Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345209 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #585 poslato: Maj 17, 2017, 10:06:57 »



               Радна атмосфера од викенда илустрована кроз пар фотографија.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #586 poslato: Maj 17, 2017, 10:12:37 »



                           И још пар слика. Између осталог крај ограде пресађен матичњак да га што више има на једном месту. Један лептир је позирао на прсту пар минута и није се померао док није усликан.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #587 poslato: Maj 22, 2017, 09:10:06 »



                         Багремова паша је завршена. О томе сам нешто више написао на теми Багрем 2017 па овде нећу понављати. Врцање остављено за наредни викенд јер се овог протеклог једноставно није стигло. Време опет шарено. Субота предиван дан , недеља до поднева као новембар а поподне опет сунчано тако да се могло радити.
                        Овога пута сам ишао у разројавање. При том сам користио различите методе. Једно друштво је било у ројевом нагону и ту је у петак , касно по подне ,одрађена Таранова даска . Вишак матичњака је послужио за пуњење троделног оплодњака што је учињено јуче у недељу. Нека друштва сам једноставно делио на два дела , код неких урадио Пелетов систем. Опредељење коју методу користити на ком друштву сам одређивао у односу на снагу и капацитет сваког појединог друштва које сам разројавао. Битан елемент је и сврха и намена роја ( за своје потребе или продају ). Наредног викенда преглед повучених матичњака и наставак пуњења оплодњака.
                         Еко воја кошнице сређене по Ренсону су враћене у класичну формацију. Са њима сам задовољн јер су испуниле сва моја очекивања.
                         Почела је и дислокација дела пчелињака и његово пресељење ближе пчеларској колиби ради лакшег рада. Успешно пребачено неколико друштава.
                         У суботу поново активирана РВ полошка насељавањем два роја на по 7.рамова. Претходно је мало преправљења постављањем још четири лета.
                         Све у свему , посла је било преко главе али се некако издржало. Ништа нисам усликао јер ми од заузетости и јурњаве тамо - овамо то није ни пало на памет. Касно синоћ Влади исплаћене купљене кошнице , остао још дуг од три роја.
                         

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #588 poslato: Jun 05, 2017, 09:29:40 »



                       Мини годишњи одмор у трајању од десетак протеклих дана сам искористио за сређивање имања и пчелињака. Посла је и овога пута било преко главе . Део пчелињака сам дислоцирао и преместио ближе колиби. Ту ће убудуће стално бити између 15 - 20 комада . Остатак пчелињака, са овогодишњим младим матицама ће од половине овог месеца бити насељаван директно на контејнер. На старом месту ће остати само ЕВ кошнице.
                       Двориште и лескар покошени од траве. Фацелија у пуном цвету доста закоровљена али добро посећена од стране пчела. Хељдиног цвета још увек нема . Пчелињак и даље разројаван. Један број младих матица из раније разројених друштава  пронео ових дана. Засађена мини башта , нешто мало цвећа. На пчелињаку било и радно и весело јер је било подоста посета од стране пријатеља са разних страна .
                       Овог месеца планиран још један одмор од десетак дана када ће све започето надам се бити и завршено.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #589 poslato: Jun 06, 2017, 09:06:18 »



               На мом пчелињаку никада није досадно. Посла увек има преко главе а када се не ради онда се помало и весели. Свега тога не би било да није неколицине редовних посетилаца -волонтера од којих сваки има по неко задужење тако да ванредни гости никада не остају сами и запостављени.
               На њихов мали прекор а у знак захвалности за сву помоћ коју ми несебично пружају објавићу овде њихове фотографије са последњег дружења.
               Кренућу од Саје Радовањца који је и десна и лева рука на пчелињаку. Његово задужење на пчелињаку је стално , годишње. Радним данима док сам ја у Београду он обилази имање и пчелињак , брине да је све на свом месту и да нема "незваних гостију" , промени воду пчелама и јавља телефоном сваку промену.По потреби насирупа раојеве. Није активан пчелар али не пропушта рад на самом пчелињаку а највише воли да тражи матице. Без њега све би било знатно теже и неизвесније. Чим седнем у кола мења музику на радију и тражи радио Бобово јер воли оне новокомпоноване назови народне које ја не подносим па се само око тога расправљамо. Као редовни посетилац има кључ од колибе и ову привилегију не злоупотребљава. Усликао сам га док је спремао дрва за тањирачу и роштиљ.
               Други је Дане Јагодинац ( наслици 2. и 3). Сваку моју посету са продуженим викендом искористи да из Јагодине дојезди до Радовања. Његово редовно задужење је одржавање хигијене ( увек одради велико спремање ) и припрема хране. Кад је Дане на пчелињаку нико никада није остао гладан. Понекад мало почепрка и по башти. До пчела је сишао само једном пре неколико година и каже да му је то довољно.
               Трећи а на четвртој слици је Миша из Лозовика. Он је стари пчеларски вук са стажом од преко 25. година. Пчелари на Морави и то је онај код кога правимо контејнере. На слици склапа нову врцаљку коју смо потом по први пут употребили. Колико је меда било могли смо и без ње али је ред било да је испробамо.
               Осим ове тројице поменућу и Деју Лолиног који не дозвољава да пчелињак остане без " џебане ". Прави је током целе године од шљиве , крушке , кајсије ... а чим је на пчелињаку понестане ускаче са старим залихама. Ту је и Слава Црња који је задужен за зидарске радове. Ограду од камена је он правио од ране јесени до касног пролећа пре неколико година. Не жури превише јер се онда не би смо дружили. Прави мелеме од разног биља и пчеларских производа и у томе је још већи мајстор. Њихове слике сам раније облјављивао а протеклих дана их нисам усликао што неће замерити.
               То је петорка без које бих у Радовању тешко функционисао на начин који је већ годинама успостављен. Нико се не меша у туђи посао и кад су они ту све функционише беспрекорно. Моје је да све изорганизујем и по потреби их развезем када претерају. Није често али деси се живи смо људи , што да не ?
               

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #590 poslato: Jun 16, 2017, 09:24:37 »



                     За пчелињак " Раковац " је први део овогодишње сезоне завршен закључно са овом недељем. Сумирајући резултате у односу на планирано могу рећи да сам задовољан. Обзиром да је багрем и ове године подбацио са ројењем сам кренуо још од 10 - 15 маја. Прва тура ројева је оформљена , све произведене матице су из ројевих матичњака од пар изабраних друштава и родоначелница. Протеклих дана су ројеви прегледани и младе матице обележене.
                    Контејнер је коначно пребачен на пчелињак и у наставку сезоне ћу извршити његово постепено насељавање. Истовремено са насељавањем контејнера ћу извршити још једну туру разројавања  такође од већ спремљених ројевих матичњака.
                    Део пчелињака је дислоциран и пребачен ближе колиби због лакшег рада. На старом месту у багремару убудуће ће се налазити само оплодњаци и до десетак ЕВ кошница којих не желим да се одричем највише због производње перге.
                    Од сељења сам ове године одустао. У припреми је још једна локација за део пчелињака у долини, крај Мораве где ћу највероватније зазимити контејнер.
                    Набавка планиране недостајуће опреме и амбалаже приведена крају. Имаће део тога и у резерви.
                    Лескар обновљен и следи му још заштита од срндаћа који су начинили велике штете.
                    Крушка " аранђеловка " понела као ретко до сада тако да ће на јесен бити и крушковаче чисто да се обнове залихе .
                    Ако у току дана средим слике биће3и њих.
                   

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #591 poslato: Jun 16, 2017, 10:42:34 »



                          Ево и обећаних слика . Мајстор Раша удара завршни гланц на контејнеру. Прегледана , очишћена и поспремљена задња набављена амбалажа . Мали поглед на дислоцирани пчелињак.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #592 poslato: Jun 16, 2017, 14:52:30 »
Браво за симпатичне фотографије и дружење на пчелињаку Раковац. Све лакше функционише када је екипа уиграна.
Код мене је ситуација сасвим другачија, јер сам на мом пчелињаку претежно препуштен сам себи. Зато и правим доста грешака. Тако сам пре недељу дана једном младом роју у коме је матица лепо залегла на два рама, додао изнад овог још један наставак пчела из роја где где се није извела матица или се није вратила. И уместо да ојача први рој, после 5 дана када сам га прегледао видим да једнодневног легла више нема, на једном раму близу 10 започетих незатворених матичњака. Нисам могао да нађем ни ону лепу матицу, већ сам само приметио неку ситну која ми побеже. Оставио сам 3 започета матичњака, па опет Јово на ново. Овај рој нећу дирати до почетка јула месеца.
Питање за Раковца, у чему сам погрешио приликом додавања другог наставка са пчелама и зашто је матица нестала.   Поздрав од Неше из Качарева.   

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #593 poslato: Jun 16, 2017, 15:19:15 »
Verovatno je ta sitna bila u tom nastavku koji si dodao pa jos ako je bilo vise pcela u tom roju sto je dodat ubili maticu u tom roju. To je neko moje razmisljanje

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #594 poslato: Jun 16, 2017, 15:33:19 »
Ta "sitna" ti je, verovatno, već olešila i ostavljena 3 matičnjaka...
Kad se spari i pronese, neće više biti tako sitna. :)

Kol'ko se sećam, imaš žuti flomaster.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #595 poslato: Jun 16, 2017, 17:11:21 »
Вероватно ће бити тако, али десиће се са месец дана закашњења, тако да сумњам да ће се развити довољно за зиму, што је пропуст у односу на претходно формирани рој у коме сам несмотреношћу изгубио добру матицу.
Ни ону претходну матицу нисам обележио, јер је била доста крупна и упадљива, те нисам хтео да је узнемиравам (зато ону другу ситнију нисам ни спазио). 
Хвала на одговорима.Мислим да сте у праву и да су две главе паметније од једне, што важи и у пчеларству.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #596 poslato: Jun 16, 2017, 22:54:13 »
Извињавам се на заузимању простора.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #597 poslato: Jun 19, 2017, 07:44:21 »

Извињавам се на заузимању простора.
                         Нема потребе за извињењем. Слажем се са мишљењима које су колеге изнеле . Нисам раније одговорио јер нисам био при рачунару. Поздрав .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #598 poslato: Jun 19, 2017, 10:42:06 »



              Новембарско време усред јуна месеца , какво је било у протекла два дана , није дало да се ради са пчелама. При покушају отварања кошнице биле су бесне као рисови. Ако се не ради са пчелама има и другог посла. Контејнер засада пуњен само са резервном очишћеном амбалажом док ће пуњење са пчелама сачекати лепше и боље дане. Ројеви редовно прихрањивани сирупом 1 : 1 и добро напредују.
              Баштица лепо кренула. Цвеће почело да цвета. Расађено ново посебно каравија.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #599 poslato: Jun 19, 2017, 16:14:04 »
Samo za pohvalu!
Pozdrav iz Sumadije