Autor Tema: RAZNA PITANJA  (Pročitano 550735 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pero perić

• Član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
Odg: RAZNA PITANJA
« Odgovor #90 poslato: Mart 01, 2013, 22:06:47 »
Gorane,literaturu u ruke...ako već pčele imaš odgovor na ovo pitanje bi morao i sam znati ...al i ja sam početnik pa će ti odgovor dati netko iskusniji

Van mreže Никола Маодуш

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
« Odgovor #91 poslato: Mart 01, 2013, 23:03:34 »
g. Blažok,
Pogledajte ova dva teksta i biće Vam puno jasnije:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=386.0

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1001.0

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=4.30

I ja sam početnik, nemam još pčele, ali su mi ovi tekstovi dali dobru osnovu.
Mislim da Vam je tu sve lepo opisano...
Ima još drugih tema sa sličnom tematikom, pogledajte malo po sajtu ako imate vremena.
Pozdrav.
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 23:12:56 od strane Никола Маодуш »

Van mreže zugor elmir

• Mladi član foruma
  • **
  • Lokacija pčelinjaka: dabrica
« Odgovor #92 poslato: Mart 01, 2013, 23:54:38 »
Molim vas da mi odgovorite uzimio sam RV zajednicu u 1nastavku ispod njega sam stavio nastavak sa satnim osnovama.pitanje.
da u proljeće kad počnem sa prihranom ostavm dole nastavak sa satnom osnovom .dali da prihranjujem da se zajenica max razvije9-10
ramova pćela 7-8 legla i da spuštam leglo sam ili će matica sama spustiti u 1.nastavak sa sat.osn. ili zamjeniti nastavke hvala na pomoči
pozdrav
Gorane,pčele ce tesko preci u donji nastavak,posebno posto je dole neizradjeno sace. Kad voce počne da behara polako pocni sa prebacivanjem okvira sa medom u donji nastavak,a satne osnove iz donjeg nastavka dodaji u gornji nastavak ,ito do okvira sa leglom.Kada izradis nekoliko ramova,a paša postane obilna tada mozes prebacivati vise osnova,a i matica bi tada mogla sama sici u donji nastavak.Ako imas dobre pase pčele bi ti trebale izraditi dva nastavka satnih osnova posto RV nema velike okvire.

Van mreže Bojan aleksic

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Paracin,selo mirilovac
« Odgovor #93 poslato: Mart 02, 2013, 15:26:02 »
Pozdrav za sve kolege na forumu! Zeleo bih odgovor od iskusnih kolega,da li je dobro oplemenjivati pogacu mlekom u prahu i kakva su vasa iskustva...? Hvala unapred na odgovoru.

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
  • 063/383-114 023/782-015
« Odgovor #94 poslato: Mart 02, 2013, 18:56:52 »
Pozdrav za sve kolege na forumu! Zeleo bih odgovor od iskusnih kolega,da li je dobro oplemenjivati pogacu mlekom u prahu i kakva su vasa iskustva...? Hvala unapred na odgovoru.
Kolega Bojane, ako imaš hrane u košnicama najbolje je ne razmišljati o pogačama. Nekada davno i ja sam pravio pogače i kostio mleko u prahu. Mislim da nema potrebe u pogače dodavati bilo kakve zamene za polen. 
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Bojan aleksic

• Član foruma
« Odgovor #95 poslato: Mart 02, 2013, 19:21:04 »
Drago mi je da mi bas Vi odgovarate na pitanje Vojo,stvarno i iskreno vas cenim i pratim sve sto pisete,pozdrav veliki za vas! A sto se tice hrane,tu je problem,ja pcelarim db kosnicama i prosle godine sam ih dosta izrojio sa namerom da uvecam pcelinjak,a onda se razboleo i imao dve operacije pa su rojaci dosta slabi usli u zimu zato sto nisam stigao da ih dohranim... Sada su u jadnom stanju,imaju malo legla ali 1-2 ulice pcela,tako da neznam kako da ih izvucem? Ako imate savet?

Van mreže goran blažok

• Gost
  • *
  • Lokacija pčelinjaka: Sisak
« Odgovor #96 poslato: Mart 02, 2013, 20:06:01 »
Hvala na odgovoru pozdrav
Goc

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #97 poslato: Mart 02, 2013, 21:10:47 »
Drago mi je da mi bas Vi odgovarate na pitanje Vojo,stvarno i iskreno vas cenim i pratim sve sto pisete,pozdrav veliki za vas! A sto se tice hrane,tu je problem,ja pcelarim db kosnicama i prosle godine sam ih dosta izrojio sa namerom da uvecam pcelinjak,a onda se razboleo i imao dve operacije pa su rojaci dosta slabi usli u zimu zato sto nisam stigao da ih dohranim... Sada su u jadnom stanju,imaju malo legla ali 1-2 ulice pcela,tako da neznam kako da ih izvucem? Ako imate savet?
Imam savet za tebe Bojane. Ja bi ih najradije pospajao, preprskao Nozevojom i  za par dana kada otopli dodao im malo gušći sirup 3:2 u korist šećera i to po jedan litar pa kako odnose ponovio to 4-5-6 puta dok zajednice ne obezbede dovoljne količine hrane za martovske potrebe.
Sve ovo je samo pod uslov da se obistine ove povoljne vremenske prognoze i temperature oko 15 ili više stepeni u trajanju od 5-6 dana kako najavljuju.

Imao sam obzira da si ti u Paraćinu koji je na izuzetno povoljnom geografskom položaju i okruženju za odličan razvoj zajednica..
Ako se promeni prognoza u narednih nekoliko dana i najave malo hladnije vreme onda bi najbolje bilo ipak samo dodati pogače.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #98 poslato: Mart 02, 2013, 22:45:37 »

Ne bih da zvučim zloslutno, ali tako mala količina pčela se teško održi u životu. Kada naiđe toplije razdoblje, one prošire leglo, toliko da ne mogu da ga održavaju. Kod jako slabnih zajednica se pčele primetno osipaju, jer nema dovoljne zamene mladim pčelama. Iscrpljenost pčela da se održe u životu (i pokušaju razvoja) je prevelika i često uklanjaju ili zapuštaju leglo (na koje su već utrošile puno snage).

Moglo bi se nešto uraditi spajanjem, ako ima bilo kolikih minimalnih mogućnosti. Dalje se koristi metoda Blinova. Prihranjivanje je samo čistim medom. Moje mišljenje je da bi prihrana ovako slabih zajednica samo doprinela daljem izrazitom slabljenju.

Najslabije društvance koje sam uspeo da održim je bilo na samo dva rama. Naravno da je imalo pregradu po visini i da je prostor bio zadovoljavajuće popunjen pčelama.

Ako kolegu Bojana zaninima, mogu napisati kako sam to radio. Nije ništa novo ni revolucionarno. To je klasična metoda Blinova, samo mogu napisati svoja iskustva.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan aleksic

• Član foruma
« Odgovor #99 poslato: Mart 03, 2013, 06:21:50 »
Naravno da me zanima kolega Dragane,upravo smo ovde za razgovor i razmenu iskustava!

Van mreže Imre Sitas

• Napredni član foruma
  • tlf.064 5599243
« Odgovor #100 poslato: Mart 03, 2013, 06:22:31 »

Ne bih da zvučim zloslutno, ali tako mala količina pčela se teško održi u životu. Kada naiđe toplije razdoblje, one prošire leglo, toliko da ne mogu da ga održavaju. Kod jako slabnih zajednica se pčele primetno osipaju, jer nema dovoljne zamene mladim pčelama. Iscrpljenost pčela da se održe u životu (i pokušaju razvoja) je prevelika i često uklanjaju ili zapuštaju leglo (na koje su već utrošile puno snage).

Moglo bi se nešto uraditi spajanjem, ako ima bilo kolikih minimalnih mogućnosti. Dalje se koristi metoda Blinova. Prihranjivanje je samo čistim medom. Moje mišljenje je da bi prihrana ovako slabih zajednica samo doprinela daljem izrazitom slabljenju.

Najslabije društvance koje sam uspeo da održim je bilo na samo dva rama. Naravno da je imalo pregradu po visini i da je prostor bio zadovoljavajuće popunjen pčelama.

Ako kolegu Bojana zaninima, mogu napisati kako sam to radio. Nije ništa novo ni revolucionarno. To je klasična metoda Blinova, samo mogu napisati svoja iskustva.
Zamolio bih te ako bi mogao objasniti BLINOVU metodu ,ja takodje imam problema sa slabo izimljenim rojevima
Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
« Odgovor #101 poslato: Mart 03, 2013, 22:25:15 »
Metod Blinova je preslaganje ramova sa leglom u utopljeni odeljak. Koristi se samo kod slabih zdravih društava. Prvi put sam o ovakvom načinu razvoja slabih pčelinjih društava pročitao u „kalendaru“-knjizi Ljubena Radojeva. Naziv knjige je Kalendarski pčelarski priručnik. Ovo je odlična knjiga (i jedina koju imam, a odavno ne znam gde je  :D).

Metod Blinova sam primenjivao odavno, dok sam razvijao pčelinjak. Procentualni razvoj legla koji navodi Radojev (uvećan za 50-80%) po meni ne znači ništa. Ovakve stvari mi liče na vrstu špekulacije. Ne doživljavam spašavanje pčela koje su podvrgnute potpunom oporavku društvima koje treba razvijati do „neslućenih“ razmera i stanja proizvodnog društva. Cilj je da se društva oporave, a to je dobro odgajeno leglo i dobro hranjena i neiscrpljene pčela, koje će se približiti stanju jedinki u rojevom nagonu. Pri tome, brojnost pčela u prostoru obezbeđuje dobru osnovu zdravlja društva. I za društva uobičajene snage (i jaka društva) kažem da se u nekoliko navrata u toku godine nalaze u stanju oporavka. Kod slabih i vrlo slabih društava oporavak, kao suština ovog metoda je izražen. I predavači koji prenose ovaj metod skoro od slova do slova, kako je u navedenoj knjizi napisano bi trebalo da obrate pažnju na to.

Naravno ima i „velikih“ pčelara koji, kao i ostale stvari olako zaborave svoje početke olako mogu slične radnje smatrati nepotrebnim. To me podseća na jednog kolegu, koji je u „zanosu“ svoje veličine jednom početniku zamerio što nema višak nekoliko nastavaka, a ovaj tek nabavio dve-tri košnice i ne zna šta sve treba da ima i radi.

Postupak koji sam sprovodio je prebacivanje, samo ramova sa leglom u predviđeni odeljak. Nekada tu bude samo 3 ili 4 rama. Kažem da sam, u proveri mogućnost ovog metoda, svodio „društva“ i na dva rama u odeljku (to na prvi pogled izgleda jadno u odnosu na ceo nastavak, ali je puno pčela u tom prostoru i daje dobar rezultat). Nisam vršio dodatno utopljavanje nekim materijalom, bočno. Oslanjao sam se na to da će pčele vrlo dobro održavati mikroklimu u prostoru. Obično su ramovi na kojima je leglo sa malo hrane ili gotovo bez hrane. Dodavao sam im kristalisani med direktno na satonoše. Prostor sam odozgo zaštitio najlonskom folijom. Cilj je bio da pčele okruže leglo polenom. I to sam uglavnom i postizao. Takođe, trebalo je sprečiti pčele da se šire bočno sa leglom i treba težiti tome da ih ima što više u malom prostoru.

Kada pčele popune ćelije do legla sa polenom, na neko vreme prestaje širenje legla. Ako se prihranom medom (dodatim na satonoše ili prenošenjem iz drugog dela izvan pregrade), sve ćelije su popunjene i smanjuje se rad pčela. Ritam dodavanja ramova za novo leglo je proizvoljan i uvek sam govorio da je bolje malo zakasniti, nego pre vremena proširiti prostor dodavanjem rama. Može se dodati ram iz drugog odeljka, ali bi bilo bolje da je malo zagrejan, ako se radi po nešto hladnijem vremenu (ali nije neophodno). Ram se može poprskati toplim sirupom. Ram se ubacuje tek kada se vidi obilje pčela, tj. kada se izleže više pčela i to se proverava po toplom vremenu, kada ima i izletnica napolju. Preterano i prerano proširenje u nekoj meri obesmišljava metod. Ovo je vrlo jednostavno za opušteni rad i ne treba često biti na pčelinjaku. Ništa se neće desiti, ako sve do jedne ćelije budu popunjene leglom, nektarom i polenom. To će svako zaključiti uz malo prakse. Ovde se ne posmatra nosivost i mogućnosti matice. Ako zaleže i ceo dodati ram, treba vremena da se to leglo odgaji, a za to vreme se troši i hrana. Med sa druge strane pregrade nisam otklapao.

Zašto mislim treba ranije pripremiti slabo društvo? To bi bilo vreme početka cvetanja drena. Što znači, znatno ranije od cvetanja džanarike. Ako pčele donesu više polena, moraju se i ti ramovi satviti unutar odeljka za leglo. U slučaju da ima ramova sa polenom koji ostaju van gnezda, taj polen se može pokvariti. Zato je bolje da polen bude svuda oko legla, što pčele inače teže da urade, naročito u slabom društvu.

Opasnost od grabeži je minimalna, odnosno ne postoji, ako se radi po pravilu. Pčele u proleće i nisu sklone grabeži (ako je pre toga nije bilo na pčelinjaku). Ako se neko odluči da otklopi nešto meda, neka to bude vrlo mala površina i na ramu do samog odeljka.

Leto je na strani odeljka i može se jednostavno uraditi stavljanjem obične letvice bez proreza (ako se koristi regulator). Letvica je kraća od dužine regulatora za oko 20 mm.

Pregrada treba da bude jednostavna, četvrtastog oblika, tj. bez uški koje bi se oslanjale na prednje stranice košnice. To bi bio i uzak prolaz kroz koji se ne gubi previše toplote, a pčele mogu ulaziti u susedni odeljak sa medom.

PS
Sređujem podatke današnjeg rada na pčelinjaku i nisam nešto "sistematizovao" ovaj tekst. Mada mislim da se može zaključiti šta je sve potrebno pripremiti i redosled radova. Smatrao sam da je dobro da iznesem svoj stav o ovom metodu i objasnim zašto neke stvari treba uraditi.
« Poslednja izmena: Mart 03, 2013, 22:33:10 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan aleksic

• Član foruma
« Odgovor #102 poslato: Mart 04, 2013, 00:05:53 »
Hvala kolega na objasnjenju,pokusacu da ih izvucem bez spajanja jer mislim da imaju sanse.

Van mreže Branko Radovanović

• Napredni član foruma
« Odgovor #103 poslato: Mart 04, 2013, 06:31:15 »
Dali je rano za okretanje regulatora leta sa zimskog na prolećno? I kada to uraditi?

Van mreže Vojo Brstina

• Domaćin foruma
« Odgovor #104 poslato: Mart 04, 2013, 15:40:49 »
Dali je rano za okretanje regulatora leta sa zimskog na prolećno? I kada to uraditi?

Zavisi od položaja pčelinjaka u odnosu na vetrove koji duvaju u tom kraju, snage zajednica, pašnih prilika i vremenske prognoze za taj kraj..
Sada bi bilo bolje da su leta malo šire otvorena radi odstranjivanja viška vlage iz košnica koja u ovom vremenskom periodu može da stvara probleme.

Mislim da se zimsko leto ne bi trebalo razlikovati od letnjeg...

Pozdrav svima...

Три века испред света...