Autor Tema: TV emisije o pcelama i pcelarstvu  (Pročitano 38143 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #45 poslato: Februar 13, 2017, 17:17:16 »
... Hmmm, ovo ruši jednu od bitnih postavki o osobinama RV. U razgovoru sa par dugogodišnjih korisnika RV košnica, zapazio sam da to ističu kao jednu od osobina, koja je razlikuje od LR...

Нешо,
Ништа моје мишљење не руши, када је рв кошница у питању. Та особина коју примећује већина нас пчелара који са њом радимо је неоспорна, и то колеге својим искуством и потврђују.
Моје писање се односи на те специфичне ситуације где долази до очигледних промена, а то су ситуације у којима и у нашим кошницама има појаве легла, као и у другим на крају крајева.
У таквој ситуацији човек може донети много различитих закључака, ја сам за себе донео закључак који сам и написао. Та чињеница да легла има и у мојим рв кошницама или нечијим другим, заиста не руши поставке о рв кошници. То је само констатација на тренутно чињенично стање, а шта све може довести и шта је довело до таквог стања, то је већ за неку другу дискусију. И сасвим сам сигуран да је одговор на те појаве везан за саму природу, а не за кошницу. Надам се да сам сада био јаснији.
У већини случајева пчеле у рв кошницама покренуће нешто касније легло од пчела у другим кошницама, ја се чујем и дружим са многим пчеларима, и са њима размењујем искуства, тако да је та тема мени врло добро позната. Али има изузетака када и неке од мојих кошница, односно пчеле у њима покрену легло када га ја не очекујем. Ја то приметим као појаву, и трудим се да проникнем у механизам који такво стање покреће.
У таквим специфичним ситуацијама, сама кошница није онај примарни окидач за покретање легла, па сам мишљења да такву појаву и не треба везивати за сам тип кошнице.


Поздрав друже  :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #46 poslato: Februar 13, 2017, 17:39:41 »
Драгане, немој много да се трудиш да проникнеш у такав механизам који покреће легло у овој години. Све је већ много пута написано и објављено.

Механизам се зове оштећене пчеле са мањом количином масног ткива у организму.

кад већ немаш вишегодишње искуство које би ти јасно потврдило садашње питање ја ћу ти рећи. Треба да знаш и да запамтиш а на више места сам писао да УВЕК када су пчеле ОШТЕЋЕНЕ било оболењем, слабљењем имуног система, вароом или било чим другим РАНИЈЕ ПОКРЕЋУ ЛЕГЛО! 
Пчеле су у зиму ушле оштећене и у мојих преко 20 година пчеларског искуства у Банату НИКАДА нормалне и здраве пчелиње заједнице нису у мом крају у Новом Милошеву покретале легло у јануару ако то ми сами погачама нисмо испровоцирали.

У РВ кошницама за ових 18 последњих зима никада у јануару нисам имао легло па све до средине фебруара. Најчешће покретање легла имамо крајем фебруара а у хладнијим зимама пчеле покрећу легло тек почетком марта.

И у свим тим годинама када немамо легла до краја фебруара или почетка марта свака оштећена заједница УВЕК је раније покретала легло.

Значи пчелар сам додавањем погача покреће легло исто као и унос већих количина полена током зимског периода уколико наиђе топло време а исто тако и саме оштећене пчелиње заједнице и без ових претходних параметара покрећу легло..

Пошто ове године немамо током јануара топло време и унос хране-полена ии нектара током више дана или седмица а и немамо додавање погача онда сигурно нам остаје јасна слика да се ради о ОШТЕЋЕЊУ ПЧЕЛИЊИХ ЗАЈЕДНИЦА!

Варујем да је ова појава сасвим јасна свим пчеларима који пчеларе деценију, две или више.

Поздрав драгим пријатељима... 
ПС:
И овде у претходној поруци бр 44 сам остао недоречен ;
Грабеж зато можемо отписати као нешто што неће да се деси било којој пчелињој заједници била она отворена или затворена у кошници са малим летом.

Треба да стоји; било којој ЗДРАВОЈ пчелињој заједници и у било којој кошници била она отворена или затворена, са малим или са великим летом... 

   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #47 poslato: Februar 13, 2017, 20:05:04 »
Vojo, ja poznajem pcelare koji pcelare i 4 decenije, i neke od njih sam pitao gde pcela luci vosak i dobio sam odgovor " na usta " , tako da ako neko pcelari 30 ili 40 godina nije garancija da nesto zna. 
Ovaj eksperiment nas je sve naveo na razmisljanje. Meni je sada krivo sto nisam snimio pre nedelju ili dve kada su bile visoke temperature i kada sam isao da "bacim oko" na mojih 30 RV kosnica,..ono sto sam ja primetio je to da one koje su mi se ucinile najjacim i koje su imale najveci broj ulica pcela vec su imale zatvoreno leglo,..sto znaci da je matica zalegla na onih minus 17 koliko je bilo pre tih suncanih dana. Tvoje je misljenje da zajednice koje su ostecene ranije imaju leglo,..u mojim kosnicama to nije slucaj, bas obrnuto, osim ako ja gresim i ne znam da su mi te zajednice nekako ostecene,.. ali nisam slep,..bas cu da pratim pa cu da vidim sta se desava.
Dobro je kada ovako pricamo i iznosimo svoja iskustva i svoja shvatanja, i tako treba da bude. U svakom slucaju ja sam shvatio da NE POSTOJI UNIVERZLNA TEORIJA KOJA VAZI ZA SVAKU KOSNICU . Svaka kosnica je prica za sebe,..mi mozemo da pokusamo da ih nateramo na nesto, da ih prevarimo da donesu vise meda ili da pokusamo da ne zaleze matica pre nego sto mi hocemo, ali necemo uspeti u svakoj kosnici. Zato je pcelarstvo zanimljivo i dobro je sto mozemo da cujemo i vidimo razlicita iskustva. Ne postoji covek koji zna sve o pcelama ,.. niti ce postojati

ps. po meni je bitnija taktika kako da nateramo pcele da nam donesu vise meda, nego da teoretisemo

Pozdrav za sve

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #48 poslato: Februar 13, 2017, 20:17:05 »
Vojo prijatelju
ja vec 3 zime uzimljujem kosnice sa punim nastavkom suncokretovog meda
drustva su vise nego korektna i dobro ociscena od varoe
nikad ne dodajem pogacu
desava se da krajem januara u nekim kosnicana vec bude legla kao ove godine
mislim da ta prica bar u mom kraju nepije vodu
i mislim da bi neke svoje tvrdnje trebao da dokumentujes video zapisom
bez zlih namera i postovanjem prema vama

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #49 poslato: Februar 13, 2017, 20:28:07 »
У праву сте обојица... То што је код мене не мора да буде и код вас.

Сутра ћу покушати да убедим бата Ралета да отворимо код њега неколико кошница и погледамо стање са леглом.

Ове године средином јула наишло је јако захлађење са кишом и неколико дана није било рада пчела. Матице су престале са залегањем и мислим да је зимско легло оштећено и да су због тога пчелиње заједнице ушле у зиму ослабљене. Осим тога и код мене сам пре који дан нашао у једној прегледаној кошници легло али треба имати у виду и да је та заједница још третирана оксалном киселином.
Сутра идем на пчелињак код брата и тај пчелињак није третиран оксалном па ћемо да видимо иам ли легла или нема а ево већ је средина фебруара.

Наравно и код њега као и код свих ове године је дошло до прекида тог легла који помињем и врло је могуће да су због тога пчеле и код њега покренуле легло али ипак нисам сигуран. Видећемо сутра...

Код здравих заједница и са оваквим зимским температурама досадашњих година код мене или код нас у РВ није било легла. Видићемо сутра..
 
Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #50 poslato: Februar 13, 2017, 20:47:27 »
kod mene je bilo i prosle godine
a mislim da sam toliko sposoban da vidi da su mi pcele u dobrom stanju

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #51 poslato: Februar 13, 2017, 21:24:09 »
Јеси ли радио оксалном киселином? Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #52 poslato: Februar 14, 2017, 08:48:21 »
Nisam nikad neradim OK
tretiram herba stripom i proveravam mitakom samo kontrolna drustva
poz

Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #53 poslato: Februar 14, 2017, 10:48:39 »
Sto se legle tice ja sam sredinom januara vrsio pregled
 i u svakom drustvu je bilo zatvorenog legla velicine decijeg dlana.


Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #54 poslato: Februar 14, 2017, 11:06:49 »
Moje licno misljenje je da tip kosnice ne utice na pokretanje legla
vec priroda i samo priroda

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #55 poslato: Februar 14, 2017, 12:22:57 »
Moje licno misljenje je da tip kosnice ne utice na pokretanje legla
vec priroda i samo priroda

Лепо је имати своје мишљење...

Шта кажеш Сале пријатељу на коментар на пример Јана Супека који је у исто време на свом пчелињаку имао ЛР и РВ кошнице и који је на споспсовом форуму писао да док је у ЛР кошницама приликом првог раног пролећног прегледа у свим кошницама имао легла у исто време у РВ кошницама није имао легла.

Наравно није он сам који је то тврдио.

Мишљење да у свим кошницама у исто време пчеле покрећу легло углавном имају они који немају две или више врста кошница или они који не врше преглед заједница у том периоду.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #56 poslato: Februar 14, 2017, 13:29:19 »
ЕВО САД САМ СА ПЧЕЛИЊАКА!

натерали сте ме да данас на -1 отварам кошнице и прегледам стање са леглом.

Отишли смо код брата на пчелињак и отворили 3 кошнице.

И ако су пчеле ове годние знатно слабије и оштећене ушле у зиму са много мање пчела од потребног опет у кошницама углавном нема легла.

Отворили смо 3 кошнице и у првој и трећој нема уопште никаквог легла а у другој има величине мање од ораха или укупно свега десетак ћелија са леглом.


Направили смо 3 снимка два са бартићевим телефоном а пошто се попунила меморија онда смо направили трећи снимак са овим мојим старим телефоном.

Управо око 13 сати данас 14. фебруара 2.017 године могу да кажем да пчеле још нису кренуле са леглом код мене у Новом Милошеву.
Ова један заједница која има укупно десетак ћелија легла је слаба и оштећена заједница и она је раније кренула са то мало легла.

Следе снимци... сад треба да пронађемо усб кабал и остале перипетлије које ја не користим па да снимке са телефона пребацимо на рачунар... ИТД.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #57 poslato: Februar 14, 2017, 18:01:16 »
Vojo prijatelju
sve sto sam pisao pisao sam sta se desava na mom pcelinjaku
ako sam dobro zapamtio taj pcelinjak na kom si bio ima 150 kosnica
radio si uzorak samo na 3
sto bi znacilo da svaka treca ima leglo to je oko 50 kosnica da je krenulo leglo
ali i to je skroz nebitno ja sam na RV prezadovoljan nebitno kad krece leglo
Voja moras svoje tvrdnje potkovati video snimcima ili na neki drugi nacin
pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #58 poslato: Februar 14, 2017, 20:53:45 »
Vojo prijatelju
sve sto sam pisao pisao sam sta se desava na mom pcelinjaku
ako sam dobro zapamtio taj pcelinjak na kom si bio ima 150 kosnica
radio si uzorak samo na 3
sto bi znacilo da svaka treca ima leglo to je oko 50 kosnica da je krenulo leglo
ali i to je skroz nebitno ja sam na RV prezadovoljan nebitno kad krece leglo
Voja moras svoje tvrdnje potkovati video snimcima ili na neki drugi nacin
pozdrav

Opet Saša potpuno pogrešno donosiš zaključak.

Ovo je pčelinjak sa oko 100 košnica.

Nikada ne bi na ovim temperaturama pčele povukle leglo da nisu oštećene. Ni u jednoj košnici ne bi bilo legla do kraja februaara da pčele nisu oštećene.


I ovako to je samo u jednoj od 3 oštećene pčelinje zajednice samo desetak ćelija legla dok u druge dve košnice nema legla..


Na mom telefonu ima valjda samo 17 sekunda snimka i sad ćemo videti kako da to prebacimo...

Pozdrav dragim prijateljima...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #59 poslato: Februar 14, 2017, 21:07:03 »
Nije im bilo danas baš prijatno prilikom razbijanja klubeta. Kada smo došli kući nakon pola sata pogledam temperature na TV u Kikindi -1 a u Zrenjaninu -2 stepena celzijusa. Primili smo malo bocki, a zaslužili smo i mnogo više. Desetak pčele mi se nalepilo na kapu i tamo se smrzle.
One koje su se zavukle ispod rukava u košulju i ispod jakne te su posle kući kada sam ušao u toplo ponovo "oživele" i posle smo jednu po jednu morali eliminisati... 

Mnogo puta sam u februaru otvarao košnice ( mnogo godina)  i tačno znam po vremenu kada u košnicama ima a kada nema legla. Kada je februar hladan do kraja februara kod mene nema legla a nekad do 5. ili.6 marta.

Tako je ovde u RV košnicama...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.