Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341095 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #30 poslato: Februar 29, 2012, 11:36:46 »
Savo, nisam dobro pročitao, ti si napisao kristalisani šećer, a ja sam napisao med. Ako ćeš stavljati šećer, s tim se ne bih složio, ali odluka je tvoja.

Problem nukleusa je taj što se mora uskladiti odnos količine hrane i legla, a time i brojnosti zimskih pčela. Jednog će uvek nedostajati, ako se ne vodi računa. Zato je potrebno imati dva tela (jedno kao polunastavak). Nešto povoljnije je kod šestoramnog DB nukleusa. Ali je i za njega bolje imati jedno dodatno telo (šestoramni polunastavak).

Ne mogu videti sve, ali je na ovoj slici dovoljno i to što se vidi da na satonošama i foliji nema fleka. To pokazuje da je ovo malo društvance bolje zimovalo nego ono iz DB košnica (na sličicama koje sam postavio) iako je ono na prirodnom medu, bez trunke šećera (tvrdnja vlasnika). Sličice su detalji sa ovog video zapisa. Poučno, ali nije dobro pogrešno tumačiti (malo zaobilaziti istinu) onoga što se vidi na snimku, koji je postavio jedan „čika“  ;).Mora se pažljivo pratiti i „tonski“ deo, koji je malo u „neskladu“ sa slikom i flekama.

Inače, moj zaključak je kako se može videti kako se nije baš dobro zazimiti košnicu dubokih ramova sa relativno malo pčele na dva tela i udaljiti je od leta. Kada krene leglo, pčele refleksno teže da su bliže dotoku svežeg vazduha i na neki način se udalje od venaca sa medom. Rezultat su malo uneređeni ramovi.

Naravno, vredi pogledati jer „ima se šta videti i uporediti“, kako kaže „čika“ : :D. Ja bih to uporedio sa ovim slabašnim Savinim nukleusom, koji, iako nije nešto jak ni sa pčelom ni sa hranom, očigledno je bolje prezimio nego ovo sa video prikaza.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #31 poslato: Februar 29, 2012, 13:03:09 »
Ovaj petoramni Rodna voja nukleus rešio po svaku cenu da ovih dana završi sa
utroškom polovine postavljene pogače.
Dobiće još malo kristalisanog meda u komadu najlon hulahopke i to će mu biti dosta
do početka cvetanja prvih polenarice kada će dobiti još malo šećernog sirupa.
A za dalje mora sam da se snalazi.

Pozdrav iz Aleksicna

Kolega DraganePlanirao sam da ispod postojećeg ispražnjenog najlona od pogače, podmetnem kristalisani šećeru komadu čarape pripremljen u vidu tanke pogače.

Savo, nisam dobro pročitao, ti si napisao kristalisani šećer, a ja sam napisao med. Ako ćeš stavljati šećer, s tim se ne bih složio, ali odluka je tvoja.

Evo morao sam malo da sistematizujem moj mali propust.

NEMA GOVORA O KRISTALISANOM ŠEĆERU.
DOBILA JE ONA JUČE KRISTALISANI MED.

A evo je i danas posle snežnog jutra, otapanja tog snega koji je pao i pojavile su se
na svoj drugi pročistni let. Doduše dosta je hladno sa jakim severnim vetrom, ali će od
sutra biti više prilika za češće izlaske pčela iz košnica.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #32 poslato: Februar 29, 2012, 13:11:51 »
Kolega Dragane
Planirao sam da ispod postojećeg ispražnjenog najlona od pogače, podmetnem kristalisani šećer
u komadu čarape pripremljen u vidu tanke pogače.
Pozdrav iz Aleksinca

Pretpostavio sam da si u ovoj poruci pogrešio i napisao kristalisani šećer.

Usput i ja nisam dobro pročitao poruku već si napisao: ..."u vidu tanke pogače".
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #33 poslato: Februar 29, 2012, 13:22:34 »
Objasnili smo obojica radi ostalih na Forumu.
Posebno je interesantan taj detalj vezan za " tanku pogaču ".
Ja obično pročitam tekst pre nego ga pošaljem, ali se desi i propust.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #34 poslato: Mart 01, 2012, 19:28:18 »
Danas je bila povoljna prilika da pčele obave masovno pročistno izletanje iz  košnica.
Bilo je prilika i za ovakve slike.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #35 poslato: Mart 01, 2012, 20:16:09 »
I kod mene danas sunčan i topao dan sa dnevnom temperaturom od oko 11-12 stepeni kojeg su pčele iskoristile za pročisni izlet.

Konačno toplo vreme i povoljno za pročisni izlet pčela nakon više od 3 i po meseca.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #36 poslato: Mart 02, 2012, 21:54:07 »
I kod mene danas sunčan i topao dan sa dnevnom temperaturom od oko 11-12 stepeni kojeg su pčele iskoristile za pročisni izlet.

Konačno toplo vreme i povoljno za pročisni izlet pčela nakon više od 3 i po meseca.

Pozdrav svima..... 

Evo upravo sam pregledao svoje dopise u temi vremenska situacija gde sam naveo da su pčele 05. novembra imale toplo vreme i mogućnost dobrog pročisnog izleta.
Posle 52 dana to jest 02. januara oko 20% pčela po mojoj slobodnoj proceni izvršilo je pročisni izlet a zatim opet 23.januara naišlo je na kratko malo topline i još oko 20-30% pčela je izvršilo pročisni izlet.
Verovatno su se nadale da će to uraditi u narednim danima kad malo otopli ali na žalost nije došlo do otopljenja u mom kraju.

Nakon ukupno 116 dana 01. matra većina pčela iz košnica je konačno dočekala mogućnost da se isprazni.

Za ukupno 18 godina mog pčelarenja ovakvu  zimu nikada nisam doživeo.

Početkom januara sam nekim kolegama rekao da bi bilo korisno odvesti pčele iz našeg okruženja na neke osunčane strane Fruške Gore ili negde u Srem ili još južnije negde ispod Save samo radi pročisnog izleta.

Nisam mogao verovati da pčelinje zajednice posle izuzetno nepovoljne jeseni mogu još savladati ovakve nepovoljne uslove zimovanja.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #37 poslato: Mart 03, 2012, 22:13:39 »
Vojo teško je rečima opisati ovakvu zimu, Kod nas nije zabeležena sigurno do sada. Danas sam bio na pčelinjaku (prvi put posle prvog februara). Na moje oduševljenje sva su društva živa i živahna, nema gubitaka, pročisni let se obavlja "punom snagom" tako da se sneg u okolini pčelinjaka dobro žuti. Sa kolegom sam jedan deo prešao peške i sankama dovukao pogače do pčelinjaka. Dodao sam po pola pogače društvima, jer još nije izvesno kada će se sneg otopiti (i dalje je ogroman, preko pola metra dobro slegnutog). Rodnim Vojama sam prvi put dodao po pola pogače, jer su to ipak nukleusi (prošlogodišnji kasni rojevi) i presrećan sam da su uopšte preživeli. Sve u svemu predivan dan. Sledi par slika.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #38 poslato: Mart 03, 2012, 22:35:25 »
Danas prelep dan, doduse sa malo vetra, pcelice izletale obilato cak po neka donosila malo polena belog i zutog, otkud belog nisam otkrio, pre dve nedelje cisto preventivno pocetnicki stavio pogace preventivno, tri kosnice ni pipnule nisu a jedna RV koja je bila najjaca pojela celu pogacu, pa se pitam da li sad dodati jos jednu ili cekati malo lepse vreme pa malo sirupa, i zanima me koji bi bio razloga da samo jedna jede a ostale ne, pozdrav i medno

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #39 poslato: Mart 03, 2012, 22:48:08 »
Na mom pčelinjaku danas masa polena sva društva ok.Juče data pogača baš sa nekim zalihama hrane se nemogu pohvalit.Neznam dali bi bilo rano početi sa pomalo lekovitog sirupa.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #40 poslato: Mart 03, 2012, 22:48:33 »
Beli polen je od Mišjakinje koja procveta čim se sneg istopi, a ponekad je zatrpa procvetalu. Najviše je ima u vrtovima, raste kao korovska biljka, ali je značajna za pčele jer joj uvek daje nektar i polen, a naročito zimi, jer je jedna od retkih biljaka koje u ovo doba cvetaju. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #41 poslato: Mart 04, 2012, 01:42:32 »
Vojo teško je rečima opisati ovakvu zimu, Kod nas nije zabeležena sigurno do sada. Danas sam bio na pčelinjaku (prvi put posle prvog februara). Na moje oduševljenje sva su društva živa i živahna, nema gubitaka, pročisni let se obavlja "punom snagom" tako da se sneg u okolini pčelinjaka dobro žuti. Sa kolegom sam jedan deo prešao peške i sankama dovukao pogače do pčelinjaka. Dodao sam po pola pogače društvima, jer još nije izvesno kada će se sneg otopiti (i dalje je ogroman, preko pola metra dobro slegnutog). Rodnim Vojama sam prvi put dodao po pola pogače, jer su to ipak nukleusi (prošlogodišnji kasni rojevi) i presrećan sam da su uopšte preživeli. Sve u svemu predivan dan. Sledi par slika.
Radujem se ovakvim izveštajima.
Kolega Željko, dobro je što su se pčele očistile i stvorile mogućnost da normalno dočekaju proleće.
Koliko se sećam ti si imao i normalan pročisni izlet pčela tokom decembra i januara tako da im februarsko zahlađenje nije pričinilo neke štete osim malo povećane potrošnje hrane.

Nemoj da se brineš za RV prošlogodišnje nukleuze, oni odlično zimuju i tokom proleća imaju više nego odličan razvoj. Nadam se da ćeš to jasno prepoznati u narednom periodu.

Želim ti da što pre ugledaš zelenilo i unos polenovog praha na pčelinjaku.

Pozdrav iz Novog Miloševa.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #42 poslato: Mart 04, 2012, 11:37:03 »
Hvala Vojo na lepim rečima i željama. Pošto volim da tu i tamo fotografišem sada sam malo pogledao arhivu. Posle lepog novembarskog dana 30.11.2011 kada sam dodao oksalnu kiselinu, imam fotografije od 06.12. 2012 sa snegom već od 15 cm. Na Badnji dan je bila strašna mećava i od tada smo bukvalno "zakovani". Tako da pročisnog leta sigurno nije bilo do ovih dana. S obzirom na takvu sibirsku zimu ja sam zadovoljan, ali i dalje treba oprezan, jer se ovaj sneg neće lako otopiti.
Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #43 poslato: Mart 04, 2012, 23:51:51 »
Danas sam dodavao ramove sa medom pomoćmim društvima (koja služe za formiranje oplodnjaka). Potrošnja je bila prilično velika.
Uvlaka jednog društva koje sam na brzinu fotografisao govori da je bilo uvećane potrošnje i da se otklapanje i trošenje rezervi povećava. Treba uzeti u obzir da je bilo i nešto nepoklopljenog meda i ne treba samo posmatrati uvlake. To znači da je ono leglo koje je krenulo početkom januara i niske temperature doprinelo tome.

Pčele polako (ali sigurno) posećuju pojilicu.
Na jednoj od sličica je i neki japanski jorgovan. Koliko sam video, ceo dan su pčele na njemu i daje dosta polena. Probaćemo da ga „zapatimo“ :D.

Leska je prilično oštećena, nadam se da nešto slično neće biti sa ostalim „rastinjem“ koje nas zanima.

Ima unosa polena, nešto sa leske, a za ostalo se snalaze. Inače stabla kiparisa su „proključala“ od pčela (dok se ne pojavi nešto bolje).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #44 poslato: Mart 05, 2012, 06:53:05 »
Na jednoj od sličica je i neki japanski jorgovan. Koliko sam video, ceo dan su pčele na njemu i daje dosta polena. Probaćemo da ga „zapatimo“ :D .

Kolega Dragane

Pre neki dan sam na TV programu video ponudu saksija japanskog jorgovana po ceni od
200 dinara.
Možda je prilika da se kupovinom koje saksije našim suprugama, majkama, ćerkama i ostalim
damama može doći do početne kolekcije ove biljke i da se pokuša umnožavanje.

Pozdrav iz Aleksinca