Autor Tema: Полошка  (Pročitano 89444 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Полошка
« Odgovor #210 poslato: Decembar 29, 2017, 08:02:51 »
Ako znas nekog vinara, oni dobijaju uz ambalažu kao leksan slicne ploce. Lako se sece i debljine su oko 5 mm.

Van mreže Predrag Prole

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija
Odg: Полошка
« Odgovor #211 poslato: Decembar 29, 2017, 08:24:34 »
znam se sa nekoliko vinara, pitat ću njih;
htio sam staviti i nekoliko slika izrade ramova ali su po 1 MB pa ne ide...
nema frke kod prke

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Полошка
« Odgovor #212 poslato: Decembar 29, 2017, 11:19:30 »
Citat
htio sam staviti i nekoliko slika izrade ramova ali su po 1 MB pa ne ide...

Kolega slike se moraju smanjiti na max 200kB da bi se mogle uploadovati.

Ovdje imate instrukcije vezano za to:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=17.msg34136#msg34136

Pozdrav svima...

Van mreže Predrag Prole

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija
Odg: Полошка
« Odgovor #213 poslato: Decembar 29, 2017, 14:17:20 »
hvala Bojane, evo i malo slika...
nema frke kod prke

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #214 poslato: Januar 09, 2018, 15:21:09 »
Miroslav je postavio pitanje u drugoj temi o Peletovom nacinu razrojavanja u Poloski i mislim da je zgodnije nastaviti ovde...

I ja sam razmisljao o tome, delimicno sam se uverio da je ipak moguce a evo i kako.. Posto mi je plodiste na pet ramova odvojeno MR od medista, uradio sam Djerzona pre bagrema i dobio lepe maticnjake, koje sam porusio i ostavio samo jedan. Sta sam dobio, posto plodiste nisam dirao da ne bi uznemiravao mladu maticu, izvrcao sam bagrem i tek onda ,nakon par dana otvorio i taj deo, nije bilo legla niti sam primetio maticu, a u medistu je bilo pcela, pomislo sam kako nisam dobio maticu i kupio novu sparenu, koju sam doneo nakon par dana... Nisam gledao mediste tih dana.. Ubacio sam oplodjenu mladu maticu u plodisni deo i ostavio tri dana..Nakon tri dana sam otvorio plodiste i video da je nova matica primljena i pronela ali sam primetio i mali broj pcela u ulicama.. Kada sam to utvrdio, otvorio sam, mediste i primetio na cetiri ulice zbijene pcele. Pregledao sam i nasao mladu neobelezenu maticu koja je vec posejala leglo na dva rama.. Svo vreme je stajala MR iza onih 5 plodisnih nastavaka.. Mlada izvedena matica je promasila leto i otisla u medisni deo i tamo pronela, ja sam ih tada pregradio punom pregradom po sredini i tako su se razvijale u suncokretu i zazimio sam oba drustva. Tako da je Pelet verovatno moguc, samo da nadjem strategiju. Jedino me buni gde da postevim staru maticu, ko ima Polosku zna o cemu pricam. Da li da je ostavim u starom plodistu ili je izdvojim u drugi kraj kosnice.. Evo Miroslave ako hoces, mozemo zajedno diskutovati i traziti resenje..

U dvomaticnim nemam problem, stavim dve pune pregrade, dobijem cetiri nova nukleusa, sa dve stare u srednjim i dve mlade u bocnim...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #215 poslato: Januar 09, 2018, 21:42:43 »
Maticu pre bagrma svakako odvajaš na pet ramova. Posle bagema ja izmem dva rama legla bez matice i dodam u medište. Postavim punu pregradu i to je to... Za mesec dana imam dva društva u košnici.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #216 poslato: Januar 10, 2018, 05:07:49 »
 Znas kako sam ja mislio . Da ostavim cetiri rama legla u plodistu, zatim MR pa 8 medisnih i opet MR i jedan ram sa starom maticom i cetiri prazna u drugom kraju. Taj novi bi dobio izletnice kod stare matice a u starom plodistu bi ostale samo mlade pcele...Pa u suncokretu spojiti i ostaviti mladu maticu... 

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #217 poslato: April 01, 2018, 13:05:47 »
Evo malo  o Poloskama, slicna situacija kao i kod vecne , kasne u odnosu na proslu god. ali sam u principu zadovoljan, meda imaju sasvim dovoljno, ipak njima kada ostane predzadnji pun ram hrane, je 4 kg. otklopim ga , priblizim leglu  i miran.. Medjutim sta primecujem, drustva koja su zazimljena dvojno, pregradjena punom pregradom , su tokom zime isla prema pregradi i formirala klube uz pregradu sa obe strane. Tako da su napravile bukvalno jedno klube sa dve matice.Gledajuci ta drustva pojedinacno i ona koja su zazimljena jednomaticno, ova dvomaticna su jaca za po jedan ram legla i jednu ulicu pcele . Sta je razlog, feromoni dve matice, bolje grejanje tog klubeta kao celine ali su jaca evidentno.Kada ih na prolece ogranicim i usmerim izletnice oba drustva u jedinstveno mediste, mislim da nema pase koju nece iskoristiti.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Полошка
« Odgovor #218 poslato: Maj 11, 2018, 22:28:41 »
Мајкане, је ли ово полошка са ЕВ наставком.

https://www.youtube.com/watch?v=ffs8b1tq8Ic

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #219 poslato: Maj 12, 2018, 06:10:49 »
Pozdrav majkane, ovo je Poloska, sa velikim ramovima a iznad su poluramovi kao mediste.Ne znam dimenzije tih poluramova.Memam ja pasu za ovako nesto.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #220 poslato: Jun 27, 2018, 10:15:53 »
Nema na ovoj temi dugo nikoga, Poloske lepo rade , mislim na standardne jednomaticne, radi se sa ogranicavanjem matice na pet ramova , sto je ista povrsina saca i celija kao kod RV, identicna.Imaju svojih prednosti i mana, koriscenjem pregrada, punih i sa Mr , mane delimicno uklanjam i dobijam veliko mediste gde nema legla, sem kada ga ja prebacim iz plodista,sto je i bila jedna od vecih mana ovog tipa kosnice, matica zna da zaseje po celoj kosnici, kada udjemo u period loseg vremena, imamo legla koliko hoces ali ne i meda.

Da se osvrnem na veliku dvomaticnu Polosku u mojim pasnim uslovima stacionara.Dvadeset dana pre pocetka bagrema sam ogranicio matice, preusmerio izletnicu u zajednicko mediste, leglo u medistu se izvaljivalo i na pocetku bagrema ga vise nije bilo.Izvrcao sam tada uljanu repicu, nije je nesto bilo, mozda nekih 6-7 kg i usao u bagrem sa cistim ramovima, usledio je bagrem, koji je kod mene slabo medio, zbog tadasnjeg perioda suse i toplog vremena. Tako da se ni tu nije proslavila, nekih desetak kg od nje, cistog bagrema. Pocinje lipa a sa njom i kupina, ima u mojoj blizini jedan veliki zasad, primecujem da je lavanda pocela nesto ranije a nadovezao se i divlji duvan. Pcele su unosile i prvi suncokret je otvorio 18. juna. Radim pregled i vidim da ima meda po ramovima, bice tesno za suncokret, odlucujem da je izvrcam i dobijam 10 kg , nekog tamnijeg meda ali mnogo lepog ukusa. To je bilo trece vrcanje te kosnice, prinosi jesu skromni ali ipak tri vrcanja. Sada je u suncokretu i videcemo sta ce doneti. Dobar tip kosnice za stacionar i pasne uslove koje imam..Ko ne robuje sortnosti meda , odlican izbor kosnice.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #221 poslato: Novembar 06, 2018, 08:52:36 »
Rajko, evo nas na temi. Nadam se da ce se i Miroslav ukljuciti kada vidi. Ti hoces u principu da pravis Polosku nekih svojih dimenzija a to znaci i izradu sanduka ili kosnice na osnovu ovih dimenzija ramova. Sirina RV a visina DB je po meni dobra za pcelarenje Poloskom ali nemoj ispod te visine rama. To je neki minimum za formiranje medne kape koja je dovoljna za uspesno prezimljavanjee uz upotrebu pogaca, sve ispod, RV, LR, nje za Polosku, po meni. Obrati paznju i na debljinu satonose, ipak dobijas mnogo tezi ram i pitanje , kako bi se ponasala RV satonosa na takvom ramu. Ako sam pravis ramove, onda satonosu, bocne strane i donju letvicu , uradi po debljinama DB. Vojo je debljine RV ramova, satonose i donje letve, namerno postavio da bi smanjio smrtni prostor u zimovanju a to kod Poloske, nije vazno. Ja radim sa sirinom 40 i visinom 30 cm, sto je neki standard ovde u Vojvodini. Inace, izvorna Lajonsova Poloska , kojom je i Belcic radio, je 30 sirine i 40 visine , sto je za rad Poloskom mnogo bolje. Skracenjem sirine rama na RV a ostavljanjem visine DB , koja je 27 , ako se ne varam, ti ces dobiti deblje medne vence za zimovanje, sto je dobro. Ako si odlucio, samo napred i moja preporuka, uradi odmah dvomaticnu , ako si na stacionaru. Ako pravis jednomaticne, nemoj vise od 16 ramova, dovoljno je , veruj mi. Znaci za jednomaticnu, 5 ramova za plodiste, zatim MR i 11 u medistu. I neka je sa srecom majkane.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Полошка
« Odgovor #222 poslato: Novembar 06, 2018, 10:16:56 »
Pozdrav ljudi. Kako vam se pokazala pološka sa 20-22 rama, gde se dve matice drze povremeno zajedno u kosnici.... Posto planiram prepraviti neku staru dedinu pološku, pa me zanimaju iskustva rada sa takvom pološkom u stacionarnom pcelarenju. Ili je takva pološka pogodnija ipak za selidbu?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Полошка
« Odgovor #223 poslato: Novembar 06, 2018, 10:32:07 »
Pozdrav majkane, imam i takvih i one su specificne, moras u pozadini imati nukleuse za matice koje ces vaditi pre spajanja drustava koja su zajedno zimovala i u avgustu sadrzaj tog nukleusa ponovo zazimiti sa osnovnim drustvom, punom pregradom, puno rada na taj nacin. Lakse je onda iz druge izvaditi par ramova sa leglom i pojacati . A za jednomaticno su po meni prevelike. I jos nesto, pcelariti Poloskom bez MR I suzavanja plodista je besmisleno.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Полошка
« Odgovor #224 poslato: Novembar 06, 2018, 10:40:52 »
Вељо пријатељу таквом полошкпм је радио Белчић. Међутим он је на ту полпшку у багрему додавао наставак и како пише у књизи остваривао рекордне приносе. Пс. Ове год моја двоматична полошка је надмашила по количини меда било које две кошнице не само на мом пчелињаку већ и оне кошнице које сам видео протекле године а то је преко двеста. Осамнаест рамова дб крцатих медом што је око 60 кг. Имам утисак да је могла и више. Зато ћу јој за следећу годину урадити полу наставак.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić