Autor Tema: Пчелиња брада  (Pročitano 5692 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пчелиња брада
« poslato: Jul 27, 2017, 15:05:40 »





                  Ових дана је честа појава пчелињих брада на кошницама. У односу на њих се поставља низ питања почев од оних када се јављају , колико се дуго задржавају , зашто се јављају , шта предсказују ... ?
                  Ево места где се о свему томе може продискутовати и где би се дали одговори .

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #1 poslato: Jul 27, 2017, 15:26:57 »
Evo kako je bilo...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #2 poslato: Jul 27, 2017, 15:27:30 »
...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #3 poslato: Jul 27, 2017, 15:41:11 »
Dušane, ne sećam se kakva je bila temperatura 28. juna, kada si fotke snimio ( pretpostavljam vrlo visoka ), ali je čudno da i po temperaturi ispod 30 C, kao juče, pčelice i dalje prave brade.
Izgleda da "smetačice" bivaju sklonjene napolje, kako bi lepezanjem bila načinjena veća promaja. Nesrećnice, koje odlaze na sabiranje moraju da se probijaju kroz živi zid, kako bi ušle.  :)

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #4 poslato: Jul 27, 2017, 16:29:18 »
Ove godine sam uveo praksu:od početka aprila, do posle suncokreta-puna podnjača. I još sam uveo poklopnu dasku(bez ikakvih otvora).
Zbog svega ovog, brade su bile izraženije nego obično.
          Ipak, ovo mi je pomoglo da uvek, na vreme, primetim (spolja)koje društvo je spremno za proširenje(dodavanje sat. osnova). Ovo (proširenje) je, inače večiti problem. Naročito za početnike: kad proširivati(?) a ne preuraniti(!).Nakon proširenja, brada bi se povukla, smanjila.
          Naravno, kad su temperature ekstremne, onda ne pomaže ništa (ni proširenja). Pa dobro, pčele("smetačice"-Nenad) moraju negde: ili u zbeg ili u dnu žičane podnjače ili napolje-u bradu.
         

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #5 poslato: Jul 27, 2017, 18:06:57 »
Kod mene su se brade pojavile sa prvim ekstremnijim vrućinama. Kako gore uglavnom imam ili folije ili poklopne daske a dolje zamrežene podnjače sa uvlakama ja sam povukao uvlake unazad za 5-10cm i brade su nestale. Sumnjam da su brade štetne ali sam im ipak malo pomogao da lakše vladaju prostorom i klimom u košnicama.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #6 poslato: Jul 27, 2017, 18:14:13 »
Brade u bespašnom periodu verovatno nisu štetne.
Medjutim, kada se prave u periodu intenzivnog medobranja, meni malo vuče na štetu. Zašto? Pa velika količina neuposlenih pčela čuči oko leta. Umesto da prihvataju i preradjuju nektar ( uglavnom su to mlade pčele ), one mlate praznu slamu...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #7 poslato: Jul 27, 2017, 20:34:46 »
Brade u bespašnom periodu verovatno nisu štetne.
Medjutim, kada se prave u periodu intenzivnog medobranja, meni malo vuče na štetu. Zašto? Pa velika količina neuposlenih pčela čuči oko leta. Umesto da prihvataju i preradjuju nektar ( uglavnom su to mlade pčele ), one mlate praznu slamu...
Tako je Nenade, zato takvom društvu odma dam ram ili dva s.o. i brada se povuče.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пчелиња брада
« Odgovor #8 poslato: Jul 27, 2017, 21:02:16 »
Nešo istina, slažem se.
Ja sam imao problem da pčele privolim da rade saće iako pčela ima mnogo. Prihranu koju nisu potrošile su lagerovale u postojeće izgrađeno saće pa su čak i djelimično blokirale maticu a neizgrađene osnove nerado nadograđuju.
Sve ovo se dešava u bespašnom periodu dok polena ima dosta i unose ga u značajnom količinama.
Zašto ovo pišem?
Prave brade znači reklo bi se da lijenčare a kada im dam posla i hrane ne ide baš po planu.
One znaju zašto, ja ne.