Autor Tema: Pcelinjak u malinjaku  (Pročitano 27073 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #15 poslato: Avgust 28, 2016, 22:07:31 »
Hvala Ivice,Polka i Polana na ovoj maloj nadmorskoj visini u Vojvodini dobro radjaju.Organizovanog otkupa ovde kod nas ima,u principu sve sto se ubere se i proda. Ako nemas otkup na dnevnom nivo, odmah sa njive,nemoj ni ulaziti, osetljive su strasno na stajanje..  Nije komplikovan uzgoj, polana cak ni ne zahteva spalirire,traze obavezno navodnjavanje sistemima. Ovde je malinarstvo u ekspanziji. Ovo su sorte koje zahtevaju malo vece angazovanje radne snage, Znaci,trziste i radna snaga a tek onda tehnologija uzgoja...

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #16 poslato: Avgust 28, 2016, 22:27:54 »
Čitao sam dosta o njima, svi ih u suštini hvale. Medjutim zainteresovao sam se i za Fertodi Zamatoš upravo zbog manje n.v., ali je izgleda dosta retka sorta kod nas i nema nekih adekvatnih primera kako se uzgaja.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #17 poslato: Avgust 28, 2016, 22:49:44 »
Fertodi je nova Madjarska sorta, on je letnja sorta a ove nase su jesenje sorte...Zahteva klasicne spalire kao vilamet,ne kosi se na jesen,nego se ostavljaju novi lastari a seku ovogodisnji, skracuju ce nakon vezivanja na visinu 1,8 m i tako donose rod. Jos uvek nije mnogo zastupjen kod nas i ja cekam iskustva drugih.neki kazu da se mora obnavljati svake peta god. nemamo u Srbiji starih zasada koji bi bili reper.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #18 poslato: Avgust 28, 2016, 23:10:45 »
A da li je kod polke i polane vreme zrenja od pocetka leta pa do kasne jeseni, odnosno konstantno daju rod nekih 4-5 meseci, a samim tim i zahtevaju veci utrosak radne snage, vode, zastite i djubriva?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #19 poslato: Avgust 29, 2016, 12:51:50 »
Ne,to sto si naveo vazi samo za prvu godinu,u kasnijim godinama radja od 10 jula do kraja avgusta s tim da ti spic branja traje mesec dana. Ako imas jos pitanja posalji pp. ipak je ovo pcelarski forumi trba imati postovanja prema kolegama. Svako dobro..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #20 poslato: Avgust 30, 2016, 08:21:34 »





                           Зоране , све што ти је Мирослав написао и објаснио на његовој теми Пчелињак Шугић је тачно . Примени оно што ти је он рекао и не брини се ништа. Мирослав одлично ради и обзиром да ти је близу ако можеш скокни до њега током септембра када коначно сређује кошнице да све видиш својим очима и то после примени код себе. Тако уз праксу и пријатеље се најбоље учи. Поздрав Раковац.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #21 poslato: Septembar 06, 2016, 18:19:21 »
Колега Зоране,


Пчелињак ти је одличан, и налази се у правом рају за пчеле. Сасвим си у праву, твоје пчеле ће ти многоструко повећати приносе малина. Само полако напред. Што се пчелињака тиче, прво бих ти рекао следеће.
Сва питања која имаш у вези својих пчела, постављај у својој (овој) теми. Ова тема ће временом прерасти у твој дневник са пчелињака, и за тебе је боље да питања која постављаш, постављаш овде, јер ћеш овде добијати и одговоре.
У осталим темама на форуму, једноставно има превише питања и одговора и временом се то све изгуби из вида.

Што се твојих рв тиче, ако сам добро разумео, ти си њих формирао са пакетним ројевима?
Прво савет што се тога тиче: Ако си икако у могућности, немој више куповати пакетне ројеве.

Поставио си питање у теми "разна питања": "I kod mene isti slucaj,posle rotiranja plodista gore,matica se premestila dole i zaleze kao luda,tamno sace i med su gore.... sta raditi... ".

Ако си населио своје рв, пакетним ројевима, одакле ти онда рамови са тамним саћем?
Када тражиш савет, труди се да опишеш прецизно ситуацију коју си затекао у кошници, и ако си у могућности, направи и неку фотографију при прегледу. Много је лакше дати савет када се могу погледати слике из неке кошнице.
У поруци од 28. августа си написао, да си ротирао наставке на рв. То ниси требао тада да радиш.

Ако пчеле имају довољно хране, немој радити ништа са тим рв. Пусти пчеле да се саме организују како њима одговара. Ако нема хране у тим кошницама, додај им потребне количине, и опет немој дирати наставке.
Негде између 15 и 20 овог месеца, прегледај те кошнице, упиши стање пчела, легла, хране, и изграђених рамова.
Тада можеш извршити неку корекцију у кошницама, ако уопште буде потребе.

Да ли имаш још наставака са постављеним основама за те твоје рв? Каква је ситуација код тебе са осама и стршљеновима? Колега, само опуштено и без нервозе. Све ће то бити у реду.


Поздрав  :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #22 poslato: Septembar 07, 2016, 07:22:32 »
Dragane,hvala na javljanju. Ovo su moji poceci sa pcelicama,sto se tice poloski tu je mentorka,starija zena ali nece da pridje Vojama,mada je ne opterecujem ni poloskama koje cu svakako premestiti u mali vocnjak dunja, ako Bog da pa ga najesen i posadim.

Na ramove sa tamnim sacem sam mislio da su oni u plodistu koje je matica zalegala i sada je sisla dole na izgradjene SO. na ostale tri su podbaceni nastavci sa osnovama i delimicno izgradjenim ramovima,po 3-4 u svakom. Svaka je dobila po 5 l sirupa sa nozevijem. Brstivar na trakama stavljan tokom juna i jula,uz Goranovu pomoc i sada je herba postavljena. Sledece god ide mravlja uz Nikolu,sa tobom i Miroslavom,eto pcelara od mene..Sto se osa tice,njih ima u velikom broju,idu na zrele maline.

Sto se nervoze tice,nema je veruj mi Dragane,sve ovo radim upravo zbog posla kojim sam se bavio u proteklom periodu,video gde me vodi i otisao u prirodu.Trenutno lezim vec tri dana,ledja placaju ceh kancelarije.tako dok ne dodje cerkica sa fakulteta nista od pcelica,ona radi uz mene,posto se sin i cvrcka boji.

Svako dobro.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 05, 2016, 14:21:24 »
Gotova i spremna za prolece,dvomaticna poloska za 27 ramova,30x40,sa punim i pregradama sa MR.  Na ovo me inspirisala Goranova poloska. Belcica smo procitali,zahvaljujuci kolegi Nadrljanskom... U jednoj od poloski sam zazimio dva drustva i od nje cemo probati da ovu privedemo nameni.... Inace drustva se zazimljavaju pregradjena punom pregradom i pred bagrem se matice odvajaju po bokovima na pet ramova. U ovoj tehnici se  koristi i zicana mreza umesto MR... Ali o tome je rano,prvo da savladamo ovo....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 08, 2016, 18:14:02 »
Danas radovi u punom jeku,mali komsija je obilazio zene,ima vise strpljenja od mene. A ja u redovnom obilasku pcelinjaka...

Van mreže Gradimir Isailovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Stupcevici, Arilje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 08, 2016, 19:27:22 »
Kolega  Zorane  pozdrav  iz  Cacka.  Vidim maline  koje  su obrane  danas  pa  me  zanima  do kog  meseca uspeva  ova  vrsta  maline ?
Gradimir

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 08, 2016, 19:35:39 »
Ova je posadjena 15. marta ove god. i bere se do prvog mraza...

Van mreže Gradimir Isailovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Stupcevici, Arilje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 08, 2016, 20:13:24 »
Ova je posadjena 15. marta ove god. i bere se do prvog mraza...

Moj  pcelinjak  je  takodje  u okruzenju   vise  malinjaka, ali  to je  vrsta  koja  zavrsava  krajem 7.  meseca
Ona  klasicna  letnja  malina. Hvala  na  odgovoru.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 22, 2016, 17:07:57 »
Danas uradjen brzinski pregled RV. Plodiste a ujedno i mediste,posto su bili paketni rojevi je u gornjem nastavku,lagla imaju na dva rama,velicine pesnice,pcela ima sedam ulica i imaju od 12-15 kg meda,unosile su polen i primecujem na dva rama ima nektara ali nepoklopljenog meda,kojeg nije bilo. Da li unose malinu,koje ima jos dosta ili ne,to stvarno ne znam i odakle sada taj nektar.....Utoplio sam ih novinama i ne diram do oksalne...

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #29 poslato: Januar 21, 2017, 12:32:21 »


                 Pozdrav od Vojkana i Rakovca. Evo sedimo i ogovaramo te.