Autor Tema: Полошка  (Pročitano 89433 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #120 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:24:21 »
Zato ti i pricam da postoje , razlicite vrste Poloski sa drugacijim rasporedom leta i mesta za MR,svaka zahteva posebnu tehniku... Na njima sam ucio i sa njima radim...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #121 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:24:42 »
Mislim da nije problem sa ramovima za med ako se na vreme dovoljno rano odvoje matice u bocne nukleuse ,a ne dozvoli im se da nose do 01.05 jer ce onda celo mediste da budu ramovi sa leglom i nema mesta za med.
Obuzdavanjem matica u nukleusima bocnim rasterecujemo mlade pcele gajenjem legla i samim tim postaju odmornije i dugozivece spremne da pojedu i cvet bagrema .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #122 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:27:33 »
Da bas tako, ali na osnovu iskustva kazem, ako jedna jednomaticna donese 20 kg ova dvomaticna ne donese 40 kg , nego 60 kg i puna plodista, naravno u suncokretu i nemas dovoljno mesta sa 22 ili 24 ramnom..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #123 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:29:09 »
Ako pcelarimo  sa poloskom na kontejneru onda otpadaju bocna leta nego  se prave okrugla na petoramnom nukleusu levo i desno,a na sredini kosnice je  glavno leto na sredini kosnice su na podnjaci i dalje .

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #124 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:34:39 »
Da bas tako, ali na osnovu iskustva kazem, ako jedna jednomaticna donese 20 kg ova dvomaticna ne donese 40 kg , nego 60 kg i puna plodista, naravno u suncokretu i nemas dovoljno mesta sa 22 ili 24 ramnom..
Suncokret nije problem njegov med brzo sazreva i moze se vrcati i vratiti ramove ,a bagrem retko zamedi za 60kg i ako da jednom u 10 god onda mu je cena mala tako da ne praviim kosnicu koja ce biti puna jednom u 10 god.
Dvomaticno kod LR i drugih nastavljaca je mnogo komplikovano i teze izvodljivo  tako da ova mana  oko medista je nista sprema muke sa nastavljacama .
Problem pehrane dva drustva je tesko kod nastavljace ,problem visine ,utovara,prevrtanja ,pregleda kad se skine gornje drustvo itd.Mislim da poloska sve te probleme nema pa i ako ima mali problem sa prostorom  za med recicemo da smo "skromni sa 40kg od svake pase ".

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #125 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:35:08 »
Da tada su nepotrebna, ja pcelarim stacionar i radim po Belcicu a konsultijem se i sa Marjanom Sabeljom, koji je doajen ove vrste kosnica na nasim prostorima....Mentorka kod koje sam ucio , radi vec skoro 40 godina sama sa 35 Poloski...

Majkane, optimum ramova za jedno drustvo, mimo onih pet u medistu je devet...Tako da ova velika dvomaticna postaje mala..

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #126 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:42:27 »
Jedan moj prijatelj pcelari po Veneru sa duplim drustvima LR na dve prikolice  sa po 22kosnice na svakoj i on kaze nek mi daju po 40 kg pa nek se roje koliko hoce jer podizati cetri nastavka da se dodje do podnjace i zameniti nastavke dobija se roj na glavi od kojeg ne moze da se radi ,a o tezini podizanja nastavaka i gnjecenju da ne govorimo .Tako da svake godine on radi  do bagrema i posle vrcanja pusta da se roje to mu je mnogo lakse nego da lomi kicmu i drzi roj na glavi.
Dakle poloska je mnogo povoljnija za dvomaticno pcelarenje jer je sve dostupno od oduzimanje meda do pregleda ,prehrane .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #127 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:47:16 »
Ja je obozavam i rad sa njom, po meni  je uzivanje u pcelarstvu, upotrebom pregrada smo joj otklonili mnoge nedostatke koje je imala..Zamisli kada ogranicis MR, pregled ti traje celih 5 min, tretmani protiv varoe i manje...Nema pucanja kicme itd...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #128 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:54:32 »
Vecina nasih nazovimo ih"strucnjacima" prepisivali su literaturu i tvrdili da je poloska prevazidjena i da je LR  buducnost .Tako sam i ja ucio na Polj.fakultetu pa sam i poceo  sa LR,koja greska .
Dakle lakse zimovanje ,laksi pregled,laksa prehrana ,manje fizike vise uzivanja .
Farar je jos gora od LR najvise gubitaka zimi od gladi pored punih nastavaka meda imam kod Farar.Mada sam jedva cekao da nabavim i naselim jer sam bio ubedjen da je najbolja za pcelarenje .
LR je prevazidjena i to  je najveca greska  sto je forsirana kao standard kod nas .
Sve njene prednosti padaju kod veceg broja kosnica kad se fizicki rad povecava do  te mere da svi profi pcelari su operisali kicmu ili kilu.Sto se vise ulazi u godine vece su sanse da se zaradi nesto od poklona LR koja nam daje .

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #129 poslato: Oktobar 22, 2017, 13:56:28 »
Zorane. Mislim da je g. Marjan rekao da nece vise prsviti od QSB ploce kosnice, a ne od OSB. Jer razlika je velika. Doduse neko misli ni da OSB ploca nije dobra za kosnice, i ja mislim da nije ali za nastavljace. Dok za polosku uz dobru zastitu  lakom za camce i te kako je dobra (barem tako mislim), a i covek koji je ima vec deset godina potvrdjuje to.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Полошка
« Odgovor #130 poslato: Oktobar 22, 2017, 14:07:56 »
Siniša, vidim da je veliki problem na kontejneru izvlačenje pološki.
A čemu izvlačenje? Pološkama i ovako radiš ramom, zar ne? Drugi red dovoljno visoko, da u prvi može da se zabode nos i izvadi ram. Ja ni RV ne izvlačim. Eventualno vadim nastavak, ali bih voleo da ne moram...
S tim da krov ne ide na šarke, nego se pravi poklopac kao i za nastavljače u kontejneru, koji "svlačiš" horizontalno sa košnice.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #131 poslato: Oktobar 22, 2017, 14:18:03 »
Zorane. Mislim da je g. Marjan rekao da nece vise prsviti od QSB ploce kosnice, a ne od OSB. Jer razlika je velika. Doduse neko misli ni da OSB ploca nije dobra za kosnice, i ja mislim da nije ali za nastavljace. Dok za polosku uz dobru zastitu  lakom za camce i te kako je dobra (barem tako mislim), a i covek koji je ima vec deset godina potvrdjuje to.

Ako mozes ikako, samo daska majkane....

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #132 poslato: Oktobar 22, 2017, 14:22:23 »
Zorane. Mislim da je g. Marjan rekao da nece vise prsviti od QSB ploce kosnice, a ne od OSB. Jer razlika je velika. Doduse neko misli ni da OSB ploca nije dobra za kosnice, i ja mislim da nije ali za nastavljace. Dok za polosku uz dobru zastitu  lakom za camce i te kako je dobra (barem tako mislim), a i covek koji je ima vec deset godina potvrdjuje to.

Ako mozes ikako, samo daska majkane....

Slazem se da je daska br. 1, nego kazem za nas sa skromnim alatom da je lako napraviti, a i dosta je jeftinija  od daske za izradu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #133 poslato: Oktobar 22, 2017, 14:25:52 »
Sinisa, idi tamo u onu nasu grupu i pogledaj, mislim da je onaj kontejner sa 12 kosnica oko 1500 evra, sve novo....

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #134 poslato: Oktobar 22, 2017, 14:26:51 »
Siniša, vidim da je veliki problem na kontejneru izvlačenje pološki.
A čemu izvlačenje? Pološkama i ovako radiš ramom, zar ne? Drugi red dovoljno visoko, da u prvi može da se zabode nos i izvadi ram. Ja ni RV ne izvlačim. Eventualno vadim nastavak, ali bih voleo da ne moram...
S tim da krov ne ide na šarke, nego se pravi poklopac kao i za nastavljače u kontejneru, koji "svlačiš" horizontalno sa košnice.
Da ali onda gubis dragoceni jos jedan red,a kad vec vozis bolje je prevesti za 1/3 vise kosnica u cugu.