Autor Tema: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011  (Pročitano 28922 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #30 poslato: Januar 19, 2011, 18:11:18 »
Citat
U kom vremenskom intervalu bi trebalo da se obavljaju pročisni izleti pčela u zimskom periodu?

U Lužničkoj dolini kod Užica gde moje pčele zimuju, u zimu 1995/96 pčele zbog magle i niskih temperatura preko tri meseca, (od 17 decembra do 22 marta) nisu imale pročisni izlet. Bio sam veoma zabrinut i istovremeno zavideo pčelarima po okolnim brdima čije pčele su imale tri do četri izleta u istom periodu.
Na moje iznenađenje pčele su izimile jake. Od kraja marta krenuo je ubrzani razvoj i te 1996. godine imao sam rekordan unos od bagrema od 55,5 kilograma na vagi bez seobe. Te godine ostvario sam i rekordan dnevni unos od 11,5 kg nektara. Eto pokazatelja da pčelama nisu neophodni česti pročisni izleti, mada verovatno dobro dođu.
Pozdrav svima.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #31 poslato: Januar 19, 2011, 21:44:35 »
Ako zimuju na kvalitetnoj hrani, pčele mogu opstati bez pročisnog leta nekoliko meseci, bez ikakvih posledica. Kvalitet hrane, tj. procenat nesvarljivih materija i kapacitet pčelinjeg debelog creva diktiraju koliko može trajati ovaj period. Dakle, ako pčele zimuju na medljikovcu, postoji ozbiljna opasnost po njih, jer trošeći tu hranu, punu minerala, znatno brže napune debelo crevo (kapacitet je ograničen na par desetina mg). U nemogućnosti da opšte sa prirodom, creva će prazniti u košnici, i tada nastaju problemi.
Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #32 poslato: Januar 19, 2011, 22:19:31 »
Komentar na Odgovor #31
Tako je kolega Živojine. Samo bih ja dodao još i ovo: ako su uzimljene zdrave pčele i "Ako zimuju na kvalitetnoj hrani, pčele mogu opstati bez pročisnog leta nekoliko meseci, bez ikakvih posledica."

Pozdrav

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #33 poslato: Januar 20, 2011, 01:54:41 »
Ima još jedna stvar vezana za pročisni izlet pčela o kojoj ovde nije bilo reči. U periodu zimovanja i izimljavanja pčelinjih zajednica dešava se da rana pojava polenske pa i nektarske paše mami pčele na izlet a hladni vetrovi obaraju pčele na hladnu zmlju ili čak sneg gde se smrznu i nisu u stanju da se vrate u košnicu. Ako je to česta pojava dolazi do priličnog osipanja pčela.

Slično se događa kad naglo otopli a sneg se nije otopio. Sunce i toplota izmame pčele na izlet a belina ih prosto zaslepi pa masovno padaju u sneg i tu ostaju.
Ovoj pojavi je teško naći leka mada se u knjigama predlaže da se po snegu i zemlji stavi slama ili kukuruzovina.

Eto pokazatelja da česti pročisni izleti mogu imati i štetnih posledica.
Pozdrav svima.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #34 poslato: Januar 20, 2011, 08:43:39 »
Koja to bilka medi na niskim temperaturama?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #35 poslato: Januar 20, 2011, 10:19:46 »
U ponedeljak sam bio u selu i negde oko 11 sati slikao sam pčele na kukureku. Poznato je da kukurek dobro medi i daje polen. Tempertura u hladu tog dana bila je samo 8oC, a pčele su se na cvetu kukureka zadržavale poprilično dugo, više od 1 minute. Postoji još nekoliko biljaka na koje lete pčele u ovo doba,kad nema snega (crnjuša, mišjakinja, mrtva kopriva...). Pozdrav.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #36 poslato: Januar 20, 2011, 13:10:53 »
 
Citat
Citat Vojko Aleksic: Koja to bilka medi na niskim temperaturama?

   Небројено пута сам посматрао да пчеле посећују црњушу у јануару чим мало отопли (огреје сунце). Наиђе облак и дуне хладан ветар  и пчела се смрзне на цвету. Оне које дођу до кошнице падну испред и ту заврше. Знам да сам негде прочитао да Црњуша меди изнад +4 степена целзијуса али пчеле најчешће нису у стању да је искористе због ниских температура. Иначе Црњуша је тако издашна медоноша да пчелиња друштва од ње, кад се скоцкају услови, могу да доживе "медену смрт", тако што у рано пролеће пчеле затрпају сво расположиво саће нектаром и матица нема где да леже.

   Причао ми је Десимир Дидановић (1919.) из Јабланице (Златибор), да је неколико пута у свом пчеларском веку доживљавао да га задеси овај проблем.

   Поздрав.

     

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #37 poslato: Januar 20, 2011, 18:02:04 »
Odgovor #36
Црњуша меди изнад +4

Hvala na odgovoru. Taj podatak nisam znao.

Pozdrav

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #38 poslato: Januar 21, 2011, 02:48:21 »
Uh ljudi pa koje je kod Vas godisnje doba . Moje pcele nisu izlazile od polovine oktobra i citajuci ove tekstove bio sam ucviko.Danas je prvi puta u ovom periodu bilo iznad nule famozni +2 i posto se ni danas nisu pojavile ja sam odlucio da otvorim jednu koja je bila srednje razvijena u jesen pa sta joj bog da.Pcele su bile u sredini nastavka stim da ih nije bilo samo na krajnjim ramovima i vanjskoj strani predzadnjih ramova a tek su za neki 2do 3 centa presli u treci nastavak u kojem su svi deset ramova sa zatvorenim medom a sve su zazimite na 3 nasravka.Izletelo je tridesetak pcela i posle sam  video  do se dosta  njih vrte u snijegu.Ja sam uspod leta zasarafio kutiju u koju pcele padaju kada ih izbacuju iz kosnice da bi imo uvid koliko je uginulih i za ovo vreme u svakoj ima odprilike jedna saka pcela.Meni je ovo prva zima u pcelastvu pa pisem samo sta sam vidio i ako neko ima nesto da mi sugerise ili iz svog iskustva skrene paznju na nesto bicu Vam zahvalan.Neznam koliko sam stete nanio ovoj sto sam je otvaro ali moro sam pa makar i stradala.Pozdrav

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #39 poslato: Januar 21, 2011, 09:52:11 »
To sam i ja radio prve godine pčelarenja. Početnička radoznalost, u ovom slučaju, nema neke fatalne posledice, ali nije preporučljivo. Svako iznemiravanje pčela u zimskom periodu, tako kažu, tera ih na povećano uzimanje hrane, a pročisnih izleta nema.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #40 poslato: Januar 21, 2011, 11:23:59 »
Nepotrebno ste ih uznemiravali. Izgubili ste nepotrebno tih tridesetak pčela i verovatno još po neku u košnici, koja se odvojila od klubeta i smrla. Ipak neke veće štete neće biti. Sami ste se uverili da ste nepotrebno brinuli, obzirom da ste ostavili dovoljnu zalihu hrane.

Što se tiče pročisnog izleta on se obavlja kad spoljnja temperatura pređe +8. Ako imaju kvalitetnu hranu,  (bez medljike)  pčele bez problema izdže više meseci bez pročisnog leta. Rusi u sibiru pčele unose u zimovnike (zemunice), u jesen a iznose u proleće. Pročisnog izleta u zimovniku nema. Na Pešteru pojedini pčelari su u jesen unosili svoje vrškare u ambar, zatrpavali nekom od žitarica a iznosili tek na proeće kad otopli.

Pčelama je za zimovanje pored hrane najpotrebniji mir. Ubeđen sam da u tvojim uslovima još uvek nema legla te ti potrošnja hrane ne prelazi 1 kg. mesečno. Zato mirno spavaj.

Pozdrav preko velike bare.




Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #41 poslato: Januar 21, 2011, 11:35:39 »
Negde sam čitao, sad nisam siguran o kojoj se zemlji radilo ali mislim da je baš Kanada, da pčele i po šest meseci nisu izlazile napolje pa su preživele bez problema.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #42 poslato: Januar 22, 2011, 01:21:31 »
Hvala kolegama na korisnim informacijama a sto se tice izlaska mislim da ce i moje da provedu oko 5 mjeseci u ,,kucnom pritvoru,,.Pozdrav

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #43 poslato: Februar 07, 2011, 14:06:44 »
7. 2. 2011. godine ću ja u svojoj beležnici potvrditi da su pčele u ovoj zimi imale priliku da iskoriste svoj ČETVRTI pročistni izlet.
Posle vrlo hladnog jutra, temperatura je dostigla svega + 7 stepeni u hladu a deo pčela je svakako imao potrebe da obavi svoj pročistni izlet.
Evo nekoliko slika koje prikazuju odvijanje situacije tokom dana.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pročistni izleti pčela u zimskim mesecima 2010/2011
« Odgovor #44 poslato: Februar 07, 2011, 23:16:30 »
 Isto i kod mene je danas bilo. Pcele jos ne nosu polen.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje