Autor Tema: Zazimljavanje LR košnice  (Pročitano 117729 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #165 poslato: Septembar 26, 2017, 12:47:45 »
Mislim da sam prave slike gledao ali postavi slike na koje ti mislis. One sto sam ja gledao je staro sace na vagi 11 grama a kada se skinu celije osnova je 4 g a celije 7 g a kod novog saca ukupno 13 g osnove 6g i celije 7 grama. Na tim slikama je Brnda hteo da uporedi prirodno sace izgradjeno i sace novo gde je stavljena osnova pa izgradjeno. Postavi slike pa da komentarisemo. Pozdrav i dobro dosao na forum

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #166 poslato: Avgust 15, 2018, 13:03:09 »
Pozdrav kolege. Pokušaću da aktiviram ovu temu i ove 2018. godine.

Pčelar sam početnik i ove godine (ako sve bude kako treba) zazimiću 11 društava u LR košnicama i to:

2 društva na dva LR tela,

3 društva na jednom LR telu i jednom polunastavku (PN) od 170mm - PN stavljeni pre oko 2 meseca i oko 70% popunjeni medom; u pojedinim ramovima u PN ima i legla, i

6 društava u jednom LR telu - ovih 6 društava su ovogodišnji rojevi pravljeni posle bagrema. Jedan roj je na oko 4-5 ulica pčela jer sam tu izgubio maticu pre mesec dana pa su one izvele novu, a ostali rojevi su sa oko 7-8 ulica pčela trenutno.

Ovih dana vršim intenzivno prihranjivanje malo gušćim sirupom i Nozevojem.

Pitanja su:
1. Da li da na ta tri društva sa PN izvršim prebacivanje PN na podnjaču sad i nastavim potrebnu prihranu, ili da sačekam da ih potpuno napune medom od prihrane (za 10ak dana recimo) pa ih onda podbacim?

2. Pošto imam još jedan PN sa praznim, izgrađenim saćem i 5 PN sa satnim osnovama, da li je pametno podbaciti ih ispod ovih rojeva? U smislu odizanja legla od vetra i eventualno uspešnijeg prezimljavanja?
Planiram da na proleće svakako aktiviram ove PN...Ako je to dobra ideja, da li da to uradim sad ili neposredno pre zime?

Svaki savet i sugestija su dobrodošli.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #167 poslato: Avgust 15, 2018, 22:59:51 »
Колега зашто подбацивати полумедишта која стоје на месту медишта 2 месеца овако рано? Шта мислиш тиме да постигнеш? Претпостављам да је мед у тим полумедиштима поклопљен.

ПС

Мислим да није добро ни подбацивати изграђено саће ипод ЛР наставка. Једина улога му је да побуђа. Ја иначе зазимљавам 150 кошница на једном ЛР наставку последњих 5 година. Онима, која су којим случајем на два наставка, крајем децембра склањам први наставак (ако не склоним раније). Успешно презимљавање може омогућити обиље лако доступне хране.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #168 poslato: Avgust 17, 2018, 11:34:00 »
Med je oko 70% poklopljen u PN. Mislio sam da naprave lakše dostupne dublje medne vence na LR ramu, a ne ovako u polunastavku. Podbacim ga sad i prenose ga do zime. To je bila zamisao.

A PN sa satnim osnovama ispod jednog LR nastavka? Lakše bi mi bilo zbog skladištenja...

Planiram da ih zazimim na otvorenim AV podnjačama i da krenem sa utopljavanjem tek sa pojavom legla u proleće. Da li to može da smanji verovatnoću buđanja izgrađenih ramova koje ste spomenuli?

Van mreže Nemanja Bulatovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krusedol
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #169 poslato: Avgust 17, 2018, 14:05:56 »
Dobar dan dobri ljudi!
Predraze...
Evo i ja da se oglasim malo sa nekim saznanjima iz bratske nam Rusije...
Naime jedan ugledni pcelar radi sa LR kosnicama i kaze ovako:
LR uzimljavanje na jednom nastavku na 9 ramova 1 i 9 da je krcat medom sredisnji ramovi da se razmaknu 2-3 mm zbog lakseg pristupa i komocije za klube... ispod podbaciti na podnjacu obican prazan ram visine 70 mm da klube moze da se po potrebi spusti u tu prazninu...u toku januara napraviti pregled i otvoriti 1 i 9 ram do pola pa po potrebi za dve nedelje i drugo pola otvoriti da bi med bio dostupan pcelama za prebacivanje u sredinu gde im je potrebniji... druga varijanta: podnjaca\plodiste/polunastavak pun meda ako nismo sigurni u kakvoj nam je kondiciji drustvo...
pozdrav svima... molim starije kolege za misljenje...

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #170 poslato: Avgust 17, 2018, 14:14:51 »
Ja sam zimovao i sa 8 ramova. Nikada nisam stradao od gladi ali ima drugih problema...
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Nemanja Bulatovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krusedol
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #171 poslato: Avgust 17, 2018, 14:20:03 »
da postoji problem ako je jesen topla pa pcele pobrkaju septembar i april onda opet imamo letnju pcelu u kosnici u oktobru umesto zimsku i sve uginu, a hrane ima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #172 poslato: Avgust 17, 2018, 20:07:09 »
U svakom tijelu potrebno je izvaditi barem jedan okvir da se dobije strujanje zraka sa strane i nema plijesnivosti. Mislim da nije dobro naslagati previše nastavaka nego što treba. Meni zimuju na polunastvaku i LR standard kao plodište. Višak medišta poslije ljeta stavim preko poklopne daske na plodište da ga počiste i poslije prvih mrazeva ide na skladištenje. Trenutno moram podbacivati i medišta ispod jer pčela nema gdje da uđe u košnicu

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #173 poslato: Avgust 17, 2018, 22:26:49 »
Ако сада храните нема потребе да се подбацује полунаставак док не захлади добро (тек тамо негде у новембру или децембру може да се подбаци). Пчеле ће у сваком случају правити венце у ЛР плодишту иако је полумедиште изнад јер је полумедиште скоро пуно.

Не треба прекидати са дохраном да би се обезбедило плодиште храном. Ово се ипак ради са пажњом да се плодиште не претрпа храном пре времена. У ту сврху је потребна процена при прегледу и одговарајући, умерени оброци хране.

Разлог зашто не подбацивати наставке рано је могућност грабежи са страдањем пчела или грабежи са одласком пчела из кошнице*. Други разлог би могао бити очекивање да ће пчеле у ЛР наставку којем је подбачен други наставак са поклопљеним медом обезбедити венце. Било је случајева да пчеле током топле јесени буду и даље марљиве јер се нађе понешто мало нектара и тако се потроши споро преношена храна (споро се преноси јер је мед поклопљен) на летње пчеле и остане без зимнице (имали су њуди оваквих случајева). Проблем је што се сматра да пчеле раде и има неког ситног уноса (који је далеко од потрошње и то је невоља) и прекину са храњењем.


Током толпих јесени и могућности да пчеле доносе и најмање количине нектара, треба наставити са храњењем (ја сам писао да то радим са посудом од 0,45 л, званом џезва :) ).


Када су рамови са непоклољеним медом, то је сасвим другачије стање и пчеле ће то брзо пренети у подигнуто плодиште. Али и то може бити невоља јер велика количина брзо ускладиштеног меда око гнезда смањује простор за легло. Због тога сам изабрао најтежи начин, а то је дуготрајна прихрана привидно малим оброцима (0,45 л).


Када се у ЛР наставку обезбеде добри венци у средишту гнезда, пчеле неће високо постављати клубе и трошиће делимично храну из подбаченог полумедишта (за које сам навео да се подбацује у зимско време). Углавном троше део хране из предњег дела. Касније, престаје потрошња хране из подбаченог полумедишта јер се клубе у хладним данима креће навише и одваја од подбачене хране. Она ће бити изузетно корисна у пролеће када добро отопли. Тада је обавезно окретање подбаченог полунаставка за 180⁰ ( о правом моменту) јер ће мед у задњем делу рамова остати нетакнут.




* Само један дан промене устаљеног рада (промена ритма паше) пре пар дана је направила метеж. Није смео да се извади рам из кошнице. Већ сутрадан се могло радити  приближно добро, а два дана касније уобичајено (мој син још скида мед и при томе чисти заперке са медом између наставака и још може да се ради све док је топло и уједначено време). Када се смање температуре, а још је топло и има најситнијег уноса нектара, сваки дан са захлађењем нагони пчеле да траже храну и при томе се лако залећу у друге кошнице. Високо постављено гнездо наводи пчеле да одржавају услове у гнезду и слабо бране удаљено лето (писао сам о овоме више пута и док се некоме не деси да затекне празне кошнице са храном, а без пчела, изгледа да неће озбиљно схватати моје упозорење). Ово се дешава у доба топлих јесени и траје до пролећа, ако зими буде топлих дана који омогућавају излет пчела.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #174 poslato: Septembar 08, 2018, 22:24:12 »
Pri pregledu društava bio sam iznenađen (i uvredjen) da skoro ništa nisu prenijele meda iz PN koji je podbačen početkom 8. mjeseca, plodišta zjape prazna (od meda) tako da ću morati prihranjivati i društva koja imaju dosta meda ali neraspoređena dobro. Ona teorija od g. Venera baš i ne pije vode svaki put. Da nisu PN u pitanju onda bi rasporedio (digao) med ručno kao što sam napravio na RV ovako sam u manjem problemu. Nadam se da neće brzo zahladiti tako da stignu to sve lagerovati i preraditi. Razmišljam čak da ako koja probije mednu kapu stavim PN iznad...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #175 poslato: Septembar 09, 2018, 18:38:57 »
Ove godine sam ostavio pn iznad lr plodišta kod lr8. Pn pun dohrane i meda, na proleće da vidimo rezultate. To sam ostavio kod onih gde je i pn bio zalegan kod drugih spustio pn gde je samo izgradjeno saće a lr plodište iznad.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #176 poslato: Septembar 16, 2018, 21:59:57 »
Накнадно стављање полумедишта („ако пробију медне капе“) не значи да ће пчеле безбедно зимовати. Иако врло дуго радим са полумедиштима, избегавам да зазимљавам кошнице са полумедиштима изнад ЛР плодишта. Није сигурно да ће прећи са клубетом у полумедиште, осим ако је ЛР плодиште потпуно без хране - још у јесен (и није сигурно да ће мед у полумедишту бити корстан за преживљавање друштва). Зато сам ради потпуно безбедног зимовања прешао на најједноставнији начин: зазимљавање у једном ЛР наставку.


Pri pregledu društava bio sam iznenađen (i uvredjen) da skoro ništa nisu prenijele meda iz PN koji je podbačen početkom 8. mjeseca, plodišta zjape prazna (od meda) tako da ću morati prihranjivati i društva koja imaju dosta meda ali neraspoređena dobro. Ona teorija od g. Venera baš i ne pije vode svaki put. Da nisu PN u pitanju onda bi rasporedio (digao) med ručno kao što sam napravio na RV ovako sam u manjem problemu. Nadam se da neće brzo zahladiti tako da stignu to sve lagerovati i preraditi. Razmišljam čak da ako koja probije mednu kapu stavim PN iznad...

Прошле године сам имао само једно друштво које је зазимљено са полумедиштем изнад ЛР наставка и две кошнице у 2 ЛР наставка. У недостатку воље (врло неугодна и болна повреда мишића трбуха, што ми је правило прблеме више од пола године), подизао сам клубе медом. Да је било „воље“, подигао бих ЛР рамове у полумедиште.

Када сумњам да ће клубе прећи у полумедиште, подижем ЛР рамове у полумедиште. Обично подижем 3 рама, а понекада и само 2 (подићи 3 рама је боље). Ову радњу не радим у септембру, већ крајем октобра или новембру (или децембру :) или јануару :) – зависно од затеченог стања).

С обзиром да ту има посла, избегавам ако могу тако што зазимљавам на једном ЛР наставку (као што рекох). Међутим, ове године ћу имати 14 таквих друштава. На осам су пуни полурамови меда који је остао од прошле године (штета да се баци :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #177 poslato: Septembar 17, 2018, 10:11:08 »
neki dan sam gledao i većina ih je prebacila med u plodište, jedna je čak prebacila sve u nastavak plodišta tako da je sve puno meda a matica zalegla polunastavak ispod. Izbacio sam jedan okvir sa medom iz sredine i ubacio prazan okvir tako da lakše pređu u taj nastavak. Trebale bi biti ove vrućine do kraja mjeseca a unosa više nema tako da će se vjerujem dobro zazimiti. Inače sve sam postavio tako da je PN na podnici pa plodište na standard nastavku onda medišta preko poklopne daske sa otvorom ili najlona sa otvorom iznad. Pčele će to očistiti i prevući dole a ujedno štitim od moljca bez kemijanja. Osa ima jako puno tako da je nemoguće sada ni vosak topiti osim možda po noći.
Par nukleusa je dosta oslabilo od grabeži, to sam raspustio jer nisu imale više budućnosti. Koliko sam primjetio ove godine dosta varoe. Koristio sam Apiguard paštete sa timolom i kao da nisu odradile posao, na kraju sam morao odraditi 3 dimljenja amitrazom, što je sigurno - sigurno.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #178 poslato: Oktobar 24, 2018, 13:44:03 »
Iako nije temperatura oko nule i juče sam podizao krovove na par košnica. Uzimio sam društva na 9 ramova, odnosno pre dopune zimnice izbacio sam jedan ram.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #179 poslato: Oktobar 24, 2018, 14:38:43 »
Ниси написао на колико наставака си зазимио (један или два). Исто тако не разумем разлог подизања кровова. Ако имаш само збегове и хтео си да погледаш стање онда – разумем :). Само што је сада још рано да се врши процена величине клубета јер га и нема још с обзиром да је у кошници задржана топлота и пчеле су још развучене по кошници .

Стање клубета ће бити „јасно“ када температура буде близу нуле. Не очекујем да ће бити неко огромно клубе јер су се пчеле јако израдиле уносећи нектар сватовца (астера) и бршљана. За то време није било легла и изостала је бар некаква обнова количине пчела. Повремено су радиле као да је багрем – пола пчела је било ван кошнице.

Додатни проблемчић код друштава на два ЛР наставка је уношење нектара у први наставак. Како нема легла, унос је био очигледан, али ће то довести до задржавања клубета у првом наставку  и ту може и да остане и касније страда (следи истресање пчела у децембру као најбоља мера). Срећа да имам само две кошнице на 2 ЛР наставка. Занимљиво је да је стање код друштава које имају подбачено полумедиште (овог пута је морало тако бити иако сам то хтео да избегнем) слично стање. Уносиле су нектар у то полумедиште, али нису нешто поправљале стање у средњим рамовима горњег ЛР наставка. Тако да ће и ту бити измене рамова током зиме (не волим погачу, али и она може бити решење ако ме здравље не послужи – када ја кажем погачу, мислим на кристалисани мед у кеси, да не буде забуне).

ПС

Вађење једног рама избегавам пре допуне зимнице. Пчеле хоће да граде саће према зиду и то треба касније равнати. Следећи разлог је ношење више хране у први наставак (углавном огромна већина пчелара зазимљава на два наставка). И трећи битан разлог је само вађење тог рама: није ми исто да ли ћу извадити рам са нешто меда па онда морам петљати да то пчеле очисте (а  нису баш хтеле због каснијег уноса са сватовца) или ћу извадити прилично попуњен рам, који се може касније додати ако има неких проблема са храном (или остаје за пролеће и ројеве и „слично“).

Према стању друштава, прибојавам се да не буде као оне зиме 2016/2017, ако буде топлија зима. Укратко речено, не делују ми пчеле „изразито“ снажно и разлог је касни унос нектара и приличан рад око тога. Можда сам само мало више опрезан, али видећемо када захладни и процени се клубе.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).