Autor Tema: Prirodni rojevi  (Pročitano 78965 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #135 poslato: Januar 26, 2017, 15:47:03 »
Da to znam Neso, nego sam u ubedjenju da im je pozrtvovanje za produzenjem vrste, bitnije od sakupljackog i hrane..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #136 poslato: Januar 26, 2017, 16:56:39 »
Zoki, mislim da bi biolozi rekli da je to u stvari jedan isti nagon - nagon za produženjem vrste.
Dakle i sakupljanje hrane i razmnožavanje je u funkciji tog nagona.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #137 poslato: Januar 26, 2017, 18:56:09 »
Da biolozi kada nemaju objasnjenje za nesto odmah to pripisu instinktima i zakonima prirode...

Vladika Nikolaj u pismu pcelaru kaze: Osecaj ljubavi i brige za mlade pcele, za novo pokolenje pcela.. Zbog toga osecaja stare se pcele roje, tj. ostavljaju svoj dom gde su se izlegle, pun i prepun meda, i odlaze u svet neznano kud, neznano gde ce pasti na prvi konak.

Mom poimanju zivota uopste je ovo blize..   Svako dobro..

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #138 poslato: Jun 08, 2018, 12:27:52 »
Ro(d)ila jabuka!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #139 poslato: Jun 08, 2018, 12:29:17 »
...i spakovano u RV(naravno).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #140 poslato: Jun 11, 2018, 08:07:05 »



                 Бога ми ова је баш преродила. Свака част.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #141 poslato: Jul 29, 2018, 08:57:21 »
Јуче смо ухватили први природни рој, тачније мој брат ја сам био на послу, и сместили у кошницу са СО и тракицама СО, прихранио сам их сирупом и шта сад? Колико треба да прође па да могу отворити кошницу? Да ли ви лепите СО за сатоноше и како?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #142 poslato: Jul 29, 2018, 09:23:59 »
S obzirom na doba godine ja bih tom roju pomogao sa nešto izgrađenih okvira od čega par tamnijih radije nego da mu stavljaš sve  trakice i SO. Naravno može i nešto trakica i prihrana svakodnevno. Neznam kakve se pašne prilike kod tebe ali vjerujem da sada nigdje nisu bajne a one već treba da se lagano spremaju za zimu. Tako bih ja postupio a možda i griješim. Takođe tretman protiv varoe odmah bi bio poželjan prije zatvaranja prvog legla.
Kod mene bi izlazak roja u ovo vrijeme bio pomalo čudan i mogao bi ukazivati na neki problem u košnici iz koje je roj izašao ali kod mene nema unosa još od kupine pa s toga nije neka referenca.

Što se tiče lijepljenja trakica. Ja sam napravio jedno pomagalo od drveta kao graničnik koji postavim na satonošu pa do njega prislonim trakicu koju onda zalijem voskom pomoću šprica sa jedne strane. Vosak se brzo hladi pa odmah skidam graničnik i zalijevam sa druge strane. Graničnik mi drži trakicu na sredini satonoše i takođe je drži pod pravim uglom pa je posao mnogo brži i kvalitetniji. Ako ne zaboravim prikazaću postupak u okviru moje teme kada se vratim sa odmora.

Pozdrav svima...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #143 poslato: Jul 29, 2018, 09:59:05 »
Код мене је рој могао изаћи из једне од 5 кошница, а при прегледу свих пет су пуни пчела и даље... Питам се да ли су пчеле од мене..
Питао сам за лепљење јер кад се овај рој окачио на рам са целом основом, чудно ми је деловала та основа... А свакако да ћу прихрањивати, мене је највише занимало после ког времена могу отворити кошницу..
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #144 poslato: Jul 29, 2018, 12:18:57 »
Prhranjuj ga redovno, ipak je bespasan period, dok se njegove izletnice orijentisu i krenu , treba par dana. Ne otvaraj, mozda je drugenac sa mladom maticom koja tek treba da ide na sparenje, pusti je desetak dana a onda pregledaj leglo.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #145 poslato: Jul 29, 2018, 15:20:56 »
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #146 poslato: Jul 29, 2018, 20:08:52 »
S obzirom na doba godine ja bih tom roju pomogao sa nešto izgrađenih okvira od čega par tamnijih radije nego da mu stavljaš sve  trakice i SO. Naravno može i nešto trakica i prihrana svakodnevno. Neznam kakve se pašne prilike kod tebe ali vjerujem da sada nigdje nisu bajne a one već treba da se lagano spremaju za zimu. Tako bih ja postupio a možda i griješim. Takođe tretman protiv varoe odmah bi bio poželjan prije zatvaranja prvog legla.
Kod mene bi izlazak roja u ovo vrijeme bio pomalo čudan i mogao bi ukazivati na neki problem u košnici iz koje je roj izašao ali kod mene nema unosa još od kupine pa s toga nije neka referenca.
 

Паметно збориш момак. Пустите траке, није пролеће. Најбоље је изграђено саће.

ПС

Kod mene bi izlazak roja u ovo vrijeme bio pomalo čudan i mogao bi ukazivati na neki problem u košnici iz koje je roj izašao ali kod mene nema unosa još od kupine pa s toga nije neka referenca.
 
Не верујем да је неки проблем, већ мислим да је неко друштво вршило тиху смену (писао сам о оваквом "ројењу" више пута). Дешава се при тихим пашама када пуно старих пчела напусти кошницу у потрази за мало нектра. Младе пчеле тада крену са матицом ван, када она одлази на спаривање.

Јуче сам имао такав случај на појилици. Погледам према појилици да проценим има ли воде и видим већу гужву око појилице (то је знак да је вода при крају). Приђем да заменим појилицу, кад' оно гужва и на дасци на којој је појилица се групишу пчеле. Матице није било, јер је ту кратко била са тим пчелама, али је оставила мирис. Наставила је свој „посао“ а пчеле су до мрака ту тражиле матицу. Сутрадан је све било у реду, јер је матица отишла у свој оплодњак.

Ако ројчић долази из далека, и реши да се ту негде заустави на новом пчелињаку, групишу се на некој грани и остају чак и док не страдају од глади, понекада. Нисам наилазио на неки проблем који би условио одлазак роја из кошнице (ни вароa, коју често наводе као проблем, само што ми није јасно како су то закључили).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).