Autor Tema: Decembar i radovi u decembru  (Pročitano 18540 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Decembar i radovi u decembru
« poslato: Decembar 22, 2010, 15:34:30 »
Poštovane kolega, danas je počela zima.
U najtoplijem delu dana kada se temperatura podigla na oko 12 stepeni po promenljivo oblačnom vremenu  pčele su izlazile na pročisni izlet.
Mislim da je ovu pogodnost u kratkom toplom vremenskom periodu uradilo samo deo pčela iz pčelinjih zajednica. Verovatno oko 20% pčela iz pčelinjih zajednica.
Nadam se da će i sutra biti još malo toplijeg vremena pa da će i ostali deo pčela izaći na pročisni izlet.

Posle prvih ledenih dana i niskih temperatura čak i do -16 stepeni krajem prošle sedmice neka postolja su pod uticajem snega i leda po malo pomerena sa svog prvobitnog polažaja.

Danas smo popravili postolja i košnice na njima ostavili zapravo malo iznivelisali tako da budu u položaju blago nagnutom ka napred.
Ovo da se na poletaljkama ne bi zadržavo sneg ili kiša a i radi samih krovova, da se na njima ne bi zadržavala voda.

Košnice nismo otvarali i osim pažljivog podizanja košnica-postolja prilikom nivelacije, ničim nismo uznemiravali pčelinje zajednice.

U decembru ako naiđe toplo vreme može se uraditi i tretman protiv varoe.
U ovom periodu i pri povoljnim temperaturama kad pčele izlaze iz košnica, može se koristiti Vojalek univerzal sa dimnim topom i za kratko vreme istretirati pčelinje zajednice. 

Kolege koji rade sa LR, DB, FR, pološkama i drugim dugoramnim košnicama, u ovom toplijem periodu mogu otvoriti košnice i pogledati položaj klubeta i prekontrolisati visinu mednog venca iznad klubeta.
U slučaju da je medni venac nizak može se otklopiti neki krajnji ram sa medom i dodati ga iznad pčelinjeg klubeta na odgovarajući način, a o tome mogu više da napišu kolege koji u tome imaju iskustva....
Ukoliko nema dovoljnih količina meda u krajnjim ramovima u košnici, može se u tom nepovoljnom slučaju dodati i pogača.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2010, 15:59:11 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #1 poslato: Decembar 23, 2010, 13:30:09 »
Danas sam uočio unos peludi u obe moje košnice koliko ih ukupno imam... još sutra javljaju ovako toplo vrijeme kod mene (10-12 stupnjeva) pa se nadam da ne bih trebalo da se nastavi sa unosom peludi poslije sutra.

Koliko ovakva situacija može utjecati na poticanje matice da lijeze jaja.. hvala unaprijed.

Netko zna reci da matica točno zna da koje je godišnje doba, no ja sam znao viđati na video clipovima da matica leže kad joj vrijeme nije.. lijep pozdrav i nadam se da nisam promašio temu.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #2 poslato: Decembar 23, 2010, 15:43:27 »
Pčele kad god nađu polen one ga unose u košnicu, ali to ne znači da imaju leglo. Ovakvo toplo vreme za ovo doba godine nije uobičajeno ali se događa ponekad. Matica i ako zaleže koje jaje to nije neka velika količina i pčelama neće biti teško da ih hrane. Ali već od N. godine, ako nije previše hladno matica počinje sa zaleganjem. Ja sam zadnjih godina krajem januara nalazio poklopljeno leglo veličine šake na jednom ili dva rama. Pozdrav.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #3 poslato: Decembar 23, 2010, 16:06:51 »
Hvala kolega Sveto.. onda nema puno razloga za brigu.. med i mir im je osiguran još ranije... lijep pozdrav.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Vesna Dinic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 29
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Vladicin Han
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #4 poslato: Decembar 27, 2010, 17:33:46 »
Od kojih biljaka potice polen koji pcele unose ovih dana?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #5 poslato: Decembar 27, 2010, 17:51:58 »
Pre petnaestak dana kada sam bio u selu, pčele su masovno izletale i mnoge su donosile polen, crveni je od mrtve koprive, a za svetložuti ne znam sa koje bi mogao biti biljke. Bilo je dosta cvetova bele rade  i maslačka, mada na maslačku nisam video pčele.Već u januaru počinje da cveta crnjuš, a njegov polen je svetlo braon boje. U naše udruženje u Užicu pre neki dan neko je doneo grančicu leske na kojoj su se rese otvorile što znači da su pčele mogle doneti polen sa ovih resa. U svakom vrtu ima korova (mišjakinja) kome ni mraz ne smeta, pa čim se sneg istopi ona počne da cveta plavim cvetićima, mada mi se čini da ona uvek cveta, pa često sneg zatrpa procvetale biljke. Verovatno da ima još biljaka koje u ovo doba daju polen. A vredne pčele ne mogu da odole pa ga stalno sakupljaju, čim im to dozvole vremenske prilike. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #6 poslato: Decembar 29, 2010, 22:55:40 »
Ove slike su napravljene 25. decembra 2009. godine kod jednog mog prijatelja koji ima dve DB-12 dvomatične. Nisam siguran odakle ovoliki žuti polen, ali mislim da je negde na osunčanoj strani bila dobro procvetala leska, pošto mi ovaj polen liči na polen leske. Tog dana uspeo sam da slikam pčelu na Mišjakinji u obližnjem vrtu. Evo nekoliko slika. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #7 poslato: Decembar 29, 2010, 23:07:53 »
Kolega Sveto,
da li tamo kod vas ima imele - poluparazitske biljke koja živi i raste na hrastu, topoli, vrbi...?
Ovde u Vojvodini, a pogotovu u Gornjem podunavlju ta biljka prva cveta. Potreban je samo jedan ili dva dana i počinje da cveta. Polen je svetle žuto-zelene boje.
U mom rodnom kraju (okolina Smedereva) ima je retko i to uglavnom na starim hrastovima.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #8 poslato: Decembar 29, 2010, 23:16:21 »
Ovde u Užicu i okolini nisam primetio ni jednu imelu. Nje puno ima u dolinama velikih reka. Ja sam je najviše video na topolama na obalama Save. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #9 poslato: Decembar 30, 2010, 09:08:31 »
Ova tema je inače pokrenuta relativno kasno ( 22.12.2010 ) dok je sam Forum otpočeo u prvoj dekati decembra. Tema pre svega treba da ukaže na poslove koji se moraju raditi na samom pče-linjaku, ali bi svakako mogli da unutar ove teme upoznamo jedni druge o poslovima koje pčelari
baš u zimskim mesecima trebaju raditi mimo radova na samom pčelinjaku. Tu pre svega mislim
na planiranje, pripremu novih košnica, ramova i ostalih sastavnih delova kosnica, reparacija
delova kosnica koji nisu na pčelinjaku i tako dalje.
To sve može da se piše i u novoj temi Poslovi pčelara u januaru, koju ću ovog časa otvoriti.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Decembar i radovi u decembru
« Odgovor #10 poslato: Decembar 30, 2010, 12:57:32 »
Kolega Savo, Jasno je meni o čemu trebamo da pišemo. Samo, pčele su ipak najvažnije, pa je lepo opisati i šta one ponekad rade u decembru. Nije normalno da se u decembru donosi polen u košnicu, ali dešava se. Pozdrav.