Autor Tema: Kasa uzajamne pomoći i više  (Pročitano 5723 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Kasa uzajamne pomoći i više
« poslato: Septembar 06, 2017, 12:52:34 »
Poštovane koleginice i kolege, postoji inicijativa da se osnuje neformalno ( ili možda formalno ) udruženje članova KV foruma, koje bi služilo za pomoć onima, koji su imali štete usled elementarnih nepogoda, bolesti, kradje i slično.
Ideja je da pomoć bude naturalnog tipa, dakle u rojevima, društvima, ramovima itd.
Ima čak i ideja da se ide dalje, odnosno da se pružaju i odredjene usluge bez, a možda čak i uz nadoknadu. Ovakva bi varijanta zahtevala i odredjenu registraciju u Registru privrednih subjekata, pretpostavljam.

Bilo bi dobro da u ovoj temi date svoje predloge i iznesete  zamisli, uz obavezno obrazloženje.

Nemojmo zaboraviti da je g. Brstina registrovao, krajem 2016. udruženje, ali nažalost, to još uvek nije zaživelo.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #1 poslato: Septembar 06, 2017, 14:33:40 »
Pa dok udruzenje ne zazivi, po meni bi trebalo od nas clanova napraviti grupu, onih koji hoce i mogu.... Na primer a kolege neka daju svoje predloge, clanovi te grupe bi se uzajamno pomagali u slucaju pehova... Meni ili nekom iz grupe se desi stradanje pcelinjaka, kradja ili sl. prijavi se ovde , neko od nas bi bio koordinator i sakupljao informacije i kolege koje su voljne bi se prijavljivale.. U prolecnom razvoju , posle bagrema bi odvojile odredjeni broj rojeva za kolegu... E sada, da kolege sa foruma , koje se bave prodajom rojeva ne bi bile uskracene prihoda, mozda bi bilo dobro limitirati broj rojeva koji bi grupa donirala, kao celina, recimo 10- 15 i to bi bila pomoc... Eto jedan predlog a imamo vremena da polako kristalisemo i to profunkcionise.. Normalno, onaj ko nije u grupi i ne moze da ocekuje solidarnost, kada nije spreman da je pruzi... Nas desetak po dva roja, sasvim dovoljno za neciji oporavak.

Pocetnik, sa recimo tri kosnice, koji hoce da se prosiri bi odmah morao biti u grupi i uzeti aktivno ucesce.. Normalno, ja koji imam osam i hocu da uduplam , ne bi imao pravo na pomoc...Ali neko od kolega, koji hoce da napune kontejner i treba im desetak rojeva, to da..
« Poslednja izmena: Septembar 06, 2017, 14:57:23 od strane zoran drpljanin »

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #2 poslato: Septembar 06, 2017, 21:11:41 »
Kod nas u udruzi to funkcionira i bez nekih formalnosti. 2014. kada su bile poplave pomagali smo i pčelarima iz drugih nastradalih mjesta da startaju sa pčelinjacima. Nemojte me krivo shvatiti, ali kada se nešto "ozakoni" uvijek se javi određen dio ljudi koji pokušaju nešto "u mutnom" jer imaju pravo. Ovako ako se svi znamo i znamo da nekome nešto treba svi daju koliko mogu da kolega barem zaliječi rane i to je po meni ljudski.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #3 poslato: Septembar 06, 2017, 21:28:55 »
Ja mislim isto kao Anto.
(što bi rekao M. Šestić)(Tucakov) ;D

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #4 poslato: Septembar 06, 2017, 23:25:27 »
U bilo kojoj varijanti stojim vam na raspolaganju. Solidarnost je dobrovoljna i nema potrebe za bilo kakvu registraciju. Tu smo na forumu i sasvim je dovoljno da se ko želi izjasni u ovoj temi. Pošto je Tucakov otvorio temu a aktivan je na forumu i vičan administraciji on nek to vodi i nadgleda. Što se usluga tiče pretpostavljam da se tu misli na rad na pčelinjaku. I tu sam voljan da pomognem onima koji su nedaj Bože sprečeni nekom nesrećom ili bolesti. Naravno bez naknade. Možda nekom zbog obimnosti posla treba radna snaga pa se ispomžu međusobno ili jednostavno plati kolegi njegov rad.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #5 poslato: Septembar 07, 2017, 07:22:35 »
Eto vec nas petorica, racunam i tebe majkane...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #6 poslato: Septembar 07, 2017, 08:19:27 »
Kad sam rekao registracija, jasno sam naglasio da je to neophodno u slučaju privredne delatnosti. I to bi bila jako teško izvodljiva varijanta, obzirom da se nas malo lično poznaje, da postoji, pored ostalih i "kilometarsko" rastojanje.
Ima nas ovde iz nekoliko EX YU republika, pa je samim tim otežan i protok pčela i ljudi...

Potpuno se slažem s Pižonom i mislim da je neobavezujuća, neregistrovana varijanta sasvim dobra. Jedino, nisam načisto, da li je poželjno usvojiti neke kriterijume, kako ne bi bilo razočaranja, tuge, pa možda čak i ljutnje.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #7 poslato: Septembar 07, 2017, 08:58:29 »
Kriterijume obavazno, napraviti sablon od koga nema istupanja... Upravo zbog kolega koji prodaju i rojeve, drugo, ko nije spreman na solidarnost i ne prijavi se ovde, pa kako da ocekuje solidarnost.. Otvoriti posebnu temu u sklopu foruma sa nazivom i pod temama, u njoj nabrojati clanove solidarnosti i pod teme gde ce se javljati oni kojima je ona potrebna ili mi izmedju sebe cujemo i predlazemo.. Pa ne moze pocetnik da se javi i kaze, ocu da povecam pcelinjak i treba mi trideset rojeva ali moze neko od kolega da kaze , treba mi 10- 15 da popunim kontejner..Ti majkane napravis tabelu fonda i ubacujes date i primljene rojeve..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #8 poslato: Septembar 07, 2017, 09:04:38 »



            Идеја да се помогне колегама у невољи или онима који су претрпели већу штету је свакако добра. Лично сам и до сада помагао у таквим случајевима као и почетницима онолико колико сам могао. Ипак , нисам присталица формирања било каквог удружења , касе или било чега сличног. Искуство ми каже да таква удружења и организације за кратко време неславно заврше. Због тога се нећу укључивати ни у какве касе.
            Сматрам да је сасвим довољно то што је отворена ова тема.
            Предлажем да онај коме је помоћ потребна или неки од колега који зна за такав случај о томе обавести Модератора бр.5 након чега би на овој теми Модератор упутио позив за помоћ. Ко може и хоће помоћи ће. Ја лично за сваку врсту такве помоћи стојим на располагању.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #9 poslato: Septembar 07, 2017, 09:09:39 »
Ja o tome i pricam, nikakvo udruzenje, fond solidarnosti ali i napraviti grupu i unutar nje pomoc... Pa ne moze neko ovo posmatrati sa strane i ne uzeti aktivno ucesce a ocekivati istu..

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #10 poslato: Septembar 07, 2017, 10:21:07 »
Ja o tome i pricam, nikakvo udruzenje, fond solidarnosti ali i napraviti grupu i unutar nje pomoc... Pa ne moze neko ovo posmatrati sa strane i ne uzeti aktivno ucesce a ocekivati istu..
na primer : grupu mogu činiti koji su članovi foruma minimum godinu dana i da učestvuju u radu foruma sa minimum 50 postova... Ps. U potpunosti se slažem sa Rakovcem
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #11 poslato: Septembar 07, 2017, 14:26:41 »
U potpunosti se slazem sa Miroslavom i Rakovcem i u potpunosti sam voljan da ucestrvujem u ovom projektu jer pčelarstvo nosi velike rizike i do gubitska celih pčelinjaka potrebno je veoma malo, tako da u tim trenucima nečije malo nekome znaci mnogo...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #12 poslato: Septembar 07, 2017, 17:08:38 »
Solidarnost je plemeniti stav coveka prema nekome ko je u nevolji. Pomoc bez ocekivane povratne usluge. Mislim da je dovoljno da se otvori tema SOLIDARNOST pa da clanovi foruma pomognu koliko mogu i da obaveste jedni druge o slucaju. Registracije udruzenja ili grupa, procedure i evidencije tesko da mogu da se ostvare. Ja sam za, bez obaveza, prosta solidarnost u granicama svojih mogucnosti. Neko je spomenu da moze licnim angazovanjem da se pomogne na pcelinjaku. Moze li da se odredi vrednost takvog angazmana? Na primer kao dnevnica da se izrazi?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #13 poslato: Septembar 07, 2017, 18:45:47 »
Има ли шта лепше од групе солидарних људи који су расположени за помоћ...веома ме је обрадовала ова тема,солидарност на добровољној бази,посебна тема на овом нашем форуму где ће се и покренути питање кад је неком потребна наша помоћ и где ће се та тема кординирати,лично сваке године неком почетнику помогнем са неколико ројева....мислим да сваком од нас који дође до пар десетина друштава није проблем да донира пар ројева....што се тиче личног ангажовања то ће ићи мало теже,тешко је ускладити пословне обавезе великог броја људи,то је могуће на локалном нивоу....можда би се могло и организовати гостовање пчелињака између чланова различитих региона,нпр,банаћани у посету за време Багрема у Шумадију.шумадинци за време сунцокрета у Банат,такође обострано на Липу код трећег колеге....један другом чувати кошнице у свом крају и обилазити другарски сто више паша....велика је могућност заједничког деловања,а мислим да је овај наш форум темељ и основа свега и да на њему све те активности треба да се одвијају....наравно ако домаћин нема ништа против..

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Kasa uzajamne pomoći i više
« Odgovor #14 poslato: Septembar 07, 2017, 19:04:05 »
Veoma humana ideja,pozdravljam!