Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344802 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #540 poslato: Mart 20, 2017, 09:42:37 »





                                 Ево и слика. Подњаче стигле у Радовање. Поглед на пчелињак. Помоћник Саја . Пар кошница. Економско угоститељска школа. И на крају моја маленкост у тренутцима опуштања и уживања на пчелињаку.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #541 poslato: Mart 20, 2017, 10:59:28 »
Kako da te odučim od piva?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #542 poslato: Mart 20, 2017, 11:01:49 »

Kako da te odučim od piva?


                 Врло једноставно. Пошаљи балон твог вина и пиво више нећу ни да погледам.




Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #543 poslato: Mart 20, 2017, 11:40:59 »
Ko me vuko za jezik...  ;)
A pošto nisam registrovan, ne smem da naplaćujem terapiju.

Dogovorićemo se u vezi odvikavanja. :D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #544 poslato: Mart 22, 2017, 12:48:15 »





                   Ову слику коју сам пожелео да имам и овде на овој теми.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #545 poslato: Mart 22, 2017, 13:17:59 »
Prava stvar Gorane.
Samo jedno objašnjenje-u gornjem desnom uglu, na slici stoji:"od 3-5 dana hrane larve; "od 6-11 dana hranjenje larvi"


Nešto ne mogu da skontam...??

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #546 poslato: Mart 24, 2017, 10:16:16 »
Prava stvar Gorane.
Samo jedno objašnjenje-u gornjem desnom uglu, na slici stoji:"od 3-5 dana hrane larve; "od 6-11 dana hranjenje larvi"


Nešto ne mogu da skontam...??


                          Није у питању грешка. Пчеле трећег , четвртог и петог дана свог живота хране четвородневне и старије ларве. Након тога од шестог до једанаестог дана живота хране једнодневне , дводневне и тродневне ларве секретом који луче ждрелне - фарингеалне жлезде. Цртеж је дакле добар , нема грешке.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #547 poslato: Mart 24, 2017, 11:01:11 »
Nema greške u vremenskoj podeli, ali je terminologija neprecizna...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #548 poslato: Mart 24, 2017, 16:09:56 »
Da, upravo preciznija terminologija.
Gorane, ovo tvoje naknadno objašnjenje je jako važno!
Znači:- mlade pčele čuvaju staro leglo.
          - nešto starije pčele čuvaju mlado leglo.
Ovo treba imati na umu!
Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #549 poslato: Mart 27, 2017, 10:11:51 »





                            За викенд поново два годишња доба у два дана. Субота лепа , сунчана са мало ветра и температуром око 17-18 степени. Недеља мрачна , облачна , ветровита и хладна са једва 7 - 8 степени.
                            Субота искоришћена за брзи преглед свих друштава. Радно расположење добро.Појилица одлично посећена. Промењена вода. Контролисан унос хране , посебно полена и опште стање друштава. Приметан већи број пчела у кошницама што значи да је кренуло са излегањем младих пчела. Полена и перге има . У неким кошницама прети и блокада матице па је интервенисано. Од раније додате погаче лепо носе. У свим кошницама пчеле испрскане нозевојем , код неких додата по 1/3 до 1/2 преосталих погача. Опште стање солидно , задовољавајуће.
                            Недеља као што рекох хладна , готово зимска. Пчеле скоро па да нису излазиле. По нека једино на појилици. Дан искоришћен за чишћење колибе сређивање наставака и друге опреме. Њиве пооране од зимус чекају тањирање и сетву. По свему судећи добиће мешавину фацелије и хељде између 15 и 20 априла. Фацелију као већ проверену помешану са хељдом да видим како ће се она понашати на мом терену.  Све у свему викенд одлично искоришћен.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #550 poslato: Mart 28, 2017, 08:51:59 »





                                                                                      Одговор на ПП поруке ,


                           Знам да хељда воли висину , већу надморску висину. Ипак гаји се и у нижим пределима и добро успева . Мешавину хељде и фацелије по 50 % ове године продаје Институт за крмно биље из Крушевца. Цена је 600 динара по килу. Ову мешавину праве као пчелињу пашу јер се поред осталог овај институт бави и пчеларством. Чуо сам се са њима и њихова препорука је била да се ова мешавима сеје од половине марта . Мислим да ту мало греше јер хељда не подноси јутарње мразеве а таквих мразића имамо баш сад ових деана. Иначе , хељда се у природном станишту ( Копаоник , Златар , Нови пазар ) сеје мок св.Васијија. У нижим пределима као рецимо код мене ( 230.метара над.висине ) идеално је око првог маја.
                            Пре неколико година сам од Института купио семе фацелије и пробао га код мене. Још увек није било сертификовано и регистовано па су га продавали у рифузу. Звали су га Медна , нешто је ниже од Јулије и раније процвета од ње. Показало се као врло добро. Заоравао сам фацелију и тако природно ђубрио њиве.
                            За ову комбинацију сам се ове године одлучио из истог разлога. И фацелија и хељда не траже никаква прскања ни третмане. Поред тога одлична су пчелиња паша. Обогаћују земљу азатом. Код мене би цветале баш кад треба у беспашном периоду . Ако би се хељда добро показала наредне године би онда сејао само њу. Моје њиве годинама уназад нису виделе ни " Х " од хемије а неће ни сада ни убудуће. Не живим и не зависим од пољопривреде па ако и промашим штета неће бити велика ни ненадокнадива. Уосталом срамота је да су њиве у корову.
                 

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #551 poslato: Mart 28, 2017, 09:06:19 »
Citat
Уосталом срамота је да су њиве у корову.
V. Umeljić piše da palamida ( i ostale srodne boce ) daju do 150kg meda po ha, a takodje su i dobar izvor polena. Pa, ako se ipak odlučiš za parlog, biraj koje ćeš korove da gajiš. ;D

Nego, kakav je med od facelije i 'oćemo li mi to probati?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #552 poslato: Mart 28, 2017, 09:35:13 »
Citat
Уосталом срамота је да су њиве у корову.
V. Umeljić piše da palamida ( i ostale srodne boce ) daju do 150kg meda po ha, a takodje su i dobar izvor polena. Pa, ako se ipak odlučiš za parlog, biraj koje ćeš korove da gajiš. ;D

Nego, kakav je med od facelije i 'oćemo li mi to probati?


                         Мед од фацелије је супер. Светло жут , личи на багрем али је наравно другог укуса. Пробаћемо га када Ти набереш мед од паламиде и патентираш га као нов еколошки производ. Можда и пре тога ???

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #553 poslato: Mart 30, 2017, 15:11:13 »





                  Данас направљен лист евиденије пчелињака - пчеларски дневник. Убудуће ће у пластичној фолији , да се не би прљао , стајати у кошници. Надам се да ће олакшати будући рад.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #554 poslato: Mart 30, 2017, 17:24:37 »
Posto moram da vodim evidenciju jer mi je to osnov sertifikacije trazim dobru tabelo - ovo sa listom u zbegu je nesto sto sam resio da uradim - ali mislim da bi falilo jos koliko ramova je izbaceno koliko ubaceno kao i rubrika za prihranu i jos jedna razno - za pisanje o unosu npr polena ili nektara - znaci papir poprecno ...

Ima tu jos par stvari ali moram da resim u sledecih par dana jer evidenciju moram da pocnem da vodim ...

Pozz