Autor Tema: Moj grad, moje selo  (Pročitano 19865 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Moj grad, moje selo
« poslato: Januar 23, 2011, 01:05:33 »
 Evo da otvorim novu interesantnu temu. Svi smo ponosni na svoje mesto.



Na ovaj način predstavljam svoje Užice

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2011, 02:34:23 »
Moji rodni Skakavci, Kosjetić

Pozdrav za sve koji žive u Užicu kod Skakavaca ;D (šta zna dete šta je 50 km) ::)






Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #2 poslato: Januar 23, 2011, 13:03:59 »
Živojine pa mi smo skoro komšije, ja sam rođen u selu Ribaševina 15 km jugozapadno od Kosjerića.
Evo još jedne muzičke razglednice Užica:




Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #3 poslato: Januar 23, 2011, 16:53:22 »
Nešto niste raspoloženi da predstavite svoje mesto.



Ovo je moj, Živomirov, a boga mi i Svetov grad.


Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #4 poslato: Januar 23, 2011, 17:16:17 »
I od mene prilog za Užice. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #5 poslato: Januar 23, 2011, 18:42:27 »
Ja nisam siguran šta da predstavim, kada je više mesta ili gradova  "moje"!  ;)
Ipak ovde sam poslednjih, nešto više od 20 godina:


Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #6 poslato: Januar 23, 2011, 19:51:58 »
Evo jednog video prikaza Aleksinca

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #7 poslato: Januar 23, 2011, 19:58:37 »
Slatina

 
Država: Hrvatska

Županija: Virovitičko-podravska

Poštanski broj: 33520

Površina - ukupna 156 km2

Stanovništvo (2001.) - ukupno 14.819 stanovnika.

Gradonačelnik: Ivan Roštaš
 
Gradska naselja

Grad Slatina sastoji se od 15 naselja (stanje 2006), to su: Bakić, Bistrica, Donji Meljani, Golenić, Gornji Miholjac, Ivanbrijeg, Kozice, Lukavac, Markovo, Medinci, Novi Senkovac, Radosavci, Slatina, Sladojevački Lug i Sladojevci.
 
Geografski položaj i značajke

 
Slatinska se regija smjestila u istočnom dijelu Virovitičko-podravske županije.
Suvremenom administrativno-teritorijalnom podjelom regiju sačinjavaju pet novoustrojenih općina: Čađavica, Nova Bukovica, Mikleuš, Voćin i gradsko područje Slatina, čija zajednička površina iznosi 781 km2. S trinaest pripojenih prigradskih naselja površina gradskog područja iznosi ukupno 156.543 km2.
Slatina, po mnogim svojim osobinama, u regiji ima ulogu središnjeg naselja. Posebnim Zakonom Sabora Republike Hrvatske dobila je 1992. godine status grada.
Ozemlje ove regije prirodno je omeđeno rijekom Dravom na sjeveru, obroncima Papuka (954 m) i Krndije (792 m) na jugu, širokom otvorenošću prema bilogorskoj Podravini na zapadu i bogatoj slavonskoj ravnici prema istoku.
Posebnost ovog prostora je i izrazita prirodna zonalnost, koja se odrazila upravo na gospodarska vrednovanja kraja i ulogu Slatine. Klimatski uvjeti pod utjecajem su kruženja hladnih polarnih i toplih tropskih zračnih masa čije su posljedica česte i intenzivne promjene vremena. Prosječna godišnja temperatura zraka iznosi 11 stupnjeva. U zimskim mjesecima zabilježene su srednje minimalne temperature od -14 stupnjeva. Ljeta su obično vrlo topla sa središnjim temperaturama od 34 stupnja.
Nekad veliki kompleksi "slavonskih šuma" danas su u nizinskom svedeni na "oaze" u kojim prevladava hrast lužnjak, jasen, grab, brijest i lipa, dok su uz rijeke i kanale najčešće topola, joha i vrba.
Mnogi vegetacijski oblici su zaštićeni, jer predstavljaju vrijednost koju valja sačuvati.Sekulinačke planine, koje imaju status posebnog rezervata šumske vegetacije, te se u tom području ne smiju poduzimati nikakovi zahvati.Arboretum Lisičine na površini od približno 37 ha, ima kolekciju različitih vrsta autohtonog i stranog drveća i grmlja.

Može se zaključiti da je s 385 površine pod šumom, Slatina iznad prosjeka ostalih, te šume uz plodno tlo, predstavljaju osnovicu gospodarskog razvoja od sredine 18 .stoljeća do danas.
 
   
   Nadam se da nije puno za čitanje.. ako je, ne zamjerite....
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2011, 13:07:57 »
Ko nije imao priliku da poseti Mokru Goru i da se provoza šarganskom osmicom evo prilike. O Drvengradu drugi put.

..

Uživajte.

Van mreže Predrag Maksimovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Da svi ljudi budu srecni !
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #9 poslato: Januar 31, 2011, 11:14:44 »
Evo i nas Sumadinaca. Pozdrav svim Pcelarima i ljudima dobre volje.

Van mreže Fehratovic Izet - Zoi

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • MED NA MEDU RODI
    • ZLATNA DOLINA
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #10 poslato: Februar 03, 2011, 07:02:21 »
Istorijat Novog pazara

Temelje Jeni Bazara, odnosno Novog Pazara, postavili su Turci 1461. godine na ušću reke Jošanice u Rašku. Njegov osnivač bio je Isa–beg Isaković, isti onaj turski vojskovođa koji je utemeljio Sarajevo, Skoplje i Šabac.

Istorijat

Od svog nastanka Novi Pazar se nalazio na važnim karavanskim drumovima zbog čega se brzo razvijao, naročito tokom XVI i XVII veka kada je bio jedan od najvažnijih zanatsko – trgovačkih gradova na Balkanu. Tokom austro-turskog rata, 1689. godine, ovaj grad je spaljen i pretvoren u prah i pepeo. Sličnu sudbinu je doživeo u Drugom svetskom ratu kada je u nekoliko navrata bombardovan i znatno porušen. Nakon oslobođenja, krajem novembra 1944. godine, imao je svega 10.000 žitelja i bio je ekonomski i kulturno nerazvijen.

Geografija

Opština Novi Pazar se prostire na 742 km2 i nalazi se na nadmorskoj visini od 495 metara. Grad je okružen planinama Golija i Rogozna kao i Pešterskom visoravni. U reku Rašku, koja protiče Novopazarskim poljem, zvezdasto se uliva pet reka: Sebečevska, Ljudska, Jošanica, Banjska i Deževska.Klima je izuzetno prijatna, sa svim obeležjima maritimnog tipa umereno–kontinentalne.

Stanovništvo

Prema zvaničnom popisu iz 2002, novopazarsku opštinu naseljava 85.996 stanovnika. Stanovništvo čine Bošnjaci sa 76,3%, Srbi sa 22,4% i 2,3% ostalih nacionalnosti. Novi Pazar se graniči sa opštinama Sjenica, Tutin, Kosovska Mitrovica, Raška, Ivanjica.

Ekonomija

Još u doba osnivanja, Novi Pazar je predstavljao važan privredni centar. Počev od 1990. godine dolazi do naglog razvoja privatnog preduzetništva. Danas u Novom Pazaru ima preko 450 privatnih preduzeća i preko 2.500 samostalnih radnji, koje se uglavnom bave proizvodnjom odeće od teksasa i obuće. Preko 90% prometa u trgovini ostvaruje se u privatnom sektoru. Razvijene su još i metalna industrija, kao i industrije građevinskog materijala i nameštaja. Zbog izuzetno prijatne klime postoje dobri uslovi za gajenje voća. Dolina Deževske reke naučno je ocenjena kao najpogodnija u zemlji za gajenje jabuke, čije se karakteristike ravnaju sa onim u Kaliforniji.

Turizam i znamenitosti

Nadaleko su čuvene Novopazarska i Rajčinovića banja koje svojom lekovitošću daju značajan doprinos razvoju turizma opštine. Novopazarska banja udaljena je od grada 7 kilometara, sa puno toplih izvora i sačuvanim ostacima starih rimskih termi koje su tu postojale jos u IV veku. Staro tursko kupatilo podignuto je u XV veku i sačuvano je do danas. Rajčinovića banja je korištena za lečenje još u XVII veku.

Kultura

Petrova crkva, sagrađena u IX ili X veku, jedan je od najstarijih spomenika srednjevekovne Srbije. Đurđevi stupovi iz XII veka, zadužbina Stefana Nemanje, i manastir Sopoćani iz XIII veka, sa freskama koje predstavljaju dela izuzetnog dometa ne samo u srednjovekovnoj Srbiji, nego i na celom području vizantijske umetnosti tog perioda, takođe su spomenici izuzetnog kulturno-istorijskog značaja. Altun-alem džamija je jedna od najlepših građevina islamskog graditeljstva u jugozapadnoj Srbiji. Pravi dragulji islamske arhitekture u Novom Pazaru su i Lejlek džamija, Isa-begov hamam i stara tvrdjava. U gradu postoje brojne institucije kulture poput Muzeja „Ras“, narodne biblioteke "Dositej Obradović", Doma kulture "Oslobođenje" itd.



Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #11 poslato: Mart 01, 2011, 21:20:18 »
Poštovane kolege postaviću ovde par slika sa Zlatara predivne planine u okolini Nove Varoši, koje nisu uobičajene, već su neko moje viđenje skrivenih lepota ove planine. Pored pčelarstva volim prirodu, često mojom nivom obilazim zabačene krajolike, tu je i gljivarstvo (javiću se na temi), a u ove zimske dane bavim se omiljenim sportom skijanjem. Ipak pčelarstvo je bez konkurencije....

Dakle:

Prva slika: Vrh Zlatara Velika Krševa 1625m,
Druga slika: Često se greši i kod nas i kaže da je Golo Brdo najviši vrh Zlatara; to je drugi vrh po visini,
Treća slika: Jedan panoramski pogled ka Jadovniku i sjeničko-prijepoljskom kraju,
Četvrta slika: Često su ovakvi putevi u dubinama Zlatara, izazov i za nivu,
Peta slika: Pozdrav za kolege iz Užica; predivno skijanje na Zlatiboru (Tornik), dok čekamo otopljenje za rad oko pčela.

Pozdrav svima

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #12 poslato: April 23, 2011, 20:30:00 »
Evo kako je danas viđen Aranđelovac sa vrha Bukulje.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #13 poslato: Maj 04, 2011, 00:59:09 »
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj grad, moje selo
« Odgovor #14 poslato: Maj 04, 2011, 01:16:51 »
Još slikica ;D
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje