Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60778 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #150 poslato: April 11, 2015, 13:33:28 »
U dva RV rama sam postavio isječeno izvučeno saće iz LR ramova i ubacio ih u LR košnicu tako što sam RV ramove vezao za LR ramove. Postavio sam ih između legla i meda, sa lijeve i desne strane legla svaki. Da li sam pogriješio jer sam danas provjerio i u njima je skoro u svim ćelijama 100% unos (nektar-š.s. i polen)?
 Da li sam ih trebao ubaciti između krajnjih ramova legla?
Nadam se da će neko od iskusnijih pčelara dati komentar!

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #151 poslato: April 11, 2015, 14:19:55 »
@ Zoran




Zavisi šta si hteo da postigneš tim postupkom. Ako si hteo da ti matica zalegne taj ubačeni RV ram (koji je ako sam dobro razumeo, već bio izgrađenog saća kojeg je samo trebalo pročvrstiti za ram) trebao si ga dodati tako da presečeš leglo(ili pronaći maticu pa taj ram staviti pored rama na kom se nalazi matica, recimo), ali nikako da dva prazna/dodata budu jedan do drugog. U svakom slučaju, da li će ga matica zaleć zavisi i koliko će ga brzo kućne pčele pričvrstiti i pripremiti za zaleganje (jačina društva...)

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #152 poslato: April 11, 2015, 16:18:40 »
..i zavisi kakvo si saće posekao....nije dovoljno da bude samo izvučeno, nego da bude izvučeno za leglo...da bi ih matica zanela..pozzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #153 poslato: April 11, 2015, 20:32:26 »
Postavio sam ih između legla i meda, sa lijeve i desne strane legla svaki.
Između legla i meda...jedan sa lijeve strane, a drugi sa desne strane legla...
Saće je staro iz koga je izašlo nekoliko generacija...
Dakle, trebao sam ubaciti između legla, a ne između legla i meda?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #154 poslato: April 11, 2015, 21:21:34 »
Postoje neke priče da se leglo ne preseca, ali koliko sam primetio svi to rade...Brže se izgradi osnova, samo treba paziti da se to ne uradi prerano, dok je društvo bez radne snage koja je potrebna da se izvuče SO ili uredi dodati ram...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #155 poslato: April 12, 2015, 22:32:38 »
Nije problem seći leglo, kada se dobro proceni daje to bezbedno. To je „mali“ problem za početnike.

I skusni pčelari ponekada malo preteraju, pa kada naiđe neplanirano zahlađenje (a zahlađenje ipak treba „planirati“ jer je uvek moguće u aprilu) na poletaljaka su izbačene lutke i uništen deo legla.

Zato je nekada bolje strpljen-spašen. Nije problem za par dana izgrađenom satnom osnovom seći leglo (tada već pristižu izležene pčele i "seče" se bezbednije). Neće još rojevi nagon.

Ne treba zaboraviti da je pri manjim zalihama hrane proširenje legla još veće uvećanje potrošnje hrane.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Branko M. Marković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Krupnja - N.V. 320m.
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #156 poslato: April 16, 2015, 22:58:05 »
У доњем телу сам имао 6 рамова са леглом и решио сам да пресечем легло у центру са лепо изграђеним саћем из кога су се пчеле већ легле, и после 4 дана ми је било јасно да су у ствари пчеле те које су одлучиле да ПРЕСЕКУ легло,тако што су тај додати рам у потпуности набиле пергом.Можемо ми добро и да мислимо и да радимо,али увек постоји оно АЛИ...Ипак су оне господарице кошнице.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #157 poslato: April 23, 2015, 08:02:14 »
Pozdrav svima
Voleo bi da cujem kolegu Mladena Gajica iz Padove i njegovo iskustvo u vezi prebacivanja ramova sa pcelama iz DB u RV?
Milosav

Van mreže Mladen Gajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
  • sutra moze biti kasno . zato uradi danas.
  • Lokacija pčelinjaka: Italia PD
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #158 poslato: April 26, 2015, 07:30:29 »
Pozz Milosave i svima drugima ja sam to uradio drugacije nego kao sto sam planirao kada sam otisao da uzmem nukleus covek me pita kako cu da prebacim inace on je predsednik udruzenja ja fino kazem da cu da isecem kad on poce da se dere ja zelim dobro pcelarstvu jel si lud necu ti prodati ako ces tako raditi itd . I tako da sam uzeo sa sve kosnicom posle 3 dana dok je prebacio nukleu u kosnicu... Pozzdrav

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #159 poslato: Maj 07, 2015, 16:24:19 »
Lijep pozdrav
Prije dva dana,05.05. uselio sam dvije RV košnice sa prirodnim rojevima. Danas sam malo škicno unutra da vidim sa čime se bave.
U onoj gdje je navodno slabiji roj,zauzele četiri satne,dakle pet ulica. izvadio sam središnji ram koji je bio skoro cijel izgrađen. Maticu nisam tražio da ih puno ne zezam,ali rade.
Za razliku od ovog drugi roj se zbio ispod mreže u jedan kut i ni da mrdne,niti grade niti kartaju,samo zuje.
E sad zanima me zašto,dali nema matice? Sirup uzimaju oba dvije,doduše ova što gradi nešto malo više.
Lp,

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #160 poslato: Maj 08, 2015, 10:07:25 »
Lijep pozdrav
Prije dva dana,05.05. uselio sam dvije RV košnice sa prirodnim rojevima. Danas sam malo škicno unutra da vidim sa čime se bave.
U onoj gdje je navodno slabiji roj,zauzele četiri satne,dakle pet ulica. izvadio sam središnji ram koji je bio skoro cijel izgrađen. Maticu nisam tražio da ih puno ne zezam,ali rade.
Za razliku od ovog drugi roj se zbio ispod mreže u jedan kut i ni da mrdne,niti grade niti kartaju,samo zuje.
E sad zanima me zašto,dali nema matice? Sirup uzimaju oba dvije,doduše ova što gradi nešto malo više.
Lp,

Jesu li naseljene sa dva različita roja ili ...? Objasni kako si naselio.
Kad si već otvorio, trebao si i pregledati i utvrditi ima li matica, koliko ulica..., tako da ne nagađaš ni ti ni mi. Bojim se da nisi stresao prvi roj u tu bolju pa ti na grani ostalo pčela iz tog roja i ti ih stresao u drugu košnicu. Ako je tako bilo, naravno da nemaju maticu. Jer, da je rojčić i samo k'o šaka, on nevjerovatno gradi u odnosu na svoju snagu, zato stalno ponavljam da prirodnom roju, po svemu, nema ništa ravno.
Zasad, smanji leta na 1-2 cm da ne bi bilo grabeži.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #161 poslato: Maj 08, 2015, 10:59:25 »
Odvezao sam covjeku kosnice i on mi je stavio rojeve unutra. Inace po njegovom radi se o dva roja skinuta sa grane u razlicite dane. Neznam kako naci maticu u toj hrpi pcela sabitih u cosku. Leta su mi neka tri cm.
Idem veceras do njih pa cu vidjet sto rade. Ako nista pokusat cu otvoreno leglo od ove druge cim zanese, mozda vec je.
A deda od kojeg sam uzeo pcele rekao ako bude problem da ce mi uhvatiti drugi roj.
Hvala na odgovoru, i nek Vam je medna ova godina.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #162 poslato: Maj 08, 2015, 14:42:06 »
Odvezao sam covjeku kosnice i on mi je stavio rojeve unutra. Inace po njegovom radi se o dva roja skinuta sa grane u razlicite dane. Neznam kako naci maticu u toj hrpi pcela sabitih u cosku. Leta su mi neka tri cm.
Idem veceras do njih pa cu vidjet sto rade. Ako nista pokusat cu otvoreno leglo od ove druge cim zanese, mozda vec je.
A deda od kojeg sam uzeo pcele rekao ako bude problem da ce mi uhvatiti drugi roj.
Hvala na odgovoru, i nek Vam je medna ova godina.

Ako iz te bolje u slabiju ubaciš ram s leglom, provjeri za 3 dana. Ako na tom ramu povuku matičnjake, nemaju maticu, a ako ne povuku - matica je tu.
No, reci ti dedi neka riješi problem jer si ti platio rojeve, a ne belaj pa neka on to rješava.
Kako naći maticu u hrpi pčela? Pa, tako što pregledaš. Kad otvoriš košnicu, bezmatično društvo ne prestaje brujiti, pčele podignu zatkove i lepezaju krilima. Provjeri još jednom tu "hrpu" pčela, možda ipak grade saće, a možda je na dnu mrtva matica.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #163 poslato: Oktobar 20, 2017, 17:07:31 »
Iz price sa kolegama i na par tema na forumu se provlacilo pitanje o tome sta posle bagrema u vezi rojenja.... Mnogo kolega se slaze da je neminovan rojevi nagon i da moramo intervenisati.... E sada pitanje, za iskusnije. Posto ja imam suncokretovu pasu i necu da razrojavam , nego mi trebaju jaka drustva u suncokretu, sta rade....Da li redovno prevesavaju zatvoreno leglo i tako sprecavaju rojevi nagon..Znaci nemoguce je ako je ogranicimo na jedan nastavak da tako i ostane do septembra a da se ne izroji, samim tim i teorija da se radi samo nastavkom....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #164 poslato: Oktobar 20, 2017, 17:35:01 »
Ja mislim da se ne prevešavaju ramovi sa leglom zato da ne uđu u rojevi nagon već zato da bi se povećao broj pčela. Većina kolega koje rade sa Rodnom Vojom se slažu da je kritičan broj ramova sa leglom 13....ja pošto nemam Bagrem a društva mi krajem aprila doguraju na 12-13ramova legla u to vreme ograničim maticu u prvi nastavak... Tako sam radio predprošle godine i nisam prevešavao i ušle su mi vidno slabe u suncokret, nisu se rojile..... Prošle sam prevešavao po pet ramova sa starim leglom, nisu se rojile a bile su snažne u suncokretu........ Znači, moje je mišljenje da bi optimalno bilo kad bi mogli da držimi broj ramova sa leglom na neki 12-13 ramova sve do petnaestak dana pred suncokret, a to možema tako što prevešavamo potrebni broj ramova.....želim da napomenem da je to moje mišljenje, mišljenje početnika koji tek 4godine radi sa pčelama.. Imao sam društva koja sam ove godine ograničio i nisam im pregledao plodište, sami medište...... Znači ja mislim da se ne prevešava zbog rojevog nagona već zbog broja pčela kojim ćemo ući u suncokretovu pašu...... Voleo bi kad bi se Voja uključio i odgovorio nam na ovo tvoje pitanje, jer dosta je"zabušavao"sa pisanjem na ovom našem forumu.