Autor Tema: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada  (Pročitano 236679 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Brkic Sasa

• Napredni član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novaci
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #300 poslato: April 04, 2016, 21:16:39 »
Da kazem i ja nesto o "BESU" pcela. Kod mene nije primetna neka veca agresivnost, ali pre nedelju dana smo rezali vinograd i pri povratku gledamo jednog suseda kako radi oko pcela prolazimo na oko 50m od njega, ja sam primetio da mu oko kape leti oblak pcela. I tako idemo mi dalje kad su se okomile na nas jedva smo uspeli da pobegnemo. Meni je supruga iz glave i vrata izvadila 18 zaoki. Da skratim mislim da je u pitanju prskanje i cvetanje perka i visnje i drugih biljaka koje izazivaju agresiju. Pozdrav svima.....

Van mreže dusan lazic

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #301 poslato: April 04, 2016, 22:38:07 »
Danas su bile pristojne.  :D  Unos 1,5kg

Van mreže milosav moretic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
« Odgovor #302 poslato: April 05, 2016, 09:10:03 »
 Tema fantasticna a Sole i kolege sa komentrima... Bogom dato.
Pozdrav iz sumadije

Van mreže Krešo Lesan

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
« Odgovor #303 poslato: April 05, 2016, 09:57:55 »
pozdrav
Od kolege ću prije bagrema dobiti dva roja na LR nastavcima.
Želio bih započeti raditi sa LR polunastavcima na ova dva roja ali ne znam doro tehnologiju rada.
Društva će se razvijati na LR plodištu te planiram postaviti na njega polunastavke ali ne znam kada i gdje (ispod plodišta ili iznad)  i dali će pčele prijeći na njega?
Napominjem da ću dobiti paklene rojeve, te dali je pametno prebaciti  u takve rojeve ram tek zaleženog legla  i dali je potrebno cijeli nastavak ispuniti satnim osnovama.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Milos Obradovic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
« Odgovor #304 poslato: April 05, 2016, 15:02:06 »
Evo mene opet danas sam postavio zbegove na sve kosnice ( zbog finansijske situacije pcele su mi zimovale bez zbega do januara a u januaru sam im dodao pogace i stavio prsten pa poklopnu dasku stiropor pa onda krov) i veceras krecem sa prihranom u jednoj kosnici sam primetio da imam matricu trtušu ali zbog besa pcela nisam mogao detaljno da proverim, posto mi je to drustvo bilo jako na njega sam jesenas tj. u decembru (bilo lepo vreme ) postavio jedan nukleus i danas mi je taj nukleus dobro dosao (ima mladu maticu i 4 rama legla i 7 ulica pcela)  detaljno sam pregledao drustvo i zakljucio da ima mnogo polena mnogo meda ali maticu nisam mogao da nadjem tako da sam pcele odneo i istresao a nastavke vratio na svoje mesto preko drugog nastavka sam stavio dva lista novine i probusio male rupice i stavio nukleus dok progrizu novine izjednacice mirise i spojice se nadam se uspesno...zasto ovo pisem ovde zato sto je ovo drustvo bilo najljuce oblak oko glave dok sam radio sa njim nadam se da ce se posle ovog spajanja smiriti,   Ostala drustva sam prilikom dodavanja zbega pregledao i dodao SO na  5 drustva jer su vukle zaperke bile su srednje ljute neke cak i mirne nista strasno za razliku od prehodni put kada sam prosto receno NADRLJAO ka žuti...
Vocna pasa u samom jeku nadam se i malo vocnom medu ako da bog
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Krešo Lesan

• Napredni član foruma
« Odgovor #305 poslato: April 12, 2016, 12:03:26 »
Kolege moram da pišem jer desilo se nešto nevjerojatno .

Izgleda da sam oborio svjetski rekord ali krenimo ispočetka.

31.03 sam kupio 3 LR društva sa izgrađenim ramama i sa svim ulicama pčela iste sam drugi dan proširio sa 5-6 novih satnih osnova te dodao još jedan nastavak.
E sad dolazi napeto 11.04 sam pregledavao svoje stare košnice i onako usput bacim oko na ove tri prođem pored njih i na maloj dunji koja je oko 5 m udaljenosti zapazim roj pčela koji se proteže od zemlje pa do krošnje, napominjem da je dunja mlada i ima krošnju svega pola metra od zemlje.
Sav u panici uzmem košnicu stresem jedan dio pčela oko pola , vjerojatno i maticu s njima te košnicu ostavim pored dunje na zemlju odmaknem se te sam ih promatrao oko 10min i jedna po jedna pčela je ulazila u košnicu. Kada se smračilo sve sam premjestio na postolje, Još uvjek u šoku i nevjerici napustim pčelinjak.
Ovo pišem u jednom dahu...

Cijelo veče sam vrtio film i razmišljao i pada mi na pamet dva razloga:

E sada je pitanje zašto su se razrojile i jesu li "uopće " kada je za razrojavanje potreban period od oko 35 dana? To znači da je u periodu od 5,6,7.03 počeo rojevni nagon mada čisto sumljam da je u to vrijeme bilo velikog unosa  napominjem da je prostor na kojemu sam kupio pčele okružen vrbovom šumom i drudim bilkama koje cvatu ranije (trnina , cicamaca).

U glavi mi se vrti misao da kolega od kojega sam kupovao pčele na ramovima  u želji da mi proda što više pčela stresao pčele sa drugih košnica te slučajno  stresao i maticu tako da su u društvu bile dvije matice. Ali ostaje pitanje zašto su čekali 11 dana do "posjeta" dunji?. Te ću danas detaljno pregledati koje društvo je oslabilo.
Sve u svemu jako zbunjujuće i stresno za mene.. ali dobro idemo dalje.

U cilju da mi se što brže razviju (ako je moguće) koristiću i polunastavak visine 145mm pitanje je dali je dobre visine i je li možda premali.
Uglavnom nisam imao spremne poluokvire pa ću ih danas staviti, do sada sam stavio 9 standardnih satnih LR okvira.
Još pitanje da  stavim 5 poluokvira  i 5 standardnih okvira te kada polako izgrade pouokvir nabacit ću polunastavak par izgrađenih poluokvira staviti gore i dodavati satne osnove pa šta bude.

Molim vaše komentare.

Van mreže Dragan Šošić

• Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #306 poslato: April 28, 2016, 22:34:01 »
По садашњем стању ствари, врло је могуће поновно „тровање“ пчела на сунцокрету (које сам ја иначе оспоравао на начин како се то износи у јавност у овој теми – семе затровано, силне пчеле страдале).

Последњих 7 дана се догађа јака смена пчела, која се догађа обично половином маја. То говори о утицају неповољних услова на живот пчела.

Количина полена у кошницама је углавном минимална.

Пчела има неугодан нагон да тежи по свку цену да напуни кошницу медом (пчеле се од пролећа припремају за зимовање) и тиме „запусти“ унос полена.

Мој закључак је да пчела празну кошницу тежњи да освоји врло обимним ширењем легла.  У одсуству полена и напрезању да се нешто учини на оскудној паши у врло суровим условима, легло неће бити добро храњено. Хладно време може утицати и да легло не буде довољно грејано.

Урођена штедљивост пчела при потрошњи залиха перге, уз неки унос полена, доводи до тога да постојеће залихе не утичу битно на поправљање стања, по питању општег стања легла (та перга се врло споро или никако не троши док има и најмањих количина полена у рироди).

Простор кошнице не треба превише проширивати и по цену ројевог нагона. Олакшавајућа околност је да се друштва у „празним кошницама“ (мањак меда) не роје тако лако. Када отопли, пчеле ће свакако то користити да се роје. С обзиром на несигурност паше багрема, мислим да је најбоље сада припремити помоћна друштва и припојити друштвима која иду на неке наредне пашу у циљу врцања меда.

Друштва која имају ројеве матичњаке се могу поделити у оплодњаке или је можда још боље (ја тако радим у случају да је неко друштво у тежем ројевом нагону) поделити гнездо у два плодишта. Горе подићи мање легла (око 40%), а храну оставити доњем друшту (горње друштво се безбедно прихрањује тако да шећер не доспева у мед за врцање). Два плодишта поделити преградом (може и обичан најлон са малим отвором на средини најлона (или преграде) и матичном решетком. Горњем друштву омогућити лето и нема потребе да буде на супротној страни кошнице, како неки тврде.

Матичњаке у доњем друштву средити тако да се најстарији матичњаци униште (ако је поодмакли ројеви нагон, рој ће изаћи). Тиме се добија у времену неколико дана. Пчеле доле осете да матица није присутна. Када се примети да пчеле користе горње лето, затворити постојећи мали отвор и друштва су подељена. Доње друштво ће одгајати матицу, а горње се развија према количини пчела.

Не би ваљало да подељена гнезда предуго буду у додиру преко малог отвора на прегради. Како доле излази легло, пчеле ће прелазити горе и доње друштво буде сиромашно (ако остане задовољавајуће снаге, може донети и меда за врцање, јер користи „ефекат роја“). Уједначеним стањем оба гнезда, лакше се касније уједине (за сунцокрет нпр.).

Ако се одвајају ројеви, предлажем да се ставе по оплодњи матица на друштва која су слабљена одвајањем ројева. Тиме се код њих одлаже ројеви нагон и нема неке потребе да се често прегледају. У одређеном моменту ујединити друштва за пашу.

И ако из неких кошница изађу ројеви, најбоље је да се ставе на одређена друштва (најбоље је на она која су се изројила) и касије се удвајају за пашу. Практично се тако и замени и матица и друштво након паше има довољно легла да зазими као јако друштво. Количина легла и пчела (одгој је у два гнезда и може се сматрати да и улетњим условима има више полена у гнездима, јер пчеле лети држе неку мању залиху углавном само на два рама). Чак и у паши багремца у кишним годинама се деси да не буде донесена огромна количина полена.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #307 poslato: Maj 04, 2016, 20:05:50 »
Данас сам по овом лошем времену потпуно преслагао неколико кошница (у раздобљу „између два облака). Оно што сам написао у претходној поруци сам фотографисао и сматрам да пчелари треба озбољнода схвате. Поражавајуће је што у кошницама нема ни једне ћелије полена!!!

Погледао сам у у ЛР наставку, јер је он раније био плодиште и ту такође није сачувана ни једна ћелија са пергом!

Мој савет пчеларима је да избегавају подручја претрпана пчелињацима (ако намеравају да селе) и покушају да пронађу место где неће бити претерано много кошница. Такође, не јурити искључиво нектарске паше, јер је накисло и када се пролепша време биће довољно нектара а и полена. Простор кошнице не ширити претерано ако је то непотребно. Кошнице које сам гледао су одгајале матичњаке и биле у распореду 1 плодиште је полумедиште и изнад решетке друго плодиште ЛР наставак. И нема ројевог нагона (било је па је нестао).

Што се тиче Фрушке Горе и липе, 2 пута размислите пре сеобе.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

• Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
« Odgovor #308 poslato: Maj 04, 2016, 20:30:04 »
Citat: Dragan Šošić
Кошнице које сам гледао су одгајале матичњаке и биле у распореду 1 плодиште је полумедиште и изнад решетке друго плодиште ЛР наставак. И нема ројевог нагона (било је па је нестао).
Kod mene je na svim košnicama LR kao plodište MR pa polunastavak kao dio plodišta. Nažalost vrijeme mi nije dozvoljavalo da obiđem pčelinjak zadnjih 7 dana, sutra idem pa makar zapao sa autom. Pri zadnjem pregledu bilo jako dosta perge (kontejner u polju repice), svima sam u to vrijeme dodao po jedan poluokvir sa satnom osnovom koji će mi biti prvi građevnjak (namjeravam ih imati 2 u sezoni). Vaga zadnjih 5 dana konstantno u minusu, jučer čak -1kg. Dali je to znak intenzivnog legla ili nedaj bože neke grabeži? Pošto su minusi na vagi bili vjerojatno na svim košnicama pokušat ću med od repice iz polunastavaka rasporediti da imaju podjednako sva društva u PN iznad legla. Ako bude nešto bagrema onda će to ići meni u medište.
... Ja lude godine :(

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #309 poslato: Maj 04, 2016, 20:52:44 »
Плодиште на два наставка је лоше решење.

Потрошња је велика (пре бих рекао огромна), јер пчеле одржавају велико легло.

Van mreže Anto Dankić

• Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
« Odgovor #310 poslato: Maj 04, 2016, 21:06:28 »
Plodište je jedan standard LR preko čega ide MR i polunastavak sa medom. PN sam spomenuo kao dio plodišta samo iz razloga što njega ne vrcam.

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #311 poslato: Maj 04, 2016, 21:22:46 »
То је друга ствар (боља наравно  :) ). Многи набаце пулунаставак горе (изнад ЛР-ова, ако их је више) и треба унос од 10 кила дневно да га запоседну пчеле (после кажу да није добро користити полунаставак - ко не зна благо њему :) ).

Како пчеле радије пуне дубље рамове, а полумедиште је "изнад главе" пчеле су увек ту са нектаром и пуне и ЛР изнад и полумедиште.

ПС

Углавном очекујем коментаре у јавности да је паша слаба (не на овом форуму, него, онако у јавности . на другим форумима и као што рекох: благо оном ко не зна  :) :) :) ).

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #312 poslato: Maj 04, 2016, 21:32:31 »
Влага у кошници је велика. Читам да прихрањују сирупом, па се помало и чудим (осим ако немају кише и пчеле преко целог дана излазе ван). Ако недостаје хране. погача је боље решење (то је оно што неки трпају у кошницу пуну хране зими без икакве потребе :) ).

На сликама је изолатор са 6 рамова легла и у „систему је фолије“ (има лексан као поклопну даску).

На осталим сликама су кровови кошница и постоји отвор на лексану. Кров је пун воде (не влаге, него воде). На рамовима нема превише влаге.

Пар кровова имају неравнине и то му дође као нека горња вентилација и влаге има врло мало (подношљиво) . Не бих коментарисао, али би било занимљиво видети запажања колега који држе фолију и зими и тврде да нема влаге (углавном са других форума). Можда нема...а можда има... :) са освртом на технику пчеларења.

ПС

Онај кров са слике: Poklopna-leksan sa otvorom i zbeg krov naleže loše B, где је између две даске убачена нека "чачкалица" од дасчице је мајсторија мог кума Јеверице. Шта су ти мајстори...ј.бали би се за динар. Али бар нема влеге у кошници, па му то дође као мајсторија у изради кошница (и прибора)  :) :) :)

Van mreže Krešo Lesan

• Napredni član foruma
« Odgovor #313 poslato: Maj 05, 2016, 12:25:58 »
Koji bi bioi najbolji način da se izbjegne vlaga u košnici i da se po ljetu kada su velike vrućine ne javlja brada na košnici.
Kod nas neki pčelari stavljaju karton umjesto poklopne daske ili stiropor da se sačuva toplina.

Van mreže Dragan Šošić

« Odgovor #314 poslato: Decembar 15, 2017, 14:12:57 »
У последње време опет је тема разматрање појаве легла. Нагласак је на неким узрочницима зашто се то дешава и као битно се појављују неважне ствари, као што је старост матице, а на крају се обавезно завршава генетиком.

Мало се говори о томе како ублажити могуће последице појаве легла, која је углавном у обичајена у оваквим условима. Ако је вођена поуздана евиденција стања у друштвима, треба урадити понешто код оних друштава где је мање хране у близини гнезда или пребацити легло у други наставак који је пун хране...док се може (док не захлади па пчеле потроше храну уз легло и страдају, а зима тек почела).

Не бих се пуздао у преношење хране, јер то пчеле у ово доба не раде у том обиму да могу задовољити потребе у случају дугог захлађења. Пчеле у ово доба једноставно пре задржавају празније ћелије око легла него што би ту пренеле велике количине хране.

ПС

Дугорочна пргноза коју је дао РХМЗ је да ће зима углавном бити блага. О  овоме треба водити рачуна и учинити нешто да храна буде доступнија клубету (или гнезду). Расправе о појави легла су по овом питању бескорисне. Било је година и када је било много више легла у децембру.
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2017, 14:34:08 od strane Dragan Šošić »