Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345313 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #990 poslato: Februar 24, 2021, 14:30:55 »
Наилазак последњег захлађења ме навео на то да може бар 20 друштава угинути јер је легло кренуло. С обзиром да лично не могу ништа да урадим, помирим се са тим и „гурај“ даље.

Вуле и Биља су у суботу нешто радили на пчелињаку и тек синоћ сам „изнудио признање“ (углавном ми не говоре шта су радили) да уопште сазнам шта су радили. Основни посао је погледати сва друштва. Био сам убеђен да нису, али погледали су. И ово није прва провера целог пчелињака (ово се ради и током јесени и током зиме, нарочито када су услови варљиви). Према виђеном стању се предузимају мере. Нема губитака (ако је било неко друштво током јесени које је „рикнуло“ написаћу, али неће бити „мистерије“ као разлога страдања – а ни вируса :) наравно). Било је пар комада које су ослабиле још током лета и оне су одавно „укинуте“ (разлог није непознат, али нису ни отрови ни вируси ни вароа).

Преживеле су и оне које сам ја сматрао „клинички“ мртвим :) (требало је спојити још у августу: пример су 2 друштва која су имала тиху смену и једно које је имало „природни“ пад вароа око 2000 – занимљиво је да је било и млађих, нешто светлијих вароа и да нису угинуле од старости). Игром случају су све три заједно и намера ми је била да од те 3 направим једну.

Постоје неприхватљиви губици, али могу се десити. Нисам без везе у теми Зимски губици настојао да сазнам да ли је Никола проверио средство одмах по првој примени (време се ту одређује у минутима, а не данима). Може се десити и да су губици због потпуно неучинковитог средства. Присетимо се мало да је Иван Венер само једне године изгубио око 250 друштава (пишем по сећању, а објавио је Венер у Пчелару „по хитном поступку“ да упозори остале пчеларе – одмах је у наредном броју Пчелара објављено).

Све је могуће, али се последњих година пуно пише о примени и учинковитости многих средстава и не верујем да су баш сви погрешили и да је узрок само вароа.


Sad, kad se Vojo ovde javi, napisaće da nije potrebno vršiti rotaciju nastavaka od 180 stepeni, jer RV
košnica ima kvadratni presek i nema problem zaostajanja meda u stražnjim džepovima. ;)
Citat
Легло се у овом тренутку најчешће налази ( 90 % случајева ) у највишем наставку на предњем делу рама ближе предњем делу кошнице. Ово је нормално јер је ту највећи доток свежег ваздуха. У задњем делу рама у тим случајевима је мед. Када сам налазио овакво стање вршио сам хоризонтално окретање наставка за 180 % тако да се мед нађе на предњој страни до лица кошнице а легло на задњој страни.
Znači, ipak je potrebno...

Не мора бити нужно, али је пожељно при процени стања друштва. Не мора важити за сва друштва на пчелињаку, а у повољним условима се и не мора урадити. Ја лично то урадим. Не бих да неко друштво које је прешло ону моју одавно утврђену границу, настрада (када друштво доживи 1. фебруар, не сме се дозволити да страда а ни да трпи неке неповољности) .


ПС

Ево док сам писао и сређивао поруку и Горан је написао исту одредницу: пожељно. Нисам преписао кеве ми :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #991 poslato: Februar 24, 2021, 15:37:36 »
Citat
Са овако великим , готово стопроцентним страдањем ( 192 страдале од 194 кошница ) мислим да је у питању  само једна грешка. Шта год да је у питању страшно је. Не бих волео да сам у кожи тог колеге.
Drugi moj poznanik, nažalost, od 15 zazimljenih, nema preživelih...
Tebi sam Gorane pričao, o svojim gubicima još u ranoj jeseni.
Imam još par komada, koje su umrle od gladi, suve suvcijate, iako im je sipano za sve pare.

Moja preporuka - ako sipate i sipate i sipate, a zaliha nema, pa nema, udavite skota odmah, da vas kasnije ne nervira...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #992 poslato: Februar 24, 2021, 16:17:04 »
Поводом писања о окретању наставака за 180 степени ја бих само да останем при свом уверењу да тај поступак неће учинити никакав напредак него чак поремећај који ће пчеле требати да исправљају.
Тај поремећај је у протоку кисеоника до легла.
Улице окренуте  ка југу су нешто шире и кроз њих нешто брже пролази ваздух и управо у њима je више легла.
Када окренемо наставак за 180 степени уже улице које су до сада биле назад ће нам бити напред и спречиће то јест умањиће  у некој мери доток кисеоника до легла.
Убрзавање проширења легла увек доводи до смањења броја пчела које доносе храну и укупног уноса полена и нектара у кошницу.
А ви радите како год мислите да треба.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #993 poslato: Februar 24, 2021, 17:07:46 »
Не знам како то може спречити доток кисеоника. Помоћи ће нам Вентуријев ефекат :) (мислим не нама него пчелама) ако се сузи пут протока ваздуха.

Неће се десити ништа и нема смањења дотока ваздуха.  Обично се бојим да га не буде превише. Односно да не дуне нека ветрина.

„Ћошкови“ меда се окрећу напред да пчелама буде доступније храна ако је напред према осунчаној страни. Тешко да ће бити проширења легла јер је гнездо у мало хладнијем делу па пчеле не журе да се шире (чак се и скупљају). Никада нисам видео да угине друштво тамо где су ти венци напред, а видео сам више пута да угине када су назад – ту је хладније и пчеле у одређеним условима уопште нису усмерене у том правцу.

И наравно,нека људи раде на онај начин који је (проверено) успешан. Пример је ако се примети и најтањи венац изнад гнезда, обично нема потребе да се било шта ради (изузев ако је то све што постоји од хране у кошници :) ).

Окретање наставка за 180 је боље извести када има мање легла (што значи раније у току зиме).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #994 poslato: Februar 24, 2021, 17:35:19 »
Ипак их ја не бих окретао на хладнију страну а доток кисеоника је јако важан у време када су пчеле још увек у клубету и када не владају целом ширином кошнице...
Ја то никада не бих радио ни у ЛР кошници а у РВ кошницама за тим нема никакве потребе али има штете.
Наравно сви раде како мисле да треба.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #995 poslato: Februar 24, 2021, 17:45:24 »
Стварно не видим како је смањен доток кисеоника.

Тврдња да има штете је само две речи које не значе ништа по овом питању. Мени би онда требало да пропадне цео пчелињак (јер се никада не зна где ћу ја „ударити“ и окренути их „наглавачке“ тј. за 180 плус минус 1 степен).

Ко неће да окреће и не мора. Имали смо избор „ушушкавање“ најлоном. И ја то никада не бих радио, али изгледа, људи раде. Јес' да нема упоришта ни у природном станишту ни кошници него људима некако топлије (око ногу...овај...око срца :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #996 poslato: Februar 24, 2021, 19:41:47 »
Стварно не видим како је смањен доток кисеоника.

Тврдња да има штете је само две речи које не значе ништа по овом питању. Мени би онда требало да пропадне цео пчелињак (јер се никада не зна где ћу ја „ударити“ и окренути их „наглавачке“ тј. за 180 плус минус 1 степен).

Ко неће да окреће и не мора. Имали смо избор „ушушкавање“ најлоном. И ја то никада не бих радио, али изгледа, људи раде. Јес' да нема упоришта ни у природном станишту ни кошници него људима некако топлије (око ногу...овај...око срца :) ).

Vidis, Dragane moj izbor je bez okretanja nastavaka za 180 stepeni ja uradim drugu stvar. Pocetkom februara, nekad izmedju 1 i 5 februara kada vrijeme dozvoli postavljam preko satonosa pogacu, preko te pogace ide ususkavanje najlonom, evo danas 24 februara dva do tri sredisnja rama su negdje na pola zanesena, i sirenje pcele same nastavljaju po svom bez da ih ja primoravam na to. Postavljanjem pogace i ususkavanjem najlonom ja sam zavrsio sav posao do polovine marta nekad i duze, sve zavisi kakvo vrijeme bude u martu. Ono sto moram odraditi je samo provjera kolicine hrane i provjera prisutnosti matice u kosnici, i to je to. Ovim postupkom smanjio sam sebi dosta posla, ne rovarim mnogo po kosnicama po ovom hladnom vremenu gledajuci kod kojeg drustva moze okretanje nastavaka a kod kojeg ne moze, ne silim mozda slabije drustvo da se siri vise nego sto je potrebno, da ne pricam o mogucem zahladjenju u martu i problemu koji se moze zbog toga desiti. Vidjeo sam da ima pcelara koji okrecu nastavke za 180 stepeni u februaru, moje misljenje je da to nije potrebno i da pcelu mozemo stimulisati da prosiruje leglo postepeno i kako to njoj odgovara a ne da je primoramo na to okretanjem nastavaka.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #997 poslato: Februar 24, 2021, 20:36:42 »
Имам утисак понекада да се мишљења размењују са  одређенима предубеђењем.

Одмах да кажем, погача ми је последњи избор (мисли она коју називају шећерно медна, а у великој већини је шећер и ја увек јасно кажем – шећерна погача).

При окретању наставака посао је најмањи могући. Нема ту роварења по кошници. Не гледам да ли је то 1. или 5. фебруар јер све радове посматрам према потребама друштва.

"Ушушкавање" најлоном се односило на оно што Душан каже и то је облагање гнезда најлоном у „П“ облику. Постављање најлона преко сатоноша није то (мора да те то мало погодили или ми се чини по начину писања :) ). Постављање најлона преко сатоноша сам избацио давне 1994. године, после низа година када је то било модерно. Најлон се може поставити ако нема добре поклопне даске или пчелар има ону „недоврш“ хранилицу (пола збег пола хранилица).

Занима ме зашто се наглашава да пчеле одржавају легло и да их нико не приморава (или приморава) на ширење. Сврха окретања наставка за 180 није ширење, него привремено мање заустављање легла (у ово време је то корисније него ширење).

Код мене чак не постоји никакав посао код  друштава кој су обилно нахрањена до јесени (садашњи посао ~0)*. Осим ако се не сматра неким пословним подухватом подизање поклопне и поглед на друштво, када се углавном све види (у случају потребе се прегледа и ту нема двоумљења – зато и волим да пред зиму омогућим да има 1 рам мање).

Ради се највише (и то није неки велики посао) код друштава која су остала јер нису спојена када је требало, успешно зимовала до сада и то треба одржати уз најбоље услове (њима се нпр. и не окреће наставак јер су лоше са храном, па не знам шта би био циљ окретања за 180 – да се мало провозају...). Основно је додавање меда и некима је додат мед на више начина (доказано успешано и од тога се не одустаје).

Провера стања хране се врши и према томе се наставак окреће за 180 ако је то безбедније за друштво. Провера се врши одизањем поклопне, огледом на стање венаца у средишту гнезда, а ако се заокреће за 180, има још бољег увида јер се тежински процени. Нема вађења рамова. Ове радње су урађене знатно раније још у јануару, а када сам јарадио, то је око Нове године.

Не знам да ли си само представио свој начин рада или поредиш са овим и где би то било сиљење на одгој легла (кажем, у случају да правиш поређење). Већ сам навео да се не стимулише на никакво ширење легла и даље се провлачи тај образац посматрања. Потиче од тога када пчелар погледа након месец дана и каже пчеле преместиле мед и прошириле легло. Ако се повремено погледа, може се јасно уочити да је потрошња тих „ћошкова“ спора (од самог почетка пчеларења отварам кошнице зими и знам шта друштво може безбедно поднети, а још више шта се може видети и шта се дешава).

Посао око овога што пишем је већи док се пише, а уради се за 1 минут (зависи ко колико има искуства да процени). Мање је времена отворена кошница него када се ставља погача и мање се узнемирава (не мислим на оно када су венци огромни, клубе или гнездо ниже постављени и само се „рокне“ погача и то непотребно). А када има пчела на сатоношама то мало потраје. И зато време се такође утврди присуство матице (с тим што ја то мало боље погледам и видим да ли је трутуша или не, а не да у марту нађем пар пчела и друштванце трутова).




*Једном приликом је Радоје Киперовић (помало љутито) тражио да му опишем мој начин пчеларења са најмање рада. Као и после пуно ствари о којима смо он и ја имали врло лепе разговоре, рекао је да је то то и да нема замерке. Исто је било када је изричито захтевао (још више љут) да му објасним зашто саветујем могућност да се дода погача у априлу. Чак и са додацима! Јер, то се противи мојем ранијем писању. Добио је најпотпунији одговор, са којим је био презадовољан...иначе високообразован човек и отвореног ума може да схвати...други би то назвали мојим „баљезгањем“!
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #998 poslato: Februar 24, 2021, 21:27:30 »
Predstavljanje mog nacina rada nije bilo u cilju sto se tice gore napisanog, samo sam htio da kazem kako sam ja to odradio ovu zimu, i napravio dodatno utopljavanje zajednica pocetkom februara pogacom preko klubeta i najlonom. I nemam univerzalan nacin rada da bih ga sada ovde predstavljao, radim onako kako mislim da treba gledajuci pcele, zalihe hrane, jacinu drustava a to se razlikuje iz godine u godinu i od drustva do drustva, tako da ne postoji univerzalan nacin rada bar ne kod mene.

Dragane, ti tako radis, a gledao sam neke kolege koji svaku zajednicu otvaraju, vade ramove i odlucuju hoce li je okretati ili ne i to pcelare sa prilicno dugim stazom u pcelarstvu, opet kazem da ja to ne radim a nije da nisam probavao i taj nacin rada i jos svasta nesto.

Sto se tice pogace, nju postavljam nekad oko 15-ak dana nakon sto leglo krene u kosnici, to je nesto sto mi se pokazalo najucinkovitije, tada ide i dodatno utopljavanje a do tada promaja, da se opet ogradim ovo sto sam opisao nije moj univerzalan nacin rada, vec nesto cemu ja tezim, to mi se pokazalo kao najucinkovitiji nacin rada, sto je najbitnije, pcele same odlucuju koliko ce se siriti i koliko mogu bez da okrecem nastavak i stavljam im hranu tamo gdje im ona smeta da bi je one prenosile. Pogaca moze biti dodatna sigurnost i u nekim komplikovanijim situacijama most do toliko bitne hrane, takodje pogaca se pokazala bas u ovom periodu kao itekako dovoljna stimulacija da matica polako siri leglo prema mogucnosti zajednice.

Sto se tice kontrole kolicine hrane u kosnici, dovoljno mi je da skinem krov i dizanjem kosnice mogu nepogresivo procijeniti u pola kilograma koliko hrane ima u drustvu, jednostavno brzo i ucinkovito.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #999 poslato: Februar 28, 2021, 13:20:04 »



Прекјучерашњи дан са температуром од око 20 степени нисам могао да пропустим а да не одем са посла и посетим пчелињаке. Ни мало нисам погрешио нити сам се покајао. Напротив , било је савим довољно времена да се погледају пчеле и понешто поради око њих.
Први утисак је одлично радно расположење и општење пчела са природом. Полена има и доносе га у великим количинама. Појилица је акивирана нешто раније и добро је посећена. Сада је замењена вода и додата нова засољена. У околини ништа видљиво није процветало осим по неког маслачка али је све напупело и спремно да се отвори у најскорије време.
Све кошнице погледане преко сатоноша а провера присуства матице и легла извршена само код најслабије. Матица је ту присутна и тек почиње са ношењем јер има само једнодневног легла. Код осталих кошница стање одлично. Пчела више него што сам очекивао код већине по цео наставак. Хране имају а погаче које сам раније ставио лепо односе. Пчеле сјајне , живахне , мирне заузете својим пословима. Држао сам кошнице што краће отвореним тек да установим стање у свакој појединачно и понекој додам још по шниту погаче. Посао у Ливадици за 30 комада завршен за тачно 2. сата уз лепу цигарет паузу а у Плани за 15.комада за мање од једног сата.

У Плани сам оставио 3. Еко воје и све су у добро стању. Једна  зазимљена на 5. наставака са два препуна ЕВ наставка пчела. Осталима које су на по 4.наставка нисам одизао наставке али су и оне добре. Јучерашњи хладнији дан сам искористио за сређивање празних кошница и чишћење пчелињака.


На крају да сведем и резултат зимских страдања. Укупно страдало 3. друштва , два у Ливадици и једно у Плана што је 6% пчелињака. Још оно једно слабије третирам као ризично. Требало би да на овоме и остане и са овим резултатом бих био и више него задовољан. Сва три страдала друштва су била међу најјачима али о томе је већ пуно писано на овој теми па нема сврхе више понављати.


Поздрав свима који свраћају на ову тему , добро изимљавање и медно ове године вам желим.
« Poslednja izmena: Februar 28, 2021, 13:42:21 od strane Rakovac Goran »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1000 poslato: Februar 28, 2021, 18:13:45 »
Браво Гого!
То је све одлично...
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1001 poslato: Februar 28, 2021, 20:41:23 »
Bravo Gorane,srecno izimljavanje,ja planiram tek sledeci vikend do Rakinca ako vreme dozvoli!Pozz
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1002 poslato: Mart 01, 2021, 12:06:52 »
Оно што је добро подразумевам и зато углавном не пишем жеље, поздраве и честитке. Како волим да кажем, оно добро се живи, а о лошем расправљамо да се не понови. Нажалост, људи то погрешно схвате па те не подносе ако стално не похваљујеш, а почињу да мрзе када приметиш лоше ствари и то нарочито много лоше урађених ствари и ако би од тог „примећивања лошег“ имали много више користи (знам то јер доживљавам са укућанима – увек се жале како ја видим све оно што је лоше).

Наравно, похвале за добро урађено, а пре свега за рад и труд Горану.

Али није то разлог писања :). Имам једно питање за Горана...понекада додајеш некакве шните. Шта је то шнита?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1003 poslato: Mart 01, 2021, 18:15:48 »

Али није то разлог писања :). Имам једно питање за Горана...понекада додајеш некакве шните. Шта је то шнита?


Шнита је део онај дужи део погаче обично трећина или четвртина...  барем ја тако видим. Горан ће објаснити.

Горане, драго ми је да си задовољан стањем. Надам се да ће опет испасти нека прилика да те посетим и видим Мораву поред Ливадице.
Ових дана сам почео један кућни пројекат па ће посета причекати...
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1004 poslato: Mart 01, 2021, 21:46:39 »



Шнита - локални израз за део нечега исечен на посебан начин обично скроз уздуж у односу на целину. Синоними за шниту могу бити парче или кришка . Тако се на пример каже шнита пите уместо парче пита јер је исечено уздужно , дугачко  парче од целе пите  или шнита торте или колача када се исече на овај начин.


Зоран је лепо дочарао како изгледа шнита погаче за пчеле. Погача се уздуж исече на 3 - 4 дела и сваки од тих делова је једна шнита. Када дајем погаче пчелама сечем их на тај начин због специфичног изгледа збег хранилице код РВ кошнице. На сатоноше обично поставим две шните обе попреко у односу на рамове и то једну до предње стране кошнице а другу скроз до задње стране. Збег хранилицу окренем наопако тако да се ове шните налазе испод жичаног дела хранилице односно испод дела у који се сипа сируп. Након престанка давања погача збег - хранилицу вратим у првобитни , нормалан положај.


Надам се да сам успео да објасним суштину значења овог локализма. У питању је страна реч вероватно германизам којим се говорило у мом крају.