Autor Tema: SUNCOKRET 2018  (Pročitano 31227 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #30 poslato: Jul 06, 2018, 14:41:52 »
Kako si napravio mega drustvo,dvomatino,naletom,pojacavanjem ili spajanjem dva drustva itd.pojasni malo.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #31 poslato: Jul 06, 2018, 17:28:04 »
Два у један...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #32 poslato: Jul 06, 2018, 21:02:39 »
1,7kg danas

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #33 poslato: Jul 08, 2018, 13:58:52 »
Има ли негде неки касни сунцокрет да однесем 5 кошница?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #34 poslato: Jul 08, 2018, 15:20:02 »
Локација пчелињака: Темерин...

Колега, има сунцокрета у Војводини! За 5 кошница ти треба 5 хектара сунцокрета.

Не пчелари се на такав начин. Може се добити потпуно погрешно обавештење од некога ко је прошао аутомобилом и видео да се сунцокрет „жути“ и у најбољој намери те погрешно обавести. То може бити и сунцокрет који је потпуно на заласку али још није одбацио латице. Паша се тражи и налази са свим потребним чињеницама које су битне (пренасељеност, доступност воде, трајање паше, како поставити кошнице, могућности да ће се доселити већи број кошница...итд.). у супротном, посао (који се знатски гради) губи смисао.


ПС

Касније ће бити питање: где има паша за 55 кошница, па за 555...не ради се то тако.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #35 poslato: Jul 08, 2018, 16:16:54 »
za desetak dana koliko medi,neke pz imaju pun nastavak,neke pola a neke nisu ni izasle iznad resetke... za par dana prolazi pasa na sadasnjoj lokaciji i selim se na drugu... prosto neverovatno da u celom ataru prodje suncokret za 2 nedelje...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #36 poslato: Jul 08, 2018, 17:07:21 »
Драгане, више сам мислио да ће се јавити неко са речима... Има у бечеју ја ћу да носим својих 10-20... Ја сам однео на један салаш уТемерину али изгледа да је био семенски јер после две недеље има свега пар рамова меда, а и он сад већ пролази... Па не знам да ли да селим још негде...

За 5 кошница ти треба 5 хектара сунцокрета??
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #37 poslato: Jul 08, 2018, 18:01:57 »
Моја порука није ироничне природе (делимично, наравно јесте). Тиче се уобичајене пчеларске праксе и треба само да ти користи. Врло је лако закључити да сам у праву по твом саопштењу да си одселио и да је сунцокрет вероватно семенски. Како вероватно? Или јесте или није. Управо у том смеру је моја порука да се не праве грешке као ова. Да си темељније испитао где селиш (што је уобичајено), знао би где селиш и какав је сунцокрет. Овако не знаш. И како си ми одговорио, делује и да те не занима да убудуће селиш како треба и чини ми се да си још и увређен. Не би требало да будеш, јер углавном ми је намера да усмерим некога да ради правилно. Не знам шта си друго очекивао када си навео да ће неко да се обрати речима...којим речима? Које ће усмерити сваког новог пчелара да се понаша готовански или да „тресне“ кошнице поред нечијег пчелињака. То није добро, али схвати како хоћеш.

Што се тиче сеобе на каснији сунцокрет, углавном то не препоручујем. Разлог је очекивана сеоба пчелара који су лакше покретљиви (уграћене кошнице на возило) и ту буде увек велика гужва. Такође, може се натрчати и на веће површине детелине која се штити инсектицидима и ето пропасти.

ПС

Познато је да је оптерећење сунцокрета једном кошницом по хектару повољно. Наравно да тамо где има мањих парцела са сунцокретом има мало више од 5 хектара. Таква места пчелари са више кошница избегавају и ту може бити места за неке мале пчелињаке. Никако не мислим да ће бити само 5 хектара у целом атару...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #38 poslato: Jul 08, 2018, 18:20:23 »
Теби Драгане хвала, знам да су твоје поруке добронамерне и ја гледам да научим нешто из свега тога, код мене је проблем настао првенсвено зато што сам доста разројавао и ослабио друшта па нисам ни планирао да селим, међутим поклопило се да сам имао и превоз и салаш где ће ми бити кошнице сигурне (+ асвалтни пут усред њиве све до салаша) и да су пчеле у међувремену ојачале, а парцела под сунцокретом је један хектар и нема у окружењу више сунцокрета, свакако да сам ја мислио да је то довољно за 5 кошница, и оне су донеле за себе за ове две недеље. Ово ми је први пут да сам однео негде кошнице па ми је и мало фрка била око свега тога... Свакако да ћу за следећу годину боље да се организујем, ја до јуче нисам ни знао да има више врста сунцокрета и да неке врсте слабо меде...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Darko Sovilj

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #39 poslato: Jul 08, 2018, 19:12:43 »
danas 1kg unosa do kise

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #40 poslato: Jul 08, 2018, 19:25:11 »
То су ствари које се морају научити или лоше пролазиш. Поред тога, мора се упознати атар у који селиш. Тако видиш, осим површине под сунцокретом, и могући „распоред“ оних који досељавају (мислим није баш распоред јер је често неред). Тиме процењујеш где би могао да станеш или једноставно одустанеш и тражш даље.  Не мора бити пуно сунцокрета у непосредној близини пчелињака, може га бити у доступној околини. Уз то, налази се власник парцеле и упознаш и ратаре који раде ту земљу. Прикупљају се подаци о усевима (и о другим усевим осим сунцокрета) који су битни...а битни су због прскања инсектицидима (нпр. кукурузни пламенац, житни пивац итд).

Иначе, семенски сунцокрет се препознаје по дворедима који се разликују од осталих редова на њиви. Углавном се сеје на већим површинама и колико ми је познато власници не дозвољавају приступ кошницама које су биле на другом сунцокрету.

Имаш неке пределе где се сунцокрет једноставно прескаче у плодореду (код нас је то око Добановаца, мада можда сада и тамо има сунцокрета, јер се у околини Обреновца појављује сунцокрет, а није га било ту баш дуго). Ако ту видиш понеку њиву мање површине, то не значи да ће га у ближој или даљој околини бити више и да меди добро.

Понегде се може појавити конзумни сунцокрет (обично га зову „грицко“). Пример је да је на форуму СПОС-а колега из Републике Српске исказао интересовање за сунцокрет који ми личи на конзумни. Ако у пределу који те занима нема дуготрајне сетве сунцокрета и појави се понека њива са конзумним, то не мора бити добар сунцокрет за пчеле. По мом искуству он слабије меди. У литератури се води као сунцокрет који уопште не меди што није баш најтачније. Меди, али можда пчелама више одговара нектар и слабије га посећују. Тај сунцокрет се обично распознаје по врло бујном (крупном) лишћу скоро по целој стабљици.

Налажење места за постављање кошница није више једноставно као некада.


ПС

У ближој будућности ће по мом мишљењу бити и тежих сукоба око тога, јер многи пчелари не поштују никога осим себе. Неко ће тражити зубе по њивама, а неко црева, зависно од ситуације на терену :). Присетимо се случаја колеге Маринела кога су изгурали из „сопственог дворишта“ (колико се сећам било је ту и неких „форумаша“ који не поштују никога, а јавно се јако залажу за ред – да важи за неке друге, а не за њих).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #41 poslato: Jul 08, 2018, 20:49:43 »
Очигледно да овај сунцокрет није семенски, него да је моја грешка, првенствено јер сам донео касно кошнице, сав сунцокрет је био отворен, и још ово хладно време и кише... Позвао ме је власник да донесем и следеће године кошнице, сејаће опет сунцокрет само сад са друге стране салаша... Е сад, овај пут је посејао један хектар, а сигурно ће толико и сл. године, да ли је уопште то довољно, с'обзиром да ћу вероватно возити и ројеве од ове године...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #42 poslato: Jul 08, 2018, 21:57:09 »
Kod mene su PZ protekle nedelje, nakon prethoddnih kiša imale lep unos. Šteta što je trajalo 4, 5 dana. Kiša je počela u subotu popodne. Danas je oblačno prohladno i kišovito. Jako malo pčela izleće, unosa naravno nema. Juče u prepodnevnim satima sam brzinski virnuo u 3, 4 proizvodna društva. Dva medišna nastavka iznad MR su puna meda  od  80 do 90 %. Procenio sam da nema uslova da se dodaje treći med. nastavak, pogotovu posle ove kiše. Mislim da je ovo solidan unos,  a pisaću koliki je prinos. Ovome je pogodovala pozicija mog pčelinjaka, u neposrednoj blizini nema drugih pčelara. U mom delu atara niko nije doseljavao posle prethodnih obilnijih kiša i raskvašenih poljskih puteva. Svi su uglavnom postavljali košnice pored asvaltnih puteva na drugom delu atara.

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #43 poslato: Jul 09, 2018, 07:26:05 »
Ljudi , pišite o unosu, ne udaljavajte se previše. Mada moram reći da  ovaj forum bez gosn. Šošića ne bi bio isti. Pozdrav
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #44 poslato: Jul 09, 2018, 14:52:01 »
Otvorio sam temu, ali me nije bilo 5-6 dana. U zemlji :).
I juce unos bio 2 kg. Lokacija okolina Zrenjanina.
 7.7.2018.g. unos 1,8 kg.
 6.7.2018.g. unos 2,5 kg.
 5.7.2018.g. unos 3,5 kg.
 4.7.2018.g. unos 2,8 kg.
 3.7.2018.g. unos 4,3 kg.
 2.7.2018.g. unos 3,4 kg.