Autor Tema: Rensonova metoda  (Pročitano 85668 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #105 poslato: Jun 28, 2017, 13:30:53 »
Probao sam Rensona na dva jaka drustva ove godine,na jednoj sam stavio levkastu bezalicu na srednjem nastavku. Drzao sam taj raspored dva meseca i onda sam stavio u drugu formaciju posle bagrema, mislim da je u mojim pasnim uslovima Rensonova metoda mucenje pcela. I skroz su se pcele ponasale cudno u toj formaciji.
Kod jedne su kao sto treba u donji nastavak navukle dosta polena ali i nektara(dok je bila jaka pasa) koji su posle i utrosile,i nisu neki znacajniji visak digle u treci nastavak.
Druga je visak meda napravila dole !?,a gore su ramovi bili cisti i suvi,povukla se pcela nize u dva nastavka. Prosla godina je bila stabilna sa vremenom,ove godine su mart,april i maj imali smene kise ,toplog i hladnog vremena koji je zezao pcele,pet dana rade dobro,pa tri dana odmaraju i pojedu ono sto su unele,kreni -stani,dva hladna talasa sa nekim temperaturama od 5-6C,pa onda 25C,uzas.

Moj utisak a ovom metodom je kao da ferari vozis 20 na sat,previse sputava pcele da iskazu svoj pun potencijal.
Rekao mi je jedan pcelar na DB kosnicama da kada doda mediste i pcele predju u njega, ako naglo zahladni i spuste se opet u plodiste,ima da rodis mecku da ih nateras da se opet popnu gore. Moguce da je u tome bio problem.



Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #106 poslato: Jun 28, 2017, 13:40:20 »
Citao sam dosta metoda rada i cini mi se vrlo sličnim rad Gorana Tomica stim sto nema maticne resetke iznad prvog tela. Jednostavnije se radi a ucinak je po prici sličan.
Prosle godine sam imao formaciju 2 plodista + maticna+mediste. Gornje plodiste i mediste je imalo pomocno leto,maticna resetka plasticna. Sa jednim prevesavanjem legla u mediste sam naterao pcele da zaposednu i taj deoi odmah su krenule da rade,za dvadesetak dana su maticu sabile na 4-5 rama legla (sa mednim kapama od 10 cm) a u donji nastavak su unele velike vence polena u gornjim delovima rama.Bukvalno su ogranicile maticu po Rensonu.
Glavnina pcela je bila u gornjem plodistu i medistu,a donje plodiste su zahvatale do pola.
Iz te kosnice sam izvadio 17 kg livadskog meda.
Ove godine sam opet stavio jedno drustvo u tu formaciju,i bilo je problema, vise puta sam prevesavao leglo da ih nateram iznad maticne. Hladno vreme ih je teralo da sabiju klube.

 

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #107 poslato: Jun 28, 2017, 17:41:52 »
Dusane po Rensonu treba 30000 celija za maticu a lr nastavak ima 68000, verovatno je i to problem bio.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #108 poslato: Jun 28, 2017, 18:21:33 »
Kako Goran reče počeli smo da žvrljamo ovdje o svemu samo ne o Rensonu.
Renson jasno i nedvosmisleno kaže da su potrebne dvije matične rešetke koje ograničavaju maticu u jedan plodišni nastavak od 30000 ćelija te jedan ispod njega za deponovanje perge. Iznad druge MR se dodaju medišta. Svaka druga konfiguracija je nešto što može da liči ali nije Renson.
Sa LR košnicom nije zgodno ovo izvesti. Negdje sam čitao da su neki pčelari vadili nekoliko ramova iz LR plodišta a šupljinu popunjavali daskom ili stirodurom kako bi se približili Rensonu sa LR košnicom.
EV i REV košnice su lako prilagodljive za ovaj metod pa se nadam da će naredna godina dati priliku da probam kod mene Rensona.

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #109 poslato: Jun 28, 2017, 22:52:19 »
Godina pcelarim na ovaj nacin, i mogu reci da tu nema nikakve patnje za pcela. Trutovima nije bas veselo, ali njih nastojim cesce oslobodjati.
Kad je rijec o previjesavanju, nikad nisam upraznjavao ove aktivitete. Kad matica zaleze oba nastavka, gdje ce drugo pcela nego gore. Kombinacija RV i EV cini mi se dobra solucija za ovu metodu. I kad se sve uradi kako treba, nema greske. Ako je godina dobra, rezultati su izvrsni. Na losijoj godini, nesto losiji, ali ipak bolje od klasicnog nacina pcelarenja bez ogranicavanja matice. Bar su takva moja iskustva.
http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/WP_20170527_19_26_33_Pro1_zpsyndv85em.jpg
Rensonova metoda

http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/WP_20170610_12_08_06_Pro1_zpstcgaezym.jpg
Rensonova metoda

http://i1156.photobucket.com/albums/p580/kreso2/109_0700_zpskpsssnc0.jpg
Rensonova metoda

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #110 poslato: Jun 29, 2017, 07:03:53 »
Aj kad je vec pocelo pisanje - bice da je vec receno pa se unapred izvinjavam - na medistu iznad plodisnog nastavka da li otvarati drugo leto ili ne?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #111 poslato: Jun 29, 2017, 08:15:32 »
Citat
Aj kad je vec pocelo pisanje - bice da je vec receno pa se unapred izvinjavam - na medistu iznad plodisnog nastavka da li otvarati drugo leto ili ne?

Dok čekamo Krešimira...

Otvaraju se koliko se sjećam iz čitanja dva leta i to ono na podnjači i iznad druge MR tako da plodište nema izlaz za trutove. Rade se pregledi na deveti dan pa se tom prilikom oslobađaju trutovi zarobljeni u plodištu.

Krešimire, čitao sam tvoj dnevnik i ima šta da se nauči iz njega po mojem mišljenju. Drago mi je da se javljaš ovdje i zaista bi bilo dobro da si češće sa nama i van ove teme u okviru ovog foruma.

Pozdrav svima...


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #112 poslato: Jun 29, 2017, 08:37:51 »
Aj kad je vec pocelo pisanje - bice da je vec receno pa se unapred izvinjavam - na medistu iznad plodisnog nastavka da li otvarati drugo leto ili ne?


                    Наравно да треба отворити друго лето . Без њега би се провлачиле кроз две матичне решетке. Друго лето је један од битних елемената ове технике.


                    Не видим разлога за безпотребно ширење приче које нема никакве везе са Ренсоном. Ово посебно стога што је ова метода крајње једноставна са јасном намером добијања ПЕРГЕ и меда. Радим га већ неколико година , крајње је једноставан , захтева врло мало рада и бар код мене даје добре резултате.


                    Суштина је " ЗАРОБЉАВАЊЕ " - ограничавање матице на 30.000 ћелија у средини кошнице у другом наставку са две матичне решетке у време јаке паше. И то је све .


                   Свака друга прича је не само сувишна него и погрешна . Бар што се Ренсона тиче јер није Ренсон већ слободна импровизација. Нема два плодишта већ само једно у коме је матица. Наставак са матицом мора имати око 30.000 ћелија ( идеалан ЕВ наставак ). По постављању кошнице у Ренсон комбинацију обавезна два лета , прво старо на подњачи и друго изнад друге матичне решетке , односно изнад другог наставка. Све ово временски ограничено на око највише месец дана док се не заврши јака , код мене багремова паша. Након тога обавезно рушење Ренсона јер он има смисла само у временски ограниченом времену. У питању је једна од техика максималног искоришћавања јаких и кратких паша ( багрема , сунцокрета , липе на пример ) а не техника пчеларења. Просторно ограничење ( 30.000 ћелија ) и временско ограничење ( око месец дана пре и у току јаке паше ) су битни елементи ,суштина ове технике.
                    Ренсона сам испробавао и користио само у багремовој паши са ЕВ и РЕВ кошницом и матицу увек ограничавао у ЕВ наставку и увек имао резултат минимум 30 % бољи од осталих друштава. Кажем минимум јер је резултат знао да буде бољи и за 100 % .
                    Верујем  да се ова техника не може користити у тихим пашама типа ливадске и слично баш због временског ограничења. Свако држање кошнице дуже у Ренсону доводи до проблема - појаве ројевог нагона , слабљења друштва , превеликог присуства трутова и других. Нема и не сме бити импровизације и измишљања топле воде. У кратком временском периоду се испоштују сви прописани параметри и успех неће изостати.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #113 poslato: Jun 29, 2017, 09:23:48 »
Gorane

Ovo sto cu ja napisati, nema nikakve veze sa Rensonom, administrator moze slobodno da izbrise..

Svaka cast na nesebicnom deljenju iskustava, uvek si tu da posavetujes nas pocetnike i podelis svoja iskustva u radu sa ovom kosnicom.  Prisutne su ovde i kolege sa vecim pcelarskim stazom od tebe, cute mudro, cuvaju za sebe steceno znanje, koje im je dzabe ako nece da ga podele. U diskusijama ucestvuju uglavnom pocetnici, koliko vidim , svi jos lutamo, sto je i normalno !?  Ovi drugi, verovatno samo citaju i smeju se, zaboravili su brzo kada nisu znali kako da prepoznaju leglo od meda, trut im je bio neobelezena matica a maticnjaci trutovsko leglo... Zato, tebi jedno veliko hvala..

                                                                                                                     Nije znanje, znanje znati, nego ga znati preneti !

SVE OSTALO JE SIROMASTVO DUSE...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #114 poslato: Jun 29, 2017, 10:36:49 »





                   Консултовао сам пчеларски дневник и оно што сам писао на овом форуму у вези рада по Ренсон техници ове године па дајем кратак преглед свега .


                   1 . По Ренсон методи постављене искључиво и само Еко Воја кошнице. Разлог 30.000 ћелија за ограничавање матице.
                   2 . Ренсон урађен 26.априла ( задњи тренутак пред очекивану багремову пашу ). Описано и илустровано сликама на овој теми у одговорима бр. 75. и 76.
                   3 . Током трајања Ренсона кошнице прегледане само једном 14.маја. Описано и илустровано на овој теми у одговорима бр.86 , 88. и 92.
                   4 . Ренсом разрушен 19.маја. Описано на теми пчелињак Раковац у одговору бр.587 .


                   Резултати :
                 
                   Багрем је као што знате и ове године подбацио и једино што није издало то су биле ове три ЕВ кошнице сложене по Ренсону. У првом наставку помешана перга и мед и све искоришћено за прављење нових ројева јер сам пчелињак и више него дуплирао у односу на почетно стање.
                   Најбоља ЕВ кошница сложена по Ренсону је ушла у ројевно стање што сам констатовао при прегледу 14.маја. Пет дана касније сам је разројио користећи Таранову даску. Било је више него лако јер сам истресао само пчеле из првог и другог наставка.Овако добијени рој сам сместио у нови РВ наставак и однео га стотинак метара даље на нови дислоцирани пчелињак. Овај рој је изградио око десетак сатних основа и сада је на 2.РВ наставка довољно јак и спреман за медобрање.
                   Са ројевим матичњацима пронађеним у плодишту сам поступио на следећи начин :
                   - шест матичњака сам узео и додао по два комада у сваки од делова троделног РВ оплодњака који ми служи за разројавање . Два роја су успела и након излегања и проношења матица од њих сам формирао два нова друштва. Материјал ( рамове са пчелама ) из трећег дела где се матица није оплодила сам поделио овима двома. На овај начин сам добио још два нова друштва која су сада на по једном и по РВ наставку.
                   - два комада матичњака сам оставио у матичном друштву . Ту се излегла , оплодила и пронела млада матица. Одмах по њеном проношењу са ЕВ рамом на коме сам је пронашао сам је ставио у нови РВ наставак који сам на истом месту оставио на подњачу и тако чисто ЕВ кошницу претворио у РЕВ кошницу. До 25.јуна овај материјал нисам дирао ни кошницу отварао. Тога дана сам проверио стање и у том плодишном РВ наставку нашао 8 рамова претежно затвореног легла. Одмах сам приступио још једном разројавању. Пронашао сам младу матицу која је то легло залегла , обележио је и са рамом на коме сам је нашао и још једним рамом легла је сместио у нови РВ наставак. Са стране сам додао мешано сатне основе и изграђено саће. Све то сам оставио на истом месту на коме се кошница и до сада налазила. Остатак плодишта ( 6.рама легла и два рама хране са пчелама ) сам пренео на ново место на контејнер. Након 5 -6 сати овом новоформираном друштву сам додао нову младу матицу. Шта је са њом било да ли је и како примљена видећу за викенд када поново обиђем пчелињак .
                   - остале , најлошије матичњаке сам порушио.


                   Да резимирам :


                   Кошнице су у Ренсон кобинацији биле 24.дана ( од 26.априла до 19.маја ). За разлику од других донеле су багремов мед. Најбоља чак три ЕВ наставка или негде око 25. килограма. Од те кошнице сам направио четири нова роја који су већ сада спремни за медобрање јер су прерасли у друштва. На целом пчелињаку оне су се ове године  најисплативије и донеле су зараду које у меду које у ројевима. Захтевале су врло мало рада што мени као викенд пчелару одговора. За мене и више него доста . Поздрав свима.


                   

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #115 poslato: Jun 29, 2017, 11:50:14 »
Gorane, svaka čast majstore.
Ovo volim da pročitam i čujem.
Što bi rekli maratonci, "kratko, ali jebitačno" da izvinete na izrazu.  8)

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #116 poslato: Jun 29, 2017, 17:20:38 »
Gorane ajde jos ovo da pitam samo jer nisam pronašao konkretan odgovor. Da li nastavak ukupno treba da ima 30 hiljada celija ili je to samo za maticu plus hrana i za trutovsko leglo. Pozdrav

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #117 poslato: Jun 29, 2017, 18:58:47 »
Saša mislim da se računa ukupan broj ćelija u nastavku. Obično tu nema hrane i perge jer pčele pergu deponuju u nastavku ispod donje MR a nektar iznad gornje MR u medištima.
Za trutove manje-više ne mariš jer kada sređuješ Rensona presložiš tako da imaš što ljepše radiličko saće u plodištu.

Ovako ja gledam na stvari iz čitanja literature a Goran ili Krešimir će iz iskustva. ;)

Pozdrav...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #118 poslato: Jun 29, 2017, 21:57:04 »
Hvala Bojane, tako sam mislio i ja nego bolje da pitam. Pozdrav

Van mreže Kresimir Jurisic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #119 poslato: Jun 30, 2017, 22:44:16 »
Kolega Bojane, problem je u nedostatku vremena. Znas kako je u pecalbi, poso, kuca pcele....
Kolega Gorane, nebih se slozio oko nekih stvari po pitanju ove metode. Iznijecu neka moja iskustva i nacin rada.
Obicno imam otvoreno samo donje leto. Imam par uokvirenih MR sa letom, i njih ako stavim to je onda na prvom plodistu. U tom slucaju je trutovi imaju izlaz, ali onda to iskazuje pojacanu budnost po pitanju kontrole rojenja, jer i matica moze izlijetati u slucaju izlaska roja.
Isto tako drzanje drustva u ovoj formaciji u mojim pasnim uvjetima traje oko dva i po mjeseca. Obicno negdje od polovice aprila do pocetka jula. Sve ovisno o tijeku pasne sezone. Prije par dana sam sva drustva skinuo s Rensona, tako da matica ima sav prostor dva plodista za zalijeganje. Razlog tome je izuzetno vruc juni i zavrsetak lipove pase najmanje petnaestak dana ranije nego obicno. Dakle drzanje drustva u ovoj postavci nema za ovo vrijeme nikakvih negativnih poslijedica. Kad je rijec o rojenju, puno toga, osim genetike i podrijetla matice, ovisi i o pasnoj sezoni. Ove godine, od dvadeset i dva drustva imao sam dva rojenja i u dva drustva samo jednom kidao maticnjake. Sve ostalo je proslo bez i jednog jedinog maticnjaka. A bilo je godina kad je stvar bila dosta drugacija.
Kad je pasa u pitanju, u mom okruzenju je stanje slijedece. Vec od marta pocinje, naravno ovisno o vremenu, ljesnjak, drijen, vrba raznih vrata, javor, razne vrtne cvjetnice, trnjina,voce, glog, divlji kesten, svibovina (bagrema slabo, aobicno je i hladno), nesto bijele djeteline, mala stanka aonda lipa. Lipe ima pet vrsta u okruzenju, i vrijeme cvjetanja je dosta dugo. I nikad ne izda, nego cesto izvlaci sezonu. POd dobrim vremenskim uvijetima, zna vocna pasa (i vrba) znacajno mediti. Sve osim lipe je tiha pasa. A kad lipa krene, onda se samo poturaju nastavci i vrca. I sve ovo vrijeme je (pocevsi od voca) matica ogranicena. MOram priznati da se ne drzim slijepo tih famoznih 30000 celija. Uvijek volim da pcele imaju krajnje ramove pune s hranom. I onda, od matice do matice. Neke ostanu na tom broju, a neke zalegu dijelom i krajnje okvire. U svakom slucaju, bit i osnaovna zamisao ove metode pokazuju rezultat. MOzda i do pasnih i klimatskih uvijeta, ali ja nema losih godina . Samo dobre i bolje.