Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345292 puta)

Rakovac Goran i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #570 poslato: April 23, 2017, 14:58:09 »
Gorane, kakva je situacija kod tebe u Radovanju, je li bilo mraza ovih dana, da nije izmrzo orah i bagrem? Pretostavljam da si bio za vikend na pcelinjaku i da si video. Za naredni period prognoziraju bez niskih temperatura, odnosno toplo vreme.
Pozdrav iz Sumadije

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #571 poslato: April 27, 2017, 08:08:56 »





                     
Gorane, kakva je situacija kod tebe u Radovanju, je li bilo mraza ovih dana, da nije izmrzo orah i bagrem? Pretostavljam da si bio za vikend na pcelinjaku i da si video. Za naredni period prognoziraju bez niskih temperatura, odnosno toplo vreme.
Pozdrav iz Sumadije


                        Ноћас сам се вратио из Радовања. Провео сам тамо претходна три дана. Средио кошнице за багрем. Касније кад средим слике ћу нешто више о томе.
                        Сад одговор на твоје питање. Код мене мраза није било. Температура је једне ноћи ишла до око нуле али није оштетила ни багрем ни орах. Земља је хладна , људи се жале да ништа не ниче. Багрем ће код мене за око недељу дана . Ту негде пар дана пре Ђурђевдана. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #572 poslato: April 27, 2017, 12:55:48 »
Gorane drago mi je da je kod tebe bagrem ostao.
Nadam se da ćeš imati fin prinos i da će pčele dobro da se razviju na bagremu.

Medno...

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #573 poslato: April 27, 2017, 22:52:44 »
 Ja sam veceras stigao iz sela sa pcelinjaka i orah je pri zemlji do tri metra sa kao spaljenim krajevima listova, dok iznad nije.
Od 27.RV 7 sam plodista na podnjaci ogranicio sa MR a ostala su sa 8, 9, i 10. ramova legla. Sutra vece cu poceti sa kratkom prihranom.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #574 poslato: April 28, 2017, 09:04:10 »
Gorane drago mi je da je kod tebe bagrem ostao.
Nadam se da ćeš imati fin prinos i da će pčele dobro da se razviju na bagremu.

Medno...


                         Хвала Бојане на лепим жељама. У обавези сам да до првог јуна испоручим 5. ројева на 10.рамова  и 3. роја на 6.рамова. Оформићу их све у току багрема јер ми је намера да буду у фулу кад их будем испоручивао.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #575 poslato: April 28, 2017, 09:32:53 »
Citat
Хвала Бојане на лепим жељама. У обавези сам да до првог јуна испоручим 5. ројева на 10.рамова  и 3. роја на 6.рамова. Оформићу их све у току багрема јер ми је намера да буду у фулу кад их будем испоручивао.

Даће Бог да буде тако Горане.

Поздрав.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #576 poslato: April 28, 2017, 10:37:27 »
Jesu li u pitanju novi RV pčelari?

Kad sam prijavljivao pčele, veterinarka našla rubriku gde će upisati RV...

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #577 poslato: April 28, 2017, 11:02:25 »
Jesu li u pitanju novi RV pčelari?

Kad sam prijavljivao pčele, veterinarka našla rubriku gde će upisati RV...


                      Ројеви на 10.рамова су за новог колегу , почетника који се одлучио за пчеларење РВ кошницом. Боље је тако да буде сигуран да ће их лепо развити до зазимљавања.
                      Ројеви на 6.рамова су за колегу који је имао велика страдања током ове зиме па хоће да обнови пчелињак.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #578 poslato: Maj 04, 2017, 08:19:03 »



                   Синоћ добио извештај да ми је фацелија помешана са хељдом посејана . Након десетак минута је пала и добра киша. Бар једна добра вест ових дана.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #579 poslato: Maj 04, 2017, 18:21:59 »
Fino Gorane.

Ja sam juče takođe obavio sjetvu heljde na manjoj parceli ispred pčelinjaka pa ćemo vidjeti šta će da bude.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #580 poslato: Maj 08, 2017, 10:58:30 »



                   О стању багрема на мом терену сам написао у теми отвореној за багрем. Овде ћу објавити пар слика како то ових дана на терену и изгледа. Прва слика је са самог пчелињака усред багремове шуме а друга са приступног пута пар стотина метара од пчелињака. На први поглед идеално и идилично. Тако би и било да није ове кише. Јуче вага била пар стотина грама у минусу. Од јутрос се мало разведрава видећемо докле ће.
                   Једна пошаст никада не иде сама. На колиби ме је дочекала изгорела струја , штекер и продужни гајтан на тераси изгорео, угљенисан . Добро је да није дошло до пожара и да све оде у материну. Овако сам још и добро прошао. Петак на суботу је кажу била велика олуја , пуцало је на све стране. Мој терен јесте громовит и вероватно је ударио негде у близини и изазвао пражњење. Штета и није баш велика али је ипак штета. Шта је ту је из ове коже се не може и зато идемо даље. Једном мора и сунце да огреје.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #581 poslato: Maj 08, 2017, 18:21:39 »
Ja prosto ne mogu da verujem da vreme ne bude ni jedan jedini dan kako treba, kisa i vetar svaki dan, cim prodje bagrem vreme se stabilizuje

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #582 poslato: Maj 09, 2017, 08:18:58 »
Ja prosto ne mogu da verujem da vreme ne bude ni jedan jedini dan kako treba, kisa i vetar svaki dan, cim prodje bagrem vreme se stabilizuje


                       Е мој Саша ( баш као у оној песми ) . Веровао не веровао, исто ти се хвата. И теби и свима нама. Ја само молим Бога да багрем издржи до краја ове недеље. Само 3 - 4 лепа , права дана и извућићемо се некако са по једним наставком. Боље и то него ништа као прошле године.

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #583 poslato: Maj 12, 2017, 06:59:19 »



                   Данас је св.Василије Острошки. Трудим се да сваке године овај празник проведем на пчелињаку , отворим и погедам по коју кошницу. Традиционално је то један од најлепших дана у мају месецу. Осим тога више година уназад ( осим прошле ) то је био и најмедоноснији дан. И ове године је изгледало да ће тако бити , међутим , од ноћас још киша , ситна и досадна , као јесења. Независно од тога већ сам узео слободан дан са посла и одмах након ове поруке и јутарње кафе крећем пут Радовања и пчлињака. Ма какво време данас било прегледаћу детаљно цео пчелињак. У случају ројевог нагона код појединих друштава одмах идем у разројавање па ако нема довољно багрема биће бар ројева напретек.
                   Наредне седмице , по повратку , биће и слика и детаљног извештаја.
     

Na mreži Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #584 poslato: Maj 15, 2017, 12:32:51 »



                  У протекла три дана на пчелињаку Раковац радна атмосфера. Дефиловали су пчелари и стари и нови и они будући. Наш нови колега Дуле који тек улази у свет пчеларства је дошао из Београда на пчеларско ватрено крштење. Одмах је добио један убод - значи запчеларио је.
                  Дуле је наручио 5.нових РВ кошница које су му стигле на моју адресу у Велику Плану. Помоћ пријатеља је била добродошла те је фарбање кошница , бушење и жичање рамова одрађено уз помоћ неколицине пријатеља пчелара и помоћника ( Мише , Саје , Данета , Дејана , Славе ... ).Свако је имао своје задужење од кошења траве по дворишту , пресађивања матичњака , сађења цвећа ,  фарбања , постављања нитни , спремања пчеларског пасуља , па роштиља , хлађења пића , поправке електричних инсталација ...  Све у свему многи послови , велики и мали су завршени уз ноћно бдење , хладне шприцере , вруће главе и бесмислене расправе. На крају неки су једва покренули и окренули кола а да их не преврну а понеки то нису ни покушавали него су заглавили у колиби на починку и резервном положају за сваки случај. Сви ће ово прочитати јер су чланови форума па зато и пишем , да се зна и памти а имена им из другарског поштовања нећу помињати.
                  Дуле је као што рекох решио да се запчелари са РВ кошницама а моје је да му спремим 5.друштава на по 10.РВ рамова са 6 рама легла , 4. рама хране и младим матицама. То значи да ће до Радовања у најскорије време морати бар још једном на репризу да поправимо ако нешто није било добро. Ово прво полувреме је завршено нерешено а за наставак - видећемо. Било би лепо да се још једном састанемо бар у истом а што и да не у проширеном саставу. Фалио нам је бар још Војкан Станојевић мада је места било за друге пријатеље са овог форума.