Autor Tema: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada  (Pročitano 212899 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #360 poslato: Mart 07, 2022, 21:52:22 »
Неки прибегавају чак и стављању погаче између првог и другог наставка, не узимајући у обзир да пчеле при јаком захлађењу и не прилазе тој погачи. И тако додата погача може представљати препреку да друштво пређе у други наставак, када се стекну услови. Ја сам, некада, то радио на бољи начин и то медом на сатоноше доњег наставка и није имало очекивани учинак.
Ово сам и ја пробао пар пута са ЛР: исечем траке тврђе погаче и слажем их на доње сатоноше тако да попуне "смртни простор". Радљиво али вероватно непотребно.

Све друго у Шошићевом овом и другим упутствима вреди.

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #361 poslato: Mart 08, 2022, 18:28:51 »
Рајко кажем да сам стављао кристалисан мед али то није дугорочна сигурност. Ако је друштво „заглавило“ у првом наставку и време је већ показало да је то опасно по живот друштва и ако морам да је отварам да „нешто“ ставим на сатоноше, ја сматрам да је боље да рамове са леглом подигнем у други наставак (који је обично пун хране). Питање је да ли ће пчеле моћи при условима постојања легла и јаког захлађења са ветром да се приближе некаквој „тврђој погачи“...шећеруши...

Не отклања се тако никаква смртни простор, ако постоји легло.

Кажем избор је да друштво има могућност да преживи (уз то да добију малу кијавицу :) ) или да страда...по мени, избор је један и јасан. Чак и у изузетним условима то урадим и ако су рамови са медом ледени (ако не могу да пре тога угрејем рамове који би били блиски клубету).

Али ја ипак сматрам да је боље те рамове загрејати (што није велики проблем ако је пчелињак близу...а изводљиво је и ако је удаљен).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).