Autor Tema: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ  (Pročitano 74222 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 21, 2016, 08:51:38 »
Peletov sistem je pokušaj da se društvo ne roji da se dobije novi roj ili matica al da se ne okrnji snaga društva odnosno da se dobije isti meda. To je tačno što se prinosa tiče na vagi ali je za ceđenje znatno manje jer je najveći deo tog meda na ramovima gde je bilo ili je sad leglo pa nije za ceđenje. Lepo je opisano sa crtežom u zagrebačkoj knjizi "Pčelarstvo" od grupe autora na 309. strani
Hvala Miljko,
znam da sam negde to procitao, ali danima nisam mogao da se setim gde.
Po ovome sto si napisao ispada da dvomaticni sistem LR ne valja jer po pravilu imamo iznad maticne rsetke zatvoreno jeglo u medistu? Ili sam pogresno razumeo?

Pozdrav


                                                                                    Колега Браниславе ,


                       Ваше питање на овом месту у овој теми може да збуни оне који се први пут упознају са Пелетовим системом. Ево зашто . Пелетов систем није техника пчеларења већ један од начина разројавања , добијања младих матица или замене старих новим матицама. Он није везан за ЛР кошницу већ се може користити код свих кошница настављачица. Конфигурација наставака при овом систему је временски ограничена и траје док се млада матица у највишен наставку не изведе , оплоди и пронесе. Тај период траје од 15. до око 30. дана . У тренутку када пчеле почну да затварају легло младе матице цела прича је завршена . Тог тренутка је са Пелетовим системом готово и у том тренутку постојеће двоматично друштво треба одвојити на један од напред описаних начина.
                       Питање двоматичног пчеларења са било којом кошниоцом настављачицом дакле не треба повезивати ни мешати са Пелетовим системом добијања младих матица.
                       Иначе , систем није идеалан , има и бољих али је идеалан за оне који нису у могућности да редовно буду на пчелињаку. Обзиром да је моја ситуација таква ја сам га користио уназад неколико година и зато и пишем о њему. Поздрав.

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 21, 2016, 09:49:30 »
Peletov sistem je pokušaj da se društvo ne roji da se dobije novi roj ili matica al da se ne okrnji snaga društva odnosno da se dobije isti meda. To je tačno što se prinosa tiče na vagi ali je za ceđenje znatno manje jer je najveći deo tog meda na ramovima gde je bilo ili je sad leglo pa nije za ceđenje. Lepo je opisano sa crtežom u zagrebačkoj knjizi "Pčelarstvo" od grupe autora na 309. strani
Hvala Miljko,
znam da sam negde to procitao, ali danima nisam mogao da se setim gde.
Po ovome sto si napisao ispada da dvomaticni sistem LR ne valja jer po pravilu imamo iznad maticne rsetke zatvoreno jeglo u medistu? Ili sam pogresno razumeo?

Pozdrav


                                                                                    Колега Браниславе ,


                       Ваше питање на овом месту у овој теми може да збуни оне који се први пут упознају са Пелетовим системом. Ево зашто . Пелетов систем није техника пчеларења већ један од начина разројавања , добијања младих матица или замене старих новим матицама. Он није везан за ЛР кошницу већ се може користити код свих кошница настављачица. Конфигурација наставака при овом систему је временски ограничена и траје док се млада матица у највишен наставку не изведе , оплоди и пронесе. Тај период траје од 15. до око 30. дана . У тренутку када пчеле почну да затварају легло младе матице цела прича је завршена . Тог тренутка је са Пелетовим системом готово и у том тренутку постојеће двоматично друштво треба одвојити на један од напред описаних начина.
                       Питање двоматичног пчеларења са било којом кошниоцом настављачицом дакле не треба повезивати ни мешати са Пелетовим системом добијања младих матица.
                       Иначе , систем није идеалан , има и бољих али је идеалан за оне који нису у могућности да редовно буду на пчелињаку. Обзиром да је моја ситуација таква ја сам га користио уназад неколико година и зато и пишем о њему. Поздрав.

Kolega Gorane,
Nisam imao nameru da zbunim nikoga, nego sam usput pitao Miljka (ne Vas) za mišljenje koje je izneo.

Hvala

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 21, 2016, 10:18:18 »
Zorane, nama u Bačkoj nije problem to što hoćeš, samo nađi u okolini repicu i odseli RV na nju i posle pesma.
Ne moram ja da selim,uvek bude po neka manja tabla blizu u poljima..Nego Dragane nauci ti mene da pevam tu pesmu,tj. bezbolno razrojim..Jos ako imas koju sparenu maticu za prolece...

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 23, 2016, 18:19:57 »
Zorane, video sam da želiš da razrojiš, zato sam i rekao- na repicu. Repica je izuzetna za razvoj pčelinjih društava, samo ostavi RV u postojećoj konfiguraciji, nemoj ograničavati maticu i na repici će ti najverovatnije ući u rojevi nagon, možeš to još i pomoći pre repice stimulativnim prihranjivanjem. Za nas je željeno stanje rojevi nagon u repici. U to vreme pčele već zaposednu sva tri nastavka, i kad imaš zatvorene matičnjake odvojiš roj sa starom maticom putem Taranovljeve daske, njega smestiš u novu košnicu sa puno satnih osnova i nešto izgrađenog saća ako imaš, bitno je da mu ne daš ramove koji su puni meda, da bi mu aktivirao nagon samoodržanja, da roj počne odmah da radi (efekat roja) i možeš ga odneti na novo mesto u okviru postojećeg pčelinjaka ili ga ostaviti na starom, kako želiš. Kada se situacija u staroj košnici smiri, ostali su ti ramovi sa leglom i matičnjacima i pripadajuće pčele, to jednostavno razbiješ na nukleuse, ja imam petoramne nukleuse i pravim ih tako da ide ram bogat sa hranom, tri rama sa leglom gde imam i matičnjaka, i na kraju satna osnova. Pošto se radi o zatvorenim matičnjacima, za oko dve nedelje će nove matice proneti, to kontrolišem tako da samo bacim pogled na ram sa satnom osnovom i ako su pčele počele da ga grade, matica je sparena, nema potrebe da rovariš po nukleusu i tražiš novu maticu. Obeležavam je kad ima svoje zatvoreno leglo. Dalje ide razvoj nukleusa i oni će u suncokretu doneti sebi zimnicu. Ako nemaš nukleuse, onda onaj sadržaj stare košnice posle odvajanja roja, možeš da podeliš na RV nastavke koje ćeš staviti iznad novog roja, ali sa potpunom pregradom, ja to radim sa lezonitom na koji stavim okvir matične rešetke sa letom, da pčele i matica mogu izlaziti ali gledaj da bude samo 1-2 matičnjaka da se ne izroje. Ne znam da li imaš bagrema kod tebe, ali ako ga ima, onaj roj sa starom maticom će raditi odlično, pa se na to nadoveže malina i biće to odličan med. Samo da vreme posluži.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 23, 2016, 19:07:29 »
Hvala Dragane,ima bagrema prilicno,zato bi radio pre bagrema,nije mi med prioritet,nego uduplati postojece cetiri kosnice...

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #35 poslato: Novembar 30, 2016, 17:14:15 »
Gorane
Imao bih pitanje a mogu i ostali da se uključe.
Dali je pametno PELLETT-ov sistem raditi 10 dana prije bagrema da društva ne uđu u rojidbeni nagon i da im to ne padne na pamet.
U treći nastavak staviti svo zatvoreno leglo iz plodišta i ram otvorenog legla da društvo povuče matičnjake i kasnije ostaviti dva najbolja.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #36 poslato: Decembar 02, 2016, 11:36:50 »
Gorane
Imao bih pitanje a mogu i ostali da se uključe.
Dali je pametno PELLETT-ov sistem raditi 10 dana prije bagrema da društva ne uđu u rojidbeni nagon i da im to ne padne na pamet.
U treći nastavak staviti svo zatvoreno leglo iz plodišta i ram otvorenog legla da društvo povuče matičnjake i kasnije ostaviti dva najbolja.




Мислим да то није добро решење. Постављање кошнице настављачице по Пелету се врши по завршетку главне паше ( код нас багрема ) а не пре ове паше.
Нисам никада пробао да урадим ово што си Ти предложио. Но, хајдемо да заједно продискутујемо шта би ваљало очекивати у том случају.
РВ кошница се у том тренутку већ налази на три наставка. Матичне решетке нису постављене. Твој предлог је да препакујемо кошницу по Пелету и то и чинимо на следећи начин.
У првом наставку  остављамо матицу и она би требало да нормално ради и залеже јер има и више него довољно простора. Изнад овог наставка би ишла матична решетка па други медишни наставак у који би Ти вероватно ставио све рамове са медом које имаш у том тренутку и допунио наставак са празним изграђеним рамовима . Затим би ишла друга матична решетка па трећи наставак са летом у коме би било сво затворено легло и један рам отвореног. Ја сам овако схватио твоју замисао препаковања рамова у кошници. Исправи ме ако сам те погрешно схватио. Шта даље очекивати ?
Моје мишљење је да би у том трећем наставку пчеле на раму са отвореним леглом повукле матичњаке и то поприличан број. То није ништа друго него вештачко изазивање ројевог нагона ? Појава матичњака по правилу није узрок већ последица рајевог нагона. У овом случају нашом интервенцијом ми мењамо то правило и кошницу која се иначе не би ројила нашим радњама терамо да повуче матичњаке , односно терамо је у ројеви нагон. Матичњаци тако постају узрок а не поседица ројевог нагона. Какво би радно расположење пчелиње заједнице изазвала појава оволиких матичњака ? На дан почетка паше сви ови матичњаци би били затворени и тада би кошница морала да се отвори и како ти кажеш поруше сви матичњаци осим два најбоља које би оставили. До излегања младих матица из ова два матичњака би остало 6 - 7 дана. До њиховог спаривања и проношења паша ( багремова ) би била завршена.Из оног затвореног легла у трећем наставку би се излегле младе пчеле  неспремне за било који други посао осим за ројење. Ово би био  сценарио са сређивањем кошнице по Пелету пре главне паше. На крају паше би смо добили смо још једну младу матицу  али саму пашу не верујем да би пчеле искористиле. Присуство матичњака све ово време терао би пчеле да се спремају за ројење а не за унос нектара. Слаба вајда од целог посла. Значи џабе смо кречили .
Имало би ту још неких пропратних негативних појава и проблема али је и ово довољно. У сваком случају ја ово не бих радио.




 




Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #37 poslato: Decembar 02, 2016, 11:47:42 »
Gorane,ako iznad prvog nastavka sa maticom stavim plasticnu MR bez leta a iznad drugog ovu metalnu sa okvirom i letom na njemu,da li je to to ili treba jos nesto da nabavim,i na koju stranu okrecem to leto...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #38 poslato: Decembar 02, 2016, 11:55:58 »
Meni je i ovo zapalo za oko:
Citat
Изнад овог наставка би ишла матична решетка па други медишни наставак у који би Ти вероватно ставио све рамове са медом које имаш у том тренутку и допунио наставак са празним изграђеним рамовима .

Lično, ja bi pred veliku pašu izvrcao sve ramove sa medom, koje imam u tom trenutku, da mi ne "prljaju" bagrem i stavio ih u taj drugi nastavak, da ih očiste i pune, pune, pune...  ;D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #39 poslato: Decembar 02, 2016, 12:12:27 »
Meni je i ovo zapalo za oko:
Citat
Изнад овог наставка би ишла матична решетка па други медишни наставак у који би Ти вероватно ставио све рамове са медом које имаш у том тренутку и допунио наставак са празним изграђеним рамовима .

Lično, ja bi pred veliku pašu izvrcao sve ramove sa medom, koje imam u tom trenutku, da mi ne "prljaju" bagrem i stavio ih u taj drugi nastavak, da ih očiste i pune, pune, pune...  ;D


                         Време Ненаде , време. То није почетак паше већ 10.дана пре. Тада се не вади мед. Осим тога  багрема у оваквом случају не верујем да би нешто било па не би имале много тога ни да испрљају. А оно пуне , пуне , пуне ... можда неке друге године .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #40 poslato: Decembar 02, 2016, 12:17:02 »
Gorane,ako iznad prvog nastavka sa maticom stavim plasticnu MR bez leta a iznad drugog ovu metalnu sa okvirom i letom na njemu,da li je to to ili treba jos nesto da nabavim,i na koju stranu okrecem to leto...


                  То је то Зоране. Лето може на исту страну као и на подњачи али је боље да буде са стране ако може. Све је то писано у ранијим одговорима више пута исчитај целу тему систем је једноставан не треба филозофирати.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #41 poslato: Decembar 02, 2016, 12:37:04 »
Iscitao Gorane,ali ja forum dozivljavam kao dnevne novine,procitam i odlozim,tako i ovde uvek po neko pitanje o kome se vec pisalo,pa da malo i diskutujemo,najlaksi odgovor na pitanje je,ta i ta tema na toj i toj str. Svako dobro..

Kao kad sednemo da npr. jedemo rostilj koji ce Neso platiti,zbog rojeva, cutimo i kazemo. o tome smo vec diskutovali,predhodni put...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #42 poslato: Decembar 02, 2016, 14:36:31 »
Stigoh sa oksaliranja pčela...
Gorane, Sević bi sačekao dnevni unos od 1/2 kg pa izvršio totalno pražnjenje saća, dok mislim da bi se Cvitkovac složio sa mnom.
Ili nisam dobro zapisao...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #43 poslato: Decembar 02, 2016, 14:38:54 »
Citat
Kao kad sednemo da npr. jedemo rostilj koji ce Neso platiti,zbog rojeva, cutimo i kazemo. o tome smo vec diskutovali,predhodni put...
Misliš:Kao kad sednemo da npr. diskutujemo i kazemo:roštilj smo već jeli prošle godine... :P ;D

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: ПЕЛЕТОВ СИСТЕМ
« Odgovor #44 poslato: Decembar 02, 2016, 14:42:16 »
Hvala na iscrpnom odgovoru, 
Do or do not, there is no try!