Autor Tema: Vrskara  (Pročitano 74439 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vrskara
« Odgovor #105 poslato: Januar 20, 2013, 12:25:53 »
Moj tetak to pravi već valjda i 50 godina. Ljeti on i tetka, pošto su u penziji, idu cijelu sezonu na svoje šumske pašnjake, gdje imaju neku kućicu i štalu za krave. Obično kupe nešto teladi, nešto imaju i svoje i još i krave i jednog mladog bika i sve to potjeraju gore u rano proljeće, gdje ostanu dok ih snijeg ne potjera. Supruga i ja jednom smo svratili kod njih, Supruga je primijetila lijepu korpu za drva pletenu od ljeskovog pruća. Dopala joj se pa joj je tetak napravio ljepšu dok smo mi popili kahvu. Nevjerovatno, veze čova kao kakvo žensko. Isto tako pravi i ulišća od ljeskovog pruća i loze, a pravi sepete, razne korpe itd., i sve USPUT jer time ubija dosadu dok čuva krave, a dobije i koju kutiju cigara, pivu ili rakiju.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vrskara
« Odgovor #106 poslato: Januar 20, 2013, 16:25:11 »
O svemu se pise ponajmanje o ceni.Vidim da je ovde Boza naveo cenu od 25 e.
Zanima me sta kolege misle i moze li se naci kvalitetna vrskara za manje pare?

Kod mene se za dinarsku protivvrednost od tih 25 evra može poručiti "vrškara Rodna Voja zapremine 30 litara". Podnjača, RV nastavak sa 10 RV ramova, zbeg hranilica i poklopac sa limom. 
U ramove se može postaviti po jedna trakica sa 1 cm osnove.
Ako neko želi da pčelari i bez ramova može samo da izbaci ramove i eto mu kvadratne vrškare zapremine 30 litara a ako želi malo veću vrškaru zapremine 59-60 litara onda neka doda još jedan RV nastavak.

Nije baš originalna okrugla vrškara ali zato ima podnjaču koju možemo menjati, hranilicu i poklopac sa limom.
Ramove ako nam ne trebaju kao što rekoh možemo izbaciti.

Malo je teško napraviti ovu RV vrškaru a kome se ne sviđa može sličnu ili onu baš pravu vrškaru da pravi i od pruća.

Od pruća je ipak najlakše napraviti vrškaru a ova cena što Dejan postavi zaista je deprimirajuća.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Vrskara
« Odgovor #107 poslato: Januar 20, 2013, 18:11:50 »
Esade šta su sepeti?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Vrskara
« Odgovor #108 poslato: Januar 20, 2013, 18:16:34 »
Sepet je kod mene nešto kao velika korpa koja se plete od leskovih rascepljenih grana. Ima ručku sa jedne ili obe strane i najčešće se koristila za branje kukuruza. U jedan sepet je moglo da stane 20 do 30 kg kukuruza. To je bilo kad sam bio mali (60-te), sad ne znam da li to iko koristi. Sad kukuruz beru kombajni. Možda još poneko u brdskoplaninskom području ima sepete za neke namene. Nadam se da je Esad mislio na ovakve sepete. Pozdrav.

https://www.google.rs/search?q=sepet&hl=sr&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=iCb8UJDRD4nktQaMnIDwCA&ved=0CF4QsAQ&biw=1680&bih=914

http://www.imoart.hr/portal/etno-bastina/uporabni-predmeti/u-kucanstvu/285-sepet.html

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vrskara
« Odgovor #109 poslato: Januar 20, 2013, 21:48:12 »
Sepet je kod mene nešto kao velika korpa koja se plete od leskovih rascepljenih grana. Ima ručku sa jedne ili obe strane i najčešće se koristila za branje kukuruza. U jedan sepet je moglo da stane 20 do 30 kg kukuruza. To je bilo kad sam bio mali (60-te), sad ne znam da li to iko koristi. Sad kukuruz beru kombajni. Možda još poneko u brdskoplaninskom području ima sepete za neke namene. Nadam se da je Esad mislio na ovakve sepete. Pozdrav.

https://www.google.rs/search?q=sepet&hl=sr&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=iCb8UJDRD4nktQaMnIDwCA&ved=0CF4QsAQ&biw=1680&bih=914

http://www.imoart.hr/portal/etno-bastina/uporabni-predmeti/u-kucanstvu/285-sepet.html

Da, sveto, to je to, samo što kod nas još nije prevaziđeno i svakog petka (pijačni pazarni dan) ima ih kupiti. A to što kažeš da može stati 20-30 kg kukuruza, e ne dao ti Bog da moraš nositi koliko stane u njega. Naime, moj dedo, materin otac, živio je od poljoprivrede pa sam sve te faze prošao, a on nije priznavao sepet ako u njega nije mogao čovjek komotno ući i sjesti. Sad skontaj koliko kukuruza tu stane.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Vrskara
« Odgovor #110 poslato: Januar 20, 2013, 22:34:52 »
Znam ja da ima i velikih sepeta, ali ko će da ih nosi kad su puni? Najpraktičniji su ovi od 30-tak kila, to može da se nosi. Nešto razmišljam, kad bi se sepet okrenuo naopako i ako bi mu ručke napravili sa gornje strane, mogao bi da posluži kao neka velika vrškara. Možeš misliti koliko bi u jedan sepet koji je koristio tvoj đedo moglo stati meda. Bila bi to super vrškara. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vrskara
« Odgovor #111 poslato: Januar 20, 2013, 22:48:41 »
Znam ja da ima i velikih sepeta, ali ko će da ih nosi kad su puni? Najpraktičniji su ovi od 30-tak kila, to može da se nosi. Nešto razmišljam, kad bi se sepet okrenuo naopako i ako bi mu ručke napravili sa gornje strane, mogao bi da posluži kao neka velika vrškara. Možeš misliti koliko bi u jedan sepet koji je koristio tvoj đedo moglo stati meda. Bila bi to super vrškara. Pozdrav.

Znam da bi stalo puno saća i pčela, a za med može samo Bog garantovati.

Kažeš: "Znam ja da ima i velikih sepeta, ali ko će da ih nosi kad su puni? " A ko nas je pitao hoćemo li?! Čučneš, staviš ruke iznad ramena dok uhvatiš za ručku (bila je samo jedna preko cijele širine), drugi te "zametne" (pomogne ti dok ustaneš i onda - nosi-iii ("Kamion šestoton juri kao avion, hopa, kao avion"). Mladost sve može. Bilo je teško, ali moram priznati da sam tada bio najsretniji a najpraznijih ruku bio.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Vrskara
« Odgovor #112 poslato: Januar 20, 2013, 22:59:30 »
Imaš pravo, bila su druga, sretna vremena. Nama ništa nije bilo teško. Imali smo sreće, nismo imali internet, uživali smo. Ali kad bi od sepeta napravili vrškaru... e, to bi bilo nešto. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vrskara
« Odgovor #113 poslato: Januar 20, 2013, 23:01:47 »
Imaš pravo, bila su druga, sretna vremena. Nama ništa nije bilo teško. Imali smo sreće, nismo imali internet, uživali smo. Ali kad bi od sepeta napravili vrškaru... e, to bi bilo nešto. Pozdrav.


Ma, i sepeti bi nekima bili malo pa bi išli na sepet-nastavljače.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Vrskara
« Odgovor #114 poslato: Januar 21, 2013, 00:03:24 »
Mislio sam da je nešto drugo a to je ustvari korpa za kukuruz. Sepete pominje Ivo Andrić u romanu Na Drini ćuprija. U smislu da su ih nosili konji.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Vrskara
« Odgovor #115 poslato: Februar 15, 2013, 09:08:51 »
Nije vrškara al da se vidi rad. Pletena sa četri pruta. Dvadeset četri uspravna. Pitao za vrškaru kaže čiča da može. Traži 1000 dinara. Ovo je izuzetno čvrsto.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Vrskara
« Odgovor #116 poslato: Februar 15, 2013, 09:14:35 »
Miroslave,ako deda hoće da napravi klasičnu vrškaru ja bih uzeo 3 kom.Pošalješ brzom poštom.Plaćam unapred.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Vrskara
« Odgovor #117 poslato: Februar 15, 2013, 11:26:43 »
Momo ovaj majstor je brat dimljeni Srbin iz okoline Uba. Sreo sam ga jutros na pijaci prodaje svoju robu. Planiram da odem do njega da i sam uzmem par komada. Obavestiću te.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Vrskara
« Odgovor #118 poslato: Jun 24, 2013, 18:31:01 »
Ivane Simicu bravo buraz pravo majstorski

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Vrskara
« Odgovor #119 poslato: Oktobar 01, 2014, 13:05:10 »
 
 
                            Vrskara ili trmka ili blatara kako je vec gde zovu je preteca savremenih kosnica. Zelja mi je bila da imam par komada na pcelinjaku i ispunio sam je. Na prolece sam na sajmu u Kamenovu kupio dve za ,koliko se secam,2.5oo,oo dinara. Odneo sam ih kod prijatelja koji ih je omazao mesavinom kravlje balege i cementa a zatim ofarbao cistim krecom. Stajale su mi jedno vreme kao ukras na terasi kolibe a onda sam ih premestio na pcelinjak  za slucaj da izleti neki roj . Rojeva je ocigledno bilo ali ne kad sam ja bio na pcelinjaku i srecan im put. Vrskare sam proteklog vikenda vratio u magacin da ne kisnu i ne propadaju bespotrebno.Naredne godine sam sebi zadao u zadatak da jednu naselim pcelama a drugu u rezervi cuvam,za svaki slucaj,za hvatanje rojeva ako ih bude.
                              Mislim da je lepo videti ih ,makar i prazne bile,ne kostaju mnogo pa bi svakom preporucio da ih nabavi.