Autor Tema: Прочисни излети пчела у зимским месецима 2012/2013  (Pročitano 2347 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Код мене на овом кућном пчелињаку у Новом Милошеву  пчеле нису из кошница излазиле од краја новембра.
Чудно? Да ли те то забринуло? Да ли си нешто предузео?

Сви се слажемо да је корисно да пчеле искористе сваку прилику за прочисни лет.

Не знам да ли ћемо се сложити са овим: можда је корисно, кад време дозвољава, мало "разбудити" понеко успавано друштво? Можда је мање зло узнемиравање од неизласка на прочисни излет дуго времена?

Приметио сам код кошнице у дворишту следеће: изолованом жицом понекад извадим понеку мртву пчелу, трудим се да то буде око 11 пре подне кад је сунчано и температура преко 5ºЦ у хладу. Тада је на сунцу, у заветрини 10ºЦ и више. После моје интервенције прво изађу стражарице да ме провере а онда наставе остале пчеле да излазе, некад масовно, све до 2-3 поподне. Сличног дана, кад их не дирам, понекад не излазе.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Ми смо ипак мало северније колега Рајко где је доста хладније.
не треба пчеле узнемиравати на тај начин да би оне покушале излазити јер оне свакако неће изаћи на прочисни лет док им температура не буде одговарала.

То ме уопште не забрињава јер је то за ове крајеве сасвим нормално.
Ту не треба ништа предузимати. Могу оне без икаквих проблема и без прочисног излета да издрже и преко 100 дана.
Можда је и боље што је мало хладније да не покрећу легло али ипак би најбоље било да макар једном током средине зиме изађу на прочисни лет.

Пуно поздрава свим драгим колегама и пријатељима из Новог Милошева.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
                     Evo kraće reportaže danas sa mogapčelinjaka. Vrijeme promjenljivo oblačno,
       sunce povremeno oko pet stepeni. Samo iz nekoliko košnica poneka se usudila da izađe napolje.
    evo nekoliko snimaka.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Zanimljivo, izletale su na +5. Na mojoj slici su pčele u drugoj polovini marta 2010. godine, ne znam koja je temperatura bila, ali sigurno veća od +5oC Ovakvi stražari bi meni dobro došli na mom pčelinjaku. Onda se ne bih morao brinuti ua Žune i Detliće. Pozdrav