Autor Tema: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši  (Pročitano 14420 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« poslato: Januar 14, 2011, 13:02:12 »
Ovu temu započinjem sa ciljem da razmenimo informacije o pretrpljenim štetama od krađa, o potencijalnim opasnostima, na pojedinim terenima i o mogućim načinima zaštite od ove veoma ružne pojave.
Naime protekle 2010. godine, krađe na suncokretovoj paši u Vojvodini bile su i te kako prisutne. One su se istina dešavale i ranije ali nikada tako masovno kao prethodne godine. Moram sa velikim žaljenjem da istaknem da su krađe prisutne u svim delovima Srbije, ali su najmasovnije baš na suncokretovoj paši.
Da potkrepim primerom: Prošle godine svoje pčele odselio sam na teritoriju Opštine Kovačica između sela Padina i Samoš . Pčelinjak sam postavio na utrinu koja se nikada ne ore udaljenu 4 kilometra od najbližeg naselja i asvaltnog puta. Preko tri kilometra bio sam udaljen od najbližeg pčelinjaka. Nikom probleme pravio nisam niti smetao.
Prilikom prvog obilaska 6 jula bio sam više nego oduševljen prinosom i još više razočaran činjenicom da mi je na jednom kraju reda iz pet košnica pokupljen celokupan sadržaj (pčele, ramovi sa leglom i medom, sve, ostali samo prazni sanduci).
Da ne dužim u ovom ataru prema informacijama koje ja imam na isti način pokradeni su još Ivan Vukić iz Užica, Rade Cicvarić iz Užica, Dragan Spasojević iz Požege i Dragan (prezime neznam) iz Zrenjanina. Sve isti rukopis od istog "pčelara", jer krađu na ovakav način može izvesti samo iskusan pčelar. I tužno i ružno da nemam reči.
Zajedničkom akcijom saznali smo ko je počinio ovo "divno" delo. Radi se o licu zaposlenom u radarskoj protivgradnoj stanici u Samošu.
Da ne dužim previše, vole bih da iznesete svoja iskustva i mišljenja o ovom neprijatnom pitanju. :o

Van mreže Goran Stanojevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #1 poslato: Januar 14, 2011, 13:07:38 »
Ja do sad jos nisam imao ovakvih iskustva, i nadam se da necu.
Milicu, da li ga je stigla kazna za zlodela koja je uradio?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2011, 13:09:40 »
Da li je taj lopov odgovarao za svoja nedela? Pozdrav.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #3 poslato: Januar 14, 2011, 13:26:35 »
Nekad,pre petnaestak godina toga nije bilo.Mogao si da ostaviš košnice gde si hteo i da ostaneš koliko si hteo.Istakneš svoju malu tablu sa
osnovnim podacima:ime prezime,telefonski broj ili broj kontakt osobe, broj košnica,tip košnica i da te bog vidi.Kako su nastupila ova krizna vremena krađa je sve više.Po meni je najbolje da se nađe mesto na paši u blizini nekog poljoprivrednog dobra,ili naseljenog salaša prostim rečima da ima živih ljudu koji bi mogli da malo pričuvaju i da nam jave ako ima nekih problema.I ove godine na lipi su se dešavale krađe.Naj više su se krale pčele.U toku noći dođu i iz svake košnice pokupe samo pčele,ramove i nastavke ne diraju.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2011, 03:44:56 »
Горане и Свето још није. Вероватно није ни крао кошнице да се теже открије. Рачуна да рамови у нјеговим кошницама дају далеко манје шансе да буде откривен. Знамо му име и презиме и прилично података о њему. Мој другар инспектор је ожењен из села где крадљивац живи. Ваљда ћемо га упецати. Најважније је да тога више не буде, у супротном сеоба на сунцокрет долази под знак питања.
Момо, чуо сам за случајеве "бријања брада" али да све пчеле стресу из кошнице је још једна новина. Баш су се избезобразили. Поздрав свима.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #5 poslato: Januar 15, 2011, 21:04:10 »
Još jedan frapantan slučaj, da se nekom drugom ne desi isto.
Aco Tomanović, mladi užički pčelar (pčelari sa oko 100 pčelinjih zajednica), nudio da proda med. Javi mu se kupac iz Novog Pazara. Dogovore se oko cene, vrste pakovanja, količine i svih drugih uslova. Dogovor je bio da dotera tonu meda livadskog spakovanog u tegle i kartonske kutije i da dotera pred određen kafić u Novom Pazaru, gde će se naći. Aco tako postupi, spakuje med, zakupi kombi i dođe na zakazano mesto. Ispred kafića ga sačekaju trojica momaka. "Pazarci" predlože da sednu u kafić te da u prezmu med i plate ga. Med su preterivali u Foxwagen cediju po 300 kg. jedan je ostao sa Acom i vozačem a druga dvojica terali turu po turu meda. Kad su trebali da dođu za zadnjih 100 kg. više ih nije bilo. Momak koji je sedeo sa njima rekao je da ih ne poznaje i da se slučajno zadesio tu. Milicija je došla obavila posao, sačinila zaposnik i usput ih "utešila" rečima dobro ste prošli mogli su vas još teško pretući da ne kažemo nešto gore. Od tada ima oko tri godine. Vinovnici nisu nađeni a Aco je ostao bez velikog dela plodova svog rada. I danas oseća gorak ukus nepravde.
Pozdrav svim forumašima.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #6 poslato: Mart 11, 2011, 21:25:57 »
Da ukrade kompletan nastavak sa svim unutra pa neka ga goni i sam djavo a da ima hrabrosti da ostavi prazan nastavak e tu ide dobra ( igranka na ledjima ) češagija , kod nas u Brckom , posto opstina daje podsticaj na pcelarstvo ( po drustvu 20 km ) , drustva dovoze sa svih strana ,tuzla gradacac srebrenik zivinice po par stotina drustava i pcelari drustva ostave na njivi , pcele niko ne dira , niti iko zna cije su . pozdrav ...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #7 poslato: Maj 12, 2011, 10:48:04 »
Postovanje svima,zao mi je za sva ova losa iskustva,ali za utehu neko to od gore vidi sve,sto rece Djole Balasevic.....pre ili kasnije,dobice svi ti lopovi svoje....
Nazalost ja imam lose iskustvo takodje.leto 2009 oterao sam samo 4 DB 10 drustva na lipu u dolinu Peka,oblast Debelog Luga.Nazalost ukradene su mi 3 kompletne DB 10 kosnice,sa 1 polunastavkom,jaka drustva,a unele po 15tak kg po mojoj proceni na lipi,plus 5 do 6 kg ostavljen bagrem u plodistima....nisam do sada uspeo da nadjem ,mislim da je neko od lokalnih....Pozdrav svima,Aca

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #8 poslato: Maj 13, 2011, 10:01:26 »
Mladom kolegi početniku prošle godine ukrali LR košnicu sa pčelama, a posle nekoliko dana vratili praznu košnicu na isto mesto odakle su je uzeli. I to se dešava.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Krađa pčela i pčelinjih zajednica na paši
« Odgovor #9 poslato: Jul 20, 2011, 11:54:14 »
Moji prijatelji sa Fruske Gore,pcelari,Bane i Slavko kazu da je tamo  bilo puno kradja ove godine na lipi i da je dosta pcelara imalo prilicno stete.Pitanje je kako se moze stati na put tim bitangama?Ima li ikakvih ideja  i sta bi se moglo preduzeti?