušom kao i godine sa strašnim zimama, kišovita leta i tople zime. Čitajući o bici izmedju Turaka i Austrijanaca (zvanično :-) )  kod Petrovaradina video sam da pominju neko užasno hladno vreme u avgustu. To je bilo pre 300 godina...

Elem, moje pčele rade zadnje 2 nedelje kao da je leto. Od ranog jutra do mraka. Leglo koje je sredinom septembra skoro nestalo, sada se proširila na 4-5 ramova.... Valjda znaju šta rade

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #2449 poslato: Oktobar 04, 2023, 10:48:13 »
Pozdrav ljubiteljima pčela. Čitam upravo jednu knjigu u kojoj kaže: "U oktobru mesecu nema više razvoja legla. Po pravilu, u ovo doba godine u najvećem broju košnica nema legla. Tek u po nekom društvu može da se nadje  na 1-2 rama po jedna. Do 2 šake legla (zatvorenog). U oktobru nema unosa nektara".

Deda mi je pričao da je zapamtio godine sa užasnom sušom kao i godine sa strašnim zimama, kišovita leta i tople zime. Čitajući o bici izmedju Turaka i Austrijanaca (zvanično :-) )  kod Petrovaradina video sam da pominju neko užasno hladno vreme u avgustu. To je bilo pre 300 godina...

Elem, moje pčele rade zadnje 2 nedelje kao da je leto. Od ranog jutra do mraka. Leglo koje je sredinom septembra skoro nestalo, sada se proširila na 4-5 ramova.... Valjda znaju šta rade

Знају пчеле шта раде али се треба чувати те мисли – знају пчеле шта раде. Због тог „знају пчеле шта раде“ може бити и губитака...током зимовања а можда и пре...зависи у каквој кошници је друштво и зависи од стања хране,положаја гнезда итд.

А то што код тебе има легла зависи од услова (више пута сам рекао да сам досадан са тим условима али без тога не иде :) ). То би значило да је све нормално осим ако пчелар више не води рачуна о пчелама по систему: ја зазимим у септембру и не пипам до марта.

ПС

То што пише у књизи је сасвим у реду...осим чињенце да у октобру може имати уноса нектара...а може бити уноса и у децембру и опет се појави лепо легло (као нпр. 2010-те, ако не грешим). Тада су године вероватно биле „нормалније“ (када је писана та књига) па су и искуства таква да у октобру нема легла. Али то није по правилу јер су временски услови ипак променљиви. А можда је само писац преписао као правило...ко зна...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
« Odgovor #2450 poslato: Oktobar 04, 2023, 12:13:47 »
Pisac je verovatno napisao to na osnovu svog iskustva u godinama kada je pcelario do momenta pisanja knjige. A na osnovu priča starijih, iz ranijih perioda, sigurno je bilo toplih jeseni i ranije.
Naravno, slažem se da se mora pratiti i ne prepustati ništa slučaju. Ipak je košnica ljudskih ruku delo, pcela nema 100% kontrolu već se snalazi koliko može. I da ima 100% kontrolu opet se suočava sa dosta izazova.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2451 poslato: Novembar 03, 2023, 23:53:00 »
Све зависи од природе. Ако је топло време и пчеле уносе доста нектара и полена оне е покренути легло и у новембру и у децембру а управо то се код мене десило прошле јесени у неким доста заједница на једном пчелињаку где је на пар стотина метара даље цветала горушица, врста купусњаче која као и уљана репица даје изузетно квалитетан полен и нектар. Још дневне температуре 16-17-18 степени и ето проблема. Све те заједнице у пролеће су се слабије развијале а ја сам се прибојавао да ли ће уопште успети произвести ново легло у пролеће.
Данас читам да су у мој крај стигли и стижу ждралови, ту су и слике јата ждралова од једног комшије.

Стиже нам значи неко невреме. Какво ће невреме бити то ћемо тек да видимо. Може то значити да су они побегли са неког терена где је наишло неко захлађење или неко друго невреме. Видећемо...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2452 poslato: Novembar 06, 2023, 20:47:12 »
Јуче је код мене дувао олујни ветар.
На неким кућама скоро пола црепа је побацао.
До једног пчелињака после кише могао сам само пешице са укупно тамо и назад преко три километра пешачења а од тога око километар кроз блато.
Нађох код братових пчела два поклопца бачена и цигле поред. Такође и ћерка је нашла на нашем пчелињаку у Новом Бечеју исто два бачена поклопца и ако су код РВ кошница дубоки поклопци и на сваком још по једна цигла.
Препоручујем свима где је било јачег ветра да обиђу своје пчелињаке.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2453 poslato: Novembar 08, 2023, 21:52:59 »
Коначно да мало захлади...
Надамо се да ћемо ујутро имати и мало мраза...

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2454 poslato: Novembar 09, 2023, 20:26:15 »
Као што смо и очекивали јутрос смо имали мало мраза. Пре седам сати на ауту је све било бело и нисам могао да кренем док не очистим залеђена стакла. Ово ме баш пријатно обрадовало и надам се да ће коначно престати легло у свим заједницама. Матице после данашњег јутра неће више залегати.

Дан је био сунчан и топао и мислим да су пчеле и данас мало излазиле.
Сећам се једне године када после 5. новембра нису излазиле на прочисни лет до почетка марта и опет је било све у реду.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2455 poslato: Novembar 18, 2023, 22:30:37 »
Данас је баш јако дувао ветар. Цео дан је било хладно и ветровито. Кише које су падале претходних дана као и топло време целе јесени, обезбедиле су доста влаге и повољне услове за уљану репицу која ће и поред кашњења са сетвом ипак у зиму ући као јака и развијена за безбедно зимовање.
Поздрав драгим пријатељима.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2456 poslato: Novembar 19, 2023, 19:14:21 »
Данас смо обишли два пчелињака и на свега пет, шест степени на сунчаном дану осе улазе у кошнице и по мало краду мед док су пчеле у клубету.
Поздрав драгим пријатељима.

Три века испред света...

Van mreže Milan D. Saric

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
« Odgovor #2457 poslato: Novembar 19, 2023, 23:09:53 »
По дугорочној прогнози за моју локацију, први викенд децембра (2/3.12) ће бити идеално време за третман оксалном киселином...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2458 poslato: Novembar 21, 2023, 19:42:20 »
По дугорочној прогнози за моју локацију, први викенд децембра (2/3.12) ће бити идеално време за третман оксалном киселином...
И ја се надам да ће у том периоду бити одговарајуће време та третман и за мој крај.
Код мене данас киша и 5-6-7-8 степени. Углавном право јесење или новембарско време.
По њивама на пшеници видим мања јата ждралова.
Кад њих видим у овом периоду одмах се обрадујем нормалном мало хладнијем периоду.
Поздрав.

Три века испред света...

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #2459 poslato: Decembar 25, 2023, 23:01:15 »
Код мене у Банату данас 17 степени, сунчан и леп дан без ветра . Право пролећно време и ако је календарски зима тек почела.
Пчеле су извршиле прочисни излет, тамо где је било потребе.
Поздрав свима.   

Три века испред света...