Autor Tema: Prirodni rojevi  (Pročitano 78963 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #15 poslato: Januar 10, 2011, 19:00:40 »
Blagodarim oče Miloše!
Svaka čast!
Na 2-3m od zemlje, a izgleda i 2-3kg težine!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #16 poslato: Januar 10, 2011, 20:44:13 »
Volim kad se roj uhvati nisko. Ovaj se spustio na ogradu. U njemu sam našao 4 matice, ali zbog žurbe nisam ih iskoristio nego sam ih ostavio u ovom roju. Pozdrav.

Van mreže Mirsad Hamidovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #17 poslato: Januar 10, 2011, 22:46:39 »
Molim kolege da objasne tekniku kako pronaci mlade matice u roj, da ih koristimo maskimalno!
Hvala unapred 

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #18 poslato: Januar 10, 2011, 23:09:34 »
Ja sam ove slučajno pronašao, zato što sam ih video kako se šetaju po ogradi. Svaku sam uhvatio i stavio u nastavak. Ako već želiš da iskoristiš ovakve matice, moj ti je savet da na vreme otkriješ koje ti je društvo u rojevom nagonu, a tamo ima matičnjaka koliko hoćeš, sve bolji od boljeg. Možeš imati matica koliko ti je volja. Pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #19 poslato: Januar 10, 2011, 23:24:13 »
   A dali moze da se roj strese preko maticne resetke na novom kosnicom. Onda bi pcele  uz pomos dima bi natjerali da ulaze u kosnice preko maticne resetke a na nju bi ostale mlade neisparene matice.

  Pozdrav :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Mirsad Hamidovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #20 poslato: Januar 10, 2011, 23:34:21 »
Hvala Sveto na odgovor, da naravno da ih koristimo jer mislim da su najkvalitetnije matice, pa neki put zakasnimo... i sam roj je posledica da nismo otkrili nagon na vreme, sta je tu je vredi da korisimo zadnju sancu ;)

Valone, te matice nisu sparene, mogu da prelaze MR?

Sve najbolje!

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #21 poslato: Januar 10, 2011, 23:40:37 »
Valone, te matice nisu sparene, mogu da prelaze MR?

Sve najbolje!

   Posto su malo slabije nego oplodene matice mozda i mogu da prelaze, ali ipak su vece nego pcele...nisam siguran.

  Pozdrav.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #22 poslato: Januar 24, 2011, 23:29:43 »
Na ovom pocinkovanom stubu-cevki na kojoj je ova pojilica zatekao sam Roj 25. Maja prosle godine, a u kolima sam imao dve kosnice sa dva drustva koje sam uzeo od gosp. Voje, gde je on bio tada u Pozarevcu na bagramu sa svojim pcelinjakom. To je moj prvi susret sa Rojem (pisem velikim slovom, jer ih ja dozivljavam kao instituciju). Pre nego sam istovario nova drustva iz kola, uzeo sam jedan nastavak Rodne Voje sa ramovim na kojima su osnove stavio odozgo na ovaj stub koji je visok 1,5 m i upotrebom dimilice kroz 3-4 minuta sve su bile u nastavku. Eto nisam tada razmisljao, a steta sto to nisam ovekovecio. Kako sam se taj dan pravio vazan samo da znate.
« Poslednja izmena: Januar 25, 2011, 14:49:45 od strane admin »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #23 poslato: Januar 24, 2011, 23:42:55 »
Kad nemaš fotoaparat kod sebe uvek se desi nešto zanimljivo. To je kod mene skoro uvek pravilo. Više se ne odvajam od fotoaparata. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #24 poslato: Januar 24, 2011, 23:50:34 »
Na ovom pocinkovanom stubu-cevki na kojoj je ova pojilica zatekao sam Roj 25. Maja prosle godine, a u kolima sam imao dve kosnice sa dva drustva koje sam uzeo od gosp. Voje, gde je on bio tada u Pozarevcu na bagramu sa svojim pcelinjakom. To je moj prvi susret sa Rojem (pisem velikim slovom, jer ih ja dozivljavam kao instituciju). Pre nego sam istovario nova drustva iz kola, uzeo sam jedan nastavak Rodne Voje sa ramovim na kojima su osnove stavio odozgo na ovaj stub koji je visok 1,5 m i upotrebom dimilice kroz 3-4 minuta sve su bile u nastavku. Eto nisam tada razmisljao, a steta sto to nisam ovekovecio. Kako sam se taj dan pravio vazan samo da znate.

Dragi moj Joviša,  nije mala stvar uhvatiti prvi roj !

To je doživljaj za pamćenje.

Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Januar 25, 2011, 14:51:30 od strane admin »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovica Velickovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #25 poslato: Februar 21, 2011, 15:44:38 »
Iako sam pčelar početnik (samostalni) i ja sam imao tu radost jurnjave  :D za rojem i njegovo prihvatanje. Lutajući po NET-u naišao sam ina ovo, pretpostavljam da je to hvatač roja koji se montira na leto košnice pre nego što matica izađe sa rojem. Kakvo je vaše mišljenje o ovakvom hvatanju prirodnog roja.



Pozdrav.
Sudbina vodi onoga koji hoće, a vuče onoga koji neće.   Moje predstavljanje

Van mreže Nikolic Srdjan

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #26 poslato: Februar 24, 2011, 15:09:25 »
Tu nema nekog pravila, pa mislim da je prakticno vrlo tesko naici na momenat rojenja i postaviti takav hvatac na leto kosnice..
Neznam kako taj hvatac tacno funkcionise ali mislim da ne treba onemogucavati pcelama da izlecu. Imam osecaj da ih to potpuno zatvori..

Van mreže Dragan Pajic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #27 poslato: Februar 24, 2011, 17:30:47 »
Opisan je u knjizi "Pcelarstvo" od Umeljica, u pitanju su otvori velicine kao kod maticne resetke, pcele mogu da izlecu ali ne i matica pa se samim tim ni pcele nece udaljavati.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #28 poslato: Februar 24, 2011, 18:16:39 »
Nekakav hvatač rojeva prodavao je naš kolega iz Užica Bogomir Filipović. On se montira na košnicu umesto leta, a radi na principu matične rešetke. Pčele izađu a matica ostane na , to jest u hvataču na koji se posle uhvate pčele. Kad se smire pčelaru ostaje samo da strese roj u nastavak. Ako Fićo bude imao još koji hvatač zamoliću ga da fotografišem isti i pokazaću vam kako izgleda. Pozdrav.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: Prirodni rojevi
« Odgovor #29 poslato: Februar 24, 2011, 22:57:42 »
Ja sam prosle godine kupio hvatac rojeva al ga nisam stigao isprobati. Oblik mu je petougaoni  , na letu ima klapne tako da matica moze uci a ne moze izaci i ne moze se vratiti u kosnicu.
45°10′52″N 15°28′19″E