Autor Tema: maticna resetka da ili ne  (Pročitano 27338 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #30 poslato: Mart 15, 2015, 00:16:06 »
Nema na cemu, brz sam ;D
Casopis Pcelar, februar 2006. tu je objavljeno

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #31 poslato: Mart 15, 2015, 00:32:27 »
Kolega Slaviša, niste dobro razumeli, razmak od satonoše do dna nastavka iznosi 5mm a ovde nisam pominjao visinu rama matične rešetke. Predlog kolege Vasića za ram visine 6mm je sasvim u redu. Takav ram je samo malo osetljiv za manipulaciju i neprihvatljiv na većim pčelinjacima. Mislim da će sve preko 10mm iznad rešetke do ramova pčele graditi saće ali obzirom da je vosak dosta skup to nije nikakav problem. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #32 poslato: Mart 15, 2015, 00:35:33 »
Kolega Slaviša, niste dobro razumeli, razmak od satonoše do dna nastavka iznosi 5mm a ovde nisam pominjao visinu rama matične rešetke. Predlog kolege vasića za ram visine 6mm je sasvim u redu. Takav ram je samo malo osetljiv za manipulaciju i neprihvatljiv na većim pčelinjacima. Mislim da će sve preko 10mm iznad rešetke do ramova pčele graditi saće ali obzirom da je vosak dosta skup to nije nikakav problem. Pozdrav svima...

Aha, hvala na pojasnjenju i savetu.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #33 poslato: Mart 15, 2015, 07:11:44 »
                    U temi NACRTI DELOVA postavljeni su Svetini crtezi za izradu ramova za maticne resetke.
Ja sam pre dve godine po tim crtezima uradio ramove visine 13 mm ali izmenio sirine letvica na 30 mm.
Sa donje strane rama sam ufrezovao falc dubine 4 mm i u njega polozio metalnu maticnu resetku i
fiksirao. U istoj temi sam postavio i tri fotografije mojih ramova. Vec dve sezone radim sa njima i mogu
reci da uopste ne grade po njima ili grade jako malo(zaista neznatno ).Sa donje strane resetke,prema
satonosama ostaje oko 5-6mm prostora a iznad nesto vise.
                     Ove sezone sam u nedostatku zicanih resetki na nekoliko kosnica postavio plasticne resetke
Nikole Todosica i preko njih iste ove ramove i opet su neznatno gradile iako se u tom slucaju povecala visina
iznad resetke.


                                          Pozdrav.






Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #34 poslato: Mart 15, 2015, 18:55:41 »
Koristim MR od svih koje su bile na prodaju,plasticne,metalne i od folije,mogu sa sigurnoscu reci da su metalne najbolje!
Razloga puno ima,ja cu odabrati po jedan,plasticne leti stvaraju vise toplotu sigurno za 30%,sto ponekad mislim da su pcele sve napolju i bradaju se,filmovana ona tanja je ostra ko zilet,primetio sam da je i pcele izbegavaju,cak po neka i krilo izgubi,i za nju vazi za toplotu isto!
Pcelarenje sa nastavljacama istih tela je nezamislivo bez MR,posebno za LR,FA a i RV,EV posebno u slabijoj i sredno jakoj pasi iskljucivo zbog prevelikog legla bez MR.
Prosle godine sam poceo kombinaciju sa polunastavcima kao medista,i to dve vrste,155 i 170 i mogu reci da osim u standardne LR kosnice u ove sa polunastavcima uopste i nisam stavljao MR,ali prosla godina ne sme i ne moze biti reper,jer je neuvrstiva u mnogo cemu a uvrstiva u mnogo negativnih stvari po pcele,dalje kako ce biti videcemo,jos je eksperimentalno .

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #35 poslato: Mart 15, 2015, 19:25:29 »
Благоја пријатељу  :D ,
Не спорим твоје мишљење, мада ја мислим малкицеее  ;)  другачије по питању пластичне мр. Конкретно мислим на пластичне мр. које производи Тодосић јер само њих и користим.
Управо тај вишак топлоте о коме говориш, мислим да је јако значајан и то у позитивном смислу, јер тај вишак топлоте сасвим сигурно смета више варои, него самој пчели. Ја наравно немам егзактне податке, колико тачно износи то повећање топлоте у плодишту изнад кога је пластична мр. али сам сасвим сигуран да тај вишак топлоте значајно смета развоју варое. Није ми познато да ли је неко о тој теми размишљао на тај начин, то је неко моје почетничко пчеларско размишљање још од када сам почео да пчеларим. Појавила су се од скоро и та истраживања која говоре о оним "саунама", за кошнице и управо се тај поступак заснива на повећавању топлоте у кошници да би се тиме утицало на смањење броја варое. Мислим да пластична мр. управо има тај ефекат "сауне", у кошници.


Следећа корист од пластичне мр. изнад самог плодишта је значајно већи проценат влаге који се задржава на самој пластици, а који одлично дође пчелама током сезене када користимо мр.
Ако сам ја добро то израчунао, пластична мр. коју ја користим у прорезима кроз које пролазе пчеле има 1/3 површине РВ наставка, а 2/3 РВ наставка је покривено пластиком.
Мислим да је у периоду када ми користимо мр. тих 2/3 површине наставка под пластиком, одличан извор влаге, толико потребан пчелињем леглу. А ако заиста има и бар мали удео на смањење бројности варое, онда је то и више него довољан разлог да се користи пластична мр. а не жичана.


Додуше то је само моје почетничко размишљање, искусније колеге свакако то боље знају од мене.


Поздрав свима  :)

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #36 poslato: Mart 15, 2015, 19:44:57 »
Ovo jos nigde nisam procitao.....
O povecanju vlage ne bih......

Mana je mala prohodnost, mnogo manja nego kod zicane, a da ne pricam o tome sto se prorezi deformisu kad se skida sa tela a zalepljena je propolisaom,nemogucnost dezinfekcije i sl....

Van mreže Makuljevic Predrag

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Voluja
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #37 poslato: Mart 15, 2015, 21:15:25 »
Ja ne koristim matične rešetke.
Pčelarim sa DB10 košnicom i u medišta široki polu ram širina satonoše 36.
Desi se naravno da matica poneki put zaleže poneki središni medišni ram ali je to zanemarljivo.
Kod ovih ramova kažu da med malo teže sazreva ja to nisam primetio.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #38 poslato: Mart 15, 2015, 22:14:15 »
Dragane,te Todosiceve ne znam,valjda su slicne sa mojim,debljina nekih 0,7-0,8 mm,i predpistavljam da su te.
Nije samo varoa problem u nase kosnice,moje neko razmisljanje je da kad pcele lepezaju vise i bradaju na leta od podnjace il nastavke imamo slabiju produktivnost,jer svaka jedinka se trudi da tu nenormalnu toplotu u kosnici promeni,sve stane zbog novog rezima -toplotu- i sve je usmereno da se to uradi,tacnije toplota bude sto podnosljivija za plodiste,izlazeci i mahajuci krilima,napustaju i samo plodiste da bi sprecili pregrejavanje.
Slazem se da je ponekad i dobro,al pcelama itekako je boljeda imaju sto prirodnije uslove,sto im ove MR ne dozvoljavaju,ja ovako mislim,mozda nisam u pravu,al metalna je za mene bolja!

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #39 poslato: Mart 15, 2015, 22:34:01 »
Благоја,
Нема боље м. решетке од оне, за коју је твоја пракса рекла да је добра!
Поздрав  :) 

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #40 poslato: Mart 16, 2015, 11:56:46 »
Imam i metalne rešetke (za RV), a i plastične Todosićeve (za DB). Iako i ja imam u DB košnicama jedan broj širokih poluramova, bilo je zaleganja, pa sam rešio da koristim MR. Sada sam u dilemi da li manja prohodnost kod ovih plastičnih dodatno otežava prelazak u DB medište, što je ionako mana DB košnica. Prohodnost žičanih koje su kod RV košnica je veća i čini mi se da su ipak one bolje rešenje. Ovo oko vlage i temperature stvarno ne znam, ali je zanimljivo za razmišljanje. 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #41 poslato: Mart 16, 2015, 12:53:04 »
Свакако је проходност жичаних мр. већа у односу на пластичне мр. и то значајно већа. Када сам ја почео да пчеларим 2013. године, било је проблема са жичаним мр. јер су матице често пролазиле кроз њих. Тада сам и набавио пластичне мр. које прави Тодосић. Са њима тих проблема нема, а и сама мр. је одлично урађена, нема оштрих ивица и чврста је.
Проходност пластичне мр. је нешто о чему сам и ја размишљао током прошле године. Ако је само проходност параметар који је битан за мр. онда је жичана мр. свакако боље решење.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #42 poslato: Mart 18, 2015, 00:23:34 »
Ja sam ove godine uzeo sve metalne MR, pvc sam probao dve vrste one klasicne zute dvodelne LR i perforirane...o e prve su znale da propuste matice vise puta i lepe ih propolisom mnogo pcele a ova druga je tanka i pada na srednjem delu i lepe propolisom a posle to mediste nemozes odvojiti od plodista koliko to zalepi propolis preko ove pvc folije...

Tako da je metalna zakon jer sam uporedo imao dve prosle godine, i nije bilo nikakvih problema sa njom...nema ostrih ivica sve je zaobljeno i cvrsto plus leto napred na drvenom okviru...ja zadovoljan...malo sam imao dilema i problema oko drvenih okvira ali i to sam resio...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #43 poslato: Mart 18, 2015, 12:00:44 »
Maticna resetka da ili ne? Pitao sam jednom da li je moguce npr koriscenje Eko voja nastavka sa sirokim satonosama na ramovima kao alternativa maticnoj resetki ali nisam nigdse dobio odgovor. Neki kazu da zaleze i takve duboke ramove neko kaze da med sporije sazri neko kaze da sazri normalno i da matica ne zaleze ....

Mislim da matica zalegne i takve ramove samo u fazi dok pcele grade to sace a da kad je vec izgradjeno ne zaleze? Mozda da temu primenujete na "Metalna ili plasticna MR" a ako neko zna kako bez MR dajte napisite.

Kod okruglih otvora (Brnda) matica ipak zaleze iznad otvora izgleda da je jedini nacin Ware tip rada (ako pricamo o "Maticna resetka da ili ne?) ...

Van mreže Latinović Vladimir

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bravsko
Odg: maticna resetka da ili ne
« Odgovor #44 poslato: Jul 09, 2015, 21:32:06 »
Ja ću malo da lupam, a vi nemojte da se smijete... Imam samo 2 LR košnice, jedna od 3 "sprata", a jedna od 2. Otac, koji se isto "ovako razumije" kao i ja, vodi računa o pčelama uz pomoć kolege od 80-tak godina koji se bavi pčelama nešto preko 5 godina. A sad na temu... Kupio sam metalnu MR ali je "nadzornik" nije stavio, iz ne znam kog razloga. MR je širine spoljnjeg dijela košnice i ima malo leto. Sad me interesuje-jel pčele tuda izlaze ili se nauče i da ulaze? Plus, to leto mi je nekako kratko i ne znam da li se postavlja neki dodatak da bude široko kao osnovno ili to tako treba?