Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74210 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #45 poslato: Decembar 21, 2016, 13:45:14 »





                      Да сам на твом месту пчеле не бих разројавао Пелетовим системом. Овај систем је добар за оне пчеларе који не могу стално да буду на пчелињаку - викенд пчеларе. Код тебе то није случај и друге методе су знатно боље.
                      Друга битна ствар је време када се Пелет спроводи. То је после а не пре багрема ( може се кренути и пре багрема али је нерентабилно ) . Употребио сам израз нерентабилно као благ али ћу употребити и други бесмислено. Зашто би пред најјачу пашу за коју спремаш друштво њега цепао пелетом . Тако би вештачки пред сам багрем изазивао ројење а суштина рационалног пчеларења је да се баш у то време спречава ројеви нагон и ројење. Уместо тога спреми друштва , искористи багрем а након тога можеш и пелет да радиш мада како рекох ја бих се пре определио за друге варијанте. Ако баш желиш да пробаш пелетов систем може се можда и другачије урадити.
                      Да сам на твом месту за бих урадио овако. Након багремове паше бих та четири друштва поделио на пола и тако дуплирао пчелињак. Купио 4.нове младе матице и додао у она 4.новоформирана друштва. То би отприлике било задње недеље маја , евентуално прве јуна. Након тога бих свих осам друштава помогао - сирупао да поново што пре ојачају ако у окружењу немаш солидне паше а знам да имаш па то може бити стимулативно сирупање сваки други дан по 300 грама сирупа 1 : 1. У тренутку када ти други наставак буде пун меда а то би у нормалној години био почетак сунцокретове паше урадиш Пелет на свих осим друштава. До краја јула би те нове матице добијене Пелетом требале да пронесу. Пчелињак би тако дуплирао још једном са 8. на 16. кошница. Када у горњем наставку матице почињу да затварају прво легло тај горњи наставак одвојиш и од њега формираш ново друштво. По потреби можеш га одмах појачати са рамом ,два најстаријег легла из плодишта на подњачи. Такав рој ће се довољно развити до зазимљавања.
                       Ако ти овако урађен Пелет не успе ниси ништа изгубио на снази било ког друштва. Нема ризика а добит може бити вишеструка . Ако ништа друго пробао си једну нову технику разројавања а да ли ћеш и наредних година да је користиш зависиће од искуства које си стекао. Поздрав.
                       
Ovo mi se sviđa, s druge strane, mogu i ramove sa jednodnevnim larvama, može li i jajašca?, da uzimam od društava čije su matice pokazale odlične rezultate do suncokreta i ubacejem u treći nastavak društvima koje razrojavam?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #46 poslato: Decembar 21, 2016, 18:24:51 »
Probao nenamerno Peletov sistem u junu bez problema sa samo jednom maticnom. Ali u julu i avgustu na silu na 20 kosnica nista samo kad ima obilje unosa a prevashodno polen bez problema RV idealna...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #47 poslato: Decembar 21, 2016, 19:04:46 »
Koliko sam razumeo, Rakovac predlaže da se pred suncokretovu pašu razrojava Pelet-ovim sistemom. U suncokretu ima i nektara i polena ako se ne varam?!
U očekivanju odgovara jedna mala digresija, treba spremiti dosta nastavaka za sledeću godinu, prema Goranu dva puta je moguće razrojavati jedno valjano društvo, odnosno i junski roj.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #48 poslato: Decembar 21, 2016, 19:30:25 »
Еди пријатељу,
мислим да би било корисно да прочиташ тему " како лако удесеторстручити пчелињак" где сам у 7 фаза појаснио детаље умножавања. Из ове теме научићеш много тога, мноштво појединости које нико није описивао а веома су корисне за младе пчеларе..

Ево ти теме: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=88.0

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #49 poslato: Decembar 21, 2016, 19:38:15 »
Edi, rode, ti na Babatovu imaš neophodne polenske paše, koliko ti duša želi, ako me sećanje ne vara.
A kad zapatiš RV, imaš ovde na forumu postupak, kako da od jednog društva u jednoj godini dobiješ 10.
Pored svih palamudjenja na jednom forumu, sećam se da je klega Milić Radoslav zasukao rukave i to uradio.
Čovek bio početnik, pa nije bio opterećen predrasudama, hahahaha.

Vojin recept: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=88.0

Moma je dao svoj predlog: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=384.0

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #50 poslato: Decembar 21, 2016, 20:13:05 »
Hvala, krećem sa čitanjem.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #51 poslato: Decembar 22, 2016, 18:07:18 »
Ljudi ako neko ima mogucnosti i treba to da uradi ali ako zeli samo da duplira npr sa pet na deset ili sa dvadeset na 30 i zameni neku maticu Peletov nacin je savrsen...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #52 poslato: Januar 16, 2017, 08:14:24 »
Moram opet da pitam. Naime krajem maja 2016.-te godine, tadašnji mentor i ja razrojavali smo društva: uzimali 3 do 4 rama zatvorenog legla sa pripadajućim pčelama, istresli sa rama još malo pčela dodali ram meda i prazan ram te nakon 6 sati dodali mlade matice u kavezu. Pa šta onda reći ćete? Evo šta mi nije jasno! Radili smo to stihijski, ad hoc... Koliko ramova legla treba da ostane u starom društvu, jer ih selimo na lipu? Koju konfiguraciju spremiti u roju (izvučeno saće, med, SO).
Drugo, Rakovac je napisao da Pelet-ov sistem možemo sprovesti pred suncokret. Da li i na rojevima, koje sirupam nakon razrojavanja da bi ojačali, da li ovi rojevi mogu da napune nastavak meda do tada, ako sam dobro razumeo Rakovca to je uslov za Pelet-a, pred suncokret?
Ako je tako trebaće mi matičnjaka :)
   
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #53 poslato: Januar 27, 2017, 10:30:06 »
Читам тако ову тему па ми се јави једна недоумица и непознаница...ако Пелетов систем разројавања користимо да би заменили стару матицу а ту исту матицу не тражимо да је физички уништимо него само скинемо матичну и спојимо сво легло.....матице ће се сукобити и једна ће изаћи као победница...Питам се да ли увек остаје млада матица или остаје матица за коју пчеле одлуче да је квалитетнија....Већ дуже време се то питам а нисам нашао ни у једној књизи..да ли увек млада матица убија ону старију или то зависи од других услова?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #54 poslato: Januar 27, 2017, 11:11:35 »
Citat
Posle toga možemo postupiti na jedan od tri načina:
    1.Nastaviti dvomatično pčelarenje;
    2.Gornji nastavak odvojiti kao posebno društvo;
    3.Staru maticu uništiti,leglo iz oba društva spojiti,a time smo izvršili i zamenu matice i dobili vrli jako društvo.

Zemo, sistem ne predvidja susret svekrve i snajke...  ;) :)

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #55 poslato: Januar 27, 2017, 13:59:37 »
Primetio sam da ne predviđa. Nego pitam ako slučajno ima onih koji ne bi da traže staru i da je nose na duši.... Da njima olakšam...  :P
Kod tihe smene kažu da jedno vreme obe matice nose a posle izvesnog vremena pčele uklupčaju staru ili je mlada ubije..... Tako sam se zamuslio da li i u ostalim situacijama prilikom njihovog susreta uvek mlada pobeđuje il pčele određuju koja će ostati. Nisam nigde našao da iko piše o tome......
Eto zemo, možda kod nas krene takmičenje u borbi matica, hahaha.... nisu valjda Mokrinčani najpametniji....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #56 poslato: Januar 27, 2017, 14:25:51 »
Mokrin je čudo.
Tucijada, guskijada...
Još odkako im je Brkljač sazidao hostel. Di će im kraj biti?
A i vi iz Kekende imate ludajadu.

Dajte bitke matica za južni Banat. :)

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #57 poslato: Januar 27, 2017, 14:40:54 »
Ajd' da si kazao za Bočar, mani južni Banat oni neka plovidu Dunavom... Nek'se vozaju čamcima, mi i onako imamo samo jamurine i kanale....

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #58 poslato: Januar 27, 2017, 15:24:23 »
Naum Bandzov tvrdi da 20 posto ostaju stare a 80 posto izaberu mladu, on je spajao u avgustu valjfa

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #59 poslato: Januar 27, 2017, 15:26:27 »
Nekad stara bolje radi od mlade... Mlade prvo pustiti da se pokažu onda im dati kuću na upravljanje