Autor Tema: Mrtve pcele  (Pročitano 31250 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 26, 2011, 09:17:34 »
Imenjace,imas li opciju da reklamiras i dobijes pare nazad ili neko drugo drustvo,sa dovoljno zaliha meda,a da se sa problemom sa tim drustvom bavi pcelar koji te je prevario?Mislim da bi ti to bila najbolja solucija.

Zeleo bih spomenuti da spajanje pcela ne mora uopste biti bezazlena rutinska operacija.Rizik sigurno postoji.Jer ako nije samo hrana upitanju,vec neka bolest pcela,koje ce ove preneti u jako drustvo,to moze biti onda katastrofa na kvadrat.

S druge strane mi ne mozemo biti sto posto sigurni sta ce pcele da urade.Iskreno i pored dosta teorije i 7 godina uspesne prakse,ove godine sam dobio prilicno neugodnu lekciju od pcela.Naime od svega par formiranih rojeva,koje formiram obicno iznad osnovnog drustva u posebnom nastavku nad Sneglerovom daskom,ukoliko nema dosta drustava iz kojih vadim leglo u akumulator za  nove rojeve u 4 je bilo ok,ali u 2 nije uspelo.U jednom je bila lepa matica ali koja se iz nekog razloga nije oplodila i postala je trutusa,a u drugoj se uopste nije vratila sa oplodnje,dakle bezmatak.

Elem,kada sam shvatio da moram spojiti,polovinom juna,racunam isti miris,nema frke,jos su pcele od iste matice,samo par ramova dignuto iz legla nad istu kosnicu,dakle sestre.Sklonim ja daske,naprskam dobro mlakom rakijom i jedno i drugo drustvo i odem dalje poslom.
Ali avaj,iz meni nepoznatog razloga,iako je bilo meda i dole a i u roju bar 4 kg,ujutro zateknem sigurno bar 5 ili 6000 mrtvih pcela ispred kosnica,te 2 gde sam spojio.Znaci iako je bio isti miris jer su sve pcele od iste majke i bile iznad delom mreze,iako je trutusa bila sklonjena iz onog sa neoplodjenom maticom,oba jaka drustva su iz nekog razloga resila da likvidiraju pcele iz najgornjeg nastavka,spojene rojeve.Zasto se to desilo uprkos cak i polivanju rakijom kao dodatna mera opreza i dovoljno meda,nemam pojma,one su tako resile i to je to.

Verujem da od kolege Dragana mozes dobiti dobar savet i metod o spajanju,ali budi svestan da rizik uvek postoji.Zato mi se reklamacija i prebacivanje odgovornosti na tvog prijatelja koji ti je uvalio pusku cini kao fer plej,a on ima verovatno jos drustava,pa nek vidi sta ce i kako ce.

Inace moram reci da sam i ranije u par navrata u nekim situacijama spajao drustva na isti nacin kao ovaj i nije bilo uopste nikakvih problema.Zato mislim da treba imati u vidu da mi ne mozemo garantovati sta ce pcele da odluce,to je ipak na kraju na njima,bez obzira na nase akcije,one ipak uvek ostaju divlje zivotinje.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 29, 2011, 00:45:58 »
Ako se Aleksandar odluči za spajanje društava, skicu načina spajanja sam postavio u temi: Kad i kako se spajaju pčelinja društva. Ovim načinom koji je vrlo pouzdan se izbegava pojava koju je naveo Aca, a to je pokolj pčela, koji relativno često nastaje pri spajanju pčela. O tome ću nešto napisati u vidu  mojih zapažanja i nekakve definicije u temi Ponašanje pčela.
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2011, 09:34:59 od strane admin »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 29, 2011, 18:18:31 »
"Nema gore bolesti od gladi"Govorila je moja baka koja je preživela dva rata. Kako prepoznati početak gladi a da pritom ne  otvaramo košnicu.Šta se može uraditi u sred zime i čime i kako izbeći stradanje pčela.

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 29, 2011, 19:41:50 »
Hvala ti Dragane.
Ali necu da ih spojim isao sam juce do jednog pcelara i prodao mi je 8 ramova punih sa medom.
Mislim da cu ih spasiti.

Hvala ti puno na dobrim savetima i strpljenju.

Pozdrav iz Vrsca.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 30, 2011, 19:33:26 »
Samo napred. Nadam se da si dobro procenio snagu i kondiciono stanje pčela. U svakom slučaju, prati njihovo stanje u toku zime.

Nemaš mi šta zahvaljivati. Saveti ostaju svima dostupni, ko hoće da proveri takav način spajanja (ako je prinuđen ili proceni da je potrebno spajati). Ja tako godinama radim i sa velikim uspehom.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #50 poslato: Januar 02, 2012, 14:30:10 »
Drage kolege,

ovo slabo drustvo o kojem smo pricali je propalo danas sam ih pogledao nema nijedne pcele zive.
E sada sta smem da radim sa tim ramovima sa medom?
Sta da radim sa izgradjenim ramovima?
I kako je sada najbolje da dezinfikujem kosnicu
Unapred Hvala

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #51 poslato: Januar 11, 2017, 18:01:51 »
Hristos se rodi! Srecni praznici svima!

Na podnjacama, zicanim, bez lima su, u svakom drustvu ima izmedju 50 i 100 mrtvih pcela,u 4,5 zajednice ima puno vise, par stotina komada mrtvih pcela na podnjaci. Pre ovog snega bio je jedan lep dan kad sam im dodavao pogace, tad sam im zamenio podnjace (ocistio) sve mrtve pcele iz 25 kosnica sam stresao u kofu i na kraju izmerio, bilo je oko 0.5kg mrtvih pcela.
Danas sam gledao podnjace, ponovo mrtve pcele, mnogo manje nego pre ciscenja ali ih ima.

Vasa misljenja, molim vas, zbog cega je to tako i kakve posledice mogu da ocekujem u prolece?

p.s. imam 3 slike sa mobilnog ali ne mogu da ih posaljem, prevelika datoteka?!
 

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #52 poslato: Januar 11, 2017, 18:48:54 »
Sve što živi, mora i da umre...
Ako satonoše nisu usrane, verovatno se radi o letnjim pčelama, kojima je vek istekao.
Ovo možda uopšte nije tačno, al' ja volem da se pravim pametan.

pozdrav

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #53 poslato: Januar 11, 2017, 19:41:35 »
Nema nikakvih znakova proliva, dao im Kas81 kroz sirup i Nozevoj kroz pogacu.
Medjutim, preterao sam sa oksalnom u decembru.
Nadam se da ste u pravu.
Hvala na odgovoru. Pozdrav

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #54 poslato: Januar 11, 2017, 19:53:49 »

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #55 poslato: Januar 11, 2017, 21:29:49 »
Hvala Nenade vrlo poucno.
Sledece godine definitivno cu raditi sa manjom koncentracijom oks.kis. a i kupicu novi dozator ili cu odraditi spricom kao sav normalan svet  :)
Brinu me posledice u prolece, kako ce to da se odrazi na zajednicu?  :(

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #56 poslato: Januar 11, 2017, 21:35:49 »
Kažu da po par stotina uginulih pčela, nakon oksalne kiseline nije tolika šteta, kolika bi šteta bila od netretirane varoe.
Tvojih pola kile na toliko košnica verovatno nije ni za kakvu brigu.

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Mrtve pcele
« Odgovor #57 poslato: Januar 11, 2017, 22:44:02 »
Iskreno se nadam da si u pravu Nenade. Hvala ti na odgovorima.
Mnogo pcelara se zali na lose zimovanje, na uginuca. Ja sad gledam predavanje Dragana Stekica o polunastavku za LR i cini mi se da je ovo dobra stvar, posebno za prezimljavanje?