Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345320 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #645 poslato: Avgust 22, 2017, 11:13:39 »
Svaka cas` domacine!

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #646 poslato: Avgust 22, 2017, 12:56:54 »
Citat
Дулету са Церака испоручено његових 6. купљених друштава , свако на по два наставка.
Ko je Dule sa Ceraka? Ako se preziva na "Ć" znam ga...
Mada, opet, ima tih Duleta na Ceraku sigurno više...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #647 poslato: Avgust 22, 2017, 14:11:26 »


Ko je Dule sa Ceraka? Ako se preziva na "Ć" znam ga...
Mada, opet, ima tih Duleta na Ceraku sigurno više...



                      Не верујем да знаш овог Дулета. Тек почиње са пчеларењем. Професор музике. Члан је форума али се није јављао. Не знам му тачно презиме. Упознаћеш га јесенас на Ташмајдану.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #648 poslato: Avgust 23, 2017, 09:05:41 »
Citat
Упознаћеш га јесенас на Ташмајдану.

Ljudi i ja planirao da dođem na taj Tašmajdan ove godine ako Bog da pa se nadam da se vidim tamo sa nekima od vas.
Bilo bi fino možda da se otvori tema "Taš 2017" pa da se tu objave datumi i ostalo što uz to ide jer ima nas koji bi prvi put došli.

Možda i prijave za neko organizovano druženje... Gorane...?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #649 poslato: Avgust 23, 2017, 13:46:01 »
Ovaj Dule sa Ceraka, a na "Ć", nije profesor muzike.
A nije ni pčelar. Pa reko' da ga nije neko prevario. ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #650 poslato: Avgust 24, 2017, 10:16:51 »
Citat
Упознаћеш га јесенас на Ташмајдану.

Ljudi i ja planirao da dođem na taj Tašmajdan ove godine ako Bog da pa se nadam da se vidim tamo sa nekima od vas.
Bilo bi fino možda da se otvori tema "Taš 2017" pa da se tu objave datumi i ostalo što uz to ide jer ima nas koji bi prvi put došli.

Možda i prijave za neko organizovano druženje... Gorane...?


                    Поразговарао сам са пар колега у вези овога. Ако буде било договора бићеш и Ти и остали обавештен на време. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #651 poslato: Avgust 24, 2017, 13:04:26 »
Hvala Gorane očekujem informacije kada dođe vrijeme...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #652 poslato: Avgust 24, 2017, 14:48:14 »



               Управо сам добио обавештење да је ноћас негде пред зору на мом пчелињаку завршено печење ракије. Крушка Аранђеловка је напунила својим родом 4.бурета од 110.литара и једно од 220.литара. Ове године је имала , дакле , рекордан род од преко 600. килограма  . Саја , кога овде често помињем , је прикупио сву крушку , сместио у буриће , пекао ракију јуче цели дан до дубоко у ноћ и ускладиштио око 55.литара препека. Готово сав посао је сам обавио , вадио петељке и крушку рукама млео. Знам да страшно воли да га помињем овде на форуму па зато ово и објављујем. Мени остаје да сутра када дођем на пчелињак Аранђеловку и дегустирам. Ако је још неко расположен врата су током викенда отворена.
               Уз пут користим прилику да објавим и пар слика мајстор Раше у акцији прошле недеље на постављању ограде.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #653 poslato: Avgust 24, 2017, 20:29:24 »
Jel neko pomenuo Taš 2017... :) ja bih da se prijavim na vreme :) 

Pa da degustiramo tu rakiju ...

Pozdrav za Ćaleta
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #654 poslato: Avgust 25, 2017, 10:16:37 »
Sto se Tasa tice, racunajte i na mene.
Pozdrav iz Sumadije

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #655 poslato: Avgust 28, 2017, 10:19:26 »



            Током викенда одрађено четврто - последње прскање кошница брстиваром. За ова 4.третмана у три недеље на 35.кошница, потрошено нешто мало мање од 1,5 литара брстивара.
            Приликом третмана све кошнице препаковане и постављене у зимски распоред.
            Све родне воје су постављене у два наставка са по 9.рамова у сваком. Тамно саће је наравно постављено у средину ( најмање 6.рамова ) а са стране су рамови са светлијим саћем. Свим овим кошницама ће бити придодат још по један наставак са сатним основама или светлим изграђеним саћем на подњачу пред само узимљавање.Ове године ће дакле , зимовати на три РВ наставка.
            Један број кошница је у РЕВ комбинацији и пар комада су чисте ЕВ. Еко воје ће зимовати на по 4 -5 наставака. На контејнеру је тренутно 20. кошница. Идућег викенда пребацујем још две и онда ће оба доња реда бити испуњена. Тако ће и остати да зимују. Пар комада ће остати у багрењару на месту првобитног пчелињака и то ЕВ и РЕВ , пар комада ћу пренети ближе колиби а три -четири ће ићи за Београд , односно Барајево где планирам да полако формирам за себе и колегу са посла нови пчелињак.
            За викенд је купљено и потрошено и 60.килограма шећера. Прихрањена су сва друштва у петак , суботу и недељу вече. Већина са храном добро стоји мада пар ројева треба јаче прихранити. Прихрану ћу наставити и у наредним викендима али селективно само онима којима треба више хране. На крају у другој половини септембра по потреби од јачих друштава узети по који рам са храном и пребацити га у слабија. Надам се да ово неће бити потребно да се ради и да ће прихрана одрадити своје. Уноса има посебно полена у јутарњим сатима.
            Сва лета су сужена. Током последњих десетак дана два пута сам имао дојаву да се појавио грабеж на контејнеру. У задња три дана која сам лично  провео на пчелињаку то нисам приметио. Напротив , све је било у најбољем реду а свакога дана је по нека од кошница имала игру младих пчела. Вероватно је Саја ( није пчелар али ми помаже свремена на време у раду ) који ми је ово дојавио помешао игру младих пчела са грабежом. Ипак , за сваки случај , оставио сам сужена лета. Смета им то у најтоплијем делу дана када морају да интезивно вентилирају али је то мања штета од потенцијалне грабежи.
            Пчелињак сам дефинитивно свео на 35.комада колико ће се ове године зазимити. У овом тренутку сам задовољан општим стањем које је у односу на рецимо прошлу годину за класу боље.
            У недељу сам имао посету нашег пријатеља са овог форума , Зорана Вучковића са породицом. Провели смо у пријатном ћаскању неко време. Ипак , морам да се извиним Зорану због неуредности и моје лично и саме колибе и плаца али сам био у сред великог спремања ( изнети и опрани теписи , стазе , фотеље , шпорет , крш и лом по дворишту од печења ракије). Биће дана за мегдана са више слободног времена јер је ово надам се само прва од низа посета које очекујем.
            Поздрав свима који свраћају на ову тему.
           

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #656 poslato: Avgust 28, 2017, 18:54:37 »
Gorane, hvala na lepim rečima a pre svega na dobrodošlici iako smo banuli nenajavljeno. Veoma je lepo i prijatno na tvom pčelinjaku gde si se smestio i napravio mesto za uživanje i još koje nešto. Ono malo ljudi što sam video i upoznao 'govori' da je mesto dobro i prijateljsko i da pružaju pomoć strancu a to ipak mnogo pokazuje. Utisak koji je preovladao tokom posete je da nismo skoro imali jedan ljudski, neobavezan i prijatan razgovor bez ustezanja i predrasuda i praznih reči. To što si bio u spremanju samo je pomoglo da vidimo ideje i rešenja koje možemo da primenimo u našoj kolibi, gradini i voćnjaku. I sami smo u izgradnji pa nas to ne opterećuje. Ako čovek ne stvara, ne usavršava i ne napreduje onda mu preostaje samo da čeka da ga povedu, tamo negde....
Nismo mogli da se duže zadržimo jer smo hteli da deci pokažemo lepote ove naše Srbije da imaju uspomenu i nešto što će da im greje dušu u belosvetskim podstanarskim noćima (a potajno se nadam da neće do toga doći).
Dan smo završili neočekivano u Ravanici gde smo prisustvovali večernjoj službi, tu pored moštiju cara - kneza Lazara... i divno pojanje monahinja...

Na kraju jedna pomoć-savet a pišem ovde da bi mogli i drugi da pročitaju. Pronađi negde u selu užegle svinjske masti i loja i pusti da to lepo 'zamiriše' pa namaži leske po kori ili grančicama ili zabodi u krug oko žbuna male pritke pa njih namaži. Trebalo bi da taj miris otera srne. I sam sam u našem voćnjaku viđao posetu srndaća....
Do skorog viđenja i ponovnog druženja...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #657 poslato: Avgust 29, 2017, 09:31:40 »



             Мало свежих слика са пчелињака. На задњој је игра младих пчела.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #658 poslato: Septembar 13, 2017, 09:29:51 »



                 У понедељак 11.септембра на свим друштвима урађен третман мрављом киселином коришћењем " бони " уложака у које је убризгано по 25.мл. мравље киселине. Третман рађен у касним поподневним сатима од 16.. до 17,30.сати када је температура још увек била поприлично висока. Реакција пчела доста бурна. На стационару је доста пчела изашло на лета и са предње стране кошнице а на контејнеру реакција још бурнија јер су пчеле облетале испред кошница као да је у питању грабеж.
                 Одмах по третману свим друштвима подељен и шећерни сируп. Са првим сумраком кренула озбиљна олуја са јаким ветром који је ломио и носио све пред собом. На срећу пчелињак и стационарни и контејнер остали недирнути. Сутрадан изјутра рад пчела нормалан , уобичајан. Као и ранијих дана у преподневним сатима доносиле пре свега полен превасходно жут и бели. Пчелињаци очишћени од поломљених и попадалих грана а на пар кошница проверено опадање варое. Има је али не у значајној количини. Изгледа да су претходни третмани брстиваром о којима сам писао на овој теми добро деловали.
                 У поподневним сатима сам са Дулетом који је од мене купио пчеле ове године обишао његов пчелињак у Камендолу. Стање одлично . Једно друштво има нешто мање хране тако да му је потребно још једно добро или два - три мања сирупања. Код њега одрађен третман против варое тимолом на папирићима. Реакција поново бурна , доста пчела похрлила напоље на лето. Сва његова друштва прихрањена.
                 У току дана ћу средити и поставити слике.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #659 poslato: Septembar 13, 2017, 13:38:56 »



            Реакција пчела на третман мрављом киселином.