Autor Tema: ЗИМА 2016 / 2017 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 44506 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Juče sam se učlanio u Udruženje pčelara Starčevo. Usput, pomenuše da je nekome u južnom Banatu, od 60 PZ "nestalo" 58. Klasika - med je tu, a ni jedne jedine pčelice. Katastrofalan gubitak.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac





                Ако је веровати дугорочној временској прогнози ХМЗС ова зима би требало бити умерено хладна баш онаква како пчелама одговара. Прогноза у најкраћем каже :
                - децембар топлији и просечно влажан ,
                - јануар блажи и просечно влажан са умереним јутарњим мразевима током треће декаде ,
                - фебруар блажи и просечно влажан и
                - март топлији и просечно влажан.
               Овој сезонској прогнози не верујем превише јер је превише пута оманула. Најчешће користим прогнозе са голубарских сајтова јер су оне најпрецизније.
               Протеклог викенда сам обишао пчелињак и на блиц бацио поглед преко збегова чисто да видим да ли су све на броју и где се код које налази клубе. Стање је уредно , за сада је све у реду. Кошнице нисам отварао тако да узнемиравања није било. Ближи се полако време за третман оксалном крајем месеца . Храна и мир су им обезбеђени па се надамо најбољем.

Ako ovo bude tačno ostadosmo mi bez meda i u 2017.godini. Na osnovu višegodišnjeg posmatranja moj je zaključak da je tačna izreka "Kad je led tad je med". Posebno je interesantno da kad je februar topli mesec bagrem te godine slabo medi.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Ceo februar i mart pa i april su bili topli (ove godine) na dan kad sam trebao da odlucim da li selim na bagrem ili ne bilo je na planini 25 C, kamiondzija mi doneo granu bagrema u cvetu a ja gledam prognozu ceo mesec kisa hladno i po neki dan snega. Sutradan je pocela kisa uvece sneg i -4 C i tako svi znamo na dalje kako je bilo ...

Tako da je ova prognoza losa kako god da se okrene...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Сетите се 1999. Та година је била рекордна.посматрао сам пчеле на трећи Божић тј 9ог јануара... Доносиле су полен. Зима је била блага... Багрем родионкао никад.... Од четри кошнице које сам тада имао добио сам 135кг меда.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Сетите се 1999. Та година је била рекордна.посматрао сам пчеле на трећи Божић тј 9ог јануара... Доносиле су полен. Зима је била блага... Багрем родионкао никад.... Од четри кошнице које сам тада имао добио сам 135кг меда.
Ta godina je bila rekordna iako sam ja bio u ratu a pčele gledala moja žena na bazi mojih pisama. Ali tad je januar bio toao a februar nije. Ako je februar topao onda u bagremu krenu sokovi kroz stablo i kad posle zamrzne onda te godine bagrem slabije medi. To je zapažanje a ne tvrdnja možda i nije baš tako.
 

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
izgleda da kad dzenarika procveta u februaru onda bavrema nema, tako je bilo 2014, a i ove godine

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                                                                                               Вучји дани ,


                  Ако је не веровати званичним временским прогнозама , а мало ко им верује , окренимо се народној мудрости и традицији. Од протекле среде 16.новембра када је био празник Обнављање храма Светог великомученика Георгија - ЂУРЂИЦ па до четвртка 24.новембра наредне недеље када је празник Светог краља Стефана Дечанског - СВЕТИ МРАТА трају по народном веровању Вучји дани. По овим данима се може може предвидети каква ће бити наступајућа зима. Наиме , ако у овом периоду дани буду  ведри чека нас оштра зима са доста мраза. Ако пак у овом периоду дани буду магловити и тмурни  и зима ће бити таква , променљива и мутна.
                  Сам термин и веровање у " Вучје дане " потиче из паганских времена и хришћанство га је прихватило и прилагодило себи. У ова времена , пре хришћансва , код Словена се празновао  Дајбог за кога се веровало да од њега потичу сви Словени а посебно Срби. Дајбог се увек представљао са вуком па вероватно отуда и " Вучји дани ".
                  Поставља се и питање од куда за Стефана Дечанског назив Свети Мрата. Једно од најлогичнијих објашњења је следеће. У средњовековној Србији је живело доста Саса које је први као рударе почео да доводи краљ Милутин , отац Стефана Дечанског. Саси су у складу са својом вером у ово време прослављали Светог Мартина ( живео у 4.веку и био епископ у граду Туру ). Након канонизације краља Стефана Дечанског ( 14.век ) настао је овај необичан спој  старих паганских , православних и католичких веровања и обичаја и у народној традицији коју је временом прихватила и црква дођосмо до Светог Мрате ( српски начин изговора за Мартина ) кога данас поистовећујемо са Стефаном Дечанским. Зато се ови дани називају и " мратинци ".
                  Верује се да у ове дане ништа не треба давати из куће. Такође не треба ништа да се пере нити да се преде вуна ни раде ручни радови. Ових дана обућари и кројачи треба да одмарају. Заштитник вукова , Свети Мрата , прати како се ко понаша ових дана те онима који не поштују њега и његов празник преко зиме шаље вукове који по торовима праве штету.
                  Ако је по данашњем дану чека нас оштра и мразовита зима. Време ће показати коме је више за веровати - меторолозима или Светом Мрати.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Malo da pricamo ionako nesto zamrlo...

Razrojio sam vrlo kasno neka drustva a pet sest matica se sparilo na samom pocetku septembra - kako i gde nemam blagog pojma. Medjutim dve ili tri (da ne slazem) su na jedvite jade pronele po desetak dvadesetak celija i tako do kraja septembra - znaci skoro 25 dana one poloze jaja u tih dvadesetak celija ali izgleda da ih pcele odmah pociste jer ni jedno jaje ne dospe do stadijuma larve a kamo li da su zatvorile leglo.

E sad pisao sam o tome i mislio da su trutuse ili lazne matice (neko vreme nisam mogao da ih nadjem) pa sam rekao da su pronele ali nema nista od legla. Pcele su sve izasle u avgustu u tim rojevima ima ih dosta hrane ima ali izgleda da pcele jednostavno ne dozvoljavaju matici da zaleze normalno. Inace imam deo matica koje skoro stanu ili bas prestanu sa leglom vec krajem avgusta ili pocetkom septembra i jedna od ove dve je iz takve kosnice.

Pisem ovo samo onako nit sam zeljan da spajam nit cu obracati paznju na to do januara - te matice koje mi rano prestanu sa leglom pocnu krajem januara i vec pocetkom marta - do 8 - 9. marta imaju ogromno leglo.

Pratim situaciju a sledece otvaranje pocetkom decembra kad cu raditi oksalnu pa da vidim sta se desava i ima li pcela...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Gledajuci dugorocnu prognozu izgleda da od sledece nedelje zima ali sa malo snega i padavina temperature ispod prosecne. Mozda i bude sve ok...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Danas sam ugrabio vreme da odem do pčelinjaka ali jak vetar  (jugoistočni) iako je bilo toplo onemogućio je izlazak pčela. U svakom slučaju, za sada, sve su na broju. Ali daleko je proleće. Opet moram da pitam: da li da otvorim regulatore gornjeg leta na drugom nastavku LR zbog dotoka kiseonika. Prvo sam danas malo odškrinuo regulatore, pa posle zatvorio.
Ja sam tretirao društva u avgustu Herbastripom (tačnije stavio dve daščice) a posle u dva navrata dimio 4 puta Amitrazom. Nadam se da sam bar po tom pitanju miran, svakako ostaje i oksalna kiselina u decembru.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                    Јуче сам брзински погледао све кошнице јер је време то дозвољавало. Разлог отварања је био пре свега провера позиције клубета у кошницама и оцена општег стања. Задовољан сам виђеним. И поред доста јаког ветра пчеле су општиле са природом. Скоро све су доносиле полен прљаво жуте боје. Готово сам сигуран да је то од горушице коју имам у цвету на целој њиви у близини на око 25. ари. Више је него посећена пчелама . Појилица је била спорадично посећена па сам код пар јачих друштава проверио има ли случајно још увек легла. На срећу нема га нигде . Стање са храном је задовољавајуће. Клубе је код већине на 6.улица има пар јачих са 7. улица и пар слабијих на 4-5 улица. Опште стање је добро.
                    На два места се клубе формирало у страну па сам га заменом места крајњих рамова вратио у средину. Најслабијој са храном сам додао рам са медом . Димилицу нисам користио чак ни носио на пчелињак. Све су биле мирне мада их нисам узнемиравао јер је највећи број само поглеедан преко сатоноша. Оних пар код којих сам подизао по рам , два су такође биле мирне.Приметио сам да има медљике на крајњим рамовима. Ове године ју је доста било у мом крају. На појединим локацијама ( поред Велике Мораве ) то је била једина паша за врцање која је спасла сезону. Медила је у августу и сптембру и многи пчелари је нису могли сву изврцати тако да је остало доста ње и за зиму. Из разговора видим да су многи због тога забринути тако да свремена на време пар оваквих топлијих дана када пчеле могу изаћи на прочисни лет и није на одмет.
                    За недељу две третман оксалном и то би било све за ову годину. Поздрав .

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Edi, ja mislim da nemaš potrebe.Ponekad sneg zatrpa košnice, i pčele, i tako zatrpane nemaju problema sa količinom kiseonika, tj. troše ga zimi jako malo.Gorane, sa čega je medljika?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                         Морава је чудо. Крај обала су непроходни врбаци који личе на џунглу. Ту највише има врбе , тополе , киселог дрвета , бршљана али и свег осталог растиља . Нема чега нема. Има и пуно коровских биљака које због сталне влаге опстају и цветају и код најсушнијих година.
                         Шта је највише дало медљику ове године не знам тачно. Пријатељ код кога радим контејнер има пчелињак на самој обали. Ове године је врцао у августу по 15 - 20 килограма по кошници а половином септембра је скоро из сваке кошнице извадио још по 5 - 6 рамова медљике. Ни сам није могао да се начуди са толиким уносом. Пчелари ЛР кошницама. Каже да је по том питању ова година посебна. Све паше су омануле осим те задње на коју се раније никад није ни рачунало. Дакле , није то вероватно баш чиста медљика , има и ливаде у њој али преовладава медљика , густа и тешка ,  црна са преливом на црвенкасту . Није сваке године тако ове ју је ове било изузетно много.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje

Ja sam tretirao društva u avgustu Herbastripom (tačnije stavio dve daščice) a posle u dva navrata dimio 4 puta Amitrazom. Nadam se da sam bar po tom pitanju miran, svakako ostaje i oksalna kiselina u decembru.


                           Еди , након димљења " у два наврата по 4. пута Амитразом "  ја не бих био миран већ забринут. Амитраз је отров и то " бојни отров " забрањен за коришћење у већини земаља , мислим и код нас. Третирати данас пчеле Амитразом је исто као кад би смо човека болесног од грипа лечили " пуштањем крви " што је био универзални средњовековни лек.
                           Имам негде скениран текст о Амитразу па ћу га поставити чим га нађем. Погледај тему на овом форуму www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=220.0
                           Надам се да ћеш ово моје писање схватити као добронамерно ,јер оно то и јесте , и убудуће ту отровчину избацити из речника па самим тим и са пчелињака.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo

Ja sam tretirao društva u avgustu Herbastripom (tačnije stavio dve daščice) a posle u dva navrata dimio 4 puta Amitrazom. Nadam se da sam bar po tom pitanju miran, svakako ostaje i oksalna kiselina u decembru.


                           Еди , након димљења " у два наврата по 4. пута Амитразом "  ја не бих био миран већ забринут. Амитраз је отров и то " бојни отров " забрањен за коришћење у већини земаља , мислим и код нас. Третирати данас пчеле Амитразом је исто као кад би смо човека болесног од грипа лечили " пуштањем крви " што је био универзални средњовековни лек.
                           Имам негде скениран текст о Амитразу па ћу га поставити чим га нађем. Погледај тему на овом форуму www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=220.0
                           Надам се да ћеш ово моје писање схватити као добронамерно ,јер оно то и јесте , и убудуће ту отровчину избацити из речника па самим тим и са пчелињака.
Zašto bih se ljutio? Sve kritike prihvatam dobronamerno. Kada razmislim o svemu što su me u početku ove godine savetovali da uradim dobro nisam ostao bez pčela. Toliko toga treba drugačije sledeće godine da uradim! Drastično, radikalno, dijametralno suprotno!  Od marta pa do septembra. Ne bih ni da spominjem čemu sam savetovan!   Verovali ili ne Gorane, savetovali su me 4x4 tretmana! Neki su to i uradili.
U moru drveća teško je videti šumu. (Hegel)

A na ovom forumu, slikovito da predstavim, progledao sam. Što bi rekao Miljko, da ga parafraziram, sada nam je da sumiramo godinu  da ne bi greške ponavljali sledeće godine.
 
I zato, ponavljam se, hvala svim forumašima na znanju koje sam ovde stekao.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.