Autor Tema: LR-kosnica -Spajanja zajednica  (Pročitano 7017 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
LR-kosnica -Spajanja zajednica
« poslato: Oktobar 02, 2014, 10:06:26 »
Pozdrav kolege !
Ovde bih zeleo misljenja iskusnih kolega da daju svoje komentare po ovoj temi .
Imam slucaj koji mi se desio da sam spojio jednu slabu zajednicu(roj)sa jakim drustvom koji je ostao bez matice .Ali prvo idem redom !
Jedan roj sam tacnije 31.08. skinuo sa grane gde su imali 2-manja saca i 2-veca saca sa pcelama .Uradio sam tako sto sam na ozicene ramove pricvrstio,  ta saca sa ramovima stavio u kosnicu i za manje od 2 sata se sav roj usao u vec pripremljenu kosnicu ,sto je bio dobar znak da je matica u kosnici sa pripadajucim pcelama .
Uvece sam to drustvo odneo na 8km gde se vec nalazio moj mali pcelinjak  tj.na ispasi . Sutra dan poceo sa prihranom, stavio sam im jos dva kafejna rama i traku "Super Strips " za varoe .
U medju vremenu nakon  (10-ak )dana ,prilikom pregleda jednog drustva ustanovio da je ostala bez matice,i resio da taj roj spojim preko novina sa drustvom koja je ostala  bez matice .
Uradio sam vec pomenuto spajanje ,nakon 2-3 dana se spojilo ,i tada sledi prihrana sirupom svaki dan (uvece )i tretiranje protiv Varoe ..Spajanje slika. 007
"Spajanje ova dva drustva po mom misljenju je izvodljivo iz razloga -posto mi tamo starije pcele duze bez matice ,jer ovaj roj ce im pomoci ,po mom misljenju?"
Kasnije ,pregledao i uradio prepakovanje ramova kod spojenog drustva .
Stanje spojenog drustva Slika .054
Juce prilikom pregleda tog spojenog drustva je stanje -cetiri rama meda , dva rama pergle i cetiri rama zatvoreno  legla, od koje je jedan ram otvorenog i zatvorenog legla.






Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: LR-kosnica -Spajanja zajednica
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 02, 2014, 22:27:33 »
Колега Ацо,
ја не волим да слабије друштво са матицом припајам јачем друштву које је остало без матице.
Врло често се деси да јаче друштво након неког периода убије матицу из новог друштва и на леглу нове матице покуша произвести нову матицу.
У овом периоду када су дани све краћи и све хладнији веома мали проценат тих нових матица се спари и пронесе.
Моје је мишљење да је овај безматак требало расформирати а слабији рој појачати једним делом тих пчела из безматка.

По некад се деси да током јесени буде све у реду и да спојена заједница током зиме опет остане без матице. Треба имати у виду да контролу над спојеном заједницом увек имају пчеле из јаче заједнице.

Поздрав свима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.