Autor Tema: Trutovsko "mamac" saće  (Pročitano 3127 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Trutovsko "mamac" saće
« poslato: Januar 11, 2011, 19:28:19 »
http://spov.info/za-pcelare/strucne-teme/108-strategija-ek-borbe-protiv-varoe

Na ovoj adresi se može pročitati o korišćenju Trutovskog "mamac" saća u borbi protiv varoe. Dr Zoran Stanimirović je na jednom predavanju u Užicu prezentovao ovaj način borbe protiv varoe. Ja nisam koristio ovakav ram, zanima me ima li neko iskustva u radu sa njim. Pozdrav.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Trutovsko "mamac" saće
« Odgovor #1 poslato: Jun 01, 2013, 23:41:30 »
Kolega Sveto,ja mislim da u ovoj temi se može pisati o ramu građevnjaku. Ja radim tako što od početka cvetanja džanarike ubacim po jedan ram građevnjak u svako društvo a kasnije i po dva rama. Kada matica zanese taj ram i trutovsko leglo bude poklopljeno i većina varoe je u njemu, isečem trutovsko leglo, i sa njim iz košnice izvadim i veći broj varoe i tako celo leto održavam varou u broju koji nije štetan po pčele. Krajem jula izvršim tretiranje mitakom a u decembru oksalnom. Ovako radim veđ jedno 10 godina i nemam nekih većih problema sa varoom. Ove godine mesto mitaka probaću brstivar, rezultat ću videti krajem jula. Hoću da napomenem da sam oksalnu u decembru prvi put koristio i potpuno sam zadovoljan njenim dejstvom a tretiranje nije komplikovano.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Trutovsko "mamac" saće
« Odgovor #2 poslato: Jun 02, 2013, 20:11:16 »
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=217.msg24859;topicseen#new

Na forumu u celini "Pitajte pčelari početnici" ima tema o ramu građevnjaku. Pozdrav.