Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344833 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #150 poslato: Decembar 24, 2014, 14:02:18 »
 
 
                    Verovatno poslednje javljanje ove godine po ovoj temi. Par slika od prosle nedelje - procisni izlet pcela i sredjivanje ramova za novu prolecnu sezonu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #151 poslato: Decembar 26, 2014, 12:37:46 »
Лепо колега,
Поздрав присутном друштву  :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #152 poslato: Januar 15, 2015, 09:17:31 »
 
 
                        Pozdrav svim kolegama sa foruma,
 
            Prvo javljanje u 2015.godini u iscekivanju predstojeceg vikenda i obilaska pcelinjaka.Par slika napravljenih 03.01.ove godine.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #153 poslato: Januar 15, 2015, 09:21:44 »
Горане пријатељу,
Лепо је ово твоје Радовање.
Желим Ти успешну и медну годину. Поздрав из Мале Моштанице  :)

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #154 poslato: Januar 20, 2015, 00:40:57 »
Lepo je ,najvaznija je ljubav a sve ostalo ide kad je ima.Medno prijatelju .
Pozdrav iz Sanada

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #155 poslato: Januar 21, 2015, 13:43:43 »
 
 
                    Hvala Aleksandre na lepim zeljama.
                    U nedelju 20.januara svim drustvima sam stavio po pogacu koje sam nabavio od Rancica.Duvao je jugoistocni vetar pa nisam zagledao u kosnice detaljnije vec samo onako ovlas tek da vidim kakvo je stanje. Sva drustva ziva i zdrava.Oko polovine izbile na satonose te im je pogaca ipak trebala.Ostale su mogle da prodju bez pogace ali zbog obaveza ne znam kada cu biti u prilici da ih ponovo obidjem te na mah odlucih da i njima postavim pogacu.Nisam pristalica toga ali sta cu bi sta bi.
                    Juce posedeo oko pola sata na pcelinjaku.Temperatura 11-12 stepeni,pcele izlazile iz veceg broja kosnica.Citam na forumu da kod njih vec donose polen. Kod mene to nije bio slucaj, ni jednu nisam video sa polenom. Aktivirao pojilicu na pcelinjaku.
                     Sledeci obilazak za 15-20 dana.
                   

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #156 poslato: Januar 21, 2015, 15:02:09 »
Горане пријатељу,
Што би рекле искусније колеге, то што су пчеле изашле на сатоноше, не мора да значи да су без хране. Било је доста лепих и топлих дана, па се пчеле размиле по кошници и "сређују кућу". Битно је да имају довољно хране у наставку, а то што су сада на сатоношама, мислим да је због топлог времена. Колико знам твоје кошнице су пуне хране, у сваком случају сада си миран.

Горане мислим да је ипак још увек рано за појилицу. И овако је време претопло за ово доба године и постоји могућност да пчеле покрену легло. У томе им баш и не треба помагати у овом периоду са водом на изволте.
Сада би требало максимално колико је то могуће, расхладити кошнице, отворити лета, извадити утопљавајући материјал испод кровова, апсолутно избегавати погаче (сем ако то није нужно потребно због мањка хране у кошници) и појилице на пчелињаку, а све то да би смањили евентуалну (већу) појаву легла у ово време.


Драги пријатељу, желим ти успешну, берићетну и медну годину!


Поздрав за Радовање из Мале Моштанице  :)


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #157 poslato: Januar 21, 2015, 17:48:33 »
Zašto je pojilica sada nepotrebna?

Moj stav je da pojilica uvek bude dostupna, ako je pčelaru moguće da je održava. Najbolje je da pčele mogu pri svakoj potrebi za vodom posećivati pojilicu i da se tako većina njih navikava na nju.

Potreba za više vode nastaje kada već ima legla i tada pčele moraju donositi i više vode i bolje je kada se naviknu na pojilicu, da ne bi kasnije išle svuda u potrazi za vodom.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #158 poslato: Januar 21, 2015, 17:56:55 »
...мислим да је ипак још увек рано за појилицу...
Дискутабилно. Мислим да појилица треба да буде на пчелињаку увек кад је температура изнад 0ºЦ. Скидам их увече и стављам ујутру.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #159 poslato: Januar 22, 2015, 00:20:38 »
Evo da i ja napišem koju reč i iznesem svoje mišljenje. Dodavanje pogače smatram greškom kao i dodavanje pojilice. Čak i da pčele pokrenu leglo (zbog dodavanja pogače) ono će biti manje ako pčelama nedostaje voda to jest ako im uskratimo pojilice. Pojilice dodajem tek od početkom marta. Ja tako radim a uvažavam i poštujem i mišljenja sa kojim se ne slažem. Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #160 poslato: Januar 22, 2015, 10:12:39 »
 
 
                        Pozdrav uvazene kolege,
 
                        Zahvaljujem svima na iznetim stavovima i sugestijama. Cinjenica je da su oprecni no to je manje vazno od druge cinjenice da su svi dobronamerni. Na meni je da odlucim sta mi je dalje ciniti a Vasa izneta misljenja ce mi u tome svakako pomoci.
                         Pozdrav svima Rakovac.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #161 poslato: Januar 22, 2015, 18:13:35 »
Vojo, kako to misliš da možeš uskratiti pčelama vodu i uticati na količinu legla. Osim ako nisi mislio na hranilicu u košnici i sipanje sirupa.

Pa vode u prirodi ima toliko da se pčela ne može sprečiti da je koristi. Pojilicama samo usmeravamo pčele da koriste čistiju vodu, a ne da idu na svakakve baruždine ili smtaju po komšiluku (smetaće svakako, ali manje kada se naviknu na pojilice).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #162 poslato: Januar 22, 2015, 18:30:45 »
Šole, ja njima ne dam mogućnost da imaju vodu na osunčanom mestu i da uzimaju "toplu" vodu. Neka idu (ako im je baš neophodna voda) tamo gde vode čas ima i čas nema. Bolje je da im nedostaje i da pojedu svoje leglo ako ikako postoji takva mogućnost. U dobro provetrenim košnicama gde nema vlage pčele kasnije kreću sa leglom. Kod mene duvaju jaki vetrovi koji izduvaju svu vlagu iz košnica i ja samo molim Boga da u februaru krene jaka i hladna košava i da pčelama onemogući izlaz iz košnica i odlazak po vodu. Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #163 poslato: Januar 22, 2015, 18:37:43 »
Gorane prijatelju samo ne slušaj Rančića (koga posebno cenim i poštujem) da ti ne bi tehnologiju rada sa LR košnicama uvodio u RV košnice. Mislim da dodavanje pogače u RV košnice poništava prednosti pravilnog rasporeda hrane koje pružaju RV košnice.
RV košnica je konstruisana da pčelama omogući pravilniji raspored hrane i da neutrališe upotrebu pogača u košnicama to jest da uspori pokretanje legla i gubljenje zimskih pčela. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #164 poslato: Januar 24, 2015, 14:11:57 »
Gorane vidim da je Planu i okolinu zahvatila moda dodavanja pogaca jos u januaru iako, barem kod tebe, a tek kod Goge, ima sigurno hrane. Ne znam cemu nestrpljenje. Kod RV kosnica, nukleusa, koje su zazimljene na jednom nastavku, gotovo uvek su pcele sa prvim klubetom na satonosama. Narocito kad malo otopli i kad klube nije čvrsto.Da niste svi stavili već pogače molili bi Boga da što pre dobro zahladni, a sad ovako nisam pametan šta bi bilo bolje. Da tražimo da bude nastavak zime ko i do sad, ili da tražimo zahladjenje. Ajd videćemo šta će biti...
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.