Autor Tema: Rani uzgoj matica  (Pročitano 87738 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #90 poslato: April 19, 2017, 21:14:51 »
Ček ček da se razumemo...

ovako ide postupak kada se izvrsi prepakivanje ramova sa leglom i postavljanje maticne resetke (nekih 7 dana pre presadjivanja)  a 24h pre presadjivanja postupak je sledeci u gornji nastavak u sredini se postavlja ram sa pocecima maticnjaka na poliranje izmedju nastavaka se postavlja  ( maticna resetka treba da ima falcom za lim ili se improvizuje sa najlonom ) tj uvlaci se lim i time se vrsi odvajanje nastavaka kada smo to uradili (a moze i pre ) podnjacu okrecemo za 180 stepeni a ne nastavak tako da pcele izlaze sa zadnje strane a vracaju se napred posto nema ulaza na dnu kosnice one ce pronaci ulaz na maticnoj resetci i sve ce se vratiti u gornji nastavak gde ce vidno postati velika guzva sutra dan se dolazi na pčelinjak vadi se ram sa pocecima maticnjaka presadjuju larve i ram se vraca ponovo na mesto do sada (24h je proslo) pčele su osetile da su bez matice posto nisu imale mladog legla odmah prihvataju dodate larve i obilno ih pune mlecom jer unosa ima jer sve izletnice se vracaju u gornji nastavak to je sada STARTER sve ostavljamo tako i na pčelinjak se vracamo sutra dan tj posle 24h vadimo lim iz maticne resetke a leto na pšodnjaci zatvaramo sundjerom tako da pčele iz donjeg nastavka koriste sada leto na maticnoj resetci a pcele ce sada da cirkulisu u oba nastavka preko maticne resetke i leta na njoj i time iz startera prelazimo u BILDER mozemo izvrsiti i proveru prijema matičnjaka a bolje je ostaviti tako narednih 5-6 dana i onda proveriti koliko ima zatvorenih maticnjaka da bismo planirali broj oplodnjaka...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #91 poslato: April 19, 2017, 21:18:40 »
Citat
Ne nemora se spustati za visinu nastavka. Pcele ce ti vrlo brzo naci ulaz.
Prvo ce normalno krenuti na dolje no dok njih par nađe gornji otvor sve ce se iznormalizirat.

Hvala tomislave.

Citat
Mozes tu metodu koristit dobra je al ti je lakse u treci nastavak sa medistem ostavit ram sa licinkama, dok je istovremeno matica ogranicena na prvom nastavku sa MR.

Ovdje te nisam baš razumio pa ako možeš malo pojasniti.
Ako dobro shvatam ram sa mladim leglom u treći nastavak kako bi pčele povukle prisilne matičnjake na njemu ili je nešto drugo ideja?

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #92 poslato: April 19, 2017, 21:28:03 »
Ovo sto je Tomislav naveo se desava kod Demaniranja drustva kod LR ili RV ( kod nastavljaca) tj kada maticu odvojimo u prvi nastavak pčele u trecem nastavku ne osecaju prisustvo matice i povlace maticnjake prisilne zato kod vrsenja demaniranja treba posle 5-6 dana proveriti gornje nastavke i porusiti prisilne maticnjake ...ako zelis matice da proizvedes onda dodas presadjene larve a bolja varijanta je dodati ZREO matičnjak tj odraditi PELETOV sistem...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #93 poslato: April 19, 2017, 21:37:56 »
Citat
Ček ček da se razumemo...

ovako ide postupak kada se izvrsi prepakivanje ramova sa leglom i postavljanje maticne resetke (nekih 7 dana pre presadjivanja)  a 24h pre presadjivanja postupak je sledeci u gornji nastavak u sredini se postavlja ram sa pocecima maticnjaka na poliranje izmedju nastavaka se postavlja  ( maticna resetka treba da ima falcom za lim ili se improvizuje sa najlonom ) tj uvlaci se lim i time se vrsi odvajanje nastavaka kada smo to uradili (a moze i pre ) podnjacu okrecemo za 180 stepeni a ne nastavak tako da pcele izlaze sa zadnje strane a vracaju se napred posto nema ulaza na dnu kosnice one ce pronaci ulaz na maticnoj resetci i sve ce se vratiti u gornji nastavak gde ce vidno postati velika guzva sutra dan se dolazi na pčelinjak vadi se ram sa pocecima maticnjaka presadjuju larve i ram se vraca ponovo na mesto do sada (24h je proslo) pčele su osetile da su bez matice posto nisu imale mladog legla odmah prihvataju dodate larve i obilno ih pune mlecom jer unosa ima jer sve izletnice se vracaju u gornji nastavak to je sada STARTER sve ostavljamo tako i na pčelinjak se vracamo sutra dan tj posle 24h vadimo lim iz maticne resetke a leto na pšodnjaci zatvaramo sundjerom tako da pčele iz donjeg nastavka koriste sada leto na maticnoj resetci a pcele ce sada da cirkulisu u oba nastavka preko maticne resetke i leta na njoj i time iz startera prelazimo u BILDER mozemo izvrsiti i proveru prijema matičnjaka a bolje je ostaviti tako narednih 5-6 dana i onda proveriti koliko ima zatvorenih maticnjaka da bismo planirali broj oplodnjaka...

Miloše ja sam čitajući o ovoj metodi našao da se prvobitno prilikom preslagivanja košnice leto na MR okreće nazad tako da kada se komplet košnica zarotira za 180 stepeni ono dođe naprijed a donje leto na podnjači nazad.
Moguće da se radi o varijaciji iste metode.
Nemam iskustvo ali po meni je možda manje bolno za PZ zarotirati kompletnu košnicu jer ako se ispod nje nalazi neka daska ili slično to ne zahtjeva otvaranje i tumbanje košnice a samim tim ni veliko uznemiravanje društva koje nam treba njegovati matičnjake.
Opet možda griješim u zaključivanju.

Hvala svakako na učešću.  ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #94 poslato: April 19, 2017, 21:48:23 »
Nižem više postova zaredom ali tako je preglednije...

Citat
Ovo sto je Tomislav naveo se desava kod Demaniranja drustva kod LR ili RV ( kod nastavljaca) tj kada maticu odvojimo u prvi nastavak pčele u trecem nastavku ne osecaju prisustvo matice i povlace maticnjake prisilne zato kod vrsenja demaniranja treba posle 5-6 dana proveriti gornje nastavke i porusiti prisilne maticnjake ...ako zelis matice da proizvedes onda dodas presadjene larve a bolja varijanta je dodati ZREO matičnjak tj odraditi PELETOV sistem...

Tako sam i mislio. To jeste manje komplokovano i brzo se dobiju matičnjaci ali ako već proizvodimo matice za sebe možda prisilni i nisu najbolje rješenje osim ako je to jedini način.
Prema navodima novozelandskom metodom se dobiju matice u rangu sa maticama iz tihe smjene koje bi trebalo da su kvalitetnije od prisilnih.
I mnogi komercijalni proizvođači matica navodno koriste ovaj metod (misli se na novozelandski) tako da...

Ovo vrijeme nas je sve otjeralo sa pčelinjaka pa malo teoretišemo ali neka nije to loše.  ;)

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #95 poslato: April 19, 2017, 21:52:05 »
Nema na čemu drug...varijacija ima koliko hoćes ja ti ovo izneo samo iz svog iskustva :) i iskustva Proizvodjača matica kome sam odradio onaj inkubator za Matičnjake ...

Čujemo se preko VIBERA za detalje...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #96 poslato: April 19, 2017, 22:02:26 »
Milos sto je napisao za moj txt to sam mislio.
Samo bi dodao da sam ja sasvim zadovoljan sa svojim prisilnim maticama koje su do sad dale od 3 do 4 RV nastavka pcele. Steta sto imamo ovo vrijeme. A nis bit ce mesa za nukleuse.
Inace kad mi se za 2-10 maticnjaka brine 2 i vise nastavka pcela sa dosta perge u kosnicama ne brinem puno za kvalitet.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #97 poslato: April 19, 2017, 22:31:00 »
Citat
Čujemo se preko VIBERA za detalje...

OK Miloše... ;)

Citat
Milos sto je napisao za moj txt to sam mislio.
Samo bi dodao da sam ja sasvim zadovoljan sa svojim prisilnim maticama koje su do sad dale od 3 do 4 RV nastavka pcele. Steta sto imamo ovo vrijeme. A nis bit ce mesa za nukleuse.
Inace kad mi se za 2-10 maticnjaka brine 2 i vise nastavka pcela sa dosta perge u kosnicama ne brinem puno za kvalitet.

Slažem se sa tobom Tomislave. Cijenim svačije mišljenje a naročito iskustvo.
Ja sam neko ko pokušava da shvati šta je optimum između dobrog i lakog.
S obzirom da ja oko mene imam samo pčelare koji vjeruju isključivo u roj sa grane i otvaraju košnice samo kad treba vrcati med ako ga ima, a na pčelinjaku nemaju niti jednu MR, jedini način da dođem do saznanja ljudi koji imaju iskustva je ovako preko foruma.

Za ljude koji pčelare decenijama sa ubjeđenjem da u košnicu ne treba čačkati da se nešto ne pokvari, čak i elementarne stvari u pčelarstvu će biti vječita enigma.

E pa ja ću da čačkam pa taman i pokvario. :)
Na kraju sve što sam u životu naučio plod je moje radoznalosti i ničeg drugog. Da sam katkad i pokvario jesam ali sam i naučio. Pri tome ne misli na pčelarstvo jer tu tek treba da učim i naučim. :)


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #98 poslato: April 19, 2017, 22:42:20 »
Na ovoj stranici je ilustrovan i opisan novozelandski metod po fazama pa neka se nađe ovdje u temi kad smo već pisali o njemu.
http://website.lineone.net/~dave.cushman/method2.html
Stranica je na engleskom jeziku.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #99 poslato: April 19, 2017, 22:52:33 »
A kako ces nauciti radit sa pcelama ako ju ne otvaras. Pa nisi vidoviti Milan  ;D
Jos jednom puno srece i uspjeha zelim.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #100 poslato: April 23, 2017, 14:11:53 »
Strpljiv sam ja!
Nije problem cekat za odgovor.
Voju cekam još uvijek ali on je puno zaposlen.


Znao sam da na istom pčelinjaku se trutovi mjesaju tj iz prve kosnice znaju da uđu u desetu itd.
Zanima me da li sam dobro shvatio. Da li vi tvrdite da cak iz tuđeg pčelinjaka imamo u košnici trutova.
Svako dobro. Pozz!!


Не знам Томо на које питање очекујеш одговор?
Пуно тога је написано а немам времена да све теме прелиставам и читам. Форум је заиста обиман а нисам био на форуму око месец дана.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #101 poslato: April 23, 2017, 14:17:54 »
Pitanje je u temi zazimljavanje RV. radi se o polozaju klupka.
Nama nikakve zamjerke za izbivanje sa foruma. Sve je opravdano.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #102 poslato: April 23, 2017, 14:45:30 »
Немој избацивање помињати, али ако треба добровољно пристајем да ме избаците на један месец дана...  :D

Сад ћу да потражим. Поздрав..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #103 poslato: April 23, 2017, 15:41:04 »
Ma joj mislio sam na izbivanje to jest nedolazak na forum u nekom periodu,
A nisam mislio na izbacivanje koje nikako ne bi bilo dobro.
Ajme meni Vojo!! Ma kakvo izbacivanje!
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #104 poslato: April 23, 2017, 22:08:40 »
Nažalost kako sam se i nadao zbog jako nepovoljnog vremena od 30 larvica u odgajivačko društvu zatvorile su samo 11 matičnjaka. Sutra stavljam novu turu Jentera koja bi trebala doći taman usred bagremove paše. Od ovih 11 matičnjaka ću 4 iskoristiti za RV i ostale za LR. Mislio sam razbucati ovu jednu RV koja sada ima 10ak okvira legla na 5 društava s tim da ću 4 dodati zrele matičnjake. Koliko je pametno sve ostaviti u baznom pčelinjaku, bojim se svugdje ostavljati košnice lopova je na sve strane