Autor Tema: Полошка  (Pročitano 89490 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #105 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:24:10 »
Mozes sa njom kako hoces, samo mi reci koji tip koristis i koliko ramova imas...Prevesavanje moze i na svakih 10 dana ..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #106 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:42:05 »
Mozes sa njom kako hoces, samo mi reci koji tip koristis i koliko ramova imas...Prevesavanje moze i na svakih 10 dana ..
Ja nemam  ni jednu kosnicu polosku ,za sada.
 Ovaj kontejner duzine 2,10m sadrzi 12 kosnica sa po 24 rama DB.Znaci sa 4m duzine kontejner moze da nosi 24 duple poloske odnosno 48 drustva koliko i ja imam u kontejneru od 5,2m samo sto su LR u pitanju.Dakle u moj kontejner bi stalo 30 duplih poloski ili 60 drustava .Jos kad bi kosnicu pravili sa po 22,a ne sa 24rama,gde bi bio kraj racunima,smanjili bi duzinu kontejnera za 0,5m.
https://imgur.com/a/xDgqK

Samo treba osmisliti jos dobar nacin izvlacenja i ucvrscivanja poloske u kontejneru-prikolici.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #107 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:50:18 »
Jedan od problema kod poloske je i cuvanje ramova posle pase suncokreta i u rano prolece kad drustva zauzimaju manji broj ramova .Ujesen treba suziti drustvo na onoliko ramova koliko zauzima ,a sa druge strane pregrade ostaju ramovi koji mogu biti potencijano napadnuti moljcem.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #108 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:53:42 »
Nije Sinisa.. Najtamnije koje ostavljas u medisu, posto dodajem 3 SO u plodistu, pretapas i tako uvek imas svog voska a ostale razmaknes u medistu i tako ih cuvas bez pronlema za prolece...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #109 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:57:25 »
Mozes sa njom kako hoces, samo mi reci koji tip koristis i koliko ramova imas...Prevesavanje moze i na svakih 10 dana ..
Ja nemam  ni jednu kosnicu polosku ,za sada.
 Ovaj kontejner duzine 2,10m sadrzi 12 kosnica sa po 24 rama DB.Znaci sa 4m duzine kontejner moze da nosi 24 duple poloske odnosno 48 drustva koliko i ja imam u kontejneru od 5,2m samo sto su LR u pitanju.Dakle u moj kontejner bi stalo 30 duplih poloski ili 60 drustava .Jos kad bi kosnicu pravili sa po 22,a ne sa 24rama,gde bi bio kraj racunima,smanjili bi duzinu kontejnera za 0,5m.
https://imgur.com/a/xDgqK

Samo treba osmisliti jos dobar nacin izvlacenja i ucvrscivanja poloske u kontejneru-prikolici.

Sinisa, 24 - ro ramna poloska nije za dvomaticno pcelarenja, jednostavno je mala i tada trebaju gore polu nastavci. Za dvomaticno je sa 27- 28 ramova... A prevelika za jednomaticno i dvomaticno privremeno.. Kontejner sa 12 takvih kosnica je idealan..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #110 poslato: Oktobar 22, 2017, 12:58:48 »
https://imgur.com/a/BJxvF
https://imgur.com/a/DZ66R
https://imgur.com/a/ENmIm
https://imgur.com/a/EaKFG

 Jedno interesantno resenje izvlacenja poloske  na drvenoj konstrukciji,mada sve moze i sa L metalnim profilima da se odradi.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #111 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:00:19 »
Mozes sa njom kako hoces, samo mi reci koji tip koristis i koliko ramova imas...Prevesavanje moze i na svakih 10 dana ..
Ne koristim jos tu kosnicu (ali planiram). Napravio sam polosku sa 27 ramova.tj plan mi je drzati dve matice stalno u kosnici.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #112 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:03:56 »
Zorane uz svo postovanje 24 ramovna je mislim ok jer ako ogranicimo dve matice na po 5 ramova DB ostaje nam dovoljno za mediste narocito kako su medne zadnje godine .Ako imamo 5+5+13 mislim da 13 ramova DB sa preko 3kg je oko 40 kg sasvim zadovoljavajuce pa posle nek sede i neka ne rade nista .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #113 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:06:49 »
Da, spremi obavezno i 3 pregrade sa MR i bar tri pune pregradne daske, i ne trebaju ali za formiranje cetiri nukleusa, odlicne..Drugo, Sabelj je meni rekao da vise nikada nece praviti Poloske od OSB ploca...Predvidi i dva bocna leta a izgled prednjih imas na slici moje poloske...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #114 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:09:14 »
Pcelar treba ciljati dve jake pase i to bagrem kao najacu i sa najvecom cenom meda i suncokret kao najsigurniju i sa najmanjom cenom meda.izmedju ima vremena i tihe pase da se blokirana matica odnosno drustvo oporavi i spremi za suncokret.ovako seliti na sve pase tesko da drustvo i matica mogu dati svoj maksimum ,a o stresu da i ne govorim.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #115 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:10:12 »
Zorane uz svo postovanje 24 ramovna je mislim ok jer ako ogranicimo dve matice na po 5 ramova DB ostaje nam dovoljno za mediste narocito kako su medne zadnje godine .Ako imamo 5+5+13 mislim da 13 ramova DB sa preko 3kg je oko 40 kg sasvim zadovoljavajuce pa posle nek sede i neka ne rade nista .

Nije sigurno dovoljno, veruj mi Sinisa ostaje ti 12 ramova za medobranje i da smestis leglo od dve matice...... No, svi radimo kako mislimo... Zapamti, ako jedno drustvo donese 20 kg meda u ovakvoj Poloski, dva drustva ne donesu 40 , nego min 60 kg meda, narocito u suncokretu...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #116 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:11:34 »
Pregrade se podrazumevaju i to ne samo sa MR vec i zicane kad se matica odvoji u nukleus sa posebnim letom jer ako ostavimo MR sve mlade pcele ce preci kroz nju i napuniti odeljak sa maticom i vrlo brzo na grani roj.
Kako 12 ramova 5+5+13=23 +1 pregrade(2 pregrade zauzmu oko 3cm).
Leglo smestamo u mediste 2 nedelje pre bagrema tako da vecina ramova ce biti mediste bez legla do kraja bagrema .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #117 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:15:03 »
Pregrade se podrazumevaju i to ne samo sa MR vec i zicane kad se matica odvoji u nukleus sa posebnim letom jer ako ostavimo MR sve mlade pcele ce preci kroz nju i napuniti odeljak sa maticom i vrlo brzo na grani roj.
Dvomaticne se ne roje, ne znam zasto ali je tako...To sto spominjes sa zicanom mrezom, radim kada pcelarim dvomaticno privremeno, zimuju sa dva drustva koja spajam pred bagrem, odvajanjem jedne matice i ostavljanjem legla od obe i komplet izletnice..Tada u pasi , koristim bocno leto, da se izletnice koje ostanu sa maticom, vrate u mediste kroz glavno leto..

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #118 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:20:03 »
Pregrade se podrazumevaju i to ne samo sa MR vec i zicane kad se matica odvoji u nukleus sa posebnim letom jer ako ostavimo MR sve mlade pcele ce preci kroz nju i napuniti odeljak sa maticom i vrlo brzo na grani roj.
Kako 12 ramova 5+5+13=23 +1 pregrade(2 pregrade zauzmu oko 3cm).
Leglo smestamo u mediste 2 nedelje pre bagrema tako da vecina ramova ce biti mediste bez legla do kraja bagrema .
[/quote

Ja koristim Mr koje zauzmu dva mesta a sve sto pisem, pisem zato sto radim sa njima i koristim tri vrste kosnica, sa tri razlicite tehnike rada..Opet kazem, svako radi kako misli da je najbolje..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #119 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:20:10 »
Moze i tako privremeno dvomaticno ako je neka poloska bas jaka pa se jedna matica izdvoji i formira novo drustvo u nekoj drugoj kosnici ali ako su prosecno  jake onda se i jedna i druga izdvoje u nukleuse bocno,nekoliko dana odvojene maticnom resetkom dok ne pocne bagrem 10-15 dana pre ,a onda zamena sa zicanom mrezom sa otvaranjem novog leta matici koji gubi sve letacice u korist medista .