Autor Tema: Zazimljavanje LR košnice  (Pročitano 117725 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #180 poslato: Oktobar 24, 2018, 21:11:50 »
Trudim se da ispratim Vašu tehnologiju pčelarenja. Nisam , i pored Vaših sugestija, uzimio na jednom nastavku. Mislio sam da pre dopune zimnice treba ukloniti jedan ram, čak sam verovao da je u skladu sa Vašim savetima. Izgleda da sam pogrešio. Međutim primetio sam da društva kojima nisam uklonio ram kao da 'razvuku' sirup po svim ramovima, dok dodati sirup društvima sa ramom manje bolje popuni ramove. Nisam primetio da lageruju u prvom nastavku.
   Kao što sam napisao , na Spos-ovom forumu, posmatranje stanja društva na višim temperaturama nije relevantan pokazatelj.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #181 poslato: Oktobar 24, 2018, 22:44:47 »
Немам ја никакву технологију :)...радим према виђеном стању и условима у окружењу (то би била ad hoc техника, правилно речено на новоговору :) ).

 Не кажем да поглед на стање друштва при оваквим временским условима није користан. Боље је вирнути него не вирнути. Наишао сам на једно друштво које није сељено после багрема и нисам нашао мало времена да погледам последњих пет месеци шта се ту дешава. И нашао 8 рамова са трутовским леглом (пре пар дана) а сматрао сам да је јако друштво, јер је такво и било.

Развлачење сирупа по свим рамовима је прерада сирупа. Када се преради, слаже се као и сав остали мед.

Што се тиче складиштења у оба наставка, није баш увек очигледно и приметно. Једна од кошница која је на 2 ЛР наставка је почетком септембра имала прилично лепо попуњен други наставак и 6 пуних рамова легла у првом наставку. Била је врло јака и оба наставка су била препуна пчеле (неко време сам се заносио мишљу да је поделим на два друштва). Дуго је нисам гледао и пре, отприлике петнаестак дана сам погледао стање. Први наставак који је имао само легло и нешто полена је попуњен нектаром (закаснело медење сватовца и бршљана после оних киша) и ни трунке легла. Али је зато пчела сва била у првом наставку. Када се стане испред кошнице неколико минута, приметно је да је огромна количина пчеле ван и носи нектар.

То је стање када је кошница пуна пчеле (још трају летњи услови) и слаже све онако по правилу. Када се стање измени и распоред хране и положај клубета ће се променити (реч је о настављачама, да не буде забуне).

Сва прича је да у том смеру да друштво спада у критична друштва која ће остати у првом наставку током зиме.


Вађење једног рама при допуни зимнице није у складу са мојим саветима (ја сам против тога због већ наведеног раније). Тај један (или чак и два рама), вадим када је прихрана завршена и док је још топло (јер је лакше то тада одрадити док је топло него када захладити и повучеш један рам, а оно крене три за тобом). Вађење рама пре времна сам вероватно препоручивао ако има неке касне паше (обилнијег уноса) управо да се нектар (и потом мед) не складишти и у први наставак. С тим да се не ставља младо саће већ тамнији рам (или рамови) који би пчеле радо попуниле медом.



ПС

Свакако да разумем да некада не иде по намери јер се понешто уради другачије или су другачији и услови (па и другачији савети искуснијих колега) или другачији начин размишљања. Ни ја нисам зазимио ове године како сам намеравао, јер је углавном син радио на пчелињаку и направио ми урнебес. Није урадио како сам му рекао и сада нису зазимљене на једном наставку, већ је полумедиште подбачено.

Син је „другачије размишљао“ (погрешно размишљао) јер је сматрао да пчела не може да стане у један наставак и наставке после врцања рокнуо онако офрље на плодиште. На време сам му рекао да то уради како треба, а то је да стави поклопну или најлон и решетку преко ЛР плодишта и тек онда полумедишта на чишћење. Пчеле су реаговале  тако што су мед складиштиле у то саће, а средишњи део ЛР наставка (који је најбитнији), остао је  „танак“.  Сада ја то морам да сређујем по снегу и леду (ако пре тога не цркнем :) ). Shit happens... (ако се лоше уради).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #182 poslato: Oktobar 25, 2018, 10:39:33 »
Predstojeći vikend trebalo bi da iskoristim za pregled i dimljenje.
Planirao sam da izbacim središnje prazne ramove i odimim društva sa dve kapi Amitraza.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #183 poslato: Oktobar 25, 2018, 15:47:10 »
Празне рамове... из којег наставка?

И једнo мало подсећање у вези димљења, односно онако како ја радим (вероватно и са овим досађујем, али мислим да неће шкодити): наносе се само две капи и ако се деси којим случајем да на листић падне још једна, није трагедија (али, тежи се да буде само две капи). Траке се поређају једна до друге, тако да могући „погрешни“ вишак буде делимично распоређен на две траке. Ми користимо половину траке (траке су купљене и ваљда су по некаквом "стандарду"; ако се оставе дуже, мало се продужи време отварања лета - али мало :) ).

Добро је имати помагало при паљењу трака, као што су мале „крокодил“ штипаљке. Ако нема тога, користио сам лимове* направљене од лима за кровове (танак је и лако се реже). Лим није наменски направљен за димљење, већ за смањивање висине лета да не улазе глодари. Савијен је у облику „винкле“ с тим да је једна страница пуно нижа (тако лакше улази на лето). Облик „винкле“ дозвољава да се лето може затворити без последица, најлон кесом (ипак пажљиво јер трака може да спадне услед потреса). И из тога следи :): лето затварамо на минут-два најлон кесом. У супротном, много дима излази напоље и „третира пчлара“ а мање вароу (зато је и нанесено две капи и то је доза од пре 30 година коју идаље не мењам, јер је ефикасна када се лето привремено затвори). Ако је поклопна потпуно затворена, довољно је да је лето затворено мало више од минута (не треба се „ломити“ да се отворе лета, али ни чекати предуго). Траке се наравно облика крова „на две воде“.

Ради се касно после подне, али се води рачуна да већ не буде превише влаге у ваздуху. Мада сам и то решавао када се појави као проблем и користио малу плинску боцу са гориоником. Пређем преко траке пламеном, али треба знати да трака тада снажније (и брже) сагорева. Капи се наносе више на једну страну, тако да прво сагоревање не троши материју корисну за димљење против вароа.

Ради се тако да се пази са које стране дува ветар, тако да се крај димљења завршава у делу пчелињака који је „у ветар“ а не да наноси дим по вама (што значи да се почиње од оног краја пчелињака који је низ ветар – условно речено ветар јер мислим на струјање ваздуха).


*Ово је некада давно користио мој брат и мени је било смешно што се залуђује са таквим стварима...колико само нисам био у прву (и мени је требало пар деценија да схватим да је човек у праву, нарочито код пуних, дрвених подњача). Прво се лимом или пчеларским ножем провери улази ли лим слободно, да не удари у „мердевине“ од воска или нешто друго (исто важи и када се убацује само трака – не сме да удари негде, јер се може угасити).

ПС

Ако сам понешто заборавио (а вероватно јесам), нисам хтео и... нећу више :)...

Да, заборавио сам: не треба лимова колико и кошница (осим ако се не користе за смањивање висине лета). Десетак ливова би било довољно, али може и 15-20 комада (у случају да двоје раде или посао иде јако брзо - онако спонтано :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #184 poslato: Oktobar 25, 2018, 18:31:39 »
Ukoliko je središnji ram u gornjem nastavku prazan, radi uspešnijeg zimovanja društava, ukloniću ga.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #185 poslato: Oktobar 25, 2018, 21:26:44 »
Буди опрезан када радиш. Ако отопли прилично, могле би пчеле бити расположене да нападну друге кошнице. Не држи рамове са медом и пчелом ван кошнице него у празном наставку или још боље оплодњаку.

И пази на матице када вадиш рамове. Нека друштва знају да се сјуре на зидове и круже по зидовима кошнице. Међу њима буде и матица (ово углавном раде друштва са млађим матицама). Не би требало сада да буде тако, јер не верујем да ће пуно излетница далеко од кошница (нектарске паше више нема), али ипак пази.

Један од разлога зашто извадити један рам из кошница  (свести на рам мање од укупног броја рамова) је и тај да можеш радити лакше ако се укаже прилика.

Ако је то само један рам (слабији са храном), он није проблематичан под условом да су до њега прилично пуни рамови. Проблематичан је ако је скоро потпуно празан. Ако има танак венчић и јак ћошак, не треба га дирати – али кажем ако је около све пуно (ово се дешава ако је подизан рам са леглом).



ПС

Потреба за вађењем неких рамова се може радити и на основу процене тежине наставка. Ако је наставак баш тежак, може се окренути за 180 и не дирати ништа. Углавном проценим по тежини треба ли погледати и рамове појединачно.


Због тога сам и прешао на зазимљавање на једном ЛР наставку. Да не дирам ништа превише, ако је наставак тежак. Само проверим има ли матицу и „вагнем“ наставак и то је то. Наравно, ако видим да претеже на предњу страну то је знак да је више меда назад (што је углавном правило) и окренем га за 180.

Иначе, ја такве радове одлажем за касније (па и крај децембра или чак и јануар, наравно пратим стање до тада тамо где сматрам да је критично и процењујем услове када се и шта може урадити). Нека их у првом наставку и нека троше то што имају у том наставку. Бар нека потроше отворени мед који је тежи за чување (упије влагу).

Када дође време, проверим шта је сигурно прешло у други наставак и ту не дирам ништа (али проверавам касније – једна ми се прошле зиме вратила у први наставак и ту и остала). Оне које су остале у првом наставку средим тако што заменим места наставцима и све из празнијег наставка истресем у један наставак и ту више нема шта да се ради. Не мора се истресати пчела ако има бар мало легла – подигнем тај један рам (без обзира што је празан) међу рамове који су крцати медом и то је најлакше...али често не буде легла баш када треба.

Ако се деси да се појави легло на више рамова (у случају врло благе зиме) опет подижем легло у други наставак, али тада је храна даље од легла (ако је то нпр. на 3 рама легла) и ту мора погача (кристалисани мед)...све док не буде потпуно безбедно. У легло не рачунам јаја и тај рам не иде горе (осим ако није на само једном раму јер то легло привлачи пчеле у други наставак).

И код једног мањег броја кошница где је слабији центар сада не дирам ништа. Имају венчиће и непоклопљени мед. Знам да ће бити проблематичне, тамо негде крајем јануара и мењаћу рамове у сред зиме (али на време – што значи почетком јануара). Наравно, народ избегава рад током зиме и ово не мораш схватити озбиљно (мада ја то озбиљно радим).

Важна напомена је да се ово ради код неколико критичних друштава, али је још важније да се може десити и да се мора радити и на већем броју друштава. Или чекати да страдају.

Ако је немогуће радити (врло лоше време, опет би морало заменити места наставцима и „погачарити до бесвести“). Боље него да оде пола пчелињака.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #186 poslato: Oktobar 26, 2018, 13:47:24 »
Virnem čisto da prebrojim ulice zaposednute pčelama, znam da ste pisali da je najbolje pogledate oko 0 stepeni po Celzijusu.
 Na oko 9 stepeni jutros  pčele su od 5 do 7 ulica. >:(
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #187 poslato: Oktobar 26, 2018, 19:05:52 »
Па добро не мора баш да буде 0⁰С. Довољно је неколико хладнијих дана и температуре пар степени изнад нуле. Битно је да се околина која ће бити ван клубета охлади и пчеле повуку у клубе. Наравно, стање ће бити јасније када је нула или минус.

Сада гледати колико има улица није толико битно. Битно је омогућити да се касније може нешто урадити касније (ако се мора). То што има пуно колега који говоре да се ништа не дира нека ти не буде мерило! (мада не наређујем :), јер је свако господар своје судбине :) ). Ипак је и ова јесен (и крај лета, али и време пре тога) таква да је нанела више штете више него користи.

Радио сам данас мало на пчелињаку. Друштва која су била гиганти су се свела на једва просечна друштва (чак и слаба, може се рећи). То је последица закаснелог уноса са сватовца (астера) и бршљана. Са вароом нема везе јер је није било у мери да ослаби друштва. Само у једној где сам мењао белу матицу било је на једном раму мало легла. Али на први поглед завара, јер делује да је наставак крцат пчелама (све улице су попуњене када се отвори кошница :) али бочне улице нису нешто када се подигне рам).



Основно јесте оно што си намерио, а то је да се погледа каква је средина у којој ће бити клубе. Завара тежина наставка и то врло неугодно. Син ми је скренуо пажњу на пар друштава да се мора додати полумедиште (зазимљавам их тако што подижем 3 ЛР рама у полумедиште). Када сам погледао почетком октобра та друшва, прво са вагнуо наставак и делује да је тежак. И јесте тежак, али по боковима. Ту је 6 крцатих рамова и пчеле нису могле да шире легло по боковима, али су средња 4 са венчићима. Било би врло лоше да тако зазиме. Сутра сређујем последње две које су критичне.

Код осталих, понеки средњи рам мењам тек током зиме. Написао сам зашто (да потроше непоклопљен мед). Битно је да извадим један рам сада да ту каснију замену празнијих рамова урадим у за један минут (ту замену рама или рамова – зависно од стања).




ПС


Као што сам рекао, пази јер се пчеле залећу у кошницу чим се отвори. Мора бити наставак заштићен одоздо и одозго. Тек око пола пет су престале да круже, али је оса било прилично (у суштини, баш ме брига за осе). Ипак је топло и нема више онога као за време медења сватовца када су се пчеле понашале као у багрему – ни једна не долази ни близу извађеног рама (рам који се вади први држим у четворорамном оплодњаку сада, а тада и није морало, али сам исто радио).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #188 poslato: Oktobar 26, 2018, 21:06:21 »
Zaustavi me pčelar ovdašnji pita kakva je situacija u košnicama i ja mu odgovorio kao što sam i napisao. On mi odgovori da su kod njega krcati nastavci pčelama.
Ps nikada od mene pčelar neće biti :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #189 poslato: Oktobar 26, 2018, 22:41:17 »
Тај је вероватно и још врцао између 50 и 100 кила сунцокрета...минимум.

Сети се да су ти и искусни (колико се сећам, а можда се лоше сећам) саветовали и да селиш на сунцокрет на јадној и никаквој земљи у условима невероватне суше. Понекада људи погрешно процене :).

Гледај свој посао, пусти шта ко прича. Никако не искључујем да микроклиматски услови могу утицати да буде разлике у бројности друштава. Али, сачекајмо зиму и потом пролеће...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #190 poslato: Oktobar 27, 2018, 07:34:09 »
Zar nije sada malo prekasno za dimljenje? Mislim, pčele su već lagano uklubljene i što je najvažnije varoa je vjerovatno već napravila štetu na zimskoj pčeli. Ova godina je malo specifična jer je legla bilo relativno dosta kasno, ja sam dimljenje obavio sredinom 9. mjeseca ivaroe je bilo relativno dosta. Prošlih godina je to obično bilo kontrolno dimljenje pa ako ima 30ak varoa dalje ne dimim ali ove godine sam neka društva morao dimiti čak 5 puta jer je varoa sipala (nisam brojao ali preko 100-150 je sigurno bilo po tretmanu), sad čekam kraj 11. mjeseca pa ću odraditi oksalnu standardno

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #191 poslato: Oktobar 27, 2018, 11:37:05 »
Митак (амитраз), не користим на други начин осим 2 касна димљења.

Заштиту друштава смо урадили раније (надам се сви пчелари). Ни један препарат (или било који други назив, али никако „лек“) не обара сву вароу. Престанком легла се скине још понешто варое.

Димљење крајем године (или почетком наредне – у јануару) је корисно јер се митак тада најбоље покаже (најефикаснији је јер нема легла). Могућа је појава касног легла (што је ове године мало вероватно, али није искључено) може довести до тога да и оксална не одради добро.

Запалити једну (или две траке) је много мање штетно него тровање преко целе године. Без одјека и трунке критике и даље остају поступци пчелара који третирају одмах после багрема (у том смислу готово потпуно сам сигуран да кркну понешто хемије и пре багрема). Потом следи супер-стрипс  опет серија димљења...и на крају: види како ја скидам прополис у септембру ико сам третирао свим и свачим.

Мада ја ову твоју примедбу нисам схватио као критику, да буде јасније. Не користим оксалну и нечим треба оборити вароу које основно средство третирања није оборило. Последње четири године смо вратили такву праксу као редовну (два третмана у јесен, од којих други може бити чак и јануару).   

Надам се да је јасно да се не никако не ради о некој серији третмана.

ПС

Ако бих дошао до приче да после силне хемије користим оксалну јер је то „ин“ било би ме срамота (јер, веруј ми да ово многи раде – или не раде него причају да раде да делује „еколошки“). Ако неко сматра добрим и ефикасним, онда немам никакве замерке. Ево, ти си лепо и поштено написао да си димио у серијама и чекаш оксалну. Има признатих стручњака који говоре о „природном“ приступу пчелама, а користе тоне погача ТОКОМ ЛЕТА или сада нпр. шикну летвице (које ће свакако остати до првог пролећног прегледа у кошници иако су пре тих летвица биле друге). Хвала, не треба а будем такав „стручњак“...и на срећу, нисам.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #192 poslato: Oktobar 27, 2018, 11:56:37 »
Obično napravim samo kontrolu sa amitrazom ali ove godine je bilo mnogo varoe tako da sam ju morao rušiti. Oksalnu također radim da budem siguran da ulazim "čist" u novu sezonu

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #193 poslato: Oktobar 27, 2018, 12:18:32 »
О томе не треба расправљати да у случају најезде варое треба деловати на сваки могући начин. И може се рећи да је то исправно. Не треба постављати „филозофска“ питања: зашто ниси мрављом и остало. Из различитих разлога је или немогуће или опасно користити нешто друго (не мислим само по пчеле, него и по пчелара).

Исто тако ми запалимо по једну траку са две капи митака крајем године и резултати су добри. И то се чак не може са сигурношћу рећи јер се деси да понека и тада има легла и остане варое, довољно да се много намножи (писао сам већ да сам наишао на друштво које је имало неколико хиљада вароа).

Занимљиво је да је ти друштво после багрема све време било код куће и да сам могао да третирам али нисам то урадио (код куће обично задржавам 40 друштава и нешто помоћних друштава – наравно и оплодњаке). А нисам третирао јер ми је целе године „душа у носу“ (мада је то споредно – главно је да и не размишљам о третману у време после багрема). Тек недавно кажем Биљи да сам испао креле, јер имам скоро 2 кг тимола и могао сам извршити безбедан третман. Да сам радио по неколико кошница дневно, урадио бих све за мање од 10 дана...али то је начин размишљања – ништа третман док се може врцати мед. Многи међутим виде само мед и онда трк да се шикну неке отровне хемикалије (иако после тога следи још врцања). И то без обзира има ли или нема варое.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #194 poslato: Oktobar 29, 2018, 12:19:41 »
Jak vetar mi nije dozvolio da za vikend pregledam društva.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.