Planiram da primenim Belčićevu tehniku na suncokretovoj paši. Obzirom na nestabilne vremenske uslove, kratke i neizvesne paše ova metoda će verovatno u tim uslovima doneti nešto veći prinos. Kod mene su u bagremovoj paši u klasičnom rasporedu nadtavaka, uglavnom med lagerovale u prbom med. nastavku, a kada sam ga digao gore ošet su mefd spuštale dole bliže plodištu i pri tom pojele znatnu količinu. Sledi lagana paša na lipiu selu i priprema za suncoktet.
Не радим Белчићев метод, па не бих у тој теми да пишем о овој „ситници“ која понекада зна да направи невоље.
„Сечење наставком“ се не примењује увек. Пчеле теже томе да им мед буде у простору који могу да запоседају и то је увек ближе гнезду. Само када је паша изузетно обилна може се сећи наставком (најбоље плитким телима). То је тешко предвидети и углавном не сечемо наставком. Постоје изузеци и то је било ове године. Једноставно се није могло постићи да се стави више наставака (полумедишта) и нека друштва су имала само једно полумедиште док је багрем медио.
Ово се може допустити ако се процени да неће бити ројевог нагона.
С обзиром да је то мали простор, могло се сечи наставком. На више кошница је то рађено са ЛР наставком. Сећи простор медишта и плодишта ЛР наставком када је кошница у распреду ЛР плодиште и ПМ (полумедиште) као медиште није проблем...под условм да настави обилно медење. Ако је слабије, опет неће бити повољног исхода јер ће пчеле много меда сабити у плодиште и погоршати стање у друштву. Иначе, ЛР наставци су са девичанским саћем. Ако је тамније саће, може бити повољније.
Углавном
при додавању наставака (полумедишта), примењујем технику „савлађивања“ простора додавањем полунаставка изнад медишта и подизањем једног рама меда у празан наставак. Ово се врло брзо уради. У случају слабљења паше или друштава, остаје повољнији распоред за врцање (неће мед бити свуда „развучен“ и рамови недовољно попуњени медом). При наглом слабљењу друштава (као што се десило прошле године на сунцокрету), пчеле се сабијају према плодишту и ту преносе превише меда ако је медишни наставак подигнут изнад празног наставка. При томе, плодиште има врло мало легла, а мед изнад може бити распоређен и у понеком раму у наставку којим се сече простор, а у медишту су рамови мање попуњени.
На споменутој паши сунцокрета, дошло је до слабљења дела друштава и могле су се видети последице лошег поступања са саћем у плодишном делу. Син је покушао да то мало измени и подигао је рамове са медом до зида набаченог наставка (иако сам му рекао да 1-2 рама са медом подиже у средину набаченог наставка). Наглим слабљењем друштава, пчеле тај простор запусте и запоставе, тако да „трпи“ плодиште и обнова друштва. Пчеле слабије ослобађају простор у медишту за легло. Ако су подигнути рамови у средини, појачано је преношење и ослобађање плодишта од меда који омета легло.
Када обилно меди, такође не видим потребу за подбацивањем наставка под медиште (сечењем простора). Тада пчеле уносе само онолико колико могу да прераде (зависно од снаге друштва) и ако треба, граде и много заперака у збегу. Иначе, треба водити рачуна о овоме, јер пчеле више нектара уносе у простор ближе гнезду јер треба да га прераде. Свакако да је овде битна снага друштва и количина уноса, али то је скоро исто и код јаких друштава, само што јака друштва могу унети више нектара у медишни простор јер и ту има обиље пчала које то могу прерадити. Углавном се у медишта складишти делимично прерађен и прерађен мед.
Ово наведено је углавном посматрано у раду са решетком, али се и без решетке дешава слично (велики број друштава ми је на сунцокрету био без решетке и слично се дешавало са и без решетке код друштава која су изненадно губила пчеле).
Мислим да не треба радити сувишан посао и то треба препустити пчелама. Нарочито у каснијим пашама које могу бити слабије од очекиваног и када је опасност од ројевог нагона незнатна.