Autor Tema: ZIMSKI GUBICI 2011/2012  (Pročitano 39885 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« poslato: Januar 24, 2012, 12:02:58 »
Kako čujem, na nekim lokacijama su već evidentirani ozbiljni zimski gubici.

O čemu se radi, to može pokazati samo analiza.

Na mom pčelinjaku, kao što se vidi na fotografiji, gubici su minimalni, tek po koja pčela.

Zima još traje, te se gubici tek trebaju očekivati.

Pozdrav svima.
« Poslednja izmena: Januar 24, 2012, 12:08:44 od strane Vojko Aleksic »

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #1 poslato: Januar 24, 2012, 13:03:00 »
I ja sam juče malo zavirio u pčelinjak koji mi je smešten odmah iza zgrade.
Na osunčanoj strani iz svih košnica su lepo izlazile,dok na osenčenoj su izlazile u manjem obimu.
Iz znatiželje sam zavirio ispod svih polopnih daski da vidim kakvo je stanje unutra što se tiče hrane onako samo sa pgledom bez podizanja ramova.
Za sada dosta lepo izgledaju iako baš ne mogu sa sigurnošću zaključiti o količini hrane.
inače su sva društva zazimljena na 3 nastavka s time da je onaj na ponjači samo sa( uglavnom ) izvučenim ramovima.
U svim slučajevima pčele su bile u gornjem nastavku(verovatno da i u donjem)u razširenom klubetu ako to tako mogu nazvati.
U jednoj košnici su bile do samog zida sa desne strane(Jugo-zapad)gde sam malo intervenisao tako što sam sa leve (slobodne od pčela) izvadio 3 rama sa medom i prvo polako pomerio ramove sa pčelama u levo,pa prazan prostor sa desne strane popunio sa ovim 3 rama sa medom.Šta će one sada uraditi nisam baš siguran,ali pretpostavljam da se neće pomeriti do zida sa desne strane.
Inače nisam primetio ispred košnica baš puno mrtvih pčela.
Normalno da sada ne mogu ništa tvrditi,ali se nadam da će sve dočekati proleće žive i zdrave.
Videt ćemo,nadam se!

Puno pzdrava.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2012, 18:34:31 »
Pozdrav svim kolegama.Kod mene Bogu hvala za sada nema nikakvih gubitaka.Imam i 2 roja sa po 3 LR ulice pcela u klubetu.Dignuti su iznad pregradnih daski nad jaka LR drustva i tako su zazimljena.Nisam dodavao nikakve pogace,niti otvarao kosnice,samo sam ih sve preslusao,deluje da su ok jer se nakon sto pokucam,sve zabruje ali i odmah smire.Znaci matice ok,hrana ok.Samo sam na jednoj kosnici zatekao da je cesalj na letu malo razdrndan,ali mi deluje da mis ipak nije uspeo da udje,jer nema ostataka voska,ni mrvica koje se vide na poletaljci ili u fioci AV podnjace.Trebalo bi da je sve ok.Nadam se da ce ovako i ostati,a kad krene unos nektara na dzenerici i otopli,planiram da im dam po 2 do 3 litra redjeg sirupa sa Nozevojem po drustvu u manjim porcijama po 2 dl dnevno,da ih zastitim od eventualne pojave nozeme i da sprecim izletanje vodonosa po hladnijem vremenu. i to je to.

Nadam se da i kod vas ide dobro,ako je varoa ociscena na vreme i ako je odradjen tretman protiv nozeme Nozevojom ili KASOM i ako im je ostavljeno dovoljno kvalitetnog meda,verovatno i jeste sve ok i kod uvazenih kolega.
Veliki pozdrav svima,Aca :)

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #3 poslato: Januar 28, 2012, 21:10:53 »
Uh,upravo sam se video sa mojim dobrim prijateljem,dugogodisnjim pcelarom,Slavkom iz Alibunara.Nazalost,od njega sam saznao da kada je pre par nedelja otisao na svoj pcelinjak gde je zazimeo 60tak LR drustava,zatekao je katastrofu.SVA drustva su stradala,hrane je bilo dosta,ali su sve pcele mrtve  u kosnicama.Uopste nema ideju o cemu se radi,predpostavlja da su na neki nacin otrovane,ne shvata kako .On inace pcelari skoro 20 godina,po Vojvodini,uglavnom,Fruska Gora,lipova pasa i suncokret po Banatu. :-[ :(

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #4 poslato: Januar 28, 2012, 22:08:58 »
Kolega Aco, može li malo više detalja o tom pčelinjaku? Kakva im je zimnica bila (mislim od čega je med), kako je tretirao pčele protiv varoe, na koliko su nastavaka zazimljene pčele...? Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #5 poslato: Januar 29, 2012, 00:27:41 »
Ovo mi baš strašno deluje.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #6 poslato: Januar 29, 2012, 06:47:54 »
Uh,upravo sam se video sa mojim dobrim prijateljem,dugogodisnjim pcelarom,Slavkom iz Alibunara.Nazalost,od njega sam saznao da kada je pre par nedelja otisao na svoj pcelinjak gde je zazimeo 60tak LR drustava,zatekao je katastrofu.SVA drustva su stradala,hrane je bilo dosta,ali su sve pcele mrtve  u kosnicama.Uopste nema ideju o cemu se radi,predpostavlja da su na neki nacin otrovane,ne shvata kako .On inace pcelari skoro 20 godina,po Vojvodini,uglavnom,Fruska Gora,lipova pasa i suncokret po Banatu. :-[ :(

Ništa čudno i iznenađujuće. Sve je to delovanje neonikotinoida, klotianidina, tiametoksama i sličnih pesticida.
Semena industrijskih biljki se tretiraju jednim od navedenih sredstava, kao totalna zaštita biljaka od raznih isekata - nametnika,
a pčele dođu kao "kolateralna šteta".
U periodu cvetanja biljki, otrovi se prenose u nektar i u polen. Pčele deponoju i polen i nektar stvarajući rezerve hrane za zimu.
Tokom neaktivnosti pčela, u zimskom periodu, one se hrane sa otrovanom rezervom hrane iz košnica i ugibaju.
Procesi su poznati i na Interentu ima gomila istraživanja na tu temu.
Mislim da se kod nas više ni ne mogu nači semena kukuruza, suncokreta, uljane repice, soje i drugih ratarskih kultura da nisu tretirana "bojnim otrovima".
O tome nam može kolega Žika Stojanović napisati doktorsku studiju.

Kao primer postavljam jedan referat o trovanjima pčela. Na žalost, trenutno nemam vremena da ga prevodim, ali PDF fajl se može konvertovati u Word, a
zatim preko nekog od Internet prevodilaca prebaciti na Srpski jezik. Dobijeni prevod će biti grub i sirov, ali dovoljan za razumevanje procesa i načina
na koji se pčele truju.

S poštovanjem od
Maria

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #7 poslato: Januar 29, 2012, 07:54:04 »
Hvala kolega Mario i na postu i za "moju doktorsku disertaciju"!

Osnovno je pitanje da li u današnje vreme naše pčele smeju zimovati na suncokretovom medu?
Ako je suncokret bio tretiran neonikotinoidima, onda je bolje izvrcati sav med, pa zimske zalihe nadomestiti nekom drugom vrstom meda iz rezerve ili te zalihe nadomestiti sirupom.
Da li je med bio "obogaćen" nenonikotinoidima ili ne i bez hemijskih analiza se može zaključiti na osnovu kretanja unosa u vreme suncokreta (normalno ako posedujemo pčelarsku vagu)!
Iz mog iskustva, dok nije bilo nenonikotinoida, kada krene suncokretova paša, unosi uglavnom rastu iz dana u dan i maksimum dnevnog unosa je od 5-7. dana od početka cvetanja (na 30-40% od ukupnog vremena cvetanja), a onda unosi polako opadaju.
Od kako se primenjuju neonikotinoidi, unos je maksimalan prvog, češće drugog dana cvetanja i onda uglavnom kontiunirano dnevni unosi opadaju, jer se izgube izletnice i novoregrutovanih izletnica je malo pa nemo ko više da nektar donese.
Dokaz ove moje tvrdnje najbolje ilustruje priloženi dijagram!

Drugi, generalni problem je unešeni polen sa biljaka čije je seme tretirano neonikotinoidima. Najveći problem predstavlja kukuruz sa koga pčele sakupljaju polen. Suncokreta ima uglavnom u Vojvodini, ali kukuruza ima u čitavoj Srbiji, izuzimajući planinska područja i on se seje na 5-8 puta većeim ukupnim površinama!!!
« Poslednja izmena: Januar 29, 2012, 08:00:48 od strane Zika Stojanovic »

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #8 poslato: Januar 29, 2012, 08:58:53 »
Moj prijatelj Slavko je i ove godine tretirao kao i mnogo godina unazad sredstvom na bazi Amitraza,nakon suncokretove pase.A posto mu je suncokret uz lipu glavna pasa na koju seli,med u zimskoj zalihi je naravno bio suncokretov,kao i mnogo godina unazad.Verovatno su uvazeni kolege upravu,izgleda da je ne primetivsi ove godine pogodio neku parcelu gde je GAUCHO ili nesto slicno bilo sredstvo kojim je suncokretovo seme tretirano.Eventualno ako je negde okolo ujesen bilo nekih korova koji su medili,pa neko istretirao totalom,a bilo je dosta toplih dana,pa pcele unele taze otrov s polenom i nektarom.Jedno je sigurno,jeste neka vrsta trovanja.
Jako sam srecan sto kod nas nema medonosnih suncokreta,pa nema ni ovakvog izazova.Nazalost pocinje se sejati sve vise uljana repica,a u sred cvetanja,ratari beskrupolozno tretiraju protiv repicinog sjajnika.Ove godine mi je u poslednjem trenu javio prijatelj,da ce da tretiraju iz aviona parcelu od 100tinak ha usred cvetanja uljane repice.Srecom sam ujutro rano uspeo da ih sve pozatvaram i drzim 2 dana zatvorene,bar dok se najubitacniji deo ne ispari.Tretirana parcela je bila oko 3 km daleko,ali ako se nevaram,pcele za repicom lete i dalje od toga.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #9 poslato: Januar 29, 2012, 10:35:47 »
Da dodam,da su mu pcele bile zazimljene na 2 LR nastavka,ali u gornjem nastavku,sa rezervom od 15tak kg meda u proseku.Znaci nije razlog da nisu mogle da predju gore,vec su bile u gornjem nastavku,jer su sve bile prevesane na vreme.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #10 poslato: Januar 29, 2012, 13:30:36 »
Uh,upravo sam se video sa mojim dobrim prijateljem,dugogodisnjim pcelarom,Slavkom iz Alibunara.Nazalost,od njega sam saznao da kada je pre par nedelja otisao na svoj pcelinjak gde je zazimeo 60tak LR drustava,zatekao je katastrofu.SVA drustva su stradala,hrane je bilo dosta,ali su sve pcele mrtve  u kosnicama.Uopste nema ideju o cemu se radi,predpostavlja da su na neki nacin otrovane,ne shvata kako .On inace pcelari skoro 20 godina,po Vojvodini,uglavnom,Fruska Gora,lipova pasa i suncokret po Banatu. :-[ :(

Strašno je ovo što je zadesilo Slavka.

Treba  se obaviti analiza i utvrditi uzrok uginuća i, naravno, objaviti rezultate analize, da bi se predupredila dalja katastrofa, tj. sprečila masovna uginuća pčela.

Ovde sigurno nije u pitanju pčelareva greška i njemu se šteta mora nadoknaditi.

Neko je odgovoran za tu katastrofu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #11 poslato: Januar 30, 2012, 10:12:53 »
Kolega Vojko,nazalost Slavko je toliko obeshrabren da nece da vrsi analizu,jer nema snage ni para da se sudski bori,jer je on sam odneo na suncokret pcele,a takodje i sam je izabrao mesto gde ih je zazimeo ove godine.Takodje nema ideju ko je tacno imao zatrovano seme,tamo gde on seli ima puno parcela pod suncokretom.
Ali verujem da je kolega Mario upravu i da jeste najverovatnije kako trovanje neonikotinamidom ili slicno na suncokretu,a mozda ih je dokusurio neko prskanjem totalom ujesen nekih parcela pod korovom jesenas negde u dometu Slavkovog pcelinjaka,pa su drustva i tu unela zatrovanog polena i nektara.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2012, 16:04:54 »
Kolega Vojko,nazalost Slavko je toliko obeshrabren da nece da vrsi analizu,jer nema snage ni para da se sudski bori,jer je on sam odneo na suncokret pcele,a takodje i sam je izabrao mesto gde ih je zazimeo ove godine.

Kolega Aco, verovatno je naš kolega Slavko član nekog pčelarskog udruženja, pa neka mu oni plate analizu.

Da nam pčele, kao najveći oprašivaći u prirodi, budu žive i zdrave, nije samo interes pčelara, već i šire lokalne zajednice, pa i društva kao celine. Neka udruženje pčelara kontaktira predstavnike lokalnue samouprave, veterinarsku inspekciju, nekog iz sektora za poljoprivredu.

Slučaj mora  da se razjasni, a Slavku da se pomogne.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #13 poslato: Januar 30, 2012, 19:55:11 »
Kolega Vojko,hvala Vam puno,posavetovacu ga u skladu sa Vasim predlogom.Ja sam mu vec rekao,da ako godina bude dozvoljavala,da cu mu dati na poklon 3 do 4 roja,da krene ponovo,ako zeli.To je ono sto mogu da uradim za njega ,jer jeste jako dobar covek i ima malu devojcicu od svega 4 godine,pa eto nekako da im malo makar olaksam gubitak.Inace i ja sam mu rekao da smatram da bi bilo dobro da ima analizu i vidi cime su pcele otrovane.Sigurno nije u pitanju ni varoa,ni nozema,jer je on redovno stitio pcele i ostavljao im je dovoljno meda za zimu,uglavnom suncokret ili lipa do sada i sve je bilo ok,sve do ove katastrofe.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #14 poslato: Januar 30, 2012, 22:43:51 »
Ako su neonikotinoidi uzrok uginuća pčela, moram reći da to nije baš lako dokazati u našoj zemlji!
Mislim da se TO nema gde analizirati!!!
O tome sam "vodio rat" na sajtu SPOS-a maja-juna 2008. kada se "Neko" pohvalio da je nabavio reagense i da će dokazati da li ima neonikotinoida u pčelama, medu i polenu suncokreta.
Problem je u tome što za smrt pčelinje zajednice je dovoljno da svaka pčela dobije samo 0,0037 mikrograma imidaklorida (Gaučo) ili 0,024 mikrograma tiametoksama (Krujzer). Tada populistički hvaljena ideja da se dokazi i analize vrše na VMA imala je tu manjkavost što su oni mogli dokazati ne mikrograme, nego miligrame ovih otrova.
Ipak, možda bi danas moglo da se nešto pokuša na VMA, ali sa uzorkom većim od 1kg uginulih pčela.
Ako je ta ideja uopše zaživela na VMA, pa ako je uzorak pčela 1kg i ako je uzrok propasti zajednice imidakloprid, onda bi u tom zbirnom uzorku trebalo da bude više od 3,7 mikrograma, tj. 0,0037 miligrama tog otrova.
Ako je uzorak pčela 1kg i ako je uzrok propasti zajednice tiiametoksam, onda bi u tom zbirnom uzorku trebalo da bude više od 24 mikrograma, tj. 0,024 miligrama tog otrova.
Suštinsko pitanje je ako se uopšte te nalize rade na VMA, koliki im je opseg merenja, tj. osetljivosti metode, odnosno, da li mogu dokazati i miligramske vrednosti neonikotonoida manje od 0,01 (imidakloprid) odnosno manje od 0,1 (tiametoksam)?
U protivnom je besmisleno raditi bilo kakvu analizu ove vrste jer se ne bi dokazalo NIŠTA!

U Francuskoj se rade i ovakve vrste analiza!