Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174206 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #225 poslato: Novembar 11, 2016, 23:42:20 »
Da se zakljuciti da se letnje tretiranje sa vodenim rastvorom OK koncetracije 0,5%najefikasnije  protiv varoe ,a najmanju stetu cini pcelama ,a da se sa dodatkom secera u rastvoru povecava mnogo smrtnost pcela .

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #226 poslato: Novembar 11, 2016, 23:53:20 »
Da, ali ima veze sa vremenom i načinom tretiranja...


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #227 poslato: Novembar 12, 2016, 00:13:23 »
Borise,
ništa ne tvrdim i ne prejudiciram, jer jako malo znam.
Samo prenosim rezultate istraživaja, koji nisu dostupni prosečnom pčelaru i čoveku...  :)

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #228 poslato: Novembar 12, 2016, 08:03:26 »
Da pojasnimo ovaj rad čije smo zaključke izneli...eksperiment je izvršen tako što su u različit rastvor OK potapane pčele (tri košnice) prikupljene sa ramova i stavljene u mrežasti kavez, a na 4 košnice pčele na ramovima bez legla su prskane rastvorom (kao što se prskaju nozevojom) . Nakon toga su prebrojane opale varoe i uginule pčele....

Van mreže ivan ljujic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zlatibor
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #229 poslato: Novembar 12, 2016, 10:50:58 »
evo ja istretirah prele, zbog ne znanja, i losih saveta, sad sam pcelar sa deset praznih kosnica. sve sam uradio kako treba osim kolicine, pazite sa dozerima, mogu biti losi kao moj. sad mi ostaje da ocistim kosnice itna prolece opet iz pocetka...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #230 poslato: Novembar 12, 2016, 11:05:14 »
Ne bih rekao da sva ova prica ima neke veze sa varoom bas bas ...

Ja tri godine tretiram samo oksalnom u novembru ili decembru i za sad je ok. Mislio sam da je tako zbog izolovanosti pcelinjaka ali nisam racunao mozda neko bolje zna - ako mi ostane i 5 varoa posle novembarskog tretmana koliko bi trebalo da ih bude u kosnici sledeceg novembra? a nicim ne tretirati uopste...

Bice da je svaki lek i otrov u zavisnosti kako ga koristite. Sacekacemo i sledece prolece pa videti sta se desava...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #231 poslato: Novembar 12, 2016, 14:20:34 »
Kontejner sa kasetnim kosnicama  danas zavrsen tretiranjem ok  i to sa 70gr kiseline na 1 litar +1kg secera .

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #232 poslato: Novembar 12, 2016, 17:35:40 »
Ne bih rekao da sva ova prica ima neke veze sa varoom bas bas ...

Ja tri godine tretiram samo oksalnom u novembru ili decembru i za sad je ok. Mislio sam da je tako zbog izolovanosti pcelinjaka ali nisam racunao mozda neko bolje zna - ako mi ostane i 5 varoa posle novembarskog tretmana koliko bi trebalo da ih bude u kosnici sledeceg novembra? a nicim ne tretirati uopste...

Bice da je svaki lek i otrov u zavisnosti kako ga koristite. Sacekacemo i sledece prolece pa videti sta se desava...

ipak mislim da je samo novembarski tretman veliki rizik...trebalo bi još nešto, pre nego što se zazime...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #233 poslato: Novembar 12, 2016, 18:46:35 »
Na sajtu gde prodaju top za dimljenje Varomor ima koncetracija OK za tretiranje topom u alkoholu.
15gr OK +10 timol+100ml 96%alkohol=120ml .Dovoljno za 30-50 drustava .

http://www.ebay.com/itm/VAROMOR-ORIGINAL-Device-for-smoking-bees-in-varroa-Fumigator-acid-Vaporizer-/252228202311

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-VAROMOR-SMOKE-CANNON-device-for-smoking-bees-in-varroa-Fumigator-/231878197116

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #234 poslato: Novembar 12, 2016, 18:59:10 »
Sinisa,mislim da je to dobar odnos,znaci 70 g u nekih 1,6 l sirupa...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #235 poslato: Novembar 12, 2016, 21:30:39 »
Rizicno ne rizicno to je sto je ... krajem novembra ili pocetkom decembra cu odraditi oksalnu i cekamo prolece...


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #236 poslato: Novembar 12, 2016, 23:53:52 »
Nenade, rezultati koje si dao su krajnje diskutabilni jer su eksperimenti izvođeni na krajnje drugačije načine tretiranja pčela ( potapanje pčela u rastvor i prskanje pčela na saću, tj ramovima) od onih koji se primenjuju kod nas (nakapavanje i sublimacija)..
inače ceo rad se može pročitati na

https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00892065/document
Hmmm, dobro je da si dao link ka celom dokumentu, kad ja već nisam...
Naime, ja jesam dao link prema tabeli vezanoj za potapanje pčela. Dalje u tekstu se vidi i drugi način tretiranja - "spraying". I rezultati vezani za prskanje, rekao bih, uopšte se bitno ne razlikuju od onih sa potapanjem. Naročito ne po koncentraciji za maksimalnu smrtnost varoe i minimalno uginuće pčela.
A pominje se i nakapavanje, te njegove dobre osobine ( brzina u radu i neremećenje klubeta ), kao i loše ( nenakapljavanje svih pčela, samo jedan tretman )
Sinišin zaključak ( valjda zato što je stručan ) mi izgleda sasvim ispravan. šećer je taj, koji doprinosi većoj smrtnosti pčela u oba načina tretiranja. U tekstu vele zbog dužeg zadržavanja na telu pčela. Ako još ima i lizanja slatko - kiselog sirupa, onda se i preživelima vek skraćuje.

Autori navode da su u nekim drugim eksperimentima prikazane tolerancije pčela i na veće koncentracije ( do 4,6 % ), ali uvek možemo postaviti pitanje - čemu, ako već i 0,5 % "skida" varou u izuzetno visokom procentu.
I šta još izgleda važno? Ljudi su sprejisali pčele po nekoliko puta i nisu ih pobili. Hajde nek se neko odvaži da koncentracijom OK od 3,5% u šećernom sirupu zalije pčele dvaput  u roku od nedelju dana.
A kolega Ivan je samo uduplirao dozu i
Citat
evo ja istretirah pčele, zbog neznanja, i losih saveta, sad sam pcelar sa deset praznih kosnica.

I nema veze sa vremenom. Autori obezbedjuju da u vreme tretmana nema legla. I jasno kažu da bi u centralnoj Evropi period tretiranja mogao biti novembar ili decembar.

Van mreže Petkoski Ilija

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s.Manastir - Mariovo opstina Prilep 580 m. n.v.
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #237 poslato: Decembar 06, 2016, 19:34:34 »
Погледајте овај кратки снимак .Дали је неко погледао овај начин примене Оксалне киселине.Ово је лепо да се види.
https://www.youtube.com/watch?v=HLIMKS28rxI
Молим за коментаре и искуства о овом начину  третирања са оксалном.

 

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #238 poslato: Decembar 16, 2016, 15:41:21 »
Lepo samo ni nije jasno ako ima 200 kosnica koliko mu vremena treba da sve odradi?
Nakapavanjem manje OK isparava  sa prskanjem kapi su mnogo sitnije i isparavanje je vece ,a kako se pojavljuju podaci  o smrtnosti pcelara u Madjarskoj i kod nas posle upotrebe OK isparivacima  moze se skrenuti paznja pcelarima koji prskaju pcele  da ipak nose maske .

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #239 poslato: Decembar 16, 2016, 18:29:07 »
Kolega Miroviću, od vas kao veterinara "očekujemo" da nas od takvih stvari sačuvate... :)

Videćemo kako ovaj Vojin Nozevoj deluje i da li može da nas poštedi upotrebe organskih kiselina, koje nikome dobro nisu donele. Samo se setimo dejstva oksalne na ljudski organizam i da se mravljom pčele medjusobno ubijaju...

A "kačio" sam one radove i ispitivanja o dejstvu organskih kiselina na digestivni trakt pčela.